LÏTOIMIg' 1 Buitenland NAPELS Woord gehouden. TWEEDE BLADZIJDE houdt. De rente 3 t.h., de eenige van de huidige markt, die vóór den oorlog werd uitgegeven, noteert 92, wat niet meer voorgevallen was sedert November 1910. Stellig is het dat de kleine handel on der een organiek malaise gebukt gaat. Tijdens de crisis is hij de toevlucht ge worden van degenen die uit hun nor male betrekkingen wenden gestooten of wier inkomsten verminderd waren. Reeds in 1930 hadden nagenoeg 15 t.h. der handelaars, hun wedde van kan toorbediende of een werklieidenloon als hoofdbron van inkomsten. In afwachting dat maatregelen be treffende de structuur, die zulks is licht te begrijpen uiterst delicaat zijn om toe te passen, genomen worden, heeft de Regeering eerst en vooral den kleinen kleinhandel willen beschermen tegen de concurrentie die hem van bo ven en van onder ondermijnt. Daarna heeft zij de lasten, waaronder hij ge bukt gaat, willen verminderen. Een Koninklijk Besluit van Decem ber 1936 heeft het rondventen geregle menteerd. Het heeft een streekkaart voor den rondventer ingevoerd, die de uitwerking van idie concurrentie loca- llseert. Een op den 25n Maart 1937 ver lengde grendelwet verbiedt aan de ma gazijnen met menigvuldige afdeelingen, bijhuizen te openen of zich te vergroo- ten. De kaderwet van Juni 1937 heeft zoo pas de herinrichting, of difinitieve grondslagen, mogelijk gemaakt van het krediet aan den Middenstand, dat thans door drie organismen uitgereikt wondt het Tijdelijk Middenstandsfonds, het Krediet aan de Ambachtslieden en de Kas van het klein beroepskrediet. Een krediet op onroerende goederen op lan gen termijn zal eerstdaags ingevoerd worden, ten einde aan de kleine hande laars, zonder overmatige lasten, het aankoopen - van het gebouw, waarin zij gevestigd zijn, te vergemakkelijken. Ten slotte, heeft een gezonde finan- cieele politiek massale ontlastingen mo- lijk gemaakt, die thans 1 milliard 200 millioen bedragen. Er moet op gewezen worden dat de vroege terugbetalingen van buitenlandsche leeningen de be grooting van 1938 met 112.115.000 fr. ontlasten. Het wetsontwerp op de beroepsorga nisatie, dat den Middenstand bijzonder aanbelangt, zal, na lange voorbereiden de werkzaamheden, weldra een werke lijkheid zijn. Het is gemakkelijk te zeggen, dat de Regeering sedert te lang tijd verliest, met het inrichten van voorafgaande raadplegingen. Haastige oplossingen kunnen een catastrophalen uitslag op leveren een slecht opgevatte beroeps organisatie kan ons naar het stijve cor poratisme van het oud regime voeren of den weg naar een totalitairen staat ba nen. Het is overigens bewezen, dat de re geering noch het eene noch het andere wil, maar anderzijds moet bewezen wor den, dat de parlementaire demokratie bekwaam is om het hedendaagsch re gime aan de nieuwe noodwendigheden aan te passen. Wanneer de opsomming van al die maatregelen onpartijdig gelezen wordt, geeft men er zich rekenschap van, hoe onrechtvaaddig het is, te zeggen, dat de Regeering den middenstand verwaar loosd heeft. Het lot van den Midden stand kan overigens niet afgescheiden worden van dat der groote massa, en in dien deze laatste zich in een moeilijken toestand bevindt, is het de midden stand de jongste jaren hebben zulks bewezen die uiteindelijk onder de al- gemeene malaise lijdt. DE LANDBOUWPOLITIEK Nevens de Arbeidersmassa's en den Middenstand, is er een landbouwersklas. De landbouwvraagstukken hebben me nigvuldige kanten die ze bijzonder in gewikkeld maken inderdaad, men moet de productie in evenwicht bren gen met het verbruik, den boer een behoorlijke bezoldiging van zijn arbeid verzekeren, zonder echter de koop kracht van de arbeidersklasse te ver minderen. De waarden van onzen uitvoer van landbouwproducten moet behouden en