V m JPMM5MN1B Buitengewoon Congres der Lib. Jonge Wachten te Brussel Buitenland Kanton AALST AALST TWE0DE BLADZIJDE s U voelf zich hulpeloos als een grijsaard, wanneer, geheel onverwachts U weer een aanval hebt van lendenrheumatiek. De minste beweging veroorzaakt U vrt.eselijke pijnen; alle werk is U onmogelijk, iedere bezigheid is uitgesloten. Deze pijnen gaan zeker niet uit hun eigen weg, ook niet wanneer U middelen neemt van twijfelachtige kwaliteit of herkomst. Neemt echter aanstonds, meerdere malen daags, 1~2 Aspirine tabletten, en U zult spoedig weer geheel hersteld zijn De Aspirine tabletten dragen hef Bayer-kruis op ieder tablet en elke verpakking, hetgeen ze kenmerkt als „Hef Produet van Vertrouwen" HET PRODUCT VAN VERTROUWEN weken per jaar avondlessen te volgen. Wij moeten ons voorloopig beperken tot deze mededie eling. Naar onze opvat ting zou dit wetsvoorstel alleen toepas selijk zijn voor de jongens en meisjes, die den leeftijd van 14 jaar bereikten en geregeld werk gedurende den dag gevonden hebben. Wij zijn benieuwd, welke tuchtmaat regelen men zal kunnen nemen tegen de «kniffels», die de lesgevers heele avonden den duivel aandoen om buiten gezet te worden en cigaretten te kun nen rooken, en wat men voor dat lesge ven zal betalen. Sk beklaag de sukke laars die daarmede hun zuur broodje zullen verdienen Het is nochtans absoluut noodig, dat kinders boven de 14 jaar, nog naar de school gaan, maar men schijnt geen oplossing te vinden, die iedereen be vredigt, natuurlijk is er weer politieK mede gemoeid De afgevaardigden der Liberale Jon ge Wachten van Belgie, zijn op Zondag 14 November te Brussel in buitenge woon Congres bijeen gekomen, onder Voorzitterschap van Heer DESTENAY. In hoofdzaak werd de houding be sproken der Liberale Jeugd tegenover de internationale kwesties. In zijn openingsrede wijst de Voor zitter op de gevaarlijke diplomatieke spanning tusschen de groote Europee- sche mogendheden. Inderdaad bestaat het Locarnopakt niet meer, de Volkenbond schijnt mach teloos en over een vredesorganisatie door kollectieve veiligheid, spreekt men niet meer. Europa wordt door twee stroomingen beïnvloed, de democratie, welke alles aan den vrede wil offeren en de fascistische, welke den oorlog voorbereidt. Men vindt ze terug in de conferentie der IX mogendheden te Brussel en in het Anti-Kommunistisch pakt, Berlijn-Tokio-Rome. Deze twee bewegingen staan lijnrecht tegenover elkander. Men he#ft den indruk, dat de vre desgezinde machten terugschrikken voor het brutale optreden der autori taire vertegenwoordigers. Op nationaal gebied brengt de Voor zitter kritiek uit op de handelingen, welke de poging tot vorming van het kabinet door den Heer Spaak vooraf gegaan zijn. De Liberale Partij heeft deze pogingen en besprekingen met takt gesteund en geleid, zonder de aan genomen houding te wijzigen zij heeft den wensch uitgedrukt, mede te wer ken aan een programma van Nationale Eenheid, volgens de regeeringsverkla- ring van 1936. Daarop gaat men over tot het onder zoek der verschillende «verslagen». De militaire tusschenkomst in Span je, door Italië en Duitschland, wordt door den Heer De Grauw bestempeld als een verkrachting der soevereiniteit van een vrij volk. Spreker is van oor deel, dat de democratische westersche mogendheden blok moeten vormen. Heer W. Calewaert, van Antwerpen, welke de rol van dlktators bespreekt, is van oordeel, dat hun politiek een groot gevaar is voor den vrede. De Liberalen moeten den Volkenbond verdedigen en waken over een sterke nationale verde diging tegen elke mogelijkheid. Verder» is de Heer J. Rey (Luik) van oordeel, dat onze huidige buitenland- sche politiek een groote fout is. De Li beralen moeten zich aan het hoofd stellen van een beweging, welke