yM W. Aspirine Buitenland TWEEDE BLADZIJ DP PARIJS. De verhoudingen tus schen Parijs en Rome zijn weer ver slecht. De gezant van Italië te Parijs, werd voor onbepaalden tijd terug ge roepen. Deze beslissing van Mussolini, heeft groote ontroering verwekt in di plomatieke kringen. Het uitgangpunt van dezen abnormalen toestand, ligt in het ontslag wegens ouderdom van den Franschen Gezant te Rome vóór enke le maanden reeds. Van de Fransche re geering werd geëischt, dat 'de opvolger zijn geloofsbrieven zou overhandigen aan den Italiaanschen Koning en Kei zer van Abessinie. De Fransche regeering wilde of kon aan dezen eisch niet voldoen, want Frankrijk is immers een van de voor naamste landen, dat gebonden is aan het pakt van Genève, waardoor Italië, als de aanvaller erkend werd in het konflikt met Abessinie. In zoo 'n moei lijke kwestie kon de diplomatie geen uitkomst vinden en de Fransche gezant keerde naar zijn land terug, terwijl de betrekkingen onderhouden werden door een gewoon vertegenwoordiger. Mussolini weet natuurlijk ook wel 'dat Parijs op dat punt geen voldoening kan geven, zoolang Abessinie niet van de landkaart is geschrabt door den Vol kenbond. Nu dat <ie Italiaansche gezant uit Parijs vertrokken is, maakt dit de be trekkingen tusschen Italië en Frank rijk dubbel moeilijk, vooral op een oogenblik, dat de besprekingen rond de Spaansche kwestie zoo druk en ernstig zijn. DE VRIJWILLIGERS. Indien het Komiteit van niet-inmenging er nooit kan toekomen, het terugtrekken der vreemdelingen door te voeren, zal men ongetwijfeld voor groote moeilijkheden staan. Want het is te begrijpen, dat men niet met zekerheid kan weten, hoeveel vrijwilligers er wel aan beide fronten strijden. En bij de vrijwilligers zijn er natuurlijk ook wel, die gaarne gemist worden en anderen welke men moeilijk zou kunnen vervangen, vooral specia listen, welke gelast zijn met het op stellen en behandelen van zeker oor logsmateriaal. En dan vechten er aan de zijde van de Spaansche regeering ook Italianen en Duitschers welke anti- nazist en anti-fascist zijn. Die man nen kan men toch niet naar Duitsch- land of Italië sturen, want daar kregen ze heel zeker een kogel. Maar er vech ten ook Russen aan de zijde van Fran co, welke door het Kommunisme uit hun Vaderland verbannen werden. Waar moet men met die menschen heen Misschien vertrokken er veel uit Frankrijk, maar wie is met zulke ele menten gediend. De vergadering der IX mogendheden begint haar besprekingen deze week te Brussel. De atmospheer is niet al te gunstig. Mussolini heeft immers besloten, dat zijn Minister van Buitenlandsche Za ken Ciano, in tegenstelling met wat eerst gemeld werd, de verplaatsing naar Brussel niet zal doen. Dit ware noch tans een goede gelegenheid geweest voor onderlinge bijeenkomsten met Delbos, Eden en Norman Davis, de ver tegen woo. diger van de Vereenigde Staten. Voeg daarbij de misselijke hou ding tusschen Parijs en Rome, na het terugroepen van den Italiaanschen ge zant uit Parijs, de onzekere toestand in Belgie na het aftreden van het Ka binet Van Zeeland, en dan het eeuwige Spaansche konflikt met zijn sombere toekomst, de al te langdradige bespre kingen die nooit een oplossing konden vinden. De laatste redevoering van Mussolini was ook niet van aard, om enthousiasme te toonen. De kwestie van de Duitsche koloniën wordt daardoor meer aktueel. Men denkt dat Hitler binnen kort den Rijksdag zal bijeen roepen, om de zaak der koloniën plechtig en officieel te stellen en de teruggave van de vroege re o.erzeesehe gebieden te eischen. Duiitschland wordt hierin gesteund door Italië en Japan. Het staat tegen over Engeland en