vergroot worden, maar ook onze bin- nenlandsche markt moet veroverd wor den. Om dat: doel te bereiken blijkt slechts een enkele methode doelmatig te zijn de verbetering van de kwaliteit der producten en de vermindering van MENGELWERK door GEORGES COURTELINE vrij vertaald door E. KEIS den kostprijs. Eerst en vooral is het noodig, den boer een billijken prijs voor zijn produkten te verzekeren. Te dien einde heeft het Ministerie van Landbouw zoo pas een studiereis opgericht,welke den boer op de ttoogte brengt van de boekhoudings methoden die hem toelaten, zijn kost prijzen te ramen; alle schikkingen wer den genomen, opdat een snelle bekend making der marktprijzen de prijzen der reguleerende markten zou doen ken nen. Er werd een Instituut voor Land bouwkrediet opgericht het is een der hoeksteenen van de heropleving van den landbouw. Het moeilijke vraagstuk der meststoffen is voorgelegd aan de Commissie voor landbouworienteering, terwijl een groote campagne voor de verbetering der stallen op doelmatige wijze wordt voortgezet. Ook daar zal de beroepsorganisatie een beslissende rol kunnen spelen. DE POLITIEK VAN HET VERVOER Wij hebben onze krachten ingespan nen, om de vervoertarieven slechts met voorzichtigheid aan te passen. Twee verhoogingen hadden plaats de eeeie dezen Winter, de andere in de maand Augustus. Zij hadden enkel be trekking op de produkten van de nij verheden, wier winstmarge onbetwist baar was. DE OUDSTRIJDERS De Regeering heeft de revendicaties der oudstrijders niet uit het oog verlo ren. Zij heeft ze kunnen inwilligen, in zonderheid wat de pensioenen en de verminderingen op de spoorwegen be treft. De oudstrijders zullen weldra hun Nationaal Werk hebben, materieele en moreele steun die de erkentelijkheid der Natie tegenover degenen die de ver- schikkelijkste beproevingen met stand vastigheid hebben doorgemaakt, zal be vestigen. DE WERKLOOZEN De Regeering heeft voor hen sommen voorzien die proportioneel grooter zijn dan het percentage werkloosheid met betrekking tot 1934. Maar het is onbe twistbaar beter, aan de werkloozen werk te verschaffen, dan hun uitsluitend materieelen steun te verleenen. De al- gemeene economische politiek en be langrijke openbare werken hebben, wij bewezen dit reeds, het aantal werkloo zen in onverhoopte verhoudingen doen dalen. Voor degenen die nog werkloos zijn werden de arbeidsbemiddelings- methoden totaal omgewerkt naar aan leiding van het verslag van den Heer Fuss, Koninklijk Commissaris voor de werklqosheid. De werklooze heeft 75 t.h. vermindering op den spoorweg bekomen daar waar hem werk werd aangeboden. Aanmoedigingen en allerhande vrijstel lingen, voorschotten op reiskosten, het invoeren van bezoldigde stages en van faciliteiten voor het verleenen van landbouwconcessies bevorderen de ver meerdering van de kolonisten in Congo. Reeds in het eerste halfjaar van 1937 genoten 103 personen het voordeel van die maatregelen dit is een aanmoedi gende uitslag op het gezamenlijke klein aantal Belgen, die zich sedert 25 jaar in onze Kolonie hebben gevestigd. DE STAATSBEDIENDEN Het leven van den ambtenaar is thans beheerscht door een gevoel van onge rustheid. De man, die zijn activiteit aan den Staat wijdt, leeft niet onder de voorwaarden van kalmte die voor een doelmatig rendement bevorderlijk zijn. De Regeering staat op het punt het statuut van den ambtenaar goed te keuren, zooals dit door den Heer Ko ninklijke Commissaris Camu werd op gemaakt. Dat statuut zal de essentieele waarborgen geven die zullen toelaten dat het talent, de verdienste en de toe wijding aan 's Lands zaken met zeker heid hun billijke belooning zullen ont vangen. ('t Vervolgt) die be- De (Tweede Vervolg) (Hij weent, stilte van Lidoire, boos de sohouder onder de lakens