Ais *t mis uitloopt Een stem uit de Middenstanders Welk beroep kiezen I ^B ^B H| BP^^k flV /A? Het Ringen der Vogelen. BIJ DIT BLAD BEHOORT EEN BIJVOEGSEL. BLADZIJDE BEN PRIJS PER NUMMER 50 CENTIEMEN nrI mrnnmi ULi LIElLïi ArvL WEEKBLAD DER LIBERALE PART IJ VAN HET ARRONDISSEMENT AALST. - NEGENDE JAAR - 28 NOVEMBER '37 Nr 48 AANKONDIGINGEN 1.00 fr. per regel (voor kledne) voor groote aan kondigingen, prijs volgens te vragen tarief. Aankondigingen en artikels te weigeren is voorbehouden. ALLE toezendingen moeten onderteek end zijn. RECHTERLIJKE AANKONDIGINGEN 3 frank de regel. Voor aankondigingen binnen het Arrondissement Aalst, wende men zich rechtstreeks tot de Redactie «GRAAF EGMONT», Aalst, Tel. 370, Fostch. Rek. 41.11.44. Voor aankondigingen buiten het Arrondissement Aalst, wende men zich tot den DRUKKER. Zoolang alles goed gaat ontbreekt het niet aan menschen die de verdiensten van dezen goeden gang van zaken als een pluimken op hunnen hoed steken, maar niet zoohaast loopen de zaken verkeerd of onmiddellijk worden die zelfde menschen bereid gevonden om met gemaakte verontwaardiging alle verantwoordelijkheid van zich af te schudden. We zien nu ook weer hetzelfde ge beuren naar aanleiding van moeilijk heden rond den regeeringskrisis. Terwijl de Regeering Van Zeeland aan den heropbouw van 's lands ekono- mischen toestand arbeidde werd. ons in de socialistische bladen als dagelijksche kost voorgeschoteld, dat het dank was aan de socialistische medewerking dat de zaken zoo'n gunstige wending had den genomen, dat het dank was aan Minister Delattre, dat de ouderlingen een beter pensioen gingen ontvangen, dat het dank was aan kamaraad De Man, dat de finantiën terug gezond waren en de begrooting in evenwicht sluiten kon. Zij redeneerden alsof de socialisten alleen alles beredderden en dat M. Van Zeeland, de liberalen en katholieken daar maar zaten als vijfde rad in don Staatswagen. Doch nu de zaken gekeerd zijn en het land in moeilijkheden verstrikt zit, nu zijn het de katholieken en de liberalen, maar de liberalen vooral die de schuld van alles dragen. De socialisten zijn in heel deze kwestie zoo onschuldig als pasgeboren lammeren... of hoort ge niet goed De liberalen vooral moeten als zon debok dienen. In «Le Peuple», in «Voor uit», in «De Volksgazet», wordt er duch tig op los gegaan tegen onze vrienden. Laat ons nu eens zien wat men de liberalen verwijt. 1) Dat zij zich tegen M. De Man als regeeringsvormer hebben verklaard. Dat is waar, maar dat was hun recht, een recht waarvan de socialisten wis en zeker gebruik zouden gemaakt hebben indien een katholiek of liberaal regee ringsvormer ware aangesteld, geweest. Zij hebben daarvan immers het bewijs geleverd toen zij aan M. Pierlot hunne medewerking hebben geweigerd 2) Dat de liberalen hebben aangedron gen op het herzien van het regeerings- programma van 1936. Katholieken en socialisten hebben dat ook gedaan En voor de liberalen is het dan nog maar gedeeltelijk waar. Zij hebben geenszins aangedrongen op eene wijziging van dit programma doch enkel op het nader toelichten, op het duidelijker maken /an enkele punten in dit programma vervat. 3) Dat zij ten dienste zouden staan van de reactie en heimelijk stokken in de wielen zouden gestoken hebben om de Regeering van Nationale Unie on mogelijk te maken en de Sociale Wet geving in haren opgang te stuiten. En dat is eene grove leugen. Nergens in geen enkele vergadering, in geen enkel der gestemde dagorden kan men al ware het maar een enkel woord aanhalen dat van dergelijke in zichten zou getuigen. Integendeel De laatste dagorde door het Besten dig Oomiteit van den Liberalen Lands- raad gestemd luidde als volgt De Liberale Partij keurt de ge dragslijn goed van hare onderhande laars in de krisis Wenscht dat de heer Spaak zijne taak tot een goed einde moge brengen Verzekert hem van haar