- Perstentoonstelling -- 2>E GHEEST, N. V. iValst GROOTEN OPTOCHT draagt overal de Legere gieren der P>rou(oer)j Buitenland DENDERMONDE DE GROOTE BELGISCHE LIBERALE VAN ZONDAG 15 tot ZONDAG 12 MEI 1938 van uit te noodigen Muziek* cn anders Maat* schappijen TER GELEGENHEID VAN OPENING VAN DE TEN TOONSTELLING Onder de Hooge Bescherming van de Heeren Graaf Maurits LIPPENS, Staatsminister Marcel'Henri JASPAR, Minister van Verkeerswezen Adolf MAX, Burgemeester onzer Hoofdstad Brussel Onder Eere-Voorzitterschap van Senator DE WILDE en Vrederechter VERCAUTEREN Aan alle Liberale Uitgevers van *t land zal een stand voorbehouden worden. Alle Liberale Partijleiders, Vrienden zullen uitge- genoodigd worden. Al de Liberale Maatschappijen houden van nu af rekening met den datum van 15 Mei 1938 ten einde aan den Grooten Optocht deel te nemen. Ze worden verkocht in de BESTE DRANKHUIZEN van Aalst en het Omliggende 1 I tweede bladzijde gevolg, middelbare studiën aan te pak ken. Hier mogen wij niet uit het oog ver liezen, dat een verstandig en werkzame jongen ook in een stiel of ambacht, om niet te spreken van een technische loopbaan een heel eervol bestaan kan vinden. Aan de ouders vragen wij dus, indien het mogelijk is, hunne kinderen te zen den naar officieele vakscholen of nij verheidsscholen, waar er degelijk on derwijs wordt gegeven, zonder neven bedoeling. Ook mogen de ouders geen rekening houden met hunne persoonlij ke betrachting of ambities zij moeten den raai inwinnen van onderwijzers of bij personen gaan, die bevoegd zijn in dergelijke zaken, dit voor het welzijn hunner kinderen. We hebben reeds in een vorige bij drage gewezen op de groote onrust welke in Europa heerschte door het steeds toenemen der incidenten met allerlei booten in de Middellandsche zee en zelfs het dreigend karakter dat som mige van die aanvallen hadden. Het waren vooral onbekende duikbooten welke ergens op den loer lagen en dan onverwachts een torpille zonden zon der zich om de mogelijke slachtoffers te bekommeren. Het scheen ook niet mogelijk den aanvaller te vereenzelvigen of te straf fen. In die voorwaarden hadden Londen en Parijs besloten een extra Midden- landsche Zee Conferentie te houden, waarop de meeste landen welke daar aan grenzen uitgenoodigd werden. Rus land stuurde een protest omdat Valen cia niet gevraagd werd en Italië omdat Franco ook niet van de partij was. Por tugal werd eveneens uitgeschakeld. Ondertusschen stuurde Moscou een officieele beschuldiging aan Italië om het zoogezegd aanvallen van Russische hundelsbooten door eenheden van de Italiaansche vloot. Daarop vroegen Ber lijn en Rome de uitsluiting van Moscou en toen de Engelschen daar niet op in gingen, hebben de Italianen en de Duit- schers geweigerd aan de Conferentie deel te nemen. Rome wilde niet op de vergadering als beschuldigde verschijnen. Moscou beweerde ook nog dat Berlijn niets té stellen had met de Middellandsche Zee kwestie. Er dient nog op gewezen, dat niet Genève, maar wel Nyon als zetel der conferentie gekozen werd. Dit werd ge daan om Italië geen aanstoot te geven daar de Italianen nog niet in goede verstandhouding leven met Genève en de besprekingen dus heelemaal buiten het kader en den geest van den Vol kenbond te houden. Het heeft alles niet mogen helpen. Mussolini vond weer een te schoone gelegenheid in de ongepaste beschuldiging van Moscou, om zich uit de samenwerking terug te trekken. Men heeft zelfs een oogenblik gespro ken over een diplomatieke breuk tus- schen de twee landen en dit kan best gebeuren indien Rusland verder aan dringt in zijn eisch om schadeloosstel