Buitenland TWEEDE BLADZIJDE Zooals we reeds in een vorige bijdra ge gemeld hebben, worden de toestan den in de Middelandsche Zee met den dag ernstiger door de talrijke inciden ten met handelsschepen en oorlogsbo dems in en buiten ide Spaansche wa ters. Vóór eenige dagen werd een En- gelsche kruiser door een onbekende duikboot aangevallen. De aanval werd beantwoord, waarschijnlijk zonder uit slag, en zonder dat het mogelijk was iets meer te weten te komen over den geheimzinnigen vijand. De Italiaansche en Duitsche bladen beschuldigen open lijk Moscou en Valencia de verwekkers van deze incidenten te zijn. Zij ver klaren dat Valencia er alle belang bij heeft om internationale moeilijkheden uit te lokken, nu de zaak van generaal Franco zulke verheugende vorderingen maakt. Er werd zelfs bericht, dat de Engelsche regeering de bewijzen in handen had omtrent de schuld van de Spaansche regeering. Londen heeft dit bericht formeel gelogenstraft. Men denkt veeleer dat Italië in deze veront rustende kwestie gemengd is en de grootste Engelsche bladen hebben in dien zin hun meening laten kennen. De Engelsche opinie oefent op dit oogen- blik drukking op de regeering en om te trachten een einde te stellen aan die wantoestanden, hebben de Engelsche en Fransche regeeringen in samenwer king een Middellansche Zee Conferen tie in 't vooruitzicht gesteld. Tot die vergadering werden al de Middellandsche Zee landen uitgenoo- digd, met uitzondering van de beide Spaansche partijen, terwijl de Italiaan sche bladen den wensch uitgedrukt hadden generaal Franco te zien uitnoo- digen. Ook Duitschland, Rusland, Roe menië en Bulgarië kunnen hun verte genwoordigers sturen. Waarschijnlijk zal Genève niet als vergaderplaats ge kozen worden, omdat in dat geval Italië zich zou onthouden. Men hoopt dat de landen het standpunt van Lon den zullen bijtreden en dit bestaat in het terugtrekken uit de Middellandsche Zee van alle duikbooten en watervlieg tuigen. Moesten er nog aangetroffen worden na een bepaalden datum, dan zouden ze aanzien en behandeld wor den als gemeenschappelijke vijanden. Ondertusschen zijn de verhoudingen tusschen Rome en Londen de laatste dagen weer niet verbeterd. De gebeur tenissen in de Spaansche waters, de al te vergaande publiciteit omtrent de Italiaansche overwinning te Santander, hebben in Engeland onrust en twijfel doen ontstaan omtrent de mogelijkheid van een gunstige bespreking met Rome. Men vreest, dat het Mussolini er alleen om te doen is Abessinië als onafhanke lijke staat van de wereldkaart te doen verdwijnen. Engeland is hierin natuur lijk nog immer de grootste struikelblok, en eenmaal de erkenning door Londen is de droom van Mussolini «het Ita liaansche Keizerrijk» een werkelijk heid geworden. Nu, een mogelijke toenadering tus schen Rome en Londen, heeft dan weer te Berlijn een weinig mistrouwen ver wekt. Daarom gaat Mussolini einde September een officieel bezoek bren gen aan Duitschland en aan Hitier. Reeds vertrokken talrijke personalitei ten uit Rome naar Duitschland, om de ontvangst te regelen. Naar het schijnt zal die ontvangst in alles alle vroegere bezoeken van Staatshoofden overtref fen, dit met het doel de bevestiging te leveren van de groote waarde welke men in de beide autoritaire landen aan de spil Rome-Berlijn geeft. Men schrijft aan Hitier de bedoelingen toe een blok te willen vormen met Enge land, Italië en Duitschland tegen Pa rijs en Moscou. Alzoo hoopt Hitier langs een Italiaansch-Engelsche een Engelsche-Duitsche toenadering tot stand te brengen. Men verwacht zich ook aan een nieuw en krachtiger optreden van het anticommunistisch blok tusschen Duitschland en Japan, nu na de ge beurtenissen in China en het Russisch- Chineesch akkoord. Dit akkoord heeft groote onrust in Japan teweeg gebracht. De Japanners beschouwen dit ak koord als gericht tegen de belangen van Tokio, en als een overwinning van de kommunistische