Frankrijk, daar Ita lië geen enkel deel der Duitsche Kolo niën in ontvangst nam en Amerika het traktaat van Versailles niet - ondertee- kende. De Duitsche gezant von Ribben- trop te Londen zou vervangen en be noemd worden tot Minister van Kolo niën. De Engelsche Minister Eden heeft evenwel laten verstaan, dat hij de in menging van Mussolini in deze zaak óngewenscht vindt, en dat Engeland geen toegevingen denkt te doen aan landen die ook op hun beurt geen blijk van goeden wil kunnen geven. Verder wordt algemeen veronder steld dat Italië op het punt staat toe te treden tot het Duitsch-Japansch anti-kommunistisch blok. Men denkt dat Japan in Italië een machtigen voorpost ziet tegen Engeland, terwijl ook Italië in Japan een bondgenoot meent te vinden tegen West-Europa. Deze nieuwe stap van Italië wordt als een ernstig gevaar beschouwd voor den vrede. Het is natuurlijk onder den dek mantel van hun strijd tegen het kom munisme dat de drie diktatorlale lan den zullen trachten een gemeenschap pelijk front te vormen om maar steeds meer en meer te eischen en immer ver der te dringen tot eens dc maat vol zal zijn. De conferentie van Brussel heeft voor doel de vredelivende middelen op te zoeken welke de spanning tusschen Tokio en China kunnen 'doen vermin deren. China verwacht veel van de vergadering en vooral van Engeland, terwijl Japan geen inmenging van der den wenscht. Het heeft vredesvoor waarden aan China gezonden welke onaannemelijk geacht worden. Wat de oorlog zelf betreft denkt men dat het maanden, misschien wel twee jaar kan duren, alvorens Japan voldoe ning bekomt op militair gebied. Maar dergelijke krachtinspanning kan ook wel een ekonomische en financieel e in storting voor gevolg hebben, waardoor Japan ongetwijfeld al de vruchten van zijn inspanning zou verliezen. Men doet opmerken, dat aan de konferentie der IX Mogendheden te Brussel eigen lijk negentien landen zullen deelne men. De Heer Minister Spaak, zal de openingsrede houden. KORTE BERICHTEN. De Voorzit ter van het komiteit van niet-inmen ging zal waarschijnlijk gemachtigd worden zich te wenden tot de twee be trokken partijen in Spanje ten einde hunne medewerking te vragen tot het verwijderen der vreemde strijders. In Fransch-Marokko werd een op standige beweging ontdekt. Deze werd met kracht onderdrukt. Uit Washington meldt men, dat de militaire overheden tal van maatrege len genomen hebben om in geval van nood onmiddellijk het hoofd te kun nen bieden. Het schijnt nochtans dat de militaire overheden onafhankelijk kunnen optreden van het centraal be stuur wanneer het voorzorgmaatrege- len betreft. Be Liberale Partij en de Ministercris^s Het is zeer moeilijk, zooniet onmoge lijk, in een weekblad, bij een Minister- crisis als deze, de verschillige phazen van onderhandelingen en spontaan ont stane toestanden op te volgen... Wij hielden er nochtans aan, onze le zers" op de hoogte te houden van de werking onzer partij genooten. Wij drukken er op, de waardige hou ding en de uitsluiting van alle persoon lijke drijverijen te doen opmerken. Al te ras wordt door sommige «mooi praters» een degelijke houding beknib beld als «niets doen». Het gaat er helaas niet met praten, er moeten mannen zijn die kunnen en durven en die zich niet ontzien, per soonlijke opofferingen te doen voor het algemeen welzijn, geen partijbelangen van eene klasse alleen. Dat hebben de Liberalen altijd ge daan. Als gevplg op het aftreden van het kabinet, werd de Liberale Landsraad te Brussel bijeen geroepen, onder Voor zitterschap van den Heer Coulonvaux. De opkomst was buitengewoon. Onder de aanwezigen bemerkte men de