4 DE GHEEST, N. V. ^alst Qraagt overal de Legere gieren der ^roucoerij VRIJE TRIBUUN Buitenland Hoofdpijn Voor de Landbouwers Ze worden verkocht in de BESTE DRANKHUIZEN van Aalst en het Omliggende I I TWEEDE BLADKUDB FLANDRÉA F ARA DA SE Het V.N.V. heeft door de schuld van «le kalholieke partij, de graven van den IJzar, tak eigan dooiwinden ge bruikt. 't Ia een feit, dat zoowel in de voor bereiding dan in het verloop zelve der Ijzerbedevaart, het V.N.V. het hooge wooni voerde en dat dit jaar deze Vlaamsche betooging in het teeken van de Bormshulde stond. Men heeft de massa «Amnestie», «Amnestie» doen roepen, zonder met den wil dezer massa en noch min met den wil van al de andere Vlamingen rekening te houden, «onder den uitleg te geven of men door deze amnestie, eenvoudig VERGETEN af EERHER STEL bedoelde. Nu, het Vlaamsche volk wil niet hooren van Vlaamsch-Duitsche toena dering en dat belette de leiders van het Vlaamsche Blok niet, dagelijks in hun dagbladen en redevoeringen den wensch uit te drukken de twee Germaansche Volkeren Vlaanderen en Duitschland, te vereenigen. Het Vlaamsche volk wil dat am nestie, eerherstel zou beteekenen, en dat belet niet dat het Vlaamsche Blok, Borms en zijn trawanten, als de helden laat doorgaan zonder wiens toedoen, Vlaanderen niets zou hebben bereikt en niets zou zijn geworden. Wanneer de meeste Vlamingen, dit bij machte zijn aan de hand van docu menten, de oorlogsfeiten nuchter in te zien, voorstanders zijn van de amnes tie, dan beoogen zij voorzeker de noodzakelijkheid die er is, eerst en vooral met het oog op de toekomst, het verleden als verleden te beschouwen. Maar dan beoogen de meeste Vlamin gen niet, diegene in eer te herstellen die in de meest tragische omstandig heden tot daden overgingen die niet te verrechtvaardigen zijn. Vele onder hen stonden gedurende den wereldoorlog al zoo veel in den dienst van Duitschland dan in dienst van Vlaanderen en zij werden er rijke lijk om betaald. Die Heeren waren trouwens zoo zeer bewust van hun lafheid, dat op het laatste van den oorlog, bij de Duitsche Overheid voetstappen werden gedaan om te beletten dat ongeure papieren, waarop de finantieele toelagen voor kwamen, in de handen van de Belgen zouden geraken. Op 9 Oktober 1918, dus eenige dagen voor het einde van den oorlog, schreef de Hoofdbeheerder van Vlaandewn De Duitscher Dr Asmis, aan de tweede dlrektie, volgenden brief Excellentie, Ik zou U ten zeerste dankbaar zijn, wildet U mij iafcon weten of de boeken en de akten van uw finantieel beleid, betalingen bevatten aan aktt visten ge daan, en of deze sommen derwijze werden geboekt dat men ze gemakke lijk vinden kan. Zoo ja, gelieve U te zorgen dat de ze meldingen zouden verdwijnen. Een vooraanstaande Vlaming vertelde mij deze namiddag, dat de boeken van het finantieel toeheer, een opmerking maak ten met toetrek op een som van 5000 mark, door Dokter Borms voor zijn reis naar Duitschland ontvangen. Zekere meldingen die in uw boeken voorkomen, kunnen voor >ie betrokke ne Vlamingen noodlottig zijn, moest de Belgische Regeering deze bij haar te rugkeer onderzoeken. Naar mijne meening heeft de Duit sche Regeering tot plicht, de Vlamin gen, van de onaangenaamheden die hunne medewerking met ©ns zou kun nen veroorzaken, in de bate van het mogelijke, te vrijwaren. U Zouiit mij,1'Excellentie, ten zeer ste verplichten, wildet U mij spoedig antwoord verleenen Dr. Asmis. En men mag nu zijn wie men wil, men gaat toch niet beweren, dat het Vlaamsche volk, dat weet, dat Tack, Heynderickx en andere honderd dui zenden ontvingen om onder Duitsche leiding aan activisme te doen, deze wal gende personages in helden wil her schapen en aanstaande jaar nog zal gedogen, dat men de Vlaamsche doo- den van den Yzer, als kiesmateriaal zou gebruiken en van die bedevaart, een pro-Duibwhe betooging maken. Wij hebben de Duitschers evenmin als de Franschen noodig óm nationale problemen een degelijke oplossing te geven, en wij mogen ook van Vlaande ren zeggen Laat