KONKELFOES VRIJE TRIBUUN Overzicht Kiezers aan de fronecbe grens reitroklcen fljn Iets over Militieaangele genheden. AAN DE GRÈVEN En onze Noorderburen de Holian- tweede bladzijde gevolge der houding van de socialisti sche afgevaardigden. Wij gaan die houding niet beknibbelen, iedereen heeft het recht zijn standpunt te ver dedigen. Het is te wenschen, dat Mr Spaak zal lukken, de Regeeringskrisis heeftal lang genoeg geduurd. Donderdag morgend vernemen we, dat den Heer Spaak, eveneens mislukte in de samenstelling van het Ministerie. Dat is nu reeds de derde. Wat nu DE VLAAMSCHE KWESTIE De Franschtalige bladen zijn niet uit te praten over «La Question Flamande». Wanneer men deze bladen leest, heeft men den indruk, dat met een verkeer den bril naar dit probleem wordt geke ken, en dat menig Brusselaar en Waal, de eigenlijke Vlaamsche Kwestie ver warren met uitlatingen van Vlaamsche demagogen en het Vlaamsche Volk met eenige Vlaamsche gekozenen. Heel het Vlaamsche probleem kan nochtans in drie fundamenteele be trachtingen worden samengevat 1) Op politiek gebied. De volkomen gelijkheid; niet op papier, maar in fei te. Tgoor Vlamingen en Walen. 2) Op Sociaal gebied. Onvoorwaarde lijke bekamping van het Socialisme, zoolang dit bezield is door de Idealogie van het Marxisme. 3) Op cultureel rebied. De volle ont plooiing van al de cultureele gaven. Dat is-ten slotte het programma, waarover het meerendeel der Katholie ken, der Socialisten en der Liberale Vlamingen het eens zijn. Wat meer wordt geëischt, komt of wel van eenige Katholieke voormannen die, uit schrik van verbrokkeling hun ner partij en uit schrik van het V.N.V., eischen stellen, die de Walen niet kun nen aanvaarden ofwel van de Vlaam sche Nationalisten, wiens naam ten slotte een Vlaamsch-extremische ge dragslijn vergt, en die enkel door on zinnige eischen hun bestaan handha ven kunnen. Vooral de tweede betrachting On voorwaardelijke bekamping van het Socialisme in zooverre dit nog bezield wordt door de wereldbeschouwing van Marx, is van belang, en moet onmidde- lijk doorgevoerd worden. Vlaanderen is niet alleen bewust van den vooruitgang die het Communisme, onder de vleugelen van het Socialisme in Walonie doet, geheel het Vlaamsche volk voelt aan, hoe gevaarlijk voor zijn bestaan, zijn zeden, zijn geloof, de groeiende macht van Moscou hier te lande is. En laat ons maar bekennen, dat desondanks personaliteiten als De Man, Spaak en andere, menigmaal heb ben gezegd dat het Belgische Socialis me gebroken had met Moscou... in de praktijk, de Socialistische Partij, uit schrik van verbrokkeling met de Mos- coviters de beste betrekkingen onder houd. En indien hoogergezegde betrachtin gen, heel het Vlaamsch probleem der menschen van goeden wil vormt, vra gen wij ons werkelijk af, wat Walonie te vreezen heeft, van de verwezenlij king van deze drievoudige doeleinden Gelijkheid Anti-Marxisme Cultu reele Grootheid. Ons recht op gelijkheid kan niemand betwisten en Waalsche privilegiën zijn niet te verdedigen. Onze strijd tegen het Marxisme is ten volle gewettigd en het is hoog tijd. En ten slotte, de Walen die zooveel aan hunne cultureele belangen hou den, zullen het ons voorzeker niet ten kwade duiden, dat wij, Vlamingen, de Harmonische ontplooiing van onze ras eigenschappen nastreven, het gedeel telijk patrimonium van ons gemeen schappelijk vaderland, Belgie, ten bate. FIR VER. BRJJSSEL. De vergadering der Ne- gen-Mogenflheden, heeft einde vorige week haar werkzaamheden begonnen. De Belgische Minister van Bultenland- sche Zaken,Spaak, werd tot Voorzitter verkozen. In hunne toespraken, wezen de voor naamste vertegenwoordigers op het