elementen in Chi na. Het kan ook aanleiding geven tot al lerlei inmenging zooals dit wel reeds geschiedt. De bladen hebben immers gemeld, dat tal van Russische vliegers met hun tuigen in de rangen der Chi- neezen strijden tegen Japan, en het zal daarbij misschien wel niet blijven. Het zou ons dan ook niet moeten verwon deren moesten Duitsche vliegers als vrijwilligers naar China gezonden wor den om de Russen aldaar te bevechten. En alzoo komt het geschil tusschen Ja pan en China in het teeken van den strijd tegen het kommunisme. Het wordt een tweede Spaansche kwestie met rechtstreeksche inmenging van Rusland en Duitschland. Het wordt daarom meer dan tijd dat de Spaan sche zaak uit den weg geruimd wordt, dat de Middellandsche Zee weer vrij wordt, dat de toenadering tusschen Rome en Londen doorgevoerd wordt, want de oorlog in het Oosten kan de ernstigste verwikkelingen met zich me de brengen tusschen Duitschland en Rusland. In die omstandigheden is het noodig, dat de Westersche mogendhe den al hun aandacht aan de gebeurte nissen in het Oosten kunnen wijden. Het schijnt maar al te waar, dat de Chineezen erin gelukken krachtigen weerstand te bieden aan den invaller, en dit is voor Tokio een onaangename bevinding. Reeds meer dan vier weken duurt de strijd rond Changhai en nog hebben de Japanners hun doel niet be reikt, niettegenstaande de hevigste ge vechten en de grootste offers. Elke mo gelijke verwikkeling met Rusland daar gelaten verwacht Tokio zich aan een langdurigen strijd. Het zijn niet meer die ordelooze benden gewapende ban dieten, maar wel een moderne strijd macht welke de soldaten van Tokio op hun weg ontmoeten. De regeeringen van Frankrijk, Lon den en New-York hebben eene nieuwe nota aan China en Japan gestuurd, waarin gevraagd wordt de rechten van de onzijdige zone en de buitenlandsche bedrijfsgebieden te eerbiedigen en buiten de gevechtszone te houden. KORTE BERICHTEN. De regeering van de Vereenigde-Sta- ten van N.-Amerika heeft de vraag van Uruguay om generaal Franco te erken nen afgewezen. Ook Bolivie heeft de erkenning verworpen. Een Engelsch blad meldt, dat de Engelsche Vorsten komende jaar een officieel bezoek zullen brengen aan België. De regeering van Valencia, heeft aan het Sekretariaat van den Volkenbond te Genève, een protestnota gezonden, waarin de'Italiaansche regeering open lijk beschuldigd wordt van aanvallen in de Middellandsche Zee op Spaansche regeeringsbooten door Italiaansche oorlogsschepen. De onrust in Palestina neemt steeds toe. Joden en Arabieren kunnen het met elkaar niet vinden en het verde- digingsvoorstel van Engeland werd door de beide partijen van de hand ge wezen. Het bilan van vorige week be droeg een twintigtal dooden en even veel gekwetsten. rMEBWii i umi mim VOOR IEDEREEN EEN GROOT GELEERDE IS NIET MEER BIJ DEN DOOD VAN GUGLIELMO MARCONI DiE UITVINDER DER DRAADLOOZE TELEGRAFIE EEN NAAM DE WERELD DOOK BEKEND Op 63-jarigen leeftijd overleed voor enkele weken een der grootste uitvin ders op natuurkundig gebied, een man wiens naam onverbrekelijk verbonden zal blijven met zijn werk, de draadloo- ze telegrafie Guglielmo Marconi. Uit het leven van dezen genialen man, wien de wereld zoo veel verschul digd is, verhaalt onderstaand artikel enkele 'treffende bijzonderheden. Wanneer een schip, een vliegtuig of luchtschip in nood verkeert en red- dings-expedities onderweg zijn, dan wacht de wereld met spanning op de eerste radio-telegrafische berichten, die haar van den loop der gebeurtenissen op de hoogte houden. En nu is het wel treffend dat op een ©ogenblik als het huidige, waarin met de nu juist ge staakte reddingspogingen en speurtoch ten naar de verdwenen vliegster Ame lia Earhart, het enorme belang van de draadlooze telegrafie weer eens duide lijk wordt onderstreept, dat op zulk een oogenblik het bericht komt van het overlijden van den man, wiens naam met deze radio-telegfafie voor altijd verbonden