Vlaanderen begaan Flandria Fara da se En «Och Gotte toch» tot hier toe is het Vlaamsche Blok, Vlaanderen niet, en al de katholieke, "söcialTstische en liberale Vlamingen zijn nog niet de trou we volgelingen van Staf De Olercq en het V.N.V.. FIR VER. De wereld heeft ongetwijfeld nooit ee* periode van spanning en ontaoe- ping beleefd, «tl* dees welke we thana doormaken. Het eigenaardigste van al Is evenwel, dat terwijl de ernstige in cidenten zich in een haastig tempo op volgen, al het mogelijke gedaan wordt om de ramp te vermijden in tegenstel ling met vroegere toestanden. Ontel bare malen stond Europa reeds aan den rand van den afgrond. Laat ons hier bij maar even Idenken aan den moord op Koning Alexander van Yougo-Sla- vye, den ellendigen aanval op Kanselier Dolfuss van Oostenrijk, de ongehoorde uitlatingen van Hitier tegenover het regiem van Moscou, de wereldschok kende gebeurtenissen met Abeasinië, de overtredingen door Duits chl arid. van het Traktaat van Versailles, d* onge hoorde inmengingen in het Spaansche •konflikt, de aanvallen op Duitsche oorlogabosoten en andere, den aanval op den Britschae. gezant in China door Japanneesche vliegers. Al die Riten waren voorheen meer dan genoeg om zoogezegd een oorlog te verrechtvaar digen. Hoe komt het dan dat we tot hiertoe gelukkig voer het ergste gaa spaard bleven. Sommigen denken wel dat de ver schillende machten niet klaar zijn tot den grooten strijd. Is men misschien tot de overtuiging gekomen, (dat een oorlog niets kan oplossen. Of hebben sommige goevernementen geen zeker heid omtTent het optreden van hun eigen onderdanen In Spanje hebben de opstandelingen ondertusschen een nieuwe overwinning geboekt door de inname van Santan der aan lie Noordelijke grens. Deze ze ge werd in Italië officieel gevierd en als een Italiaansche overwinning be groet. De Italiaansche dagbladen laten iiierbij de namen verschijnen van de italiaansche generaals welke onder Franco strijden. Italië steekt zijn in menging onder geen stoeien of banken en volgens sommige bladen zijn ontaer- handenngen aan gang tusschen verte- genwporoigers van Franco en den Paus welke kunnen leiden tot d« erkenning van de opstandelingen door het Vati- kaan. Ov^r het Komiteit van «niet-inmen- ging» spreekt men ondertusschen niet meer. Deze kiVeetie, welke voor eenige weken het brandpunt van (de belang stelling was, schijnt totaal vergeten. De heeron van het komiteit en kulpke- miteit zijn ongetwijfeld in onbepa-ald verlof. Wanneer ze in 't najaar nogeens bij een moesten komen, aan zullen ze woes van voren afaan beginnen. On dertusschen viert de inmenging na tuurlijk hoogtij, daarvan geve# de Italiaansche bladen alle dagen open lijk melding. Ook de aanvallen op al lerlei koopvaardijschepen gaan hun gang binnen buiten de Spaansche waters, met of aonder neutrale toe- ziehters. De protesten en bedreigingen van de Engelsche regeering gaan in de scheurmand. Recht of veiligheid heb ben geen zin meer. Het is een ware internationale oorlogsatmospheer- in en rond Spanje. De toestand in het Oosten is op zijn minst al zoo erg. Zonder dat een oorlogsverklaring ge daan werd, zonder dat de diplomatiexe betrekkingen tusschen Japan en China verbroken weraen, zijn beide landen in een vreesdij ken oorlog betrokken. Tokio stuurt auizenden soldaten, zwer men vliegers en gansch zijn oorlogs vloot, want, de tegenstand van China is onverwachts zeer ernstig. Midden in al dit geweld van bom bardementen en beschietingen, liggen belangrijke internationale bedrijfsge- bieden van Engeland, Frankrijk, Ame rika en Italië. Het gezantschap van Moscou te Sjanghai werd reeds be stormd door de Japanners. Bommen worden geworpen in de Fransche en Engelsche concessie's. Londen, New- York en Parijs hebben geprotesteerd. Maar Tokio en Nankin verklaren geen rekening te kunnen houden met het bestaan van (die buitenlandsche ge bieden, daar waar het gaat voor China om een levenskwestie en voor Japan om een afdoende strafexpeditie tegen de anti-Japansche