VROUWENBOND Rond het Ministerie Aspirine Overzicht De Incidenten van de Nationale Bank van België. Wat is M J TWEEDE BLADZLJD F romancen worden aangetroffen, even als gesyncopeerde muziek. En bont is het orkestraal gedeelte van het concert, dat zoowel fragmen ten uit Duitóohe operetten en Czandas- muziek bevat, als scheppingen van he- dendaagsche Vlaamsche en Engelsche factuur. Kortom het wordt een concert van onderhoudende muziek, dat past in het kader van een gezelligen Zondagavond. (ZONDAG, 24 OKT., 20.45 U., VL.) PIOTTENLEVEN Dat er van de oorlogsjaren 1914-18 ook vroolijke herinneringen kunnen wonien opgerakeld, blijkt uit het luis terspel PIOTTENLEVEN, van Maurits De Praetere, dat terug op het program ma van den Vlaamschen zender van het N.I.R. werd geplaatst, en wel op Zondag 24 Oktober, te 20 u. 45. De re gie berust bij Rik Haesen. MAANDAG, 25 OKT., 20 U., LIBRADO EEN RELAAS VAN UIT LONDEN De luisteraars zullen op Maandag 25 Oktober, te 20 uur, tijdens de uitzen ding van Librado, bedacht worden met een concert van dansmuziek, gevolgd door een zangrecital, welke gegeven worden in de studio van de British Broadcasting Corporation te Londen, en over de Vlaamsche golflengte van hot N.I.R. worden gerelayeerd. Het eerste gedeelte van de uitzen ding brengt het befaamde Dans-Orkest van de B.B.C., onder leiding van Ca- roll Gibbons, voor de micro, en het zangrecital wordt gegeven door de ge kende zangeres Badia d'Agusti, so praan. LIBERALE FEDERALE VERGADERING TE GENT De Algemeene Liberale Federale Ver gadering heeft onder zeer groote be langstelling, op Zondag 1.1. plaats ge had. Alle aangesloten Liberale Vrouwen bonden, waren door een groote afvaar diging vertegenwoordigd. Wij werden verwelkomt, in de schoo- ne moderne lokalen der Liberale Vak bonden Centrale, Albertlaan, 65, en weldra voelden wij ons geschikt en te huis. De vergadering werd geopend door Mev. De Keyzer-Buysse, die weldra het woord verleend aan Mevr. Pecher, Voor zitster der Liberale Vrouwenbeweging, die ons op zeer gevoelige wijze, zeer be langrijke mededeelingen verstrekt no pens de Liberale Vrouwenbeweging. Daarna voerde Mevr. De Keyzer- Buysse het woord met eene zeer nutti ge mededeeling over onze Liberale wer king. Bij deze gelegenheid, kregen wij Mr Colle, bestuurder van de Liberale Vak bonden Centrale, ten gehoore, hij ver schafte ons 'n breedvoerig verslag over het ontstaan, de goede werking, den grooten bloei van ledental, 'dat in den laatsten tijd zeer aanzienlijk is geste gen, en de totale financieele toestand. Daarna werden wij het prachtig ge bouw rondgeleid, vol bewondering aan staarden wij de groote ruime bureelen, de praktijk, de inge schik the id voor rein en gezondheid ontbreken er niet, het moet een waar genoegen zijn, als amb tenaar in zulke instelling zijn taak uit te voeren. Hierbij ging het eerste gedeelte der federale vergadering ten einde, om ge zamenlijk aan den disch te gaan. Na het middagmaal brachten wij een bezoek aan de Jeugdherberg, Hoog poort Gent, en verder om 3 ure, werd de federale vergadering voortgezet in het lokaal Stoppelbergstr., (Koren markt). Mevr. De Keyzer-Buysse opende de vergadering, daarna voordracht door Mevr. Van Wezemael, als onderwerp De Jeugdherbergen. Vervolgens Mevr. Tijtgat, Provinciale afgevaardigde, verstrekt een breedvoe rige uitleg, nopens de politieke toe stand. Door gebrek aan tijd, werden enkele punten die aan 'ie dagorde waren ge bracht, verdaagd. Zoo eindigde de algemeene federale vergadering in een voldane stemming. TOESPRAAK EN REDEVOERINGEN van den hr Gouverneur LOUIS FRANCK op de vergaderingen der aandeelhouders van 28 Juli 1937 en 2 September 1937. (Vervolg) DE VERDEELING VAN DE BEZOLDIGINGEN DOOR M. VAN ZEELAND (Vergadering van 2 September 1937.) Ik wensch twee vborafgaandelij ke opmerkingen te maken. 