ling en bestraffing der schuldigen. Nu, de conferentie heeft verder een gelukkig verloop gehad zonder Rome of Berlijn. De Fransche Minister Delbos, nam het voorzitterschap waar. Er werden enkel eenige heftige woorden gezonden aan het aires van Rome door Litvinoff, Russisch vertegenwoordiger. Het voornaamste punt heeft betrek king tot de bewaking. Engeland en Frankrijk nemen het Westelijk deel van de Middellandsche Zee op zich. Yougo-Slavië, Griekenland, Turkije en Rusland krijgen het Oostelijk deel. Een ander deel werd voor Italë ter bewa king gelaten. Indien het weigert hier aan deel te nemen, zullen ook Engeland en Frankrijk daarover de kontrool op zich nemen. Verder zullen de vloten van Londen en Parijs de groote lijnen van Gibraltar naar het Kanaal van Suez beheerschen. Eiken aanvaller zal zonder formaliteiten vernietigd wor den. Men verwacht zich aan een spoedige goedkeuring van de genomen besluiten door de betrokken Gouvernementen. Aan Rome werd een officieel doku- ment overgemaakt en met of zonder medewerking van Italië zal vermoede lijk reeds volgende week overgegaan worden tot de uitvoering van het plan, daar de meeste viooteenheden ter plaat se "waren. De Engelsche en Fransche pers laat zich zeer gunstig uit over het spoedig verloop van deze conferentie. Sommige bladen veronderstellen, dat Europa een stap gedaan heeft naar de lang gewenschte kollektieve veiligheid. In elk geval is het gebleken, dat samen werking mogelijk is, en dat de meeste volkeren niets anders verlangen dan rust en veiligheid. Te Genève heeft de Volkenbond zit ting gehouden onder voorzitterschap van J. Negrin, afgevaardigde van Span je. Door de regeering van Burgos, werd protest geteekend tegen -de wettig ver klaring van het lidmaatschap van den Spaanschen vertegenwoordiger, daar de regeering van Valencia feitelijk maar het toezicht uitoefent over het derde deel van het land. De vergadering heeft evenwel het protest van de hand gewe zen. Belgie is te Genève vertegenwoordigt door den Minister van Buitenlandsche Zaken Spaak, Janson, Carton de Wiart. Een nota werd aan het bureel over handigd door den vertegenwoordiger van China in verband met de gebeur tenissen in het verre Oosten. Volgens de laatste ber.cht.en hebben de Chineesche troepen Sjanghai moeten verlaten onder drukking van het Ja- pansche leger. Tokio stuurt nog immer nieuwe troepen en oorlogsmateriaal naar het gebied, terwijl de tegenstand der Chineezen niet meer zoo krachtig aanhoudt. Men laat veronderstellen, dat de Vol- kendbond moeilijk stelling zal kunnen nemen in deze kwestie omdat Japan ere en lid is en ook omdat de diploma tieke betrekkingen tusschen de beide landen niet verbroken werden, zoodat geen oorlogsverklaring gedaan is. De gebeurtenissen kunnen dus niet als een aanval in regel op China be stempeld worden. De grootste moeilijk heid ligt natuurlijk evenwel in het feit, dat de groote mogendheden zelf de handen vol hebben in Europa om aan iets anders te denken. Ten andere zijn de afstanden zoo geweldig groot, dat Amerika en Engeland in samenwerking zelfs verscheidene maanden zouden noodig hebben om iets te ondernemen tegen Japan, waarvan de uitslag dan nog niet zeker zou zijn. Tokio kan dus gerust zijn gangen gaan. Alleen Moscou kan een doorn worden en dit beschikt ter plaatse over de mid delen om de moeilijkheden te vermeer deren. Maar daar is het Japaansch- Duitsch akkoord, dat niet van aard is om aan Mcscou de handen vrij te laten. Tokio verwacht zich nochtans in Chi na aan een langdurigen strijd. Het land heeft enorme kredieten gestemd om de aktie van het veldleger