de noo- dige hervormingen kan brengen. Vervolgens gaat men over tot het be spreken en aanvaarden der volgende dagorden, na voorlezing in de beide ta len 1) De Federatie der Liberale Jonge Wachten van Belgie, geeft eens te meer uiting aan hare verkleefdheid aan de princiepen der internationale democra tie, aan den heropbouw der vredesge- dachte door den Volkenbond, aan den eerbied voor de aangegane kontrakten, de onschendbaarheid der verschillende landen, en het recht voor elk volk, te beschikken over zijn eigen politiek re giem. Bestatigt dat Belgie zijn volle onaf hankelijkheid heeft doen herkennen, al hoewel deze houding in geen geval een toenadering beteekent tot autoritaire groepen. Wenscht van de regeering een ver klaring waarin zou bestatigd worden dat Belgie trouw blijft aan een ge- wenschte samenwerking met de Wester sche mogendheden met het doel, het grondgebied te verdedigen tegenover werkelijk bestaande gevaren. Wijst aan den anderen kant op het dreigende karakter der Fascistische en Kommunistische stroomingen. Veroordeelt het optreden der autori taire landen welke, onder den dekman tel van hun strijd tegen het Kommu- nisme, een verbond hebben aangegaan, om hun aanvallen te wettigen en den Volkenbond te ondermijnen. Veroordeelt de aanvallen dier landen in Ethiopië, Spanje en China, terwijl niets deze aanvallen of tusschenkom- sten kan wettigen. Wijst op de noodzakelijkheid, een ak- tie op touw te zetten, ten einde de le den van den Volkenbond op hun plicht te wijzen en zoo te komen tot de toe passingen der artikels X, XI en XVI van Genève. Bij de bespreking ovêr de binnen- landsche toestand wijst de Heer Metze- nich op het gevaar van het extremisme naar rechts of links. De Heer Motz vraagt, de aanvallen té staken tegen de partijen uit de laatste regeering. Mén moet streven naar ver zoening en samenwerking voor een ge meenschappelijk ideaal. De Heer Dierckx wijst nog even op de besprekingen welke de poging tot kabinetsvorming voorafgingen. Hij brengt hulde aan de Heeren Max en Coulonvaux, geeft een opbouwende kri tiek over het programma van Nationale Verdediging, wenscht de uitvoering van het programma van Juni 1936, de her ziening van de taalkwestie, zonder nog verdere amnestiemaatregelen te tref fen in het voordeel der onburgerlijken. Ook moet de komende regeering haar bijzondere zorg wijden aan het vraag stuk van den Middenstand. De Heer Fernand Blum, wijst vooral op de noodzakelij kheiii eerbied op te eischen voor de parlementaire instel lingen van het land. Om te eindigen, wordt een dagorde aanvaard met den wensch een regee ring van Nationale Unie te vormen, waaraan de Liberale Partij bereid is, haar medewerking te verleenen. SPANJE. De gebeurtenissen schij nen in Spanje te zullen vorderen, bij zooverre, dat men het einde van dezen burgeroorlog verwacht, binnen een drie tal maanden. Dit is best mogelijk, maar niemand kan op dit oogenblik voorspel len, hoe en wanneer de hoofdstad tot overgave zal gedwongen worden. Ook niet, of de strijd daarmede zal geëin digd zijn. Heel zeker is de toestand voor de republikeinen uiterst moeilijk, maar de groote operaties, welke Gene raal Franco reeds sedert eenigen tijd heeft aangekondigd, blijven nog immer uit, terwijl men binnen eenige weken, volop in de winterperiode zit, welke rond Madrid uiterst streng is, gezien de hooge ligging, zoodat elke onderneming daardoor zeer zou bemoeilijkt worden. In elk geval doet men in het kamp der opstandelingen juist, alsof de zaak reeds geregeld is, en het is te begrij pen, dat het besluit van de Engelsche regeering, waarbij handelsvertegen- woordigers in de bezette zone zullen geplaatst worden, daar machtig veel heeft toe bijgedragen. Men doet hierbij opmerken, dat de