weegt). Langzaam, nochtans, kalmeert Beschuit hij trekt zich terug onder zijn -dekens. Tevredenheid van Lidoire, die zwijgzaam de zijne weg legt en half recht, luistert... LIDOIRE, (stil) Ik hoor niks meer, 't is eindelijk gelukt, 't wierd tijd. (Zelfde spel als hierboven, maar om gekeerd. De dekens van De Beschuit worden opgelicht, als die van Lidoire meervallen), ABONNEERT U OP ONS BLAD l i OMATEN DE BESTE VOORTBRENGST. DER WERELD Ingelegd in doozen in Italië. Het bezoek van Mussolmi te Berlijn is voorbij. De Duce is naar Italië terugge keerd en daar wordt nu koortsig ge werkt aan de ontvangst van den Duit- schen Fuhrer, welke voorzien wordt voor het begin van 1938. De twee lei ders hebben gesproken over den vrede en nogeens over vrede, eigenlijk over hun vrede zooals zij die wenschen. En het schijnt maar al te zeer dat niet alle volkeren met die vredesprin- ciepen der autoritaire leiders zullen kunnen instemmen. De ontvangst van Mussolini is iets overweldigend geweest en men denkt, dat de Duce wel een tikje angst heeft gevoeld bij het zien van die militaire machtsontplooiing. Want het voornaamste doel van Ber lijn was de militaire macht van het Ille Rijk te laten tasten en Mussolini de waarde te doen voelen van de Duit sche vriendschap. Men denkt algemeen, dat het zwaartepunt van de as Rome- Berlijn naar Duitschland verplaatst is en dat Mussolini in 't vervolg een toon tje lager zal moeten zingen in tegen woordigheid van den Fuhrer. Er werd ook te herhaaldelijk gewezen op dat enorm blok van 70 millioen plus 45 mil lioen menschen om waarde tekunnen hechten aan die vredesuitlatingen, om daar geen bedreiging in te zien tegen over die vreemden welke er anders over denken. Men heeft willen indruk ma ken in het buitenland, om op die wijze meer toegevingen af te dwingen. Doch niemand gelooft aan een leefbaarheid van de as Rome-Berlijn. Wel is het kommunisme een gemeenscnappelijke vijand, maar het machtsverschil tus- schen beide landen is waarschijnlijk te groot daar is de eenige kwestie van Oostenrijk, het streven van Duitsch land naar meer invloed in Centraal Europa. Daar staan de belangen van de beide landen lijnrecht tegenover el kander. Dat Hitier het moment zal af wachten om Oostenrijk in te palmen, is zeker, dat de slag kort en hard zal zijn, en dat Mussolini ongeveer machteloos zal moeten toezien weet hij ook... Daarom schijnt een intieme samen werking tusschen Duitschland en Italië onmogelijk. Nochtans, Italië zoekt in het huidig optreden van Engeland, en Frankrijk in de Middellandsche Zee, een bedreiging tegenover zijn belangen in de nieuwe veroverde gebieden van Abessinië. Het staat nog immer gebrandmerkt te Ge neve als den onwettigen aanvaller van een weerloos volk. Door dit alles gaat het niet tusschen de oud-geallieerden en heeft Mussolini elders steun ge zocht. Het is evenwel niet te veronderstellen dat Frankrijk en Engeland.zullen blij ven toezien, met de handen op den rug, want ondertusschen kwam ook de as Londen-Parijs tot stand. En deze toe nadering is veel oprechter en gelukki ger dan de as Rome-Berlijn, omdat Frankrijk en Engeland aangewezen zijn om gemeenschappelijke belangen te verdedigen, want een aanval van Duitschland op Frankrijk is ook een le vensgevaar voor Engeland en omge keerd. Nu, het optreden van Londen en Pa rijs te Nyon en in de Middellandsche Zee, wijzen er op, dat de periode van toegevingen en zwakheden voorbij is. Rome heeft zich gehaast het deel der kontrool te aanvaarden, dat aangebo den werd. Ondertusschen werd door Frankrijk en Engeland te Rome een nota overhandigd, met het doel be sprekingen te openen over de Spaan- sche kwestie en het terugtrekken der vrijwilligers uit Spanje. Er werd nog niet geantwoord maar toch laat ae Itaiiaansche pers hooren, dat dergelijke