1. De Nationale Bank van Belgie is geen Staatsbank. Er is bijgevolg geen kwestie van pu bliek geld. Er is zelfs geen kwestie van geld dat aan de Nationale Bank zou toebehooren. Het zijn gelden dié in eigendom toebehooren aan de leiders der Nationale Bank en waarover zij fret recht hebben vrijelijk te beschik ken. 2. Al de princiepkwesties niet- vervanging van M. Van Zeeland, statu tair karakter van de bezoldiging, enz. werden in het verslag van den heer Minister van Financien onderzocht. Al deze punten werden regelmatig bevonden de wettelijkheid van onze handelingen werd volkomen door den Minister en de Regeering erkend. En waarover gaat het nu GLOBALE VERGOEDING Het Bestuur van de Nationale Bank wordt sedert lang vergoed door een globaal fonds, een forfait dat verdeeld wordt onder de leden van het Bestuur, volgens hun particuliere overeenkom sten. De heer Eerste-Minister, vroeger Vice-Gouverneur van de Bank, heeft het karakter van dit stelsel van eerst af bekend gemaakt ter zitting van 16 Maart 1937, wanneer hij aan M. Sap antwoordde M. Sap heeft over de rekeningen van de Bank gesproken. Het zal mij volstaan van U te zeggen dat indien hij zijn opzoekingen ver- der hadde doorgedreven, hij zou ge- weten hebben dat de som bestemd om al de diensten van bestuur der Bank te vergoeden, welke deze ook wezen, een globale som is die op een bijzondere rekening wordt gebracht, op dewelke elkeen zijn recht op- neemt. Dit is de uitleg waarom met mijn vertrek aan deze rekening niets veranderd werd. BELANGRIJKHEID DER CIJFERS Het cijfer voor hetwelk deze som in het geheel op onze algemeene onkosten voorkomt, kan redelijkerwijze niet ge- critiseerd worden, want het is aanzien lijk minder dan wat het beheer van de Nationale Bank voor den oorlog kost te het bedraagt nu 3.500.000 frank per jaar, inbegrepen den Raad van Regenten en het College der Censoren, in plaats van 6.000.000 frank van voor den oorlog voor de Directeurs en Cen soren alleen. Deze vergoedingen zijn niet gering. Iedereen heeft ze gekend. Maar ze overschrijden of bereiken niet eens de bedragen in de groote banken uitge keerd, en in de groote financieele en n ij ve r heidstrusts Maar er wordt gespeculeerd met deze groote cijfers op het gemoed van de massa. Na den indruk van deze som men te hebben verwekt, zegt men dat wij ons niet slechts daarmee zouden hebben tevreden gesteld, maar dat wij nog de bezoldiging van een afwezig collega zouden hebben verdeeld, en dat wij zulks zouden hebben gedaan op slinksche wijze. Zooveel woorden, zooveel dwalingen. VERDEELING Men kan van gedacht zijn, dat aan een stelsel van individueele bezoldiging de voorkeur moet gegeven worden, maar men mag niet uit het oog verlie zen dat éénmaal het stelsel van een globaal fonds en van een verdeeling aangenomen is geworden, er noodza kelijkerwijze uit voortvloeit dat wat de dirigenten hebben verdeeld niet de be zoldiging van een afgestorven of ont slagnemend collega zou zijn het is een globaal fonds dat eenzelfde werk vertegenwoordigt dit werk is niet ver anderd, het fonds is niet veranderd, tenzij de Algemeene Raad er anders zou hebben over beschikt. Dit stelsel was in voege bij weten van al de bestuursorganen van de Na tionale Bank van Belgie en ik voeger aan toe van den Regeeringscommissa- ris van den Minister van Financiën. Het eenige wat deze organismen, en dienvolgens ook de Regeeringscommis- saris en de Minister van Financien niet wisten, was de wijze waarop de in het vooruitzicht gestelde verdeeling werd gedaan. Maar