medewer king voor de samenstelling van een Re geering van Nationale Unie, welke de verwezenlijking zal voortzetten van het Uit het verslag 1937 van het Bureel der Universiteitsstatistieken van de Universitaire Stichting halen we het volgende Er zijn veel te veel jongelieden .die, na hun middelbare studiën voltooid te hebben, êrtoe besluiten zekere univer sitaire studiën aan te vangen, zonder zich nauwkeurig te documenteeren om trent de plaatsen, welke zij zouden kunnen bekleeden We merken onmiddellijk op dat ér programma van Juni 1936 en bijzon- dier 1. De voltooiing van het ekonomisch herstel en van de sociale hervormingen welke de vooruitgang eischt, en zulks in de mate van mogelijkheid met het evenwicht der begrooting en zonder nieuwe belastingen of hoogere lasten De Liberale Partij spreekt zich dus onbewimpeld uit voor eene regeering van nationale unie en voor de verwe zenlijking van het programma van 1936 zij wil eveneens hare medewer king verleenen voor de sociale hervor mingen welke de vooruitgang eischt, zij waarschuwt enkel en alleen tegen al Ide groote voortvarendheid welke voor ge volg zou hebben de finantiën opnieuw te ontredderen, het evenwicht der be grooting te ontwrichten en nieuwe drukkende lasten op te leggen aan nij verheid en handel. En om ons zeiven te overtuigen dat de liberale partij (daarin overschot van gelijk heeft moeten we maar even naar Frankrijk blikken waai de verregaande driestheid van de Re geering Blum in het doorvoeren van maatschappelijke hervormingen het land aan den rand van den afgronli heeft gebracht. Verder luidt de dagorde 2. De oplossing van het taalvraagstuk rekening houdende met de noodzake lijkheid voorspruitende uit het bestaan van de twee nationale kuituren, doch met uitsluiting van eiken maatregel welke de onverdeeldheid van het land zou schaden. 3. Voltooiing van het volledig pro gramma der landsverdediging. 4. Verwerping van eiken maatregel van nieuwe amnestie voor de verraders en slechte burgers. 5. Oplossing van de middenstands- vraagstukken. Dat is eveneens duidelijk genoeg Op taalgebied volledige genoegdoe ning maar geen separatisme, geen ver scheuring van het'land Ide verzekering van 's lands veilig heid geen verdere verschooning van land verraad. Voor wie de geschiedenis der laatste maanden aandachtig heeft gevolgd, is het duidelijk dat de amnestiekwestie de kiem is geweest, waaruit de latere moeilijkheden zijn geboren. En ten laatste effectieve behartiging van de middenstandsbelangen. Wie kan er nu graten vinden in dat alles Welk rechtzinnig burger zal willen beweren dat (die Liberale Partij de ver wijten verdient, waarmede zij door te genstrevers wordt overladen. De liberale partij verdient die verwij ten niet, en dat is het best te bewijzen, door de verklaring aan de journalisten door M. Spaak, den avond voor dat hij de onderhandelingen opgaf «Van het begin af mijner onderhan delingen, heb ik bij de Liberalen en ik houd er aan het te verklaren het meest sympathiek en 't meest vertrou wend onthaal genoten. Ik ben er hun ten zeerste dankbaar voor En wat het nog meer bewijst is het feit, dat de Koning zich tot een hooge Liberale personaliteit heeft gewend, om een uitweg te zoeken uit het straatje zonder einde, waarin de partijpolitiek ons heeft gebracht. Wanneer de zaken verkeerd loopen zijn het altijd de liberalen die het te verduren hebben. Maar ook wanneer (de zaken verkeerd loopen is het op Liberalen dat de hoop op redding wordt gebouwd. Blauwe VI. voor sommige vakken in Vlaamsch Bel- gie een tekort is aan gediplomeerden. We noemen slechts de Wettelijke Inge nieurs. Een paar cursussen, gewoonlijk moei lijke cursussen, kunnen dus gerust en kele studenten meer opnemen. Voor deze moeilijke cursussen kan men wel de noodige studenten vinden door te gaan putten in (de breede lagen der bevolking. Men zou daarbij moeten