hoofddoel van de Conferentie vrede lievende middelen vinden om den strijd in het Verre-Oosten te doen eindigen. De afgevaardigde van China, wees in een lange en indrukwekkende rede op de ontelbare aanvallen welke Japan reeds tegenover China pleegde, net grondgebied dat reeds afgerukt werd, de wraakroepende overtredingen van de eerste oorlogswetten door stelsel matige bombardementen van de bur gerlijke bevolking in open steden. De gezant van Italië, heeft verklaard, dat de Conferentie geen sukses kan boeken, omdat alleen rechtstreeksche onderhandelingen tusschen de beide partijen kunnen gewenscht worden. In verband hiermede werd herhaaldelijk gemeld en 'tegengesproken, dat Rijks- kanselier Hitler, zou optreden als be middelaar. Het is immers geweten, dat Duitschland ook in China groote De- langen op het oog heeft, terwijl aan ten anderen kant de betrekken tus schen Berlijn en Tokio zeer hartelijk zijn naar aanleiding van het anti-kom- munistisch pakt. Men is algemeen van oordeel, dat Hitier een buitengewoon moreel sukses zou behalen, moest hij er in slagen de beide partijen tot een vergelijk te brengen. Nochtans schij nen de eischen van Japan zwaar, zelfs bespottelijk voor China. Deze verklaren dat, alhoewel ze groote verliezen te boeken hebben, de eindoverwinning aan hun zal komen, omdat de huidige militaire leiders van Tokio, die gewel dige campagne niet lang meer zullen kunnen uithouden, gezien de onrust in Japan zelf, en 'den slechten toestand waarin Tokio verkeert op financieel en ekonomisch gebied. De vergadering ontmoet groote moeilijkheden door de afwezigheid van Japan zelf. Daarom werd door den Voorzitter, in naam van de vergadering een tweede uitnoodiging aan Tokio ge zonden om te verschijnen als lid en niet als beschuldigde. Op dit oogenblik kent men nog niet den uitslag van de zen stap, doch, men denkt dat het tweede antwoord van Japan ook nega tief zal zijn. De verhoudingen tusschen Londen en Tokio zijn ook niet verbeterd. In Engeland heeft zich de laatste weken een geweldige reaktie ontwikkeld na de moorddadige bombardementen, na de aanvallen door Japansche vliegers op Engelsche autoriteiten. Men spreekt van boycotage der Japansche produk- ten, van ekonomische en financieele sanctie's. Dit alles valt wel niet in de lijn van de Engelsche regeeringspoli- tiek, maar de peis van Japan reageert daar geweldig tegen herhaaldelijk werd het Engelsch gezantschap te To kio lastig gevallen en bedreigd door heethoofdige betoogers. De bladen van Tokio wijzen met spijt op de langduri ge en gulle vriendschap met Engeland welke nu verbroken is, op de talrijke diensten welke Londen mocht ontvan gen gedurende den grooten oorlog. Ja pan zoekt nu elders vriendschap. De vertegenwoordiger van Amerika, heeft niet gegeven wat men er in som mige kringen van verwacht heeft. Men denkt, dat President Roosevelt, na zijn beruchte rede, een geduchte tegenwer king ondervonden heeft uitgaande van invloedrijke Amerikaansche kringen, welke in geen geval willen hooren van een inmenging in 'de buitenlandsche politieke moeilijkheden, zoolang het niet gaat om de veiligheid van de Ver- eenigde Staten zelf. Men doet daarbij opmerken, dat de bevolking van de Vereenigde Staten af- stamd van Europeesche uitwijkelin gen Franschen, Engelschen, Vlamin gen, Hollanders, Spanjaarden, Duit- schers en meer. Alhoewel deze uitwij king vóór veel jaren gebeurde uit Euro pa, en dat de huidige Amerikanen een totaal nieuwe generatie vormen, toch voelen de Duitsch-Amerikanen in som mige omstandigheden nog heel sterk voor het land en het volk van hun voorouders. Dit is te begrijpen en zoo is het ook met de anderen gesteld. Hiermede