dit is het logisch gevolg van het regiem van 1927, waarbij deze verdeeling aan «bijzondere overeenkom sten» werd onderworpen. De Nationale Bank van Belgie stelde geen belang meer In de toepassing van deze over eenkomsten van het oogenblik af dat de globale sommen die het fonds «Emo lumenten» stijfden, van de kassen van de bank waren overgegaan in handen van den Directeur die door den Gou verneur en zijn collega's belast was met het uitvoeren van deze «overeen komsten». Het is dus van belang eerst en vooral vast te stellen, dat dit regiem absoluut wettelijk was, en dat zelfs, in dien de leden van het Bestuurcomité de algeheelheid van de sommen die hun uit dien hoofde (zoo na als voor het vertrek van den heer Van Zeeland) toekwamen, onder elkaar hadden ver deeld, zij er onbetwistbaar het recht toe hadden Is dit stelsel van vergoedingen ab normaal In de eerste plaats werd het niet in gericht voor het geval van Zeeland'. Het bestond sedert altijd en ln alle ge val sedert 1927. Het wordt overigens overal in de naamlooze vennootschappen toegepast. De tantièmes vormen blok. Op deze massa neemt elkeen zijn deel, meestal verschillend, voorzitter, algemeen-be heerder, lid van het Bestendig Comité, gewone beheerders, enz. Wanneer een beheerder sterft of ontslag geeft, groeit het deel van de overblijvende beheer ders er mee aan. Nooit heeft er iemand aan gedacht te beweren, dat zij het overschot van een overleden of ont- slaggevend collega hebben verdeeld. Een gezond oordeel zegt men zou U hebben moeten doen inzien er geen re kening van te houden. Een oogopslag op wat altijd werd gedaan is voor de eerlijke lieden die zich voor U bevin den, het beste bewijs. Zij hebben slechts den regel van de goede trouw gevolgd, die zij altijd hebben zien toe passen. Ik wil alleen de meest treffende fei ten aanhalen. In 1915, werd Gouverneur de Lants- heere door de Duitschers afgesteld. Wat gebeurt er met zijn deel in de tantiè mes Het wordt bij het paart van de andere collega's gevoegd. Het was in dit geval nochtans dan of nooit van de zen regel af te wijken. In Juni 1925, wordt M. Albert-Ed. Janssen aangeduid als Minister van Financiën. Meer dan zes maanden gaan voorbij alvorens hij in de Bank vervan gen werd. Wat gebeurt er met de tan tièmes Zij worden verdeeld onder de gebleven bestuurders. Einde 1926 worden de nieuwe statu ten ingevoerd. Er is maar een wijziging op dit punt de globale rekening met deelhebbing wordt vervangen door een globale rekening zonder deelhebbing. De Algemeene Raad past de statuten toe, de Regeeringscommissaris is afwe zig, en op voorstel van Staatsminister Francqui, die de voornaamste opsteller was van de nieuwe statuten. Wat be slist hij Toepassing van het vroeger regime, behalve dat het algemeen fonds niet werd aangepijst door de verdeeling van de winsten maar door een forfait door den Algemeenen Raad gestemd. En hoe passen onmiddellijk de toen malige bestuurders deze beslissing toe Ook de huidige Eerste-Minister Van Zeeland Wij zullen het even nagaan. 15 Januari 1927. Afsterven van M. Lepreux. Vele maanden gaan voorbij. De bezoldigingen werden onder de overlevende Directeurs verdeeld ook trok er de Eerste Minister van. September 1930. Afsterven van M. Liebaert, directeur-regent. Het aandeel dat vrij komt spijst het deel aan van den Gouverneur en de overge bleven bestuurders in functie M.M. Fabri, Tilmont, van Zeeland. Maart 1932. Afsterven van M. Carlier, directeur-regent. Zelfde verdeeling on der den Gouverneur, den Vice-Gouver neur, en hun colega's H.H. Tilmont en van Zeeland. Deze voorbeelden, waarvan ik er nog zou kunnen aanhalen, zijn afdoende. Wij hebben noch de wet, noch de sta