Engelschman, alhoewel streng op ge bied van princiepen, terzelfdertijd ook den praktischen kant wenscht te be nuttigen. Indien het onvermijdelijke moet geschieden en indien Franco, wet tig of onwettig de baas wordt in Spanje, toch wil Engeland zijn belangen in het land niet uit het oog verliezen. En op slot van rekening zal Franco toch bij Londen moeten aankloppen, want zonder geldelijkcn of economi- schen steun van Londen, kan hij er nooit toe komen, het land op te heffen uit de diepste ellende. Ook in Frankrijk gaan stemmen op welke spreken over 'n toenadering tot de partij van Franco, want Frankrijk kan zich zoo maar niet ongestraft veroorloven, in vijandschap met een nieuw Spanje te leven. De ver klaringen welke de Generaal over zijn toekomstplannen gedaan heeft, heb ben wel eenigzins de gemoederen te Parijs weten te kalmeeren. Het herstel van het koninkrijk, met den jongsten zoon van Alfonse XIII, den wensch om in goede betrekkingen te komen met al le landen, en ook met Frankrijk en En geland, en de verzekering dat geen en kel Spaansch gebied in andere handen zou overgaan, dat Spanje nooit een be dreiging zou wezen voor de Engelsch- Fransche belangen in de Middelland- sche Zee. Bij dit alles begrijpt men niet waar Mussolini de belooning voor zijn tus schenkomst vandaan zal halen, en of de woorden van Generaal Franco wel oprecht zijn. Dit zal de toekomst uit wijzen. BRUSSEL. We hebben reeds ge meld dat de Heer Spaak, als Voorzitter van de Conferentie der Negen Mogend heden, een tweede uitnoodiging aan Tokio heeft gezonden, waarin aange drongen werd, zich op de vergadering te laten vertegenwoordigen. Het negatief antwoord heeft nog al lang op zich la ten wachten, terwijl de vergadering dan ook een afwachtende houding moest aannemen. De vertegenwoordigers van Parijs en Londen komen af en toe wel eens naar Brussel, terwijl de verschillende per sonaliteiten in de wandelgangen offi cieuze besprekingen voeren. De laatste vergadering van Zaterdag, heeft dan ook met spijt, de nieuwe weigering van Tokio vernomen. Al de mogendheden, buiten Italië, zijn eens gezind om te bevestigen, dat de inge roepen verontschuldigingen van Tokio niet aanneembaar zijn, daar de regee ring van China den strijd tegen het Kommunisme immer heeft volgehou den. Het is duidelijk dat Japan geen ander doel heeft, dan zijn imperialisme uit te breiden en het maakt dankbaar gebruik van de moeilijkheden In Euro pa. Volgens een verklaring, denkt men er te Londen niet aan, zich zoo maar neer te leggen bij de willekeurige handelin gen van Tokio, alhoewel men niets weet over mogelijke plannen van En geland. Rechtstreéksche onderhandelingen tusschen Japan en China zullen waar schijnlijk niet veel aarde aan den dijk brengen, zoolang China eenigzins mili tairen tegenstand kan bieden, temeer, daar de voorwaarden van Tokio on aanneembaar zijn. En het is te vreezen, dat die voorwaarden strenger zullen worden, naarmate de Japanners vorde ren. De nota, welke Maandag te Brussel opgemaakt werd, aan het adres van Tokio, werd door 14 stemmen goedge keurd, tegen één stem van Italië, en drie onthoudingen van Zweden, Noor wegen en Denemarken. LONDEN-BERLIJN. Engeland en Duitschland gaan nog eens onderhan delen. De kwestie der koloniën werd de laatste weken te druk gesteld in de Duitsche kringen, zoodat men daar in Engeland niet heel gerust om is en ze er het fijne willen van weten. Inderdaad, de Duitsche pers hamert tegenwoordig gedurig over die zaak, er was reeds spraak van een Duitsch Mi nisterie voor Koloniën, een Minister, 'n propaganda-aktie met tentoonstellin gen, een kwestie van prestige, het anti-kommunistisch pakt, drijverijen tegen Oostenrijk en Tjeko-Slovakije. Lordi Halifax, een bekend Engelsch figuur, gaat naar Berlijn