H.H. Maistriau, M.H. Jaspar, Hoste, Janson, Hymans, Max, Dierckx, de Laveleye, M.L. Gerard, Jennissen, enz... De Heer Devèze liet zich verontschul digen. De Voorzitter opent de debatten met te wijzen op den ernst van den politie- ken toestand. Hij verklaart met de H.H. Max en Dierckx een uitnoodiging van den H De Man te hebben afgewezen om onbeinvloeii voor de vergadering te kunnen verschijnen. Na een korte toespraak van Volksver tegenwoordiger Dockx, waarin hij als Vlaming wijst op overdreven eischen van sommige al te vooruitstrevende Vlaamsche elementen komt de heer Charles Janssens, Voorzitter van de Li berale Federatie van Brussel aan het woord. De Liberale Partij spreekt geen ve to uit tegen geen enkele personaliteit of politieke groep, dus ook niet tegen den Heer De Man, welke door den Ko ning als kabinetsvormer aangeduid, werd, niettegenstaande deze, in een toespraak te Antwerpen, de Liberale Partij in een misprijzend daglicht ge steld heeft. De Liberale Partij kan al leen haar medewerking verleenen aan een goevernement van «Nationale Eenheid», dus geen Volksfront, geen overmacht naar links of rechts. Het programma van 1936, kan ons ook geen voldoening meer geven en wij moeten onze voorwaarden tot samenwerking stellen. In de eerste plaats komt de verdediging van de «Midden-klasse» en op gebied van amnestie is men ver ge noeg gegaan.» De Heer Roger Motz, ziet in den Heer De Man een al te vurig voorstander van de gekontroleerde ekonomie door den Staat. Want het verdwijnen der econo mische vrijheid, zou ook het verdwij nen der politieke vrijheid met zich kunnen brengen. Dergelijke strekkingen staan lijn recht tegenover de princiepen, welke ons heilig zijn. Daarom kunnen wij on ze medewerking niet verleenen aan een «Kabinet De Man», het zou een volle dige overgave beteekenen. De Heer BuiSseret is van meening dat er met den Heer De Man kan en moet onderhandeld worden. «Wij moeten on ze voorwaarden onderlijnen en indien deze aanvaard worden, kan de mede werking eer Liberalen overwogen wor den. De Heer Fernand Blum is partijgan ger van de samenwerking, zelfs in een regeering De Man. Er kan voor de Li beralen geen spraak zijn, in de opposi te treden naast Rexisten, Kommu- nisten en Vlaamsch Nationalisten. Het uiteen vallen van het front van nationale unie, ware een stap naar de anarchie. De Heer Van Glabbeke is voorstan der van de oppositie, alhoewel de ver antwoordelijkheden niet mogen ont vlucht wonden. Het programma van Juni 1936 moet aangevuld worden met de Liberale eischen in zake Middenstand. Op taalgebied moet de nieuwe regee ring waken op de nauwgezette toepas sing der taalwetten. De Heer Van Glab beke is verder van meening, dat ide po litieke personaliteit van den Heer De Man geen vertrouwen inboezemt. Na tusschenkomst van H.H. De Mets, Moeyaerts en Dr Lamborelle, welke vooral wijst op een noodzakelijke goede beroepsorganisatie, legt de Voorzitter Coulonvaux de volgende dagorde neer, welke goed gekeurd wordt. De raad der Liberale Partij, ver- eenigd in algemeene zitting van 29 Ok tober 1937, keurt de dagorde goed der Liberale parlementaire groepen van 26 en 27 October. Geven opdracht aan de afgevaardig den, de dagorde van 3 October in over weging te nemen bij hunne onderhan delingen met den Kabinetsvormer, ten einde de voorwaarden van samenwer king te stellen aan een kabinet, dat door zijn vorming, zijn bestuur en zijn verklaring aan het land, vertrouwen kan geven. WILLEMSFONDS ALGEMEENE VERGADERING VOORZITTER H. O. V HAUWAERT VERSCHEIDENE BELANGRIJKE TOESPRAKEN Zondag j.I. greep te Gent in het La- kenmetershuis, de algemene vergade ring plaats van het W.