en kommunistische elementen uit China. Ondertusschen is een geweldige spanning ingetreden tusschen Londen en Tokio naar aanleiding van een aan val door twee Japanneesche vliegtui gen op den auto waarin zich den Brit- schen gezant voor China bevond. Deze werd niet levensgevaarlijk, maar toch ernstig gekwetst. Dit bericht heeft te Londen geweldige ontroering verwekt. De vliegers hebben verklaard, dat ze de Britsche vlag niet bemerkt hebben op den auto en ook dat de Japansche Overheid niet verwittigd was van de verplaatsing. Hierbij komt nog dat de gezant van Tokio wel zijn spijt maar geen verontschuldigingen heeft aange boden. De pers meldt, dat de Engel sche regeering wacht op uitgebreide in lichtingen alvorens hare houding ken baar te maken. Het is een buitenge woon ernstig geval en het gaat dan ook om het prestige van Engeland, dat de laatste maan&en reeds duchtig in 't gedrang kwam door de gebeurtenis san in Spanje en Oost-Afrika. Tokio heeft daarbij nog de blokkade afge kondigd van de Chineesche kusten. Dit kan niet anders dan weer een geweldi gen weerslag hebben op de ekonomi- sche bedrijvigheid welke reeds zoo zeer geschokt was door de onrust in de Middellandsche Zee. KORTE BERICHTEN. Rusland en China hebben een niet-aanvalspakt onderteekend waarbij zij zich verbin den geen steun te verleenen aan een gebeurlijken aanvaller van een der partijen. In Tokio is men zeer ont stemd over deze houding van China, welke misschien wel tegen Japan ge richt is. Een Engelsch blad meldt dat Rusland een geweldige troepen-massa heeft sa mengetrokken aan de Oostkust van Siberië. Deze voorbereidingen hebben een defensief karakter. Londen heeft aan Tokio een protest- nato gestuurd in verband met den aanval op den Engelschen gezant. De Britsche regeering hoopt, dat de da ders zullen gestraft worden dat maatregelen zullen genomen worden om dergelijk incident in de toekomst te vermijden en dat de regeering van Japan officieel haar verontschuldigin gen zal aanbieden. Volgens oen bericht zou Mussolini zich op 10 September naar Berlijn be geven. EISCHT VOOR UW KINDEREN EEN VLAAMSCHE OPVOEDING EN EEN VLAAMSCH ONDERWIJS Sommige ijverige ouders, die een VJaamschen haard hebben gesticht, meenen wel te handelen met aan hun kinderen een Fransche opvoeding te laten verstrekken. Dit is verkeerd. De school is in de eerste plaats een inrichting om .het zedelijk en het ver standelijk peil van het kind te verhoo- gsn. Dit geschiedt het best, het meest doelmatig en het rapst door de moe dertaal. Maar eischt van de school dat de taal er verzorgd weze eischt dat de meestens er behoorlijk en zuiver spre ken eischt dat de leervakken flink en degelijk worden afgewerkt eischt dat de wilskracht en de zedelijkheid er worden beoefend. Een flinke opleiding in de moedertaal zal aan uw kind een onderlegdheid be zorgen, die als een sterke spoorslag zal nawerken in het leven De ernstige gewoonte van net te denken bouwt het karakter op en spitst de verstandelijke vermogens. Een verzorgde opvoeding vergt een behoorlijke kennis van minstens een tweede landstaal. De grondige kennis van het spraak kundig mekanisme van üe moedertaal bezorgt een heilzamen grondslag voor de studie van een vreemde taal en ver zekert een resultaat dat niet te berei ken is met een minderwaardig geknoei. De moderne opvoeding eischt dege lijkheid, ernst en direktheid. Ze kan zich niet tevreden stellen bij een klets van een taal. Onze Vlaamsche jongens moeten opgeleid worden om de hoogste plaatsen te kunnen bekleeden en daarom eischen wij een hoogst verzorgd onderwijs, met zedelijken ondergrond en onberispelij ke methoden. Met aan uw kinderen een gezonde nationale opvoeding gesteund op een kloek uitgebouwd moedertaalonderwijs te bezorgen, werkt ge voor hun verstandelijke ontwikkeling en maakt ge hen de studie van een of meer vreemde talen mogelijk, begeerig. Eischt een degelijk nationaal onder wijs vcor uw kroost, vraagt er een goed zielkundig en een goed wetenschappe lijk onderwijs voor. Dit is een onver biddelijke plicht HET TRAGISCHE BILAN VAN DEN WERELDOORLOG. Na eenigen tijd stond de wereld als in vuur en vlam Nooit zal 'n pen bij machte zijn, al de ijselijkheden van dien oorlog te be schrijven, waaraan de 3/4 van de we reldbevolking deelnam 1 milliard 298 millioen langs de zijde der Verbondenen (koloniën en protec toraten inbegrepen). 