besprekingen moeilijk zullen kunnen doorgaan, zonder Duitschland. En zoo komt men terug tot het komiteit van «niet-inmenging», dat aan deze zaak nooit een oplossing kon geven, terwijl de inmenging zelf in massa gebeurde langs beide kanten. De Fransche Minister heeft te Genè- ve evenwel zeer ernstige woorden ge zegd. Hij heeft er plechtig op gewezen, dat Parijs en Londen in de Spaansche kwestie een oplossing willen vinden en dit binnen afzienbaren tijd. Zoo niet, heeft hij gezegd, zal Frankrijk zich verplicht zien zijn politieke houding te herzien en te wijzigen. Dit zou kunnen neer komen op het openen van de Fransch-Spaansche grens, en dit is wel het ernstigste dat zou kunnen gebeu ren op dit oogenblik. Bij dit alles doet men juist alsof Rusland niet meer bestond en rfc is nu te zien of Moscou zich zoo maar zal neerleggen zonder te worden geraad pleegd. Daar lezen we een bericht over een aanval van een onbekenden duikboot op een Engelsch oorlogsschip. Dat inci denten niet zullen uitblijven in de Middellandsche Zee is te begrijpen, ook dat dit alles niet van aard is om de be sprekingen te vergemakkelijken en een regeling in der minne te vinden. De binnenlandsche toestanden in Frankrijk zijn verder een oorzaak van onrust voor Europa. De laatste dagen kwam de Fransche munt en het krediet weer in gedrang. Het huidig kabinet staat voor groote moeilijkheden en de oproepen van de verantwoordelijke lei ders tot orde en samenwerking worden niet altijd beantwoord. Door die onze kerheid verliest Frankrijk prestige en vertrouwen. De vrienden verwijderen zich en de vijanden komen naderbij. KORTE BERICHTEN. Men voorziet voor binnen kort een massieven aanvail op Madrid, met me dewerking van Duitsche en Itaiiaan sche vliegtuigvloten. Een hevige kracht inspanning zal ondernomen worden om een alles brekenden slag te slaan en aan Franco de eindoverwinning te ver zekeren. Sommigen denken zelfs, dat dit het antwoord van Rome en Berlijn zal zijn op de Fransch-Engelsche nota. In China spreekt men aan beide zij den van duizenden dooden en gekwet sten. De Japanners bevestigen, dat ze traag en moeilijk vooruit gaan. Japan heeft verder te kampen met ekonomi- sche en finantieele lasten. De Chinee- sche gezanten hebben de regeeringen van de verschillende landen kennis ge geven van het onmenschelijk optreden o'er Japanners door hun alles vernie lende bombardementen. In Engeland werd door een deel der pers een aktie op touw gezet om het krediet van Tokio te schaden en de Ja- pansche goederen van de markten te verwijderen. DE BESCHUIT, (met verdwaasde oogen rond zich turend) Da's wonder, da's wonder... (leunt zich links en rechts van zijn bed om er onder te zien). Dan met een luider wordende stem Lidouère.. Lidouère... Eh, Li- douère... LIDOIRE, (vermoeid) Wat is er DE BESCHUIT Beste vriend, dat is wonder... daar zit ienen onder m'n bed, die mijn bed omhoog heft met zijn rug... dat gaat altijd m'r hooger, hoo- ger, hooger... Ah, dat is wonder. LIDOIRE Da's door uw zattigheid, onnoozelaar. slaapt gauw. DE BESCHUIT Zattigheid... Zattig heid... Gien zattigheid, heel zeker... (als door een gedacht gevat) Oh, lie ve Hemel, Is: ben zeker dat da stuk bur ger is... die hem onder mijn bed gesto ken heeft en het opheft... voor mij te tergen. Da moet ik zien. (Hij staat op. Onmiddellijke en la waaierige val.) LIDOIRE, (springt op) Twintig duivels, wa is 't nu weer Men weet dat een geschil ontstaan was tusschen de Belgische havens en de Fransche haven Duinkerke. Deze in stelling beweerde namelijk, dat zij be- nadeeligd werd tegenover de Belgische havens, door zekere vroeger genomen overeenkomsten tusschen Frankrijk en Belgie. Het ging er om een bedrag van ongeveer 500.000 ton, welke door Duin kerke opgeëischt werden. Besprekingen werden