moet de Regeering rekening houden en het was dan ook maar de brutale aanval door een Dutisch onder zeeër op een Amerikaansche passagiers boot, welke President Wilson in 1917 er toe.kon doen besluiten den oorlog aan Duitschland te verklaren. Amerika heeft wel belangen te ver dedigen in China, en het voelt ook niet veel sympathie voor de Japaneesche expantie, maar het ziet daarin nog geen onmiddellijke bedreiging tegen over zijn eigen veiligheid. Het anti-kommunistisch pakt, dat reeds bestond tusschen Duitschland en Japan, werd uitgebreid tot Italië. Mus solini liet zijn Minister voor Buiten landsche Zaken teekenen. Dit feit werd reeds druk besproken, vooral omdat niemand inziet op welke manier Duitschland, of Italië, of Japan, door het kommunisme kunnen bedreigd worden. Het-is in elk geval een verster king van Berlijn en Rome tegenover het demotaatisch blok in Europa, en men veronderstelt zelfs, dat nog ande re landen hunne toetreding zullen stu ren Oostenrijk, Hongarië, Portugal, sommige Zuid-Amerikaansche Staten. Reeds werd gesproken over Polen, maar de Poolsche pers heeft deze geruchten reeds officieel tegengesproken, omdat Polen geen wijziging wil brengen aan zijn vriendschappelijke betrekkingen met Berlijn en Moscou. Het is verder ook geen partijganger van een blok noch naar links, noch naar rechts. Alhoewel het pakt uitgesproken is tegen het kommunisme, denkt men in sommige kringen, dat er een bedrei ging in te zoeken is tegen Engeland, na de toetreding van Italië. Steeds doen ook weer geruchten de ronde over mogelijke gebeurtenissen in Centraal-Europa. De berichten hieromtrent zijn zeer onduidelijk, maar men vreest, dat een gewelddadige aktie zou kunnen op touw gezet worden door Duitschland en Italië tegenover Tjeko-Slovakije om dit land te dwingen zijn verhoudingen met Rusland te herzien. Zoo zou een nieuw brandpunt in Europa ontstaan en dan nog wel op de meest gevaarlijke plaats, omdat Berlijn hierin onmiddellijk zou betrokken zijn. Men weet niet in hoe ver de Dultsche verdedigingswerken Wij zitten dus in vollen Ministeriee- len krisis en als wij deze regelen schrij ven, laat niets voorzien, dat deze crisis hare oplossing zal vinden vooraleer wij verschijnen. De eerste poging vanwege H. De Man moest mislukken, daar niemand in het land bereid is om den vader van het «Plan» op de gevaarlijke wegen van het korpoiatisme te volgen, alhoewel hij zelf het tegenovergestelde dacht., daar hij de taak van kabinetsvormer met veel optimisme aanvatte. Zijn plan viel dus deerlijk in duigen. Want dit «plan» was wel werkelijk een opgezet plan, gezien De Man er groote lij ks de schuld van draagt dat de Heer Van Zeeland de baan moest ruimen. Een roekelooze daad, die velen hem niet gauw zullen vergeven. Een tweede poging wend gedaan, en wel door iemand aan wie geen sterve ling in de verste verte, ooit zou ge dacht hebben... minister Pierlot, minis ter van Landbouw in het afgetreden kabinet. Als wij dit schrijven heeft de heer Pierlot het reeds lang opgegeven. Het is enkel een maand geleden, dat Kamer en Senaat met een overgroote meerderheid, hun vertrouwen in het wijs beleid van Van Zeeland betuigden. Het Ministerie werd niet door het Par lement ten val gebracht. Welnu, waar om dit kabinet eenvoudig weg niet her steld Met hetzelfde programma, daarop is trouwens iedereen akkoord, en met dezelfde ministers, daar het thans toch blijkt, dat het onmogelijk is een ander ministerie, dat ook maar de geringste kans op leefbaarheid heeft, samen te stellen. In dit geval zouden 'de socialisten er moeten van afzien, om aan het pro gramma Van Zeeland, nieuwe hervor mingen toe te voegen, terwijl