159 millioen langs de zijde van Duitschlandi. Onder de wapens stonden in 't geheel 74 milLoen soldaten en toen korporaal Sellier te Réthondes, op zijn clairon «cessez le feu» blies, was de ontzagge- lijkste tragedie van de wereldgeschie denis voltrokken en kon men beginnen na te rekenen 9 mi'lioen 830 duizend menschen vie len cp het slagveld. 181 duizend stierven in gevangen schap. In die getallen zijn niet begrepen de verliezen der koloniale troepen. Doch dit alles geeft maar een klein gedacht van de verliezen aan menschenslevens, want nauwkeurige berekeningen heb ben bewezen dat VEERTIG MILLIOEN MENSCHEN rechtstreeks of onrechtstreeks door den wereldoorlog om het leven gekomen zijn en daarbij komen nog 6 millioen verminkten 5 millioen weduwen 6 millioen weezen. Uitgestrekte gebieden waren met puinhcopen overdekt en gansche ste den waren van den aardbol verzwon den. Beste lezers, is dit niet het gepaste oogenblik om dat alles eens te herin neren DE «EKONOMISCHE ONTWAPENING» De heer Van Zeeland, Eerste-Minis- ter, werkt thans aan de voorbereiding van twee zeer belangrijke verslagen. Het eerste gaat over het ekonomisch onderzoek, dat bij ingesteld heeft, zoo wel in Europa als In de Vereenigde Sta ten. Met de nota's verzameld door den heer Frère en door hemzelf onderzoekt de Eerste-Minister de maatregelen, W6lke dienen getroffen te worden ten voordeele der ekonomische ontwape ning. Het verslag zou uit drie deelen bestaan, waarin achtereenvolgens wor den behaniield het onderwerp van het onderzoek zelf, dan de antwoorden van de verschillende geraadpleegde regee ringen en eindelijk de voorstellen en wenschen lioor den heer Van Zeeland voorgedragen. Waarschijnlijk zal einde September het verslag aan de belang hebbende mogenheden overgemaakt worden, en onder meer te Londen, Pa rijs en Washington. Het tweede verslag, waarboven dat in een dergelijk geval i.'e consul van het betrokken land zou verwittigd worden. Ook dit punt van de wet werd ge ëerbiedigd, daar de heer Lepesteur, consul van Frankrijk tegenwoordig was en tezamen met den bevelhebber van het schip zijn toestemming tot het op treden der politie gegeven had. De incidenten die hierbij te pas kwa men zijn wel betreurenswaardige fei ten, maar kunnen bezwaarlijk aanzien worden als een overtreding van de conventie van 1862 of van het Inter nationaal Zeevaartrecht. De Regeering, door monde van den Heer Minister van Landbouw, heeft laatst in groote trekken het program ma geschetst, dat zij denkt toe te pas sen om den neteligen toestand der landbouwers te verbeteren. Dit programma verwierf de instem ming der regeeringspartijen het is goed, doch het is onvolledig. In zijne verklaring raakte de Hr Mi nister de kwestie der trusten niet aan. En daarin is nochtans een machtige hulp voor den landbouw verscholen. De voortbrengstprijs eer landbouw producten steeg fel tijdens de laatste maanden, terwijl de verhooging van den verkoopprijs niet met gelijken tred volgde. De winst-marge voor den land bouwer is te gering de fout ervan, ligt grootendeels aan de regeeringspoli- tiek. De Regeering heeft de leveranciers der landbouwers beschermd, met de op richting van een trust der meststoffen toe te laten en te begunstigen die trust baat haar klienteel uit onder het beschermend oog der administratie. In 1935 stelde de Landsraad der Libe rale partij in zijn programma voor «de werking van banken, trusten en monopolen te matigen, die streeft naar een te hevige concentratie van haar werking op de productie». De heer Minister Pierlot verklaarde, bij de bespreking zijner begrooting in de Kamer van Volksvertegenwoordi gers «Wij zuilen