ingezet en sprongen af. Thans werd een overeenkomst bereikt en op 2 Oktober onderteekend. De Duitsche generaal, Milch van het vliegwezen, werd door de Fransche re geering uitgenoodigd een bezoek te brengen aan de Fransche luchtvloot. Men meldt, dat de Koningin van Ne derland eenigzins ongesteld is. Daar door komt het, dat de Hollandsche Mi nister van Buitenlandsche Zaken Pa- tijn, eigenlijk nog geen Minister is. BIJ HET NAZIEN VAN EEN BEGROOTING Wij moeten de regeering dankbaar zijn, zij heeft woord gehouden, op den bepaalden datum kregen wij een over zicht der begrooting dat de meeste Bel gen met zooveel belangstelling als nieuwsgierigheid hebben afgewacht. Een confrater deed op humoristische manier de volgende opmerkingen Er is een tijd geweest (de tijd voor den wereldoorlog) dat de gewone man niet het minste belang stelde in de be grooting van 's lands middelen. Dat was alleszins begrijpelijk. Het totaalcijfer van de uitgaven en de inkomsten van het rijik vertoonde immers een vrij rus tig beeld, dat slechts weinig verander de. In het Parlement zelf, waar de schoolkwestie en het algemeene kies- DE BESCHUIT, (die men niet meer ziet, daar hij tusschen twee bedden ge vallen is) Mijn beste smeirlapke... 'k ga u iets vertellen... 'k heb de vier pikkelen van m'n bed in de lucht gezet en hoe dat ik me nu moet rechtzetten, daar weet ik niks van... gij moet geloo- ve dat ik te zat ben. Kom mij ich hel pen, zeg, Lidouère... LIDOIRE, (die er genoeg van heeft) Eh wel, ge ziet er lief uit. Gij zult mor gen frisch zijn, om te paard te rijden, corvée en manoeuvers te doen. (Komt uit zijn bed). Ja, 'k zal u echt zetten, zattekul. (Neemt hem vast.) M'r ziet dat gij weer valt, dan laat ik u met uw achterste in de lucht hangen, we zullen eens zien of gij dit zult uithouwen. DE BESHUIT, (verbluft) ...Mijn achterste in de lucht LIDOIRE Ja, uw achterste in de lucht... DE BESCHUIT Eh, mijn tortelduif je. LIDOIRE Dat ls 200. Ge begint mij te vervelen op 't einde. DE BESCHUIT Ah, (verandert van toon) lieve Hemel, ik heb dorst. LIDOIRE, (een knie op zijn bed) Wat zegt gij DE BESCHUIT Ik kreveer van dorst, mijn beste smeirlapke. LIDOIRE Kan ik daar niks aan doen. DE BESCHUIT Bring mij wa te drinken, toe. LIDOIRE Ik heb geen water. DE BESCHUIT Daar is in de kruik. LIDOIRE Het is bevrozen. DE BESCHUIT Zet de kruik op de stoof. LIDOIRE, (buiten zich zelf) Op de stoof Op de stoof Zoo'n onbescheidenheid gaat alles te boven. Gaat óp De Beschuit af met den schijn hem te willen verwurgen maar hij doet drie stappen en blijft staan. Z'n goed hart heeft weer de bovenhand genomen. Lange stilte. Komt op zijne stappen weer, lang zaam, neemt een stekje en steekt het recht tot vinnige besprekingen aanlei ding gaven, zonder dat men er echter tooneelen te zien kreeg die nu tot den dagelij kschen gang van zaken behoo- ren, werd over de algemeene begroo ting maar weinig gedebatteerd'. Af en toe hoorde men wel eens een schuchte re klacht opgaan omtrent de al te hoog gewaande belastingen, een klacht die thans wel tot een weezang zou moeten zijn gegroeid, waarop de Minister, wel wetend dat er toch niets ging gebeuren, heel eenvoudig antwoordde, dat de zaak zou worden onderzocht. Bij de behan- déling van de begrooting der verschil lende ministerieele departementen wist men vooruit, dat de heer X..., Kamer lid voor het arrondissement Gent bij voorbeeld, zijn jaarlijksche rede (altijd dezelfde) zou wijden aan de besmetting van de Scheldewateren door de Fran sche Spierevaart. De Antwerpsche «bank» in het Parlement maakte zich geregeld warm over de kwestie van den «Grooten Doorsteek», terwijl zekere Brusselaars en Walen, welke met een pastoor, een nonnetje of een «broeder van liefde» op den neus liepen, her A bas la Calotte met een of anderen