de katho lieken en liberalen op geen schrappin gen in 't programma zouden mogen aandringen. Zoo had de heer Piet lot, die toch maar een personage van tweeden rang is, altijd de plaats kunnen ruimen voor 'den Heer Van Zeeland zelf, wanneer de ze met het gerecht en met zijn vijan den zou hebben afgerekend. Het gaat er erg op lijken of deze cri sis uitdraaien moet op een krachtme ting tusschen de soeialisten en de libe ralen. Gezel De Man heeft te Antwer pen in een meeting er op gepocht, dat de liberalen niets meer te beteekenen hebben thans ervaart hij echter, dat ze nog sterk genoeg zijn, om hem den weg naar het zoo fel begeerde Eerste- Ministerschap af te snijden. En 'de bitterheid zijner teleurstelling weerspiegelt zich klaar in de woede, waarmede zijn pers de Liberalen thans aanvalt en uitscheldt. Le Peuple spreekt van een «kwajon gensstreek» en verbeeldt zich, dat een rood ministerie, het vertrouwen van binnen- en buitenland zou kunnen ge nieten. Dat ze hartelijk de Liberalen danken, ook ons land van het pad der avontu ren te hebben weggehouden en het voor onheilen te hebben gevrijwaard. Als de socialisten nog steeds blijven voorteischen, dat de nieuwe regeering het Plan De Man, en geheel het Plan, verwezenlijken zou, wat nemen ze dan de Liberalen, die daar niet willen aan mee'ioen, zoo wreed kwalijk Of zouden ze misschien willen, dat de Liberalen te vinden zijn om... zelfmoord te plegen De Liberalen waren wellicht geen kwajongens geweest, hadden ze tot ge zel De Man gezegd «Wij zijn bereid om te helpen een regeeringsprogramma te verwezenlijken, hetwelk alleen maar uw partijgenooten voldoening schen ken kan, en aanvaarden, ons "deel in de verantwoordelijkheid, voor al de schade, die door dit programma aan het land kan worden toegebracht. Als loon voor deze moeite zullen wij ons met ministerportefeuilles voor een drie tal onzer vrienden tevreden stellen.» Dan zouden ze door de socialisten voor helderziende, groote Staatslieden uitgeschilderd zijn geweest De socialisten roemen er zelf op dat zij onverbreekbaar gehecht zijn aan hun programma en geen enkel offer willen brengen, ten bate cjer Nationale Eendracht. Een mooie boel Ook de katholieken begrijpen wij niet al te best, of beter, wij begrijpen ze maar al te goed Ze verklaren in hun bladen, dat zij niet vijandig waren aan een regeering De Man, alhoewel zij het juist zijn, die in 'de laatste tijden, het luidst hebben geroepen over een «afglijding naar links» en de Liberalen uitscholden voor de wegbereiders van het Socialisme. Hce kunnen zij thans beweeren dat zij bereid waren scheep te gaan met kapitein De Man, die hoog in den top zijner politieke schuit, de roode vaan van het communistisch plan, laat wap peren Indien ze dit werkelijk meenen, kan er hun niemand beletten dit te doen... pok zonder de Liberalen. Voortaan zullen de katholieken het zich iederen dag moeten laten zeggen, dat op het moment, dat het er werke lijk op aankwam, de «afglijding naar links» tegen te gaan, en aan het verzet van de groote helft der Belgische be volking tegen het plan der socialisten een doeltreffenden vorm te geven, dat dan alleen de Liberalen den moed heb ben getoond, om uit al hun krachten, een dijk tegen den rooden vloed op te werpen, hoe zwak die Ifrachten ook soms geschat mochten worden, en dat ze daarin door de katholieken niet werden geholpen, terwille van... een paar ministerzetels. En nu is dc derde poging tot samen stelling, met Gezel Spaak als hoofd man ook mislukt. Men zat ook maar in 't sukkelstraat- je. Er was weinig kans, dat er iets zou van komen. En wat n<u Er is mij dunkens, weinig opoffe ringsgeest bij de politieke