te steunen. KORTE BERICHTEN Men meldt uit Praag het overlijden van Oud-President Masarijck. De Belgische regeering stuurde een telegram van deelneming aan Presi dent Bendes. Volgens een bericht zal Mussolini zich op 25 September naar Berlijn begeven per vliegtuig in gezelschap van graaf Ciano. Deze week werd te Nuremberg het kongres gehouden der Duitsche Natio- naal-Socialisten. Het was alles «mili- tar». Heftige redevoeringen werden uit gesproken tegen Moscou, tegen de kerk en tegen de demokratische machten Groote ontroering werd in Parijs ver wekt door een paar bomaanslagen. Men denkt dat dit het werk is van bui tenlandsche terroristen welke voor doel hebben onrust en twist in het land te brengen. Door de regeering werd een premie uitgeloofd voor het opzoeken der daders. De regeering van Rome heeft aan Parijs en Londen gemeld, dat zij alleen aan het toezicht in de Middellandsche Zee kan en wil deelnemen indien zij op gelijken voet wordt gesteld met de an dere groote mogendheden. Volgens een bericht uit Belgrado, werd door een Engelsch oorlogsschip een van de onrustwekkende duikbooten aangehouden. Men heeft te Londen evenwel geen bericht ontvangen ter be vestiging. den dienst der Verzamelingen te Brus sel I een zoo belangrijk werk dat de opzendingen der aangevraagde zegels niet op 15 September zal kunnen aan vangen. Het Bestuur der Posterijen verzoekt lie ONDERSCHRIJVERS vriendelijk eenigen tijd geduld te willen oefenen. Zij mogen er van verzekerd wezen, dat iedere bestelling zal uitgevoerd worden, zoo niet in zijn geheel, dan toch ten minste gedeeltelijk. CASINO ALLERLEI WAARHEID MEDEDEELIN G POSTZEGELS MUZIEKFONDS KONINGIN ELISABETH De oplage van de blokken van 20 fr. (2 zegels van fr. 1.50 plus fr. 2.50 en 2 zegels van 2.45 plus fr. 3.55) werd bij Ministerieel besluit van 26 Augustus 1937 vastgesteld op 100.000 exemplaren. Daar de thans onderschreven hoe veelheden dit cijfer reeds merkelijk overtreffen, heeft de H. Minister van Posterijen, Telegrafie en Telefonie be sloten, ten einde de onderschrijvers in den breedst mogelijken zin voldoening te kunnen geven, de oplage te brengen op 150.000 exemplaren. Niettegenstaande deze verhooging, zal het nog noodig zijn de bestellingen te verminderen welke verscheidene blaadjes omvatten. Anderzijds, de voorbereiding der duizende bestellingen veroorzaakt aan Om stemrecht te hebben op de ver gaderingen van aandeelhouders van de Nationale Bank, moet men ten minste 30 aandeelen bezitten. En die zijn niet goedkoop. Nu is het berekend gewor den dat Degrelle, Weyns, Sindic, Odiel Daem en andere groote lichten van het Rexisme, voor meer dan een millioen aandeelen blijken te bezitten, die zij voor de vergadering moesten neerleg gen. Nu is er voor Degrelle en al zijn aan hangers niet tusschen uit te komen, als hun het volgende wordt, voorgehouden Ofwel waren de aandeelen het eigen dom van de rexisten niet en werden zij hun door iemand geleend Ofwel waren zij hun eigendom wel, en dan zijn 't rijke he eren en is het on begrijpelijk dat Degrelle die aandeelen nog lang niet verkocht heeft, om zijn zieke financies weer wat op te kalefate ren, instee van, zooals hij dat sedert eenigen tijd doet, te bedelen voor stor tingen ten voordeele van zijn partij. De openbare meening zou zeker met genoegen de ECHTE WAARHEID verne men, wie de mannen of de instellingen zijn, die de werkelijke eigenaars zijn van de aandeelen waarmee de rexisten zich toegang verschaffen tot de verga deringen van de Bank. In het tweede geval, zullen degenen die, als we Degrelle mogen gelooven, zoo mild hun penning storten voor