tuten, noch de eeilijkheid overtreden, noch door het besluit van 1927 te blij ven toepassen, dat hetzelfde was geble ven als alle voorgaanden en zooals al onze voorgangers het hebben gedaan. Maar er is nog meer. Na het defini tief vertrek van M. van Zeeland, heeft de Algemeene Raad beslist, een voor- loopig regiem in te voeren door M. Ba ron Hankar ad interim te benoemen om van het Bestuurscomité deel te maken. Wij waren toen met vieren zooals te voren. Het werk was overigens niet ver minderd. Waarom zouden wij dan niet meer hebben toegepast wat altijd tevo ren gedaan was geworden en door al onze voorgangers in dezelfde normale voorwaarden Welnu, neen, wij heb ben het niet gedaan. In stede ons inte graal de bezoldiging van den heer Van Zeeland, die niet bestond, te verdeelen, hebben wij 863.000 frank in de reke ning gelaten en hebben nog uitgaven voor niet geïnteresseerde doeleinden gedaan, die ten goede komen aan de Nationale Bank voor 500.000 frank. Er is daar een bedrag van 1.360.000 frank, dat wij integraal hadden kunnen ver deelen, en dat wij, integendeel, op de rekening gelaten hebben. En men doet ons verwijten Ik aanvaard voor mijn paart geen enkele kritiek te dien opzichte ovenmin mijn collega's. Dit alles was regelmatig en eerlijk en mijn colega's en ik zelf hebben een geheel rustig geweten. (Wordt vervolgt.) HET EINDE VAN HET KAASRATTEN-SYSTEEM Onder dien titel wordt in de «Vrije Stern», de onlangs verschenen wet op het statuut der rijksambtenaren be oordeeld. Deze wet is ingegeven door het verslag van den Koninklijken Com missaris, heer Camu, en zal van kracht zijn vanaf 1 Januari a.s. Ziehier hoe de schrijver over de wet oordeelt Blijven de bepalingen dezer wet geen doode letter, wat van het kontrool van het Parlement afhangt, dan heeft werkelijk de doodsklok geluid over de eenzijdige besturen dan zijn de be noemingen, bevorderingen en afstel lingen van Staatsagenten bevrijd van welkdanigen politieken invloed en dan zullen die Staatsagenten de vrij heid bezitten er een eigen overtuiging op na te houden, zonder te moeten vreezen dat het uitkomen voor die overtuiging een rede van ongenade zal wezen. Het einde van het vriendjesstelsel ia ook het einde van het vol stoppen der administratie met kreaturen van poli tieke tafelspringers, die zich een kies- klienteel verzekerden door 't bedeelen van plaatóen en bedieningen in de be sturen, waar zij meester waren. En wie zal er bij winnen Het be stuur, de adinlstratie zelf, die zal win nen aan gezag en aan onafhankelijk heid, wanneer ze verlost zal wezen van de kreaturenplaag. Nog eens, we maken er geen politiek bij. Indien wij vandaag klagen, dat de socialisten sommige departementen en besturen met kreaturen hebben gevuld, kunnen dan de liberalen, en kunnen ook de katholieken met de hand op 't hart een eed afleggen, dat- zij nooit hebben goegeven aan eene zwakheid, die men kost wat kost voortaan onmo gelijk moet maken Er mag maar een middel tot slagen zijn dat der bekwaamheid in het ambt dat men vervult of wenscht te vervullen En verder Het vriendjes-systeem heeft heel ons openbaar leven verpest en 't is tijd dat men de vensters der administratiebureelen openzette om er de politieke lucht voor goed uit te ver wijderen. Nota bene, wij beschuldigen niet een partij, wij zeggen dat ze allen op eenen kam geschoren zijn en indien wij het verwerpelijk vinden, dan is het omdat wij partij kiezen voor soms begaafde en bekwame ambtenaars of postulan ten naar ambten, die er niet geraak ten, alleen omdat ze geen politieken vriend hadden om vooruit te komen. Spijtig dat er niet vijftig jaar vroe ger een Koninklijke Commissaris be noemd geweest is om