-F. Uit gansch Vlaanderen kwamen af gevaardigden bewijs leveren van den bloei en groei van onze groote kultu- reele instelling. Buiten het algemeen bestuur merk ten we op het podium op den Staats minister Graaf Lippens en Minister Hoste, tevens Hr O. Van Hauwaert, als Voorzitter verkozen, wat een punt van kapitaal belang beteekent. Na de inleidingsrede van den nieu wen Voorzitter, bracht de vergadering hiudde aan hare dooiden die haar in den loop van het jaar ontvielen, nl. Prof. Vercoullie, voorzitter, prof. C. De Bruyne, P. V. Acker, Verhelen, O. De Schamphelaere en C. Braeckman. De Voorzitter spreekt er zijn vreug de over uit, dat de afdeelingen toene men, het aantal leden stijgt, de ge houden voordrachten getuigen van ernst en degelijkheid, de boekerijen worden door de volksmassa geprezen. Voorzitter getuigt, dat het innig sa menzijn in deze algemeene vergade ring het duidelijkste bewijs is, dat we niet op de grootheid van het verleden teren, maar een toekomst scheppen voor onze vereeniging, die de beginse len, door de stichters in 1851 vastge legd, wenscht aan te passen aan de nieuwe eischen van den tijd. Wars van eng, kleingeestig provin cialisme, willen we de Vlaamsche in- tellektualiteit op een hooger plan til len, en het onze bijdragen tot het deelachtig maken van het Vlaamsche volk aan de universeele beschaving. En verder Verdraagzaam, vredelievend, volhar dend, zonder zwakheid streven we daarheen, met het oog gevestigd op den plicht de Vlaamsche volkskracht hooger op te voeren, waakzaam toe te zien op de eerlijke en volledige toepas sing der taalwetten, rusteloos voort te ijveren tot de volledige gelijkheid be reikt zij (op alle gebieden), met de toestanden waarin de Walen zich vrij kunnen ontwikkelen. In overtuiging, dat een aldus geeste lijk en ekonomisch beter uitgerust Vlaanderen een machtige faktor is om het moreele en stoffelijk welzijn van Belgie te verzekeren, gaan we voort aan het werk in den dienst van land en volk. De toespraak van Minister Hoste, dwong algemeene belangstelling af. Be langrijke rede waarop we toekomende week speciaal terug keeren. Spraken verder de H.H. Van Werve- ke, Martens, Mantiers, H. Peeters, Wal- laert en Karei Jonckheere. Op het demokratisch feestmaal stel de Voorzitter V. Hauwaert een heil dronk in op den Koning en dankte Minister Hoste en Minster van State Lippens voor hun aanwezigheid op dit eetmaal. Tevens bracht hij hulde aan het werk van den Eerste-Minister Van- Zeeland en stelde voor hem, namens het Willems-Fonds, een telegram te' sturen, waarbij hem hulde wordt ge bracht voor zijn begrip ten overstaan van de Vlaamsche beweging en de schitterende uitslagen die hij bekwam voor een zelfstandige politiek van ons- land. Tijdens het feestmaal spraken nog de H.H. A. Hans, Deveen, Lode Bakél- mans, De Veen-Hiel en prof. Basse. De goede stemming bezorgde Mevr. Tuyppens-Delauwere, met enkele liede ren. Een dag in teeken van kultureelen bloei van onze beweging, van Vlaande- ren's heropbloei W.F.N. EXAMEN VOOR DE BETREKKING VAN VELDWACHTER Een examen om tot de betrekking van veldwachter, toegevoegden veld wachter of hulpveldwachter m de ge meenten der provincie Oost-Vlaande ren te worden toegelaten, zal in de loop der maand December a.s., door de zor gen van het Provinciaal Gouvernement te Gent worden afgenomen. Dit examen zal volgende vakken be grijpen a) een Vlaamsch diktaat, gekozen derwijze dat er eenige spraakkundige moeilijkheden in voorkomen b) een opstel (verslag of proces-ver- baal), nopens een opgegeven ontwerp c) enkele vragen over ide aardrijks kunde van Oost-Vlaanderen en de aan grenzende provinciën d) rekenkunde de vier hoofdrege len, tiendeelige