denken aan wat D.r A, De Saedelesr Verantwoordelijke Uitgever EMIEL VAN LIL, Groote Markt, AALST. DRUKKERIJ Michel BRACKE-DUBOIS ST-GTT J JS-PENDERMONPE schrijft op blz. 32 van zijn boekje Si mon Stevin (Uitgever L. De Rëyghere, Markt, 12, Brugge) De wetenschap kan zich alleen dan volmaakt ontwikkelen, als ze door zeer velen en door elk in zijn eigen taal wordt beoefend Te dien tijlde werd nog steeds in het Latijn gedoceerd Zoo kwam het, dat slechts enkele geestelijken of lieden uit de bevoor rechte standen een hooger onderwijs konden genieten Deze beperking kwam natuurlijk de ontwikkeling van het volk en dus Iden vrijen loop der beschaving dwars- boomen In 1937 bestaat nog altijd, als beper king, de vereischte kennis van het La tijn en zelfs van het Grieksch. Bovendien, en dit is veel erger, wordt een zeer hoog inschrijvingsgeld betaald (1400 fr. en soms meer per jaar). De studenten zullen dus meer en meer uit de bevoorrechte standen ko men. Om öe knappe geesten uit de volks massa te laten doordringen zou een stelsel kunnen toegepast worden dat in sommige scholen prachtige resultaten levert Flinke studenten betalen geen of een half inschrijvingsgeld als het jaar lij ksch inkomen hunner ouders of voogden beneden zekere grenzen ligt. Deze maatregel zou een groote leem te aanvullen en gezonde toestanden scheppen. Vanaf 1 Oktober is het vinken of vo gel vangen bij middel van netten toege laten. Nu en dan wordt een geringde vogel gevangen. Deze ring draagt den naam der plaats waar de vogel geringd werd en een volgnummer. De meeste menschen zijn daarover ten zeerste verwonderd en weten niet wat met den vogel aan te vangen. Wij ontnemen aan het maandelij ksch bulletijn van Iden Belgischen Nationa- len Bond der vogelaars en vogelliefheb bers - ons door den heer Bestuurder van het Museum te Brussel bezorgd de hiernavolgende bijzonderheden in de hoop de lezers van ons blad aange naam te zijn met hen het doel en het belang van het ringen der vogelen te doen kennen. Ten allen tijde heeft de studie van leven en de gewoonten der dieren de bewonderaars en vereerders der na tuur aanbelangd, onder meer heeft het trekken der vogelen, die zich op regel matige tijdstippen tot op verbazend groote afstanden verplaatsen, in 't bij zonder het belang der vogelliefhebbers geprikkeld. Ten gevolge hunner groote beweeg lijkheid en hun buitengewoon gemak van verplaatsing, zijn ze gedurende het grootste gedeelte des jaars niet te kon- troleeren. Wat gedaan om het leven der vogelen te bestudeeren en in de plaats waar ze geboren worden en langsheen den weg, idien zij volgen bij den trek en in de streken waar ze 's winters gaan verblijven Het eenigste middel is, ze te merken. Meerdere proeven worden gedaan de slag en staartpennen werden ge kleurd insnijdingen werden gedaan in de slagpennen, in (den bek of in an dere lichaamsdeelen, linten werden aan de pooten gebracht, doch dit alles was tevergeefs en leverde niet iden min sten uitslag op. Rond 1835 hechtte een Hollander aan (den hals van meerdere vogelen een rin getje, dragende zijn naam en adres. En kele dezer vogelen werden later terug gevonden. Doch het bleef er bij. Eerst rond 1890 werd de proefneming herno men, te Viborg, in Denemarken. Middelerwijl werd in Engeland een zinken plaatje aan den poot van jonge sneppen vastgemaakt. In 1899 werd voorgoed een begin gemaakt met het ringen der vogelen. Deze ringen droe gen 'n adres en 'n volgnummer, die in een daartoe bijzonder register aange schreven werden. De naam van iden vo gel, de plaats en de datum van het rin gen werden mede aangeteekend. Een groot aantal vogelen werden nu ge ringd, het feit der wetenschappelijke bladen verkondigd en nu eerst kwam het ringen der vogelen eerst volop in praktijk. Te Resithen in Oost-Pruisen werd in 1901 door de vogelmaatschappij aldaar de eerste ringen statie opgericht