ons beslist er tegen verzetten, voor zooveel de huidige wet geving en reglementeering het ons toe laat, dat de bevoorrechte toestand van sommige nijverheden te ewaar drukke op de belangen van de landbouwers en onrechtvaardig de vruchten van hun Arbeid belast». In den Senaat vroeg de Hr Crlquejon, liberaal «Eindelijk, moet de regeering, om de noodlottige aktie der nationale en internationale trusten te niet te doen, eene politiek der meststoffen in ASPIRINE verbetert de bloedsomloop in het lichaam en verwijdt zoo doende de kleinste, door kramp vernauwde bloed vaten, Vandaar zijn pijnstil lende, alles overtreffende werking bij hoofdpijn. Vraagt de origineele verpakking met het BAYER- kruis en het ïegel van de nationale Codex. praktijk stellen, die de ontevredenheid der verbruikers zou doen verdwijnen.» De Hr A. Wauters, thans Minister van Openbare Gezondheid, merkte op, toen hij als volksvertegenwoordiger in de Kamer sprak «Volgens zorgvuldig op genomen inlichtingen zou de ammo- niaksulfaat, die voor het oogentolik aan onze Belgische landbouwers verkocht wordt aan 95 fr. de 100 fcgr. in werke lijkheid enkel 55 a 60 fr. als voort brengstprijs inkosten aan den trust der stikstofnij verheid'. Inderdaad, in den vreemde wordt hij door denzelfden trust verkocht aan den prijs van 60 fr., en in Japan verkoopt het internatio naal stikstofkartel hem aan 35 fr. per 100 kgr.» De Hr Senator Gits sprak «De re geering dient in te grijpen. Want als ze het niet doet, dan zal ze niet alleen aan onze landbouwers het droevig spek takel leveren, dat ze eenzijdig en par tijdig te werk gaat, maar dan zal ze ook argumenten verschaffen aan dezen die, onder onze landelijke bevolking de pa radoxale legende verspreiden, dat de Belgische Boerenbond d-e regeeringspo- litiek beveelt, omdat de Belgische Boe renbond betrokken is in den trust van de stikstofnij verheide. De trusten scheppen onduldbare toe standen. Die toestanden wouden door de meeste landbouwersbladen doodge zwegen, omdat het stikstofkartel be schikt over een zeer belangrijk budget voor publiciteitsonkosten De regeering is op de hoogte van die feiten de Regeering moet er perk en paal aan stellen De Liberale Partij moet dit punt van haar programma trachten te verwezen lijken. Met den nieuwen Voorzittei, den Hr E. Coulonvaux zeggen we De Libe rale partij is het beu, de formuul te ge bruiken, die luidt «Wij betreuren, dat...» De nieuwe formule is niets dan actie. «Wat niet mocht eijn, zal niet zijn» «Wat moet zijn, zal geschieden». De tijd der redevoeringen is verstre ken en de Liberale Partij wil tot daden overgaan. Er dient aan herinnerd, dat, indien de Regeering en het Parlement, den nationalen wil niet uitvoeren, het par lementaire spel de noodzakelijkheid in zich besluit van eene oppositie, die de Regeering tot haar plicht terugroept. HOEKJE DER VAKBONDEN Door de Centrale der Liberale Vak bonden van Belgie werd volgenden om zendbrief aan alle afdeelingsbesturen gezonden In de laatste tijden zijn er verschil lende Vakbonden van revolutionnairen, communistischen, rexisrisohen of fas- cistischen aard, ontbonden geworden. Aan hun léden geven zij den raad, ten einde niets van hunne rechten te verliezen, aan te sluiten bij een "der bestaande groote vakorganisaties, Li berale, Socialistische of Christen... De Socialistische en Christen Vak verbonden hebben aan hun afdeelingen laten weten dat zij die leden niet moch ten opnemen, vermits het voor het meerendeel elementen zijn idle niet toe treden met het inzicht de vakbeweging te steunen naarvolgens de princiepen die deze als basis dienen, maar alleen lijk overkomen om met alle mogelijke middelen hun communistische, fascis tische of rexistische opvattingen bij allegelegenheden in den schoot der vakverbonden op het voorplan te idoen treden. Als alleenstaande vakorganisaties waren bovengenoemde inrichtingen niets, zij hadden hoegenaamd niet den minsten invloed op de massa. (Zie vervolg bijvoegsel van boven.)

De Liberaal | 1937 | | pagina 2