het rexisme, wel moeten toegeven, dat zij inderdaad den naam verdienen, die de «chef» hun eens gegeven heeft «ces inbésiles». Het woord is niet te erg als men weet dat het Rexisme steeds voortgaat, de openbare meening op te jagen. Kalmte mag er niet- komen voor Degrelle en zijn Rexisten. Hun bestaan hangt er van af. Talrijke financiers en fabrikanten, zien nog steeds in Rex de redding en de oplossing van moeilijke financieele vraagstukken. Zij hebben nog niet begrepen, dat ge heel het Rex-systeem (zooveel dat stuk programma een systeem kan genoemd worden) een utopie is. Geen enkele praktische wet kan men er uit samenstellen. Intusschen houdt het Rexisme, dank aan de hulp van die im- béciles stand. Het zaait, steeds haat en nijd tusschen burgers en werklieden, Walen en Vlamingen. Maar met of zonder deze «inbéciles», zal er een einde aan komen Degrelle wordt eens weggestormd, want «Die wind zaait, zal storm oogsten DEZE WEEK GELEZEN... IN «ELCKERLIJC» Deze week is een van de triestigste ge weest, die we sedert lang in onze poli tiek hebben gekend. Triestig om het schouwspel dat ze heeft ten toon ge spreid, triestig omdat ze nieuw moreel verlies heeft toegevoegd, bij al wat het land sedert den oorlog reeds aan ge zonden burgerzin heeft verloren. De schandaaljacht, welke sedert en kele jaren haar verwoestingen onbe lemmerd heeft aangericht, heeft kun nen bereiken dat de Eerste-Minister zelf zich genoodzaakt heeft gezien, op de tribuun van het parlement, zijn pri vate rekeningen open te leggen, om te bewijzen, niet dat hij geen enkel onge oorloofd voordeel had geput uit de be oefening van zijn ambt, maar dat hij, om wille van het gemeenebest,, vrijwil lig afstand gedaan heeft van aanzien lijke voordeelen, die hij had kunnen genieten zonder den Staat noch mate rieel, noch moreel eenig onrecht aan te doen. Er ligt in de£e zaak, zooals ze zich eerst in de pers en ten slotte voor het parlement heeft afgespeeild, iets diepr beschamend voor de wijze, op dewelke in ons land politiek wordt bedreven, en iets zeer verontrustend voor de toe komst die ons wacht. De «uitzuiveraars» worden gedreven door zeer uiteenloopende bedoelingen. De eenen willen de vernietiging van het Regiem, de anderen de uiteenrukking van het land, enkelen eenvoudig de be vrediging van persoonlijke wraakbe- hoeftenen zij vinden, bij gelegenheid, de ncciige hand- en spandiensten in den schcot der verantwoordelijke re- geeringspartijen, bij personen die zeke re ambities niet langer kunnen bedwin gen. Maar het resultaat is hetzelfde vernietiging van normale regeerings- mogelijkhe-ien, ontaarding van den volksgeest, wegbereiding naar avontu ren. De gewetenloosheid van de ge bruikte middelen vermindert de verant woordelijkheid van de aanstokers geens zins. IN DE POLITIEKE ONDERWERELD. Door de nauwkeurige vragen van Mi nister De Man, herhaaldelijk en met aancrang gesteld, werden de rexistische senatoren, tijdens het debat in den Senaat over de Nationale Bank en de eerlijkheid van den heer Van Zeeland, zoodanig in het nauw gedreven, dat Paul De Mont voor eigen rekening en daarna graaf de Grunne namens de heele groep kwamen verklaren, dat zij het niet eens waren met al de metho den van de persorganen van hun par tij, en dat zij slechts verantwoordelijk waren voor wat zij zelf in den Senaat verklaarden. De banbliksem van Degrelle bedreig de natuurlijk onmiddellijk de gansche Senaatsgroep en, reeds 's anderen daags, verscheen in «Le Pays Réel» een verklaring van graaf de Grunne, waar in hij zijn woorden in den Senaat uit gesproken, een voor een weer inslikte, en eeuwige en