onderhande len met Hitier. De Duitsche pers is reeds verontwaardigd, omdat men in Engeland durft wenschen, dat al de liefde niet van een kant zal moeten ko men, want, zeggen de Engelschen, in dien wij toegevingen doen, veronder stellen wij met recht, dat ook Berlijn zijn houding tegenover sommige pun ten in Europa zal willen wijzigen. Vol gens sommige berichten, zou Engeland inderdaad de kwestie der vroegere Duit sche gebieden in overweging willen ne men, indien Berlijn zich bereid ver klaard terug lid; te worden van een hervormd Volkenbondspakt. De Engelsche vertegenwoordiger is Dinsdag naar Berlijn vertrokken. FRANKRIJK. De Fransche Minis ter voor Buitenlandsche Zaken, Delbos, vertrekt binnen een paar weken naar de landen van Centraal Europa, Polen, Tjeko-Slowakije, Yougo-Slavie, om den politieken toestand aldaar te onderzoe ken. De laatste weken hebben herhaalde lijk geruchten de ronde gedaan, over 'n mogelijk Duitsche aktie, in sommige deelen van die streek. De Fransche Minister wil zich waar schijnlijk ter plaatse zelf overtuigen, over den aard van die mogelijkheden en do reakties welke zij teweeg bren gen, ook wel om te onderzoeken, hoe het gesteld is, met de gevoelens van vriendschap tegenover Frankrijk, en de waarde welke die landen hechten aan de macht van Frankrijk. Van tijd tot tijd zien we zoo 'n verplaatsing, en dat is natuurlijk niet naar den zin van Berlijn, te meer daar de Fransche Mi nister Delbos als een fijn diplomaat be kend staat. KORTE BERICHTEN De nieuwe gezant van Yougo-Slavie te Rome, heeft zijn geloofsbrieven over handigd aan den Koning van Italië en Keizer van Abessinie. Dit beteekent dat Yougo-Slavie de inneming van Abessi nie als officieel beschouwt. ZUID-AMERIKA. De president Vargas van Brazilië heeft een Staats greep op touw gezet, welke volledig schijnt gelukt te zijn. Het nieuwe regiem is op Fascistischen leest geschoeid. Deze gebeurtenis heeft groote vreugde verwekt te Rome en Berlijn, en een hevige ontroering in de Vereenigde Staten, waar men met on rust moet bestatigen, dat, de autoritai re beweging uit Europa, reeds vasten voet gevonden heeft in Amerika. Men denkt dat deze gebeurtenis grooten invloed zal hebben op de ver houdingen tusschen New-York, Londen en Parijs, en dit in den zin van een nauwere samenwerking. Koning Leopold van Belgie, ontving van Rijkskanselier Hitier, een geluk- wensch ter gelegenheid van zijn naam feest, op 15 November. Op Dinsdag 16 November is de Ko ning naar Engeland vertrokken, waar hij officieel door de Engelsche Vorsten ontvangen werd. STAD AALST DE 11-NOVEMBERVIERING. Het College van Burgemeester en Schepenen brengt ter kennis van de langstellenden, dat op Maandag 22 No vember 1937, om 11 uur voormiddag ten Stadhuize, zittingzaal van het Col lege, zal worden overgegaan tot de openbare aanbesteding voor het bou wen eener overdekte zwemkom. Voor plans en lastenboeken wende men zich ten Stadhuize Bureel der Openbare Werken. STAD AALST Het College van Burgemeester en Schepenen brengt ter kennis van de belangstellenden dat op Maandag 22 No vember 1937, om 11 uur voormiddag ten Stadhuize, zittingzaal van het Col lege, zal worden overgegaan tot de openbare aanbesteding voor het bou wen van éen nieuw Atheneum. Voor plans en lastenboeken wende men zich ten Stadhuiée Bureel der Openbare Werken. Rede uitgesproken ten Stadhuize, door H. De Stobbeleir Gust., Schepen van Geldwezen, ter gelegenheid van de 19de verjaardag van de wapenstilstand. Waren tegenwoordig Heer Arron- dissementskommissaris Bouckaert en Volksvertegenwoordiger Van Schuylen- bergh Raadsleden Boel, Paelster- man, Bastiaens talrijke officieele ge- noodigden en leden der Stedelijke kommissies en eene overgroote op komst van