%a. x 7/tn. 'eC- Aspirins Püiil Einiel Janson Buitenland Corporatie me Bij de RegeeringS' verklaring In de Kamer. TWBEDE BLADZIJDE Een verkoudheid, zelfs van weinig ernsligen aard, is sieeds fe vreezen, want vaak sleept zij een griep achter zich of noodzaakt U meerdere dagen het bed te houden Laat het echter zoover niet komen en bestrijdt de verkoud heid vanaf het begin door 1—2 Aspirine tabletten te nemenl Dank zij hun vlugge en afdoende werking bent U dan spoedig weer geheel hersteld De Aspirine fableffen dragen hef Bayer-kruis op ieder fablet en elke verpakking, hef geen ze kenmerkt als Hef Product van Vertrouwen VERTROUWEN We hebben in een vorige bijdrage ge sproken over het bezoek van den En- gelschen Lord Halifax aan de leiders van het nie Rijk. Die besprekingen hebben vooral ge- loopen over de koloniën en de buiten- landsche politiek van Berlijn. Duitsch- land eischt zekere gebieden terug, in volle soevereiniteit, voor andere gebie den zou het zich tevreden stellen met economischen of politieken invloed. Achteraf heeft Hitler in een toespraak verklaard, dat Duitschland binnen de zes jaar terug in het bezit van zijn overzeesche gebieden zal hersteld zijn. De kwestie van Centraal-Europa werd ook door de Duitsche leiders opgewor pen en heeft vooral betrekking tot Tje- ko-Slovakije en Oostenrijk. In het eerste land leeft een minder heid van 3 millioen Duitschers, terwijl al de Oostenrijkers door Berlijn als Duitsche onderdanen worden gerekend. De droom van een «Groot Germanie» is voor veel Duitschers een geliefkoosd on derwerp, niet zonder gevaar en groot heid. Deze kwestie belangt in de eerste plaats naast Italië, Frankrijk aan, om dat het daar voorname economische, maar vooral politieke belangen te ver dedigen heeft. Want Frankrijk heeft er immers altijd naar gestreefd, zijn eeu wigen tegenstander klein te houden. Gansch het vredesverdrag stond in dat teeken de neutrale Rijn-zone, de vor ming van nieuwe Staten als Polen, Tje- ko-Slovakije, Het uiteenvallen van Oos- tenrij k-Hongarije. De invloed van Frankrijk was zeer groot in dat deel van Europa, misschien wel te groot voor Italië en Engeland. Sedert -dien is veel verandert. De Duit sche herbewapening heeft de balans wel eehigzins naar den anderen kant doen hellen. De sterkste heeft kans de meeste vrienden te krijgen en het is wel daarom dat de Fransche Minister Delbos een inspectiereis wil onderne men, bij al die vaste en onvaste vrien den uit Centraal en Zuid-Europa, ten einde hun vertrouwen herop te wekken in de Fransche macht en in de Fran sche handteekenmg. Waarschijnlijk zal Duitschland niets ondernemen, voor het zekerheid heeft, omtrent de houding van Engeland. Ber lijn wenscht van Londen een verkla ring, waarbij bevestigd wordt, dat En geland afziet van elke inmenging in Centraal Europa bij een mogelijke po litieke of misschien militaire aktie. Onder die voorwaarden wil Hitier nog een tijdje van zijn koloniale eischen afzien. In Berlijn weet men ook wel, dat er te Londen nog een betrekkelijk groot aantal personen voorstander zijn van het «los van Europa». In elk geval heeft men te Londen ge voeld, dat een ernstig oogenblik voor Europa nadert. Men heeft een uitnoo- diging gezonden aan de Fransche Mi nisters Chautemps en Delbos, welke naar Londen zijn afgereisd om bespre kingen te voeren met Chamberlain, Eden en Halifax. Iedereen weet, dat hien.aan een kruispunt staat. Hoofd taak Vóór den vrede is natuurlijk dat Engeland en Frankrijk front vormen en samenwerken. De beslissingen welke zullen moeten genomen worden zijn van kapitaal belang. Men zal onderzoe ken of samenwerking mogelijk is met Rome-Berlijn, of een minnelijke reke ning der verschillende kwesties kan gevonden worden, of een overeenkomst kan bereikt worden, waarbij elk der partijen zich voldaan kan noemen. De tijd der toegevingen en uitvlucht sels is voorbij. Duitschland eischt ge lijkheid en het beschikt over een ge weldige bewapening voor den