blijft. Voor de wetenschappelijke wereld, maar niet minder voor millioenen lee- ken, die in den loop der jaren zoo ver trouwd. geraakt zijn met de toepassing der draadlooze beteekent het heen gaan van dezen pionier een groot ver lies. Marconi's naam immers is in alle hoeken der aarde bekend, zoo goed als zijn uitvinding er een was voor de ge- heele wereld. KINDERDROOMEN DIE WERKELIJKHEID WERDEN En zoo de naam van de meeste hel den der wetenschap voor de groote massa dikwijls maar een begrip was, terwijl men doorgaans slechts een vage voorstelling heeft van hun werk, bij Marconi is dat anders. Juist zijn naam wekt bij iedereen die hem hoort uit spreken de herinnering op aan zijn voortlevende uitvinding de draadlooze telegrafie. Als zoon van een Italiaanschen vader en een Iersche moeder, werd Gugliel mo Marconi op 25 April 1874 te Grif- fone, nabij Bologna, geboren. Reeds als kind was de kleine Marconi een geest driftig knutselaar, weinig vermoedend idat de droomen van zijn Jeugd op rij peren leeftijd nog eens werkelijkheid zouden worden. Natuurkunde en vraag stukken op elektrisch gebied hadden zijn volle aandacht en het was in 1895 idiat Marconi zich, om het zoo maar te zeggen, met den aether ging bemoeien. In dien tijd was het Hertz die zijn elektrische golven ontdekt had, maar deze bescheiden Duitsche geleerde er- kenjde de beteekenis van zijn uitvinding zoo weinig dat hij de draagwijdte van zijn golven op ten hoogste 100 meter schatte DE GEBOORTE VAN DE DRAADLOOZE TELEGRAFIE In een klein dorpje bij Bologna, Pontecchio, had Marconi een beschei den laboratorium ingericht en hier werkte hij aan de praktische toepassing van Kertz's ontdekking. Hier kwam hij tot 'de overtuiging dat een telegrafie- systeem praktisch bruikbaar gemaakt zou kunnen worden door toepassing van elektromagnetische golven. Hoe primitief zijn apparaten ook waren, het sukses bleef niet uit en reeds na enke le maanden gelukte het hem een de- tektor op een afstand van 2 kilometer te doen reageeren. Dit sukses dankte hij voor een groot deel aan zijn geniaal idee hij had zoowel het zend- als het ontvangstation van twee metalen pla ten voorzien die in de lucht staken dat waren de voorloopers der antenne In 1896 vertrok hij naar Engeland en hier werd zijn nieuwe vinding voor de autoriteiten der Posterijen gedemon streerd en hij slaagde erin de afstan den tusschen de zendende en ontvan gende stations steeds grooter te maken. Een jaar later gelukte het hem om zich vanuit de haven van Spezia draad loos in verbinding te stellen met een schip, op een afstand van een mijl en hetzelfde jaar nog werd er te Londen een maatschappij opgericht om de uit vinding te exploiteeren. EEN ZEGEN VOOR DE MEN SCHHEID Het duurde niet lang of de gelegen heid deed zich voor, om >de enorme beteekenis van Marconi's uitvinding in de praktijk, bij een scheepsramp te be wijzen. Het luchtschip van Goodwin was met een gewoon schip in botsing gekomen en het zou stellig op een dei- gevaarlijkste banken te gronde zijn ge gaan, ware het niet dat Marconi's proefstation zich aan boord bevond, met behulp van de «draadlooze» was er nu snel een schip ter plaatse dat red ding bracht. Sindsdien bedraagt het aantal menschen- dat hun redding van een zekeren dood te danken heeft aan de draadlooze telegrafie, vele honderd duizenden. Tegenwoordig immers heeft welhaast elke visschersbark al een zendstation aan boord. én voor het overbrengen van berichten bestaan er geen afstanden meer. VERDERE PROEFNEMINGEN Intusschen werkte Marconi onver moeid verder. Het bescheiden laborato rium in Pontecchio had hij al lang verlaten en nagenoeg het heele jaar door verbleef hij op zijn luxe-jacht «Electra», waar hij zijn proeven verder voortzette. In 1898 waren reeds draad looze verbindingen tot stand gekomen tusschen Engeland en Frankrijk en de afstanden werdén steeds grooter. In 1901 slaagde Marconi er voor het eerst in