antiklerikalen speech, voor vier weken stof tot polemiek aan de bladen bezorg den. Zoo ging het toch in «den goeden ouden tijd», een tijd die nu (wat leven wij immers snel) al ver in het verleden blijkt te zijn weggegleden. Welke ernstige schets, die herinne ring aan goede oude dagen Tijden van rust en vertrouwen. Nu volgt men met aandacht de de batten over landsbegrooting, de lasten- betalers weten immers wat zulks be duidt Ook het treurig vooruitzicht van een onevenwichtige begrooting doet ons de devaluatie van het geld vreezen. Wij hebben dus gelezen, dat de algemeene Rijksbegrooting voor 1938, zoo juist ge reed gekomen (tekst en toelichting vor men een dokument van meer dan hon derd bladzijden en waarvan de samen vatting werd gegeven) op een geraamd bedrag aan inkomsten wijst van 11 milliard 392 millioen frank, terwijl de uitgaven geschat worden op 11 millard 317 millioen frank. Er is dus een over schot voorzien dat weliswaar niet zeer groot is wat beteekenen immers on geveer 75 millioen frank op een totaal van meer dan 11 milliard maar toch door den Minister van Financien zeer bevredigend wordt geacht. Minister De Man vergelijkt, in de toelichting, de cijfers voor 1937 met die voor 1938 en stelt vast, dat «niettegen staande zekere belastingverlichtingen, die de uitslagen van de begrooting voor 1937 ten beloope van meer dan één mil liard verzwaarden, deze toch volkomen evenwichtig zal sluiten dank zij de ver betering ingetreden in den toestand van den handel en de nijverheid en de aan belastingen geboekte meerwaarde». Wat nu de begrooting van 1938 betreft, bij het opmaken ervan is rekening ge houden met de wijziging welke zoowel de uitgaven als de inkomsten zullen ondergaan. De Minister twijfelt er niet aan of behoudens ernstige en onvoor ziene gebeurtenissen, zullen de aanmoe digende resultaten, in 1937 bereikt, zich dit jaar nog verstevigen. De huidige nieuwe stijging van het indekscijfer der kleinhandelsprijzen is niet van dien aard dat zij, op ernstige wijze, het be grotingsevenwicht zou kunnen bein- vloeden. De begrooting is dus in evenwicht, indien de heer De Man en de diensten van zijn Departementen zich niet ver gist hebben. Dat evenwicht werd bekomen ten koste van groote administratieve be sparingen. De toestand schijnt dus zeer goed, te meer daar ook de werkloosheid vermin dert. Laat ons maar optimistisch ge stemd blijven en ons verheugen dat er geen vermeerdering van belastingen in 't zicht zijn. De bevolking heeft er im mers meer dan genoeg van wachten met een globale som is dit mogelij k. Er zijn nog meerdere eventualiteiten om een stelsel te verrechtvaardigen dat zekere vrijheid van handelen geeft. Goed of slecht, dit stelsel is, in alle ge val, aangenomen geworden en het was statutair. En dit alles is heel natuurlijk in het voordeel van de Bank. Het is daarom dat art. 70 zoo volkomen duidelijk is en geen enkele individueele vaststelling oplegt. ('t Vervolgt). einde kaars aan boven zijn bed. Gaat op achtergrond, neemt de kruik water op den boord van het venster, zet ze ruw op de scheel van de stoof, en voelt met de hand hoe warm het is. De stoof brandt nog. Hij verbrandt zich. Klak- kert met de vingers in de lucht kijkt vergramd op naar De Beschuit. Zet zich op handen en voeten, blaast in de stoof, zet zich weer recht gaat terug naar zijn bed, trekt zijn dolman over. Zijn tanden klakeren. Komt aan de tafel. Neemt een drinkpotje, speekt er in en reinigt het met zijn laken. Vertoon van groote koude. Eindelijk, giet water in het drinkpotje, en altijd zonder een woord te spreken, draagt het bij De Beschuit. DE BESCHUIT, (die drinkt, onder breekt) Ge't ni van doen van zoo e ge zicht te trekken 2elle. LIDOIRE Drink dan toch, (Wordt vervolgt,).

De Liberaal | 1937 | | pagina 2