en gewone breuken, re gelen van drieën, metriek stelsel, bere kening van intresten e) bestuurlijke en rechterlijke politie van het Rijk f) vragen over de deele-n van 't Wet boek van Strafrechtspleging en van het Landelijk Wetboek, betreffende de rechten en de plichten der veldwach ters. Door het Provinciaal Gouvernement wordt, tegen den prijs van 1.50 fr. een boekje afgeleverd, nuttig tot het voor bereiden van het examen, bijzonderlijk voor wat betreft de stof, aangeduid onder e) en f). Dit boekje wordt opge stuurd, op aanvraag, onmiddellijk na ontvangst der bepaalde som. (betaling per postmandaat of bij middel van postzegels). Er wordt herinnerd dat, om tot kan didaat van eene bepaalde plaats te wor den voorgedragen, de ouderdomsgrens is vastgesteld op minstens 25 en hoogs tens 40 jaar. Voor de kandidaten die bewijzen dat zij oud-strijder zijn, of andere rechten hebben, waardoor zij kunnen aanspraak maken op de toe passing van artikel 8, paragraaf 2, der wet van 3 Augustus 1919-21 Juli 1924, wordt de ouderdomsgrens met 5 jaren verhoogd. De aanvragen moeten vóór 20 No vember 1937, per aanbevolen brief, ge richt worden aan 'den Heer Gouverneur der Provincie Oost-Vlaanderen, te Gent. Op den omslag dient vermeld «Examen Veldwachter». Om in deze Provincie tot een der hoo- gervermelde ambten te kunnen worden benoemd, zal alleen rekening gehouden warden met de examens in Oost-Vlaan deren afgelegd. De proeven onderstaan in eene andere provincie worden niet als voldoende beschouwd. TURNEN REGEERING BETOONT RUIMER BELANGSTELLING VOOR DE NATIONALE TURNBEWEGING Op de begrooting van het Ministerie vooir Volksgezondheid werd voor 1937 een millioen ingeschreven, welk onder vorm van toelagen aan de groepeerin gen voor 'lichamelijke opvoeding en sport zou uitgekeerd worden. De vereenigingen moesten langs hun ne wederzij dsche Bonden aanvragen om finantieele hulp indienen, gestaafd door hun jaarijksch 'werkelijk het zoo verdienstelijk streven der kasverslag. De hoop dat eindelijk eens daald-turn- vereenigingen zou gesteund worden ging tenslotte dan toch werkelijkheid worden. Wij schrijven November. In spanning wachten de turners op wat maar niet komen wil het regeeringsmana. Als wij goed zijn ingelicht en wij geloo- ven het wel zouden de verschillende Bonden eerstdaags eene som ontvan gen, die zij dan zelf, naar eigen goed dunken moeten verdeelen zooveel voor de Bondskas en zooveel voor de vereeni gingen die toelagen aanvroegen. Het Ministerie zag geen kans dit jaar een andere oplossing te vinden. De span ning zal er door dit nieuws bij de tur ners stellig niet op verminderen. Hoe verdeelde het Ministerie het millioen onder de verschillende Bonden, die voor toelagen in aanmerking komen En van veel grooteir praktisch belang, hoe gaan in de Bonden de lieve duiten ver deeld worden Wij zijn het heelemaal eens met de goede Makker V. O., van DE TURNER, tide betoogt dat de verdeeling van het Regeeringsmanna in de Bonden niet zou geregeld worden door een paar be stuursleden, maar dat veeleer, alvorens tot de verdeeling over te gaan, een kon- kreet voorstel desaangaande aan de al gemeene Bondsvergadering zou hoeven voorgelegd. De vrees dat de vereenigingen die naar enkele honderden franks zitten te wachten om hunne bedrijvigheid hoo ger op te tillen, de dupes zouden wor den, omdat de door de Regeering ver leende toelagen welke voor 'die vereeni gingen bestemd zijn een anderen weg V Q? Talrijke wetenschap pelijke nazoekings- instellingen, uitgerust met de meest vol maakte technische hulpmiddelen en on der leiding staande van bekende specia listen hebben slechts één doel: de lijdende menschheid