partijen. De partijgeest blinkt er langs alle kanten uit. Het schijnt of men in de coulissen «chachert», met iets waarvan wij geen benul hebben. Daarin zien we voor de zooveelste maal, dat katholieken en socialisten, eerst altijd hun politieke belangen be hartigen, de Liberalen behartigen al léén de belangen van het land. ders Betalen ze niet het dubbel be lastingen van ons Men mag daar niet karnen als men wil De boer moet zaaien en kweeken wat hem is opgelegd door de regeering. Men mag er niet eens eten waar men goesting naar heeft, alles is er van Staatswege gere geld. En daar tusschen-in ligt ons lande- ken Wat men ook zegge en zage, ver geleken met andere landen, is 't nog 'n luilekkerland. En toch zal men verder gaan met klagen en zagen... 't Is waar, klagers hebben geen nood En moesten de Belgen morgen allen millionnair zijn, ze zouden klagen omdat er een paar milliardairs zijn MANNEN EN VROUWEN, De kiezerslijsten liggen ter inzage van het publiek. Gij kunt die lijsten nazien ten gemeentehuize. Gij hebt recht die na te zien tot 15 November, want nó, 20 Novemb. worden geene re- klamatien meer ontvangen. Nu is het oogenblik gekomen om te reklameeren. Na 15 Noveber niet meer. Als gij u de moeite niet wilt getroos ten, om te gaan kijken of ge ja of neen op 'lijst 'staat en om te weten of gij wel zult mogen kiezen, dan moet gij later, als gij geen kiesbrief krijgt, niet begin nen te sakkeren en u ook niet kwaad maken tegen de partijleiding, of tegen de sekretaris, of tegen om het even wie. Het zal alleen :uwe schuld zijn WIE HEEFT KIESRECHT 1) Kiezer of kiezeres voor de ge meenten, zijn al diegenen, welke Belg zijn of de naturalisatie hebben beko men. 2) Minstens 21 jaar oud zijn op 1 Mei 1938, dus al diegenen, welke geboren zijn voor 1 Mei 1917. 3) 6 maanden verblijf hebben ineen gemeente voor 1 Januari tot 1 Juli 1937. De gemeentekiezers, die van woon plaats veranderd zijn, tusschen 1 Ja nuari en 20 Maart 1937, zoodat ze zes maanden verblijf hebben in hun nieu we verblijfplaats. Ze moeten even wel geschrapt zijn van de lijst hunner oude woohplaats. ABONNEERT U OP ONS BLAD en men denkt, dat, zoolang niets ern stigs in Centraal-Europa zal onderno men worden. In verband met de gebeurtenissen in Spanje, schrijft een Engelsch blad, dat sedert een paar weken Italië zijn troe pen uit Spanje terug trekt. Een groot deel was waarschijnlijk overbodig ge worden na het ineenstorten van het Noorderlij k front. Generaal Franco beschikt ongetwij feld over genoeg troepen om den aan val op Madrid, welke de beslissing moet brengen, te wagen. De Engelsche Regeering zal binnen kort overgaan tot het aanduiden van eenige agenten, belast met het behar tigen van de Britsche belangen bij de Regeering van Generaal Franco en het grondgebied dat aan hem onderworpen is. De Generaal zou op zijn beurt eeni ge vertegenwoordigers naar Londen kunnen sturen. Minister Eden deed in een antwoord opmerken, dat deze agenten geen di plomaten zijn, dus geen officieele per sonaliteiten, enkel maar plaatselijke tusschenpersonen en dat deze maatre gel niets te stellen heeft met een er kenning als wettig van de regeering Franco. Japan heer formeel geweigerd om aan de Brusselsche Conferentie deel te nemen. KORTE BERICHTEN In verband met de onrust in Fransch Marokko, vertrekken tal van militaire vliegtuigen naar verschillende Fran- sche bezettingen. De Fransche regeering heeft in prin ciep besloten, de wereldtentoonstelling van Parijs te behouden tot 1938, Volgens sommige berichten zou een zoon van Mussolini in Spanje gekwetst zijn. Vóar den oorlog, in Spanje, werd 'de vrijdenker Ferrer le Monjuick doodge schoten omdat hij