Van de Jeugd tot de Jeugd. Steunfonds. Arbeiders-Bedienden. Sottegem. Erembodegem. Burst. Ninove. Gemeente Erpe. Moorsel. weerstandsgroepen. Maar hij WEET NIET hoe zijn eigen zaken te regelen. Hij moest daarom van OP een ander naar Aalst komen geloopen. Het schijntkwes tie van te zwijgen dat het best is voor hem dat er een tweetal jongens NIET te ruggekomen zijn uit de koncentratiekam- pen. Ik betreur het. Maar dat zijn juist de grootste lawaaimakers. Het schijnt dat Staafken van de duivels is omdat het O. Fken geschreven heeft dat hij in Mei 1940 gaan loopen is. Hij heeft in de Comte gezegd 'k zou willen weten waar dat de die zaten die dat geschreven hebben en waar zij zaten toen de Duitschers weggeloopen zijn. En van den anderen kant voegde hij er aan toe'k Zou die knols moeten bedanken want zij geven mij de ge legenheid om er eens over te spreken en om de vroegere liefdetooneelen met Bastiaens, Danckaert en Callebaut in herinnering te brengen. Het schijnt mijnheer de liberalen- uitgever dat gij u aan een epistel moogt verwachten. Jan De Licht. Al de jonge lieden die wenschen hun land en hun volk te dienen nemen plaats in de rangen der Liberale Jeugdgroepeeringen. Waarom daar en nergens anders De Liberale Partij is door haar oor sprong, haar verleden en haar stuctuur 't meest aangewezen om de grondwettelijke vrijheden te verdedigen en zoo de men- schelijke waardigheid te dienen. Het Liberalisme is gesproten uit de na tuurlijke reactie van den mensch tegen de dwingelandij van vorst of staat (Omwente ling 1789). Het komt op voor den Vrijhandel tegen de economische corporatieve, structuur der Middeleeuwen, stelsel dat de katholieken (manifest der Leuvensche Economisten- standsorganisatie) een weinig vóór de ramp van '40 aanpreesden en dat hun secretaris sen-generaal met de medehulp van hun boezemvrienden (Rexisten en V. en Vers) hebben trachten te verwezenlijken dank zij de aanwezigheid der Nazibeulen. Het Liberalisme steunt op het Vrij- onderzoek, grondbeginsel van den weten- schappelijken vooruitgang. Het Liberalisme door zijn gehechtheid aan de menschelijke waardigheid wil kost wat kost de klassenverzoening verwezen lijken. Daarom heeft het met het oog op de belangen der minderbegoeden zijn Sociaal Handvest opgesteld. De Liberale Partij wil dat de school jeugd wordt opgevoed buiten de philoso- phische en politieke twisten en dat AL de kinderen van 't zelfde land, gesproten uit 't zelfde volk hetzelfde onderwijs genieten zooals zij in 't zelfde leger hetzelfde vader land dienen. Voor ons Liberalen is er maar één waar nationaal onderwijs HET OF- FICIEELE De laatste gebeurtenissen hebben schitterend en onweerlegbaar be wezen dat het politiek onderwijs een nest is geweest van zwart gespuis en gediplo meerde landverraders. Voor ons Liberalen is het recht op eigendom iets heilig. We willen dat de mensch geniet van den eigendom vrucht van zijn arbeid en sparen. De Liberale Partij is gekant tegen elke dictatuur. Noch dictatuur van rechts, noch dictatuur van links de eenige oplossing de gouden middenweg Om gezonde oplossingen toe te passen aan de verschil lende vraagstukken van sociaal-, econo misch- en polititieken aard SLUIT AAN BIJ DE LIBERALE JONGE WACH TEN. Drs LOUIS LION, Voorzitter der L. J. W. Arrondissement Aalst. Gift 1000.00 Gift 500.00 M. Albert Stevens, Meerbeke 500,00 Naamloos. Bergen 100,00 St. Lievens Hautem 70,00 Zooals U weet hebben de Liberalen steeds uwe sociale belangen verdedigd. Nooit hebben wij aan klassenstrijd ge daan, onze leuze is en blijft VRIJHEID VOOR DEN ENKE LING Een sterke Sociale Organisatie ver tegenwoordigt een sterke Partij. Dus allen samengewerkt. Voor inschrijvingen bij Vakbond en Mutualiteit wende men zich tot het Secre tariaat, Groote Markt, 1, Aalst, (Lokaal Graaf Egmont Ingang langs de Kat- testraat. Op de Syndicale Vergadering te Sotte gem van 7 Oktober j.l. werd de aandacht van de Afgevaardigde van onze Centrale gevestigd op de noodzakelijkheid van een beter treinverkeer in de streek van Sotte gem, ten bate van onze Vlaamsche mijn werkers in Wallonië, die tot de nachtploe gen behooren. Ze zouden ten beste gediend zijn met speciale treinen die doorrijden van Gent naar Haine-St. Pierre en vice-versa of bij niet te vermijden noodzakelijkheid van overstappen te Sottegem met een korteren wachttijd aldaar,door den trein van 16.50 u. te Gent een uur later te laten vertrekken en 's morgens - 15 minuten vroeger te Gent laten toekomen. Van die practische oplossing werd door onzen Afgevaardigde nota genomen en beide voorstellen werden, met redenen om kleed, onverwijld door onze Centrale aan den Heer Minister van Verkeerswezen overgemaakt. Onze Voorzitter, de Heer Minister Van Glabbeke, liet niet na ons verzoek met zijn gekende bereidwilligheid ten warmste aan zijn Collega aan te bevelen. Onze Centrale zal met bijzonder genoe gen een eventueel gunstige oplossing van die zaak boeken, die vooral in den komen den Winter aan de betrokkene mijnwerkers voordeelig zal zijn. We vernemen dat te Brussel de plechtige teraardebestelling plaats had van de asch van 79 patriotten, die te Brandenburg-Gor den in 1943 werden terechtgesteld. Onder de helden was ook ons aller be treurden vriend GASTON DE SCHEP PER uit Erembodegem, die lid was eener Weerstandsbeweging. Wij bieden de achtbare familie onze inni ge deelneming aan in den rouw die haar treft. Op Zondag 28 October gedenkt Erken telijkheid, afdeeling Erembodegem, de Bel gische en Geallieerde gesneuvelden uit den laatsten wereldoorlog. Wij beamen tenvolle deze piëteitsvolle daad maar durven hopen dat zich deze maal geene betreurenswaardige vergetelheden zullen voordoen en er ditmaal een VOL LEDIG dooden