strijd. Het wil eerbied voor zijn prestige, maar dit der Westelijke mogendheden is ook in net spel. Zonder twijfel zullen tege moetkomingen gedaan worden, indien het onmogelijke niet gevraagd wordt, maar zooals het gewoonlijk gaat, wie een vinger krijgt, wil de hand en zoo voort. Het definitief akkoord tusschen Frankrijk en Rusland blijft ook nog steeds een netelige kwestie voor Europa, vooral na het sluiten van het anti- kommunistisch pakt tusschen Berlijn- Tokio en Rome. Ongetwijfeld denkt Berlijn er aan, een geweldige aktie te ondernemen tegen Tjeko-Slowakije, dat als 't ware een brug vormt tusschen Moscou en Parijs tegen het nie Rijk. Het hoopt zijn kleineren buurman te kunnen verplichten, dit pakt te doen vernietigen, waardoor het defensief akkoord tusschen Rusland en Frankrijk veel aan waarde zou verliezen. Anders zou Berlijn wel eens een zoogezegde «strafexpeditie kunnen ondernemen in Tjeko-Slowakije tegen het kommunis- me aldaar, zooals Tokio er nu eene on derneemt in China. De houding van Engeland is in dit al les van zeer groot belang, nu vooral de Engelsche herbewapening zoo ver ge vorderd is. Engeland is ongetwijfeld het machtigste element en het heeft daar bij alles te winnen bij den vrede. CHINA. Men is algemeen van oor deel, dat de tegenstand der Chineezen, niet lang meer zal aanhouden. De bladen van Tokio beschuldigen Londen, geld en wapens aan China te hebben bezorgd, waardoor nieuwe spanning met Londen ingetreden is. De uitslagen van de conferentie der Negen-Mogendheden zullen ook wel een ware ontgoocheling voor China geble ken zijn, en aan daadwerkelijke bui- tenlandsche hulp zal het naar het voor beeld van anderen wel niet veel meer verwachten. ROME. De Italiaansche bladen hebben een geweldige perscampagne op touw gezet tegen den Franschen Minis ter van Marine, naar aanleiding van 'n redevoering, waarin zekere kringen van Rome een bedreiging vonden. De Fransche Minister heeft deze be richten tegengesproken. Dit kon niet helpen en de Fascistische pers 2et haar aanvallen voort. Een onderhoud had plaats in het Fransch Ministerie met den zaakgelastigde van Italië, om die ongezonde bedrijvigheid te doen stop zetten. -KÓRTÉ BERICHTEN Tusschen Lénden en New- Yerk wel den onderhandelingen geopend, om te komen tot een economisch akkoord tusschen beide landen. Deze besprekin gen hebben groot belang, nu zich weer een gedeeltelijke krisis begint te om wikkelen. Prins Bernhard, de prins-gemaal van Nederland werd bij een auto-ongeluk ernstig aan het hoofd gekwetst. Nader hand meldt men een verbetering in den gezondheidstoestand. Te Londen werd tusschen de Engel sche on Fransche Ministers besloten, de kwestie der Duitsche koloniale eischen voor al de belanghebbende landen te stellen. Onder die landen bevind zich ook Belgie. De Italiaansche regeering zal van haar kant overgaan tot de erkenning van Mandsjoerije, door het benoemen van een gezant aldaar. ALLES WAT BLINKT IS GEEN GOUD... Een der stokpaardjes van die nieuw gebakken partijen en Rexisten blijft nog het corporatisme. Wat al literatuur over dat ontwerp. Wat al goeie uitslagen belooft men van een verouderd systeem, dat de kam pioenen van het corporatisme maar vooruitzetten uit anti-parlementaris- m?. Met hoogmoed en aandoening vertel len zij van dat vroegere tijdperk toen de <-"Jen de hoogste macht hebben be zeten. Maar dergelijke toestanden zouden niet meer passen in onze moderne sa menleving, want de huidige corpora- tisten vergeten maar een ding, een heel klein ding, voorwaar, dat is dat sinds de XlIIe eeuw, de menschheid vooruitgegaan, gegroeid, veranderd is. Het aanzien van de wereld is veran derd. Onder den ouden regeeringsvorm hadden de gilden zich, met der tijd, op de meest gevaarlijke wegen gewaagd buitendien, het beginsel waaruit zij voortkwamen bevatte kiemen van ont binding en van dood. Heden zijn w!j genegen te lachen over de misbruiken van de gilvien «van den goeden ouden tijd». Laten wij en kele