zulke wet uit te werken. Dan zouden die massa tegen de borst stootende benoemingen van onbekwamen niet kunnen plaats grij pen hebben, waarover zij die er aan medegeholpen hebben thans dienen te blozen. De gestemde wet verhindert het be noemen van onbekwamen in den dienst van den Staat. Wenschelijk ware, dat ze uitgebreid werd tot de diensten van provincie en gemeente, waar het kaas- ratten-systeem evengoed in zwang is. DEN AFGELEGDEN \VEG. Na die begroeting is het verslag van den Eersten Minister verschenen over den afgelegden weg. Ook dat vormt een lijvig dokument, en daar wij er niet kunnen aan denken, het in zijn geheel mede te deelen, moeten wij ons bepa len bij een beknopt overzicht. De welstand die ons den rug had toe gekeerd is weergekeerd. Het aantal ge controleerde werkloozen is gevallen van 300.000 op 100 duizend. Vergeleken met verleden jaar is het getal geladen wagens van 10 t.h. tot 15 t.h. geklommen gedurende de maan den 1937. Dezelfde vermeerdering is waar te nemen geweest voor de pro ductie der electriciteit. Deze verbete ring is 30 t.h. tegen 27 t h. in 1935. Het is gemakkelijk te begrijpen, dat, zoo er meer electriciteit is gebruikt ge worden, dat wel een bewijs is, dat er meer bedrijvigheid is gekomen in gansch ons economisch bestaan, en dat de verbruiker ook gemakkelijker en be ter leven kan. Ook op geldelijk gebied is de toe stand zeer aanmoedigend, 's lands waarden zijn zoozeer in de gunst van het publiek gestegen, dat men met 'n onverhoopt welslagen eene nieuwe lee ning 3 1/2 p.c. heeft kunnen uitschrij ven. Wat is er voor den werkman gedaan geworden De Iconen werden verhoogd. De Bel gische arbeider wint tegenwoordig der tig percent meer dan vroeger. Daaren boven verminderde de arbeidsduur en werden de betaalde verlofdagen inge steld en door de Kamer werd reeds een verbeterde pensioenwet gestemd, het lot der werkloozen werd verbeterd en de familietoeslag verhoogd. Wat werd er voor den Middenstand en voor den Landbouw gedaan Onze Middenstanders klagen, dat zij als stiefkinderen behandeld zijn gewor den. En wij geven gaarne toe, dat hun veel beloofd werd, dat nog altijd niet verwezenlijkt is. Maar men mag niet zeggen, dat er voor hen heelemaal niets is gedaan geweest. De grendelwet op de groote warenhuizen, de reglemen- menteering van het leuren, de verbete ring van het krediet, zijn toch verbete ringen, die blijken geven van bezorgd heid der regeering voor onze midden standsklas. En dan heeft onze midden stand toch ook genoten van de alge meene verbetering in onzen economi- schen toestand. De landbouwers werden mild be deeld met hervormingen die nog niet allen uitgewerkt zijn, doch waarvan een deel toch reeds de beste vruchten hebben afgeworpen en waarvan de an deren hun toestand nog merkelijk zul len verbeteren. Aldus heeft men ge sticht of gaat men stichten een land bouwkrediet. Wat werd er gedaan voor de voort brengers en voor de spaarders Het cijfer van de voortbrengers is geklommen van 68 in Maart 1935 tot 90. De handel met het buitenland heeft regelmatig toegenomen en heeft reeds het peil bereikt van 1928. De beurs waarden zijn gestegen en de aandeelen der Belgische naamlooze genootschap pen, zijn er weer toe gekomen, dividen- ten uit te deelen. In drie jaar tijd, is het nationaal in komen met een derde verhoogd en is hetgeklommen tot 66 milliard, Pc sta- »J5a^e*«, sedert 50 H Jaren reeds, fabriceer* 1 pharmaceutische ducten Sindsdien een baanbreker fl in den si rijd tegen Jijden der menschheid!