seinen over den Atlantischen Oce aan over te brengen en daarmee was eigenlijk het moeilijkste deel van het werk achter den rug. Wat Marconi van de meeste anti ere uitvinders onderscheidde, was onge twijfeld de omstandigheid dat de we tenschappelijke weg van dit genie steeds werd beschenen door de zon van het geluk. Overal ondervond hij de grootste waardeerinè vele staten ver leenden hem de grootste onderschei dingen. De grootste erkenning van zijn werk was voorzeker de toekenning van den Nobelprijs voor de natuurkunde in 1909, terwijl hij in hetzelfde jaar door den Italiaanschen Koning tot lid van den Senaat werd benoemd. EEN NIMMER RUSTENDE BEDRIJVIGHEID Marconi verwezenlijkte de droomen van zijn jeugdjaren en zooals hij het zelf eens grappig uitdrukte Het is beslist niet noodzakelijk dat geniale uitvinders op zolderkamertjes sterven en eerst de derde generatie een steen op hun graf plaatst. Nooit heeft Marconi zich tevreden gesteld met wat hij had bereikt tot aan zijn dood toe was hij doortrokken met den waren uitvindershartstocht en met de sensationeelste proeven ver baasde hij de wereld steeds opnieuw. In 1930 nog schakelde hij van zijn schip af in de Golf van Genua de verlichting in van de elektrische tentoonstelling te Sydney Marconi's naam heeft aan de snel voortschrijdende techniek grooten luis ter bijgezet en wanneer wellicht in een verre toekomst de draadlooze telegra fie nog weer tot vervolmakingen zal zijn uitgegroeid, dan nog zal de naam van Marconi blijven voortleven en als een der grootsten die de geschiedenis der natuurkunde ooit kende... VERLEDEN WEEK GELEZEN... IN «STRIJD» KUMUL. De millioenen inkomsten van den Bestuurder der Nationale Bank, hebben bij zekere proletariërs reuzenappetijt verwekt. Burgemeester Huysmans, de tweede der kraaiende hanen van de «Vlaamsche Beweging», is blijkbaar jaloersch ge worden. Hij trekt tegenwoordig drie wedden 1) Als Voorzitter van de Kamer 100.000 fr. 2) Als Volksvertegenwoordiger 36.000 fr. 3) Als Burgemeester van Antwer pen 90.000 fr. Hij heeft nu opslag gevraagd als Byrgeee$ter en geen kleintje 30.000 frank bij Dus 120.000 fr. per jaar Maar hoeveel stort hij daarvan in de partijkas Het plafond bepaald door het Kongres is toch nog altijd 50.000 fr. zeker ZUIVERING IN RUSLAND. Er zullen weldra geen kQmmunisten meer overblijven in Rusland. Stalin, aangetast door vervolgings waanzin, heeft eiken dag zijn rantsoen rood bloed noodig. Nu worden de oorlogsschepen «ge zuiverd». Reeds wenden 58 officieren in de vloot der Baltische Zee veroordeeld. Naar 't schijnt zijn veel matrozen die met het slagschip «Murat» naar de kroningsfeesten in Engeland gevaren waren, gedeserteerd. Het «paradijs» schijnt niet veel aan trekkingskracht meer uit te oefenen op de «gelukkige» bewoners In onze B.W.P.-pers echter, vooral in «Vooruit», weet men over den «bloed hond Stalin» niets te melden. IN VOOR ALLEN DIKSMUIDE «ONTSPOORD». De katholieke bedevaart naar den IJzertoren krijgt een meer agressief politiek karakter. Het is niet meer die anti-militaristi sche doodenhulde mannen als prof. Daels meenen die nu te moeten leiden op anti-Belgische wegen. Zijn rede was in één klank met de kuiperijen van de Sapisten die niet aarzelen aan 'de ge meenste raad-draaierij te doen om hun persoonlijken wrok te koelen. Eerlijk heidshalve moeten wij zeggen dat de kristen-demokratische p»rs zich niet eens verklaard met de rede van prof. Daels. Het valt te zien of zij zullen er in lukten de bedevaart verder te vrijwa ren van deze weinig smakelijke politie ke manoeuvers. •Ons interesseert de nieuwe koers van prof. Daels, die een anti-Belgische tu niek aangetrokken heefb boven zijn anti-militaristisch hemdeke. Zijn oproep tot de koncentratie van alle katholieken bewijst ons dat hij heelemaal niet vies is van de fascisten van het V.N.V., Dinaso -en konsoorten. Wat dat allemaal te maken heeft met een anti-militaristische dooden