met het doel het trekken der vogelen na te jsaan en te bestudeeren, Een lezer uit den Middenstand zendt ons de volgende opmerkingen die wij met genoegen tot overweging geven Toen hier eene lans werd gebroken om de belangen en rechten der mid denstanders te verdedigen, meenden we niet dat men een speciaal Ministe rie voor hen zou vragen. Het is een teeken des tijds, maar zou het geen lapzalf zijn Het cabinet Van Zeeland telde 15 Ministers. Met het nieuw Mi nisterie zou men aan 16 kunnen ko men. En waarom zouden anderen ook geen eigen Ministerie kunnen vragen, derwijze dat het cabinet een klein par lement zou worden Baron Pierre Nothomb meent dat men met vijf mi nisteries zou kunnen voortdoen, ter wijl men elders er negen voorstelt. Men ziet dat men meer geneigd is het getal Ministers te verminderen dan te ver meerderen. Een ministerie maakt de zaak niet, maar wel den wil iets te beijveren. Waarschijnlijk wil iemand Minister worden. Daarom kan wel het nieuw Ministerie van den Middenstand vocr- uitgezet worden. Wellicht kan dit ook als middel dienen om den middenstan der zand in de oogen te werpen. Onte gensprekelijk telt men reeds ministe ries die het vijfde wiel aan den wagen zijn. Dit wiel kan men dus afzetten. Het paard ligt niet gebonden aan het bestaan of niet bestaan van een Mini sterie, maar aan een programma dat moet uitgevoerd worden. Dit program ma bestaat en er hoeft dus wat goeden wil of eenvoudig wat energie. Overigens gelooven we niet veel aan het tot stand komen van een nieuw ministerie voor den Middenstand, juist omdat dc aan- hangers die bij Karl Marx zweren, de burgerij ten doode hebben opgeschre ven. Volgens hen moet die klas ver dwijnen. Zoolang de Marxisten zooveel te zeggen hebben en het roer in han den hebben, mogen de burgers wach ten. Zonder macht en sterkte delft men het onderspit in de wereld. We houden veel van de fabelen van La Fontaine, waarin zooveel levens wij s'heiii steekt en nu en dan verfris- schen wij ons geheugen door ze te her lezen. Zoo wijst de fabeldichter op de twee tafels van Jupin aan de eene zitten de handigen, de wakkeren en de sterken, terwijl de kleinen de over schotten als er zijn... aan de tweede tafel opeten. En zoo gaat het ook met den herder die spelende op zijn fluit de visschen wilde vangen, die stom en doof bleven en ten slotte ze met een net ving. Te veel hebben de middenstanders hun strijd enkel door overreding ge voerd tegenover de dischgenooten der eerste tafel. Een Ministerie min of meer zal niets aan hun lot veranderen. Het geheugt ons dat Beernaert die een uitgeslapen politicus was, in 1884 het Ministerie van Landbouw oprichtte om de boeren, die toen in volle krisis leef den, tevreden te stellen. Hij vertrouw de het ministerie toe aan den Dender- mondschen nij veraar Debruyn, die het zoo bont maakte dat hij in 1898 werd afgekozen, doch 's anderdaags in bal loteering kwam. Toen bestonden nog zulke mirakels, dank aan het kiesbedrog en de valsche kiesbulle tij ns. Die .Minister, die (de be langen van den landbouw moest be hartigen of beter die aangesteld was om de landbouwers een klotterspaan in handen te geven, was hun vijand. Hij verleende de boeren met stukjes en In 1904 volgde Heligoland, Engeland, Ierland, Amerika, Oostenrijk, Zwitser land, Frankrijk en nog meer andere landen sloten zich bij de beweging aan. Overal werden ringplaatsen of staties ingericht. In 1921 had een Engelsche maatschappij reeds 170.000 vogelen ge ringd. Sindsdien werden nog meer sta tiën opgericht in Beieren, Croata en bijna ai de landen van de wereld. Maatschappijen voor het ringen der vogelen of ringstatiën werden opge richt in Beieren en Croatië in 1910, in Zwitserland in 1911, te Parijs in 1912, in Oostenrijk (Salzburg) in 1913. Na de groote wereldoorlog, die begrijpelijker wijze de werkzaamheden aanzienlijk doen vertragen heeft, heeft