Invalieden, Oud-Strijders, Vuurkruisers, Oud-Krijgsgevangenen, Officieren van den veldtocht 14-18, Re serve-Officieren, Oud-Onderofficieren, Verbroedering Rijkswacht, Rood Kruis en leden van een tiental Koninklijke M aatschappi j en MEVROUWEN, MIJNE HEEREN, Ik verheug mij in het feit dat zo'owel op 1 November als vandaag 11 Novem ber, al de Oud-Strijdersvereenigingen zich samen hebben gesloten om hulde te brengen aan hunne overleden mak kers als om de terugkeer der overle venden met ons te herdenken. Ik dank de besturen en al de leden van die vereenigingen omdat zij die samenhoorigheid mogelijk hebben ge maakt. Ik druk den vurigen wensch uit dat ook in de toekomst in alle omstandig heden al de Oud-Strijdersvereenigin- gen eensgezind zullen optreden. MEVROUWEN, MIJNE HEEREN, Wij herdenken vandaag de 19de ver jaardag van den wapenstilstand. Toen het klaroengeschal, Idiat als de echo weerklonk in de Fransch-Belgische loopgraven het einde van den vierjari gen strijd verkonde, was het als een zaligheid die over het land en de menschheid waaide. Het was uit met het lijden en bloedvergieten der on schuldige soldaten aan het front en de ellende en de miserie der bezetting was ten einde. Eenieders hart poppelde van vreug de Na vier jaar en half afscheid, gin gen wij onze jongens terugzien en de pinhelmen moesten binnen de 8 dagen 't land uit. 't Was alsof de zon nooit meer zou ondergaan. De vrede was over ons land en de wereld geheven en iedereen was over tuigd, dat het akelige woord «oorlog» voor eeuwig uit het woordenboek ge schrapt was En met ijzeren moed en stalen wil ging iedereen aan 't werk. En de puinen werden opgeruimd, nieuwe steden, dorpen, fabrieken, ker ken, huizen rezen uit den grond, en de aarde, 4 jaar omgewoeld en met bloed begoten, zorgde voor de weelderigste oogsten. En de wereld kende spoedig over vloed van grondstoffen en allerhande scheen terug, maar onder een andere vorm, was dus op een ander terrein geplaatst, n.l. dit der wereldekonomie. namelijk dit der wereldekonomie. De liberale voortbrengst en handels politiek maakte plaats voor de streng ste autarchie in alle landen, en op dit oogenblik nog is de harmonie tusschen produkten en verbruik niet te vinden Id'e ekonomische oorlog duurt voort. En we kenden ook in onze Europee- sche Staten een innerlijken strijd te gen de bestaande politieke regiemen die voor weerslag had én de diktatuur an sommige Staten èn een versterking van de demokratie in andere. En ook dien strijii eischte offers, en op dit oogenblik nog woedt de strijd bijna twee jaren in het ongelukkige Spanje Wij zagen in Afrika een volk uitmoorden en de oorlog regeert terug in het verre Oosten, tusschen China en Japan Dit is in enkele volzinnen het bilan van de zoo betrachte naoorlogsche, duurzame vrede De 11 November moet tot nadenken stemmen, ook voor ons. Wel komt, na Engeland en Frankrijk, ook Duitschlanlii, de onschendbaarheid van ons grondgebied te waarborgen, toch moeten wij op onze hoede zijn, want de les van 1914 ligt nog in ieders geheugen en de chaos van internatio nale verwikkelingen is te groot en de brandpunten dezer verwikkelingen verplaatsen zich te snel Wij moeten vertrouwen stellen in het wijs beleid van eene regeering van Nationale Unie en in onzen Vorst LeopoM III. Wij moeten allen apostels zijn van den VREDE en in dit teeken en in die hoop dient den 11 November geplaatst en herdacht. U zult het allen met mij eens zijn, geachte toehoorders met volle borst uit te roepen Leve de wereldvrede, Leve Belgie, vrij, ongeschonden, één en onverdeelbaar Leve üe Koning N.b. Wij hebben vernomen, dat ongeveer eene maand geleden, onze Schepen, Hr De Stobbeleir, twee afge vaardigden van iedere Oud-Strijders- vereeniging en yaderlandsch lievende

De Liberaal | 1937 | | pagina 2