hulde zien wij niet goed meer. Diksmuide is «ontspoord», het is ver worden tot een ellendig politiek gesol met lijken 11 lllll IIHB— Een Gewetenszaak In den loop van de maand Augustus, werd in al onze gewesten, door de zor gen van den onderrichtsbond en als propaganda voor de officieele scholen, een plakbrief uitgehangen, die bijzon der de aandacht moest trekken door het zeer kunstig beeld, dat er op prijkt. De school troont er in een indruk wekkend gebouw, door den gouden zon neglans omstraald en flinke, levenslus tige kinderen spoeden er zich heen, om zich hart en geest te laten ontwikkelen, tot verzekering van hun eigen toekomst en tot welvaart van het land. Het is als de apotheose van intellectueele en geestelijke volksverheffing, toever trouwd aan degelijke en toegewijde op voeders, onder het waakzaam toezicht van den Staat. Het initiatief is ten zeerste te loven. Niet genoeg kan bij de ouders het plichtbesef gewekt worden. Er dient vooral op gewezen, dat ze niet zonder rijp na te denken, de school mogen kie zen, waar hun kinderen de noodige kennis moeten verwerven, hun karak ter sterken en zich tot «menschen» in de ruimste beteekenis van het woord, laten vormen. Al te lichtzinnig wordt daarbij te werk gegaan. Men laat zich dikwijls door vooringenomenheid leiden, zonder zich te bekommeren om den aanleg van de kinderen, zonder zelf te vermoeden, welke gewichtige rol de beroepsorien- teering hier te vervullen heeft, noch te gissen hoeveel hulp ter beschikking ge steld wordt, om met de grootste zeker heid, mogelijk de jeugd geleidelijk te wapenen tot den zegevierenden strijdj om het bestaan. Jammer is het, dat de kwestie be treffende het onderwijs, die alle andere vraagstukken in de schaduw stelt, aan leiding geeft tot twist en haat, tot ver deeldheid en veel schade. In een beschaafd land zou van een schoolstrijd geen sprake mogen zijn. De onverbreekbare eendracht hoefde dien aangaande te heerschen, alle krachten dienen ingespannen te worden, om de inrichtingen voor volksopleiding het best te doen beantwoorden aan het te beoogen doel. Ongelukkig, zijn wij tot die volmaaktheid nog niet gekomen wij zien hoe de katholieken steeds alle mogelijke middelen aanwenden, om de ouders te bewegen hunne kinderen aan katholieke zorgen over te laten wij stellen daarbij vast, hoe daartegenover voor de officieele school geijverd wordt, om de belanghebbenden wel te overtui gen, dat alleen hier de jeugd ruim ont wikkeld kan worden. Zelfs als het vrij onderwijs, even bevoegde leerkrachten heeft, als het officieel onderwijs, en al de inrichtingen beter zijn bij het eer ste dan bij het laatste, de geest is an ders, en daar komt het op aan In de katholieke gestichten wordt alles ge richt om de kerk ten nutte te zijn. In de officieele onzijdige scholen worden, naast de opleiding in den godsdienst en de zedenleer, naar vrije keus, uitslui tend geest en hart rijp gemaakt om, volgens eigen oordeel een eigen overtui ging en met de onontbeerlijke be kwaamheid. den weg te volgen, -dien de jeugd meent te moeten inslaan om de taak te vervullen, die zij zich zelve aan wijst tot eigen baat en tot nut der ge meenschap. Steeds heeft de Liberale Partij de officieele school voorgestaan, niet alleen omdat zij door haar werd in het leven geroepen, maar met het be wustzijn, op die wijze het land best te dienen. Wij kunnen dat niet beter verduide lijken dan door te herhalen, wat het moedig liberaal weekblad «DE VRIJ HEID», uit Kotrijk in zijn nummer van 22 Augustus 1.1. liet gelden De Liberale Partij heeft de officieele school gewild zooals zij werkelijk is Een nationale, moderne, degelijk uitge ruste school, welke bekwaam is een ze delijk en lichamelijk sterke en terzelf- dertijd intellectueel ontwikkelde jeugd te vormen een school, welke de toe komstige burgers voorbereidt tot 't vol brengen van hun heilige plichten als tot een beredeneerd gebruik hunner