onvergankelijke trouw zwoer aan Leon Degrelle. Met Paul De Mont heeft Degrelle het blijkbaar niet zoo gemakkelijk gehad. Deze voelt natuurlijk, dat er van dc rexistische partij in Vlaanderen, niets anders meer overblijft dan het laatste carré verstokte «franskiljons», en dat hij bij de eerste gelegenheid aan de deur wordt gezet. Het was duidelijk dat zijn verklaring in den Senaat in hoofdzaak voor doel had, poolshoogte nemen, om zoo gauw mogelijk ergens onderdak te vinden, maar Minister De Man heeft hem er zoo leelijk van langs gegeven, dat de heele Senaat er stond van te kijken, omdat men niet gewend was aan zooveel welsprekendheid van den gewoonlijk droog ekonomisch rede- neerenden man van het plan. Ook Paul De Mont heeft thans aan den Fuhrer geschreven, maar niet, om zich onvoorwaardelijk te onderwerpen. Hij vraagt om een openbare en groot- scheepsche vergadering in de hoofd stad te beleggen, want hij heeft iets te zeggen, dat niet alleen de Rexisten maar ook de regeering en het gansche land aangaat Meer niet. Het is potsierlijk, welk belang die menschen aan zichzelf hechten. Als Degrelle en Declercq een schandak- koord afsluiten, dan noemen zij dat het belangrijkste feit sinds 1830, en als De Mont wil verklaren, dat hij Minister wil worden in om 't even welke regee ring, want daarom gaat het, dan denkt hij, dat het heele land daarvoor in be wondering op de knieën zal zakken. De Rexisten moeten stilaan gaan denken aan de fabel van den kikker, die zich zoo dik wilde maken als de os De heer De Mont was destijds, zooals iedereen weet, bij de katholieken, de tegencandidaat voor het mandaat van gecoöpteerd Senator van den hr Moyer- soen, thans voorzitter van den Senaat. Uit wraak omdat de katholieken de voorkeur hebben gegeven aan zijn te genstrever, heeft de heer De Mont aan sluiting gezocht met de Rexisten. Maar daardoor is hij in de politieke onder wereld terecht gekomen en dat moet hij nu bezuren. Het is misschien hard, maar ver diend. DE WELDADEN Frankrijk voelt stilaan dat het lang zaam maar zeker ten onder gaat De arbeidsconfiikten houden niet op om de onnoozelste redenen breken er over al stakingen uit, de eene zaak is nog niet opgelost, als de andere moeilijkheid zich reeds voordoet. Het gedurig bezet ten der fabrieken, is voorwaar geen middel om aan dien warboel een einde te stellen. Men heeft geen vertrouwen meer en de kapitalen nemen langza merhand de vlucht naar den vreemde Wat kan men doen, zonder dat er ka pitalen gebruikt worden om fabrieken te bouwen, mijnen te ontginnen en groote werken uit te voeren Nu komt er nog de beurspaniek bij, en het geld verliest stilaan zijne waarde. Na een langen tijd, hare munt te hebben kunnen ophouden tot 1.10 fr. voor 1 Fransche frank, heeft Frankrijk het moeten opgeven en is zij vandaag gevallen tot 100 fr. voor 100 Fransche franks. Hetgeen wij in onze voorgaande beursstemmingen, bij het aan 't bewind komen van de regeering Chautemps voorspeld hebben, wordt nu verwezen lijkt. De Fransche economie kan het niet uithouden en vroeg of laat en de tijd is nu daar moet de Fransche fr. op het zelfde peil vallen als onze frank. Het fameuze volksfront van Blum, maakt van het rijke Frankrijk een arm, woelig land GELDLF.F.NINGEN zonder WAAR BORG bij maandelijksche afkortingen van 26 fr. per duizend per maand. In lichtingen vragen, persoonlijk of per brief, aan kontroleur J. Vereecken, August Marcelstraat, 86, (aan de Leo de Bethunelaan, St-Job) Aalst. Binnenkort, bureel Statiestraat, 5, 's morgens tot 10 u. 's namiddags tot 4 uur. Zaterdag heel den dag.

De Liberaal | 1937 | | pagina 2