vrijzinnig was. Twintig jaar later werd de Katholie ke Vorst Alfonso XIII, met geheel zijn aanhang door zijn volk weggejaagd. Toen vierde het roode front hoogtij en ze spaarden noch kerk noch geestelij ken, uit wraak en haat. Franco komt en kuischt met veel moeite, Spanje van het Volksfront. Nu reeds mag men van dien 'dictator geen diploma's meer afleveren aan leerlin gen die geen godsdienst gevolgd heb ben In het Roode Rusland heerscht de geheime en wreede politie 'de Gépéon Een enkele vingerwijzing van één der agenten en men wordt als verrader ter dood veroordeeld en neergeschoten In Duitschland, bij Hitier, moet men fascist zijn en mag men van geen jood- sche afkomst zijn. Wie daaraan plichtig is, verliest zijn bestaan, 'de gevangen kampen wachten en vrouw en kinderen moeten op den sukkel... 't Is te roepen «Heil Hitier», of men wordt op allerlei manieren vervolgd Hitiers politie «de Gestapo» is zoo gevaarlijk als de roode Gépéon. In Italië, daar heerscht een ander dwingeland. De Duce is er alleenheer- scher, met onbeperkte macht en recht op leven en dood van iedereen. Men moet er gaan strijden naar Abes- sinie, naar Spanje, naar Tripolitanië Thuis moeten ze 5 p.h. betalen van hun eigendom dan weer 10 p.h. van het kapitaal der Naamlooze Maat schappij, betalen en zwijgen of ver bannen Mooi, hé In Frankrijk is het onophoudend staking met allerlei conflikten met Staat of werkgevers. Het leven is er peperduur A. VERGOEDINGEN- VOOR DE MILITIANEN. Welke soorten van vergoedingen zijn er Er zijn twee soorten van vergoedin gen 1) Diegene die uitbetaald worden, terwijl de militiaan zijn regelmatige dienst doet 2) De vergoeding, welke, in geval van wederoproeping, kunnen toegekend worden. Welke zijn de vergoedingen, waarop de militiaan kan aanspraak maken, ge durende zijn gewonen diensttijd Een vergoeding van 500 fr. of van 300 fr. per maand en voor elke maand die hij dient na de eerste 12 maanden. Wie krijgt de vergoeding van 500 fr. Al de militiane.n, die voor hun in dienstkomen gevraagd hebben, om 17 maanden te mogen dienen. Dus zoowel aan hen die 17 maanden moeten dienen, doch het aanvragen, als aan hen die maar twaalf maanden moeten dienen, doch vragen om er 17 te doen. Daar, uitgenomen de tweede en ver der opgeroepenen van talrijke huisge zinnen, bijna al de militianen 17 maan den moeten dienen, is het dus goed, die jongens aan te raden, een aanvraag te doen, voor 17 maanden te dienen. Dat wijzigt in niets in hun diensttijd en geeft hen anderzijds 500 fr. in plaats van 300 fr., vanaf de 13e maand. Wie krijgt de vergoeding van 300 fr. De militianen die meer dan 12 maan den dienen, doch geen vraag gedaan hebben om er 17 te dienen. Moet een militiaan, die een aan vraag gedaan heeft om 17 maanden te dienen, dan nog eens een speciale aan vraag doen, om die 500 fr. per maand te genieten Neen. Geniet de milicien, die niet vrijwil lig 17 maanden doet, en dus maar recht heeft op 300 fr. te maande, ook de pre mie zonder aanvraag Neen, in dit geval moet er een aan vraag gedaan worden, gedurende de pe riode, dat hij zijn diensttijd doet. Die aanvraag moet gestuurd worden aan den Heer Minister van Landsverdedi ging, te Brussel. Door wie moet die aanvraag onder teekend worden Zij moet onderteekend zijn door den betrokken milicien, alsook door zekere andere personen, die veranderen naar gelang den familietoestand, waarin de milicien zich bevindt. Deze personen zijn 1) De vrouw van den milicien, indien hij gehuwd is 2) De personen die zijn kinderen ten laste hebben, Indien de milicien we duwnaar is met kinderen, die tijdens zijn militairen diepst door derde perse*

De Liberaal | 1937 | | pagina 2