maatschappelijke rechten een school, bediend door een personeel dat van Belgische nationaliteit is, verplicht den eed van getrouwheid aan den Koning en gehoorzaamheid aan de wetten van het Belgische Volk af te leggen een school waarin men de kinderen leert, niet alleen eerbied te hebben voor 's lands instellingen, maar ook achting voor .diegenen, die opgeleid werden vol gens andere filosofische of godsdiensti ge begrippen een school waa,r niet ge duld wordt, dat men andermans over tuiging aanvalt een school, waar men tot goede burgers opleidt, welke aan hun land gehecht zijn en elkander achting leert toedragen een school, waarlijk toegankelijk voor iedereen. Dat is de officieele school zooals wij die gewenscht en gewild hebben en zooals zij is. Dat te overwegen, daarnaar krachtig te handelen, is een GEWETENSZAAK, die de ouders bij den aanvang van het nieuwe schooljaar dienen ter harte ne men. LAAT HET ONS GEMAKKELIJK MAKEN Wij zullen de besprekingen over de 40-urenweek niet dramatiseeren. Na de diamantslijpers, hebben ook de dokwer kers en nog veel andere vakken geoor deeld, dat 40 uren per week genoeg is. En het Ministerie vindt dit ook. Het dokwerkersbedrijf is, volgens dit Ministerie, een gevaarlijk, vermoeiënd en pijnigend bedrijf. Daarom de 40-uren week. Waarom juist 40 uren Waarschijn lijk omdat het een rond getal is. Nie mand zal betwijfelen dat die 40 uren maar een mijlpaal zijn. Hebben de communisten niet reeds 30-uren week in hun programma geschreven Wij willen het ons al langer hoe -ge makkelijker maken, dat is de les van het geval Nog zoo weinig mogelijk werken. Op 1 Mei defileeren zij wel in den stoet ter eere van den arbeid (ik bedoel natuurlijk de socialisten), de stadsmuren plakken zij vol met plak katen, die onze liefde tot denzelfden arbeid moeten illustreeren, terwijl ze ker geen mensch voor luiaard zal willen versleten worden. En toch werken wij nog zoo weinig mogelijk. Iedere nieuwe eisch, is een eisch tot minder werk. Natuurlijk voor evenveel loon. Dat spreekt vanzelfs. Arbeid, dat geen zegen, maar een vloek is. Zoo tenminste zijn wij den toestand gaan beschouwen. Het geluk ligt in de kleinste mogelijke inspanning. Ik ge loof dat wij verkeert aan 't loopen zijn. Voor den oorlog zondigden wij in te genovergestelde richting. De mensch moest te veel presteeren, in zeer vele gevallen was hij eenvoudig een last dier. Dat moest veranderen en het is veranderd Maar nu maken zij of, be ter wij, aanstalten om de gezonde grens te overschrijden. Ben ik misschien reactionnair Mij goed. Het woord schrikt mij niet af. Maar ik geloof het niet, ik vraag mij alleen af waar het menschelijk geluk ligt. In werken of in niet werken, of liever in weinig te werken. Een dag telt 24 uren, dit moet ik niet meer betoogen. Werken wij van die 24 uren nog 7, dan blijft er ons een sal do van 17 uren per dag. Wat doen wij daarmee Eenvoudig onzen kop vol spinnenwebben steken, pezeweven en tot de slotsom dat het nog beter kan, dat wij nog niet alles hebben waarop wij aanspraak kunnen maken. Innerlijk ontevredenheid kweeken. Ons zelve tot malcontente, eeuwig ver ongelijkte menschen maken. Was de mensch ooit ontevredener dan nu, nu hij het beter heeft dan ooit te voren De openbare besturen hebben ge tracht die leemte van 17 ongebruikte daguren te vullen. Het heete dat de mensch nu tijd zou hebben om zich geestelijk te ontwikke len. Dat -liedje, men zingt het nog te gen beter weten in. Den vrijen tijd voor den arbeider kwam zelfs tot stand. Voordrachten werden ingericht, ook museumsbezoeken. De vrijen tijd werd een Staatszorg. In-plaats van in de mu seums, liggen onze menschen in het water, dan maar het water, hebben onze openbare besturen gezegd. En het menschdom heeft zijn water gekregen, gansch het land door. Dat is de geeste lijke ontwikkeling die een gemakkelijk: bestaan ons brengen zou P.E. (Vervol* toek. week.).

De Liberaal | 1937 | | pagina 2