de bewe ging eene grootere uitbreiding geno men, zoodat ten huidigen dage, meer dere landen hun eigen inrichting heb ben, namelijk Holland, Zweden, Noor brokjes eenige toelagen voor hunne geiten- en paardenbonden, maar de grond van de zaak werd niet aange raakt en zij is het nog niet. We vreezen, dat de middenstanders hetzelfde lot zouden ondergaan als zij een ministerie bekomen, wat ook be driegt den boer zou kunnen zijn. Had het Ministerie van Landbouw van voor vijftig jaar zijn plicht ge daan, nooit zou een Boerenbond ont staan zijn, want die bond kon tot stand gebracht worden omdat er niets be stond en het Ministerie van Landbouw een Ministerie voor de frim was en niet veranderd is. Eene administratie ge leid door «ijzeren» ambtenaars, met een Minister van «staal» aan het hoofd en die Minister mocht ook een ander departement besturen, zouden de land- bouwkwestie veel nuttiger geweest zijn dan fonctionnarissen en Ministers die wisten welke rol zij moeten vervullen om de boeren te foppen. We waarschuwen de middenstanders, omdat we van ondervinding spreken en geen vertrouwen hebben in een ploeg, waar de tegenstrevers van den mid denstand opnieuw de lakens zullen uit- deelen, zooals in het cabinet Van Zee land. Zal het beteren als de hoofdman van het nieuw cabinet een lid van een andere partij die de verdwijning van de middenstanders gezworen heeft, zal zijn We herhalen wat we vroeger reeds schreven de vrees van den kiezer is het begin der wijsheid en de midden standers zullen maar vrees inboeze men als zij de leden der Kamers kun nen dwingen de budgetten te verwer pen zoolang er geene voldoening ge schonken is. La Fontaine zegde het zoo kern achtig Servez-vous de vos rêts la puissance fait tout Op vele punten moet men instem men met die flinke woorden, maar dat men dikwijls den middenstand negeert komt vooral omdat men ook de eenige partij die het werkelijk en oprecht meende in den steek liet de Liberale Partij. Vele middenstanders lieten zich ver lokken door de beloften van de katho lieke huichelaars Vóór den oorlog schilderde men me nigmaal de liberalen af als toekom stige bondgenooten der socialisten. Al les werd in het werk gesteld om een partij, die nochtans geroepen was om de middenstanders met raad en daad bij te staan, verdacht te "maken Van een anderen kant hielp de Kerk met volle kracht Onze partij was een uaptlj van Gods haters Van ongeloovigen die de laatste christen zou vervolgen of ver delgen Dat alles heeft geholpen en vele mid denstanders die niet verder wilden zien dan hun neus lang was, gingen over tot de katholieke partij. Het heeft hun goed bevallen. Anderen werden het slachtoffer van den Boerenbond. Wel besteed Daarom moet men besluiten dat er maar een middel is dien toestand te zien'veranderen. onze partij bijtre den. Wij bleven getrouw aan het ideaal van vrijheid en gelijkheid. Wij willen noch van roode noch van gele dwinge landij Wij kennen geen valsche beloften en durven misschien te hard de waarheild zeggen... E.V. wegen, Esthonië, Letland, Yougo Slavië, Tcheco Slowakaie, Rusland, enz. Trots al dien ijver is het aantal ge ringde vogelen in verhouding met de ontelbare massa gevleugelden uiterst gering. Hoevelen leven en sterven er niet zonder ooit door menschenhanden aangeraakt te zijn. Overigens is 't ge makkelijker te begrijpen dat deze zoo kleine schepsels, over onmetelijke vlak ten verspreid, voor 't meerendeel ver dwijnen zonder hunne overblijfselen weer te vinden. Dit verklaart dan ook dat het percent geringde en weerge vonden vogeltjes zoo uiterst gering Is en nagenoeg maar 2 t.h. bedraagt van hen waarop geen jacht wordt gemaakt en iets meer voor diegene die door den mensc'h nagejaagd, geschoten of ge vangen worden. De kennissen door de ze proefnemingen verworven zijn dus uiterst gering en vorderen lajigzaan»

De Liberaal | 1937 | | pagina 1