^^^^ En ffeans rs een wereldonderneming, i waarvan de beroemdheid tot 'm de verste uithoeken der wereld doordringt. On der de veie onmisbare geneesmiddelen, waaraan de firma •8oye*« haar wereld roem te danken heeft, is Aspirine bijzonder bekend oh het onovertroffen middel bij ver koudheid. rheumafiek en tegen alle pijnen. Aspirine is sedert 40 jaren, onder vorm van tabletten, het meest verbreide genees middel der wereld. HET PRODUCT VAN VERTROUWENI tistieken wijzen aan, dat de Belg ge makkelijker leeft, hij eet meer vleesch, rookt meer tabak, kan zich beter klee deren en zelfs meubelen aanschaffen. Deze verbetering is niet alleen in ons land waar te nemen, en het kan niet geloochend worden, dat we profijt heb ben gehaald uit de algemeene verbete ring van den economischen toestand. Dat alles wil nu niet zeggen, dat al les om het beste is. Veel is er gedaan geworden, maar veel blijft er nog te doen over. Is het aantal werkloozen zeer ver minderd, dan is 100.000 welke er nog overblijven nog altijd te veel. Er werd op industrieel gebied reeds veel gedaan, dan blijven wij nog altijd onder het peil van 1929. nu moet maar getracht worden het veroverde niet alleen te behouden, maar nog steeds te verbete ren. En dat is de taak van morgen. BIJ DE KATHOLIEKEN Bij de katholieken werd er in de laatste dagen weer veel gecor.gr esse erd en vergaderd en op die congressen en vergaderingen, was eendracht en ver standhouding weer schering en inslag. Het komt ons nochtans voor dat, hoe meer er langs dien kant van eendracht wordt gesproken, hoe verder men van verstandhouding verwijderd blijft. Voorloopdg schijnt men de concen tratie, met de Vlaamsch-nationalisten te laten rusten, pogingen werden nochtans gedaan, om de Bond der Ka tholieke vereenigingen cn kringen, die tot hiertoe van het katholiek blok af zijdig was gebleven, te doen bijdraaien. Deze bond heeft nu rijn 63e Jaar- lij ksche Kongres gehouden en uit de bespreking is ten overvloede gebleken, dat het nog zoo geen gemakkelijk werkje zijn zal, aan dit organisme het gereel op te leggen van het katholiek blok. Op deze fameuze vergadering, werd de naam M. Van Zeeland-, op gefluit onthaald. Toen M. Dewinde aankondigde dat hij de begrooting niet zou stemmen werd hij op een stormachtig applaus onthaald. De groote bom nochtans werd afge schoten door M. d'Aspremont-Lijnden. Sprekende over de inwendige krisis der katholieke partij verklaarde hij Het politiek programma van de K.V.V. inzake 's lands eenheid, is be trekkelijk duidelijk in de aangenomen teksten. Maar het is minder duidelijk in de strekkingen en de verklaringen van sommige zijner leiders. Wij hebben dezen de primauteit van Vlaanderen, als dusdanig hooren be vestigen, mits achteraf voor Belgie nog te doen wat er nog zou kunnen gedaan worden. En onlangs werd in de stichtings vergadering van het Jeugd front beves tigd, dat het Verbond een alliantie met het Zuiden zou kunnen sluiten. Dit werd gezegd voor een spandoek met den Blauwvoet en in de aanwezigheid van een lid van het Directorium van de K.V.V. en die in naam van de K.V.V. het Jeugdfront volledige zelfstandig heid van gedachte en aktie toekent. Welnu, indien dat het lot is dat Bel gie beschoren wordt, dan zeg ik Neen Verder werd er gesproken van eene opbouwende oppositie. Zal onze partij hare kracht terug vinden in eene krachtdadige en streng evenredige regeeringsmedewerking, of zal rij hare kaders moeten hergroepee- ren en haar ideaal hertemperen in eene opbouwende oppositie Die kwes tie zal gesteld worden. Wij mogen ze dus niet a priori afweren Dat klinkt heelemaal anders dan eendracht en samenwerking. Het lijkt wel alsof er hier eerder sprake is van verdere afbrokkeling. BIJ DE SOCIALISTEN Hief zit men nog altijd ln nesten met de kwestie der Jonge Wachten, (Zie vervolg op 3e blaiz,)

De Liberaal | 1937 | | pagina 2