verzach- ting en genezing te (bayerJ brengen! Uit deze laboratoria Is ook Aspirine afkomstig dot, 40 jaren geleden in den geneesmiddelenschat ingevoerd, heden ten dage als het souvereine genees middel bij kouvatten en rheumatiek. een wereldberoemdheid geniet. HET PRODUCT VAN VERTROUWEN! zouden ingaan is niet zoo heel denk beeldig. Wij ook weten dat in sommige Bonden elk jaar zware posten voorko men die fel beknibbeld worden en het zou niet opgaan, dat wat voor de be drijvige vereenigingen bestemd is zou moeten dienen om sommige posten als bestuiu'ronkosten, uitgave van Bonds bladen, enz., te verlichten. Wij lezen in DE TURNER, dat inmid dels lie begrooting van Volksgezondheid 1938 werd opgemaakt. Zij beloopt 20.000.000 meer dan in 1937 en bereikt thans 75.225.149 fr. Er werd 1.530.307 fr. uitgetrokken voor de oprichting van den dienst voor lichamelijke opvoeding en sport. De som voor toelagen, onder houd van speelpleinen en andere sport inrichtingen, wordt van 2 op 4 verhoogd', de som VOOR TOELAGEN AAN DE GROEPEERINGEN VOOR LICHAME LIJKE OPVOEDING EN SPORT VAN 1 TOT 3 MILLIOEN. Voor Propaganda op gebied van lichamelijke opvoeding en sport, wordt een half millioen voor zien. Wij kunnen niet anders dan er ons om verheugen, dat er lang om meer vanwege het Ministerie voor Volksge zondheid, ruimere belangstelling wordt betoond en mindere hulp wordt in het vooruitzicht gesteld. Zoolang er echter geen intense sa menwerking zal bestaan tusschen Mi nisterie en de leiders der groote Turn bonden, zullen wij altijd sceptisch blij ven en er amper in kunnen gelooven, dat voor de Turnzaak alles zal worden gedaan wat zij terecht verdiend. En (dit akkoord zal nooit tot stand komen, zoolang de groote Turnbonden in me kaars vaarwater zitten en niet begrij pen dat ze er alles bij te winnen heb ben, mekaar in goeden gemoede te spreken en gezamenlijk en broederlijk zoovele belangen, die voor allen para- leél loiopen, te verdedigen. Kunnen die menschen nu niet voor één keer alle politiek in de kleedkamer laten om aan één groene tafel de belangen van heel de groote turnbeweging te dienen Voor wanneer LEO VAN BEECK. VOOR DE TURNZAAK IS POLITIEK UIT DEN BOOZE, ZEGT L. VAN BEECK EN... HIJ HEEFT GELIJK WAAROM BLIJFT CONCENTRATIE DER GROOTE BONDEN UIT OOK VOOR DE TURNERS GELDT EENDRACHT MAAKT MACHT Het was te Antwerpen bij de uitrei king der Diploma's aan de pas gepro moveerde Voorturneressen en Voortur ners van den jongsten Noordergouw- kursus, Idat de geachte Senator Heer Arthur Vanderpoorten ons kwam on derhouden over de werking en de in zichten van het Ministerie der Volksge zondheid. Frisch bewaren wij nog de gunstige indrukken van het opwekkende woord van lien grooten Turnersvriend en on middellijk hebben wij in onze wekelijk- sche Turnrubriek den wensch van Se nator Vanderpoorten onderlijnd die wensch en die oproep stuwden naar de koncentratie der groote Turnbonden. Wij waren het onder elk opzicht met den gezaghebbenden causeur eens onze groote Turnbonden hebben vooral ten dage, zooveel belangen die paralleel loopen, zooveel gezamentlijke Intresten te behartigen, dat het meer dan tijd wordt mekaar in goeden gemoede te spreken en onderling overleg te plegen om onze groote zaak te dienen. Iemand als Senator Vanderpoorten, moet het toch weten, zijn woord mocht voor ons als wet gelden, en wij hebben niet be grepen en begrijpen nog niet waarom niet onmiddellijk stappen wer den aangewend om alle invloeden saam te koppelen opdat de Regeering zou in gaan op de rechtmatige desiderata der Turners, Dat is tot dusverre tóe nog niet gebeurd, al kwamen ook van ande*

De Liberaal | 1937 | | pagina 2