kenschetsende voorbeelden geven van de overdrijvingen waarin zij zich hebben laten meesleepen om hun mo- nopool te verdedigen. De bakkers niaken huiszoekingen en vernietigen alles wat als oven kan die nen een grossist heeft rhebarber ver kocht, in 't klein, hij wordt veroordeeld op aanvraag van de kruideniers de aansmeesters vervolgen, met goed ge volg, een lakei die zonder hun mede werking een dansavondje had georga niseerd! voor zijn kameraden van bei der geslachten de knoopen. niet met stof overtrokken, zijn ve^^oden, op aanvraag van de passementwerkers de wevers en borduurders laten de ge drukte stoffen verbieden. De speksla ger mag geen levend varken koopen, hij moet zich het doode vleesch bij den slager aanschaffen. De brader mag toch een kip, desnoods een lam slachten, maar geen schaap. Op zijn beurt, valt de brader en banketbakker aan, en ver biedt hem vleesch te braden voor zijn pasteitjes. Op 11 Februari 1737, spreekt de Raad van den Koning (van Frank rijk) een echte Salomo's uitspraak uit, wat betreft de waaiers de kunst schrijnwerker zal de bladen vervaardi gen, maar mag ze niet verzamelen, de waaiermaker monteert de bladen, maar mag den waaier niet verkoopen, de kramer alleen mag den waaier verkoo pen, zonder aan zijn fabrikatie deel te nemen. (De mystiek van het corpora tisme, door Pierre Joly). Vermakelijke overdrijvingen Voor zeker, voor zooveel men ze op een af stand en van de hoogte uit beschouwt. Dat men ons beware er weer naar terug te keeren Maar is men zeker oat de huidige corporatisten, den rechten weg gevonden hebben om oen terugkeer te vermijden dat zij het willen of niet, van handelwijzen waar wij heeusch niet mee zouuen spotten indien wij er het slachtoffer van waren. Het zijn deze overdrijvingen, die trouwens voortkomen uit het corpora tisme, beschouwd als ekonomisch, maatschappelijk en regeeringsstelsel dat de laatste Koning van Frankrijk, van den ouden regeeringsvorm, op de meest duidelijke en radikale wijze ver oordeeld heeft door de gilden bij het edict van Februari 1776 af te schaffen. Men zal ons zeker zeggen en men heeft het al gezegd dat in het fascis tische Italië het woord «corporatisme» gebruikt wordt bij gebrek aan beter en tegenwoordig begrippen en werkelijk heden bedoeld worden, zeer verschil lend van die van vroeger. Is men daar zoo zeker van Wat ons betreft, zijn wij wel genoodzaakt vast te stellen dat het moderne corporatisme, daar waar men het min of meer in praktijk heeft weten te brengen, maar een handig scherm is waarachter zich verschuilen de diktatuur het Staatssocialisme, de administratieve bureaucratie, de af schaffing aller vrijheien waaraan elk beschaafd man, dezen naam waardig, gehecht is. Verdere voorbeelden zijn wel onnoo- dig en ik denk dat weinig Belgische burgers bezield zijn zich door het cor poratisme het koord om den nek te la ten leggen. Wij voelen niets voor een regeerings vorm waar de hoogere werkzaamheden van den mensch en ingerichte collecti viteiten aan banden worden gelegd en een bureaucratie den meester speelt. Wij laten Italië en Duitschland vrij de goede vruchten van het corpo ratisme te plukken lyranie en dwang. Daarvoor zijn de Belgen nog niet rijp E. V. De nieuwe Eerste-Minister werd te Brussel geboren, den 30 Mei 1872 en is dus 65 jaar oud. Zijn vooraanstaande vader Paul Janson, stuurde hem naar de Vrije Hoogeschool te Brussel, waar h:j op schitterende wijze het doctoraat in de rechten behaalde. Na weinige ja ren was hij een ware beroemdheid ge worden in de advokatenwereld. In 1910 begon zijn politieke loopbaan, ris Libe raal Volksvertegenwoordiger voor Brus sel. Na een mislukking in 1S-2, kwam hij in 1914 weer op het voorplan. Bij het uitbreken van den oorlcg toonde hij zich 'n onverschrokken strijder en wist door zijn krachtige houding het voorbeeld te geven aan zijn ontmoedig de landgenooten. In 1920 was hij een der eerste politieke personaliteiten door den Koning ter raadpleging geroepen in Februari '20, maakte hij voor het eerst deel uit van de regeering Dela croix als Minister van Oorlog, na het vertrek van Heer Masson. In 1927 was hij Minister van Justicie in het Kabinet Jaspar, tot 1931. Voor bewezen diensten, noemde de Koning hem tot «Minister van State». Het Ministerie van Justicie blijft in zijne handen tot 12 Juni 1934. In 1935 wordt hij tot Senator verkozen. Minister Janson heeft steeds een buitengewone werkzaamheid aan den dag gelegd in het Parlement, waar zijn redenaarstalent steeds indruk maakte. De kracht van dit talent werd zelfs noodlottig voor het Kabinet Poullet- Vandervelde in 1926, na de eerste crisis van onze munt. Door zijn strenge persoonlijkheid en zijn verheven rechtschapenheid, kwam hij herhaaldelijk in botsing met de be sluiten van zijn eigeA partij, vooral bij de besprekingen over de alcoholkwestie en de toelagen aan de Vrije Scholen. Op gebied van internationale politiek was hij ook zeer werkzaam- vooral als ver tegenwoordiger van Belgie bij den Vol kenbondsraad, waar zijn medewerking zeer op prijs werd gesteld. Het is aan dezen Liberaal in den vol len zin van het woord, dat de Koning een nieuw bewijs van waardeering schenkt, door hem aan het hoofd van zijne regeering te roepen. Wij hebben nu de regeeringsverkla- ring, dat is zoo iets als het zeecompas voor een schip, dat een lange reis on derneemt Laat ons hopen, dat ons regeerings- schip ook lang zee kan houden. Het steekt overbeladen van wal en heeft talrijke stormkapen om te zeilen. Laat ons hopen dat het zonder onge lukken ook de Kaap der Goede Hoop zal bereiken en in veilige haven zal aan leggen. Vele stuurlui kennen immers het ge vaar, zij waren ook van de andere reis, waar M. Van Zeeland zoo slecht van thuis is gekomen. M. Janson schijnt echter het roer vastberaden te hebben vastgenomen... zijn compas flink voor de oogen SOCIALE VOORUITGANG Wetsontwerp op de verplichte verze kering tegen de werkloosheid. Wetsontwerp op de invaliditeitsverze kering. Verders de studie van de kwestie der verzekering tegen ziekte de studie tot uitbreiding der ouderdomspensioe nen en van het vervroegd pensioen aanstelling van den Koninklijken com missaris voor de pensioenen maatre gelen tot vereenvoudiging van de toepas sing en de samenordening der sociale wetten. KULTUREEL VRAAGSTUK Wetsontwerp op de bedrijfsorganisa tie. Wetsontwerp op dé beteugeling van machtsmisbruik op economisch gebied. Uitbreiding van het afzetgebied in binnen- en buitenland. Fiscale vereenvoudiging. Oprichting van een economisch in stituut voor den middenstand. Reorganisatie van het departement van Economische Zaken, ingevolge het feit, dat het ook ministerie van den Middenstand wordt. ECONOMISCHE POLITIEK De regeering wil het Vlaamsche vraagstuk eens en voor goed oplossen, ten bate van 's lands eenheid en ter versteviging van de eendracht tusschen de twee taalgemeenschappen, en dit door volledige gelijkheid in alle instel lingen. Twee kuituurraden in het Ministerie van onderwijs. Vlaamsche Academies. Eenheid van taal in het iégéf, welke iri bepaalde gevallen zou gaan tot de divisie. Dat ziet er nog al belangrijk uit, maar... «woorden zijn geen oorden» zegt een spreekwoord, en de belasting betalers vragen maar een ernstige slot- proef dat de nieuwe reis geen ver meerdering van kosten verge dat de middenstanders en burgers niet, zooals vroeger, moeten toezien, zwijgen... en opnieuw in den zak schieten, om aan de eischen der socialisten te voldoen Want wij weten maar al te goed dat, op gebied van sociale werken, die klas sen menigmaal de zondebokken bleven. Meester Janson zal het lastig hebben, maar kan gelukken als het programma eerlijk en rechtvaardig zal uitgevoerd worden, zonder noch naar rechts, noch naar links af te glijden. Daarom zullen de liberalen goed een oog in 't zeil hou den en... goede reis E. Verschueren. Dinsdag laatst heeft de Kamer hare zittingen hernomen. De Eerste Minister Mr JANSON, heeft de verklaring der Regeering afgelezen. De Liberale Staatsminister Mr DEVE- ZE, heeft dan de redens opgegeven, waarom de Liberale Partij haar ver trouwen aan de Regeering zal schen ken. Zie hier, volgens 't beknopt verslag, zijne rede Ik breng aan het Ministerie den steun zonder voorbehoud, van de Liberale lin kerzijde. Gij zult in mijn woorden niets vinden, dat de regeering last zou kunnen aandoen, of haar bestaan zou kimnen in het gedrang brengen. Wat in onze oogen van belang is, dat is, dat de regeering in de nationale eendracht, het vernieuwingswerk voortzette. Met vreugde begroeten wij, aan het hoofd van de regeering, de komst van een liberaal, den Heer Paul-Emile Jan son, wiens gezag en groot talent ons al len bekend is. De samenstelling van die regeering bevredigt ons. Wij stellen vast, dat het Ministerie van openbaar onderwijs bleef toevertrouwd aan den Heer Julius Hoste, wiens bezorgdheid en verdraagzaamheid ons bekend zijn. Wij zijn gelukkig, de aanwezigheid van den Heer Dierckx in binnenlandsche zaken te begroeten. Wij hebben geen deel in de departementen met econo mischen invloed. Het zij zoo. Wij be treuren het vertrek van den Heer Mais- triau, die een uitstekend Minister was en aan wiens rechtschapenheid en toe wijding, wij eenparig hulde brengen. Wij hechten er aan, hetzelfde te zeg gen ten opzichte van den Heer Marcel- Henri Jaspar, wiens ondernemingszin bijzonder vruchtbaar gebleken is in het departement, dat hij te leiden had. (Toejuichingen bij de Liberalen). Wij hadden ook onze Waalsche vrien den in de regeering willen vertegen woordigd zien. Doch de persoon van den Eersten-Minister en het aanzien dat hij geniet, zijn een borg dat de eischen van het liberale land zullen in acht genomen worden. Wij stellen er ook prijs op te verkla ren, dat de sociale hervormingen moe ten doorgedreven worden, op de basis van het programma van 1936 en in 'n ruimen geest van rechtvaardigheid. Doch het komt er op aan, dat men blijken geve van eenzelfde bezorgdheid, ten opzichte van de geestesarbeiders en van den middenstand. En deze bezorgd heid, moet in hetzelfde tempo tot uiting komen, als dit waarin men aan de handarbeiders de hervormingen waar op zij wachten, verschaffen zal. Ofschoon er in de regeeringsverkla- ring geen gewag van gemaakt wordt, wil ik hier nog bijvoegen, dat het van belang is, de oud-strijders en wegge voerden niet te vergeten en het werk van gerechtigheid, dat ten hunnen voor- deele werd aangevat verder uit te bou wen. Ik ben er van overtuigd, dat de re geering hieraan gedacht heeft en dat zij niet zal verzuimen op dit gebied al het noodige te doen. Ten slotte meenen wij, dat de regee ring niet dient te handelen volgens de leerstellige beginselen, om het even uit welken hoek deze worden vooropgezet. Doch, dat zij integendeel tot taak heeft, de vraagstukken te bestudeeren en op te lossen om 's lands belangen, zonder meer naar beste vermogen te beharti gen. Wij verwerpen de gedachte niet dat een controle als deze, ingesteld op fi nancieel gebied, op economisch gebied zou worden gevoerd, maar wij zouden ons uit al onze krachten verzetten te gen eiken maatregel, die de vrijheid der ondernemingen aan banden zou leggen. Op taalgebied, vragen wij aan de regee ring, 's lands eenheid niet te verzwak ken. Wij zouden ons verzetten tegen al les wat scheiding en op een goeden dag wellicht breuk zou kunnen beteekenen. Wij zijn het met de regeering eens, wat betreft de organisatie van het kader der •legerofficieren, organisatie welke de eenheid van het leger zal tot stand brengen. Gelet op dat alles en om de redenen welke ik heb aangeduid, geven wij aan de regeering de verzekering van onzen steun en onze hartelijke sympathie. Deze rede werd door de liberale lin kerzijde warm toegejuicht. Het ver trouwen in de Regeering werd dan met een groote meerderheid gestemd, een groote meerderheid gestemd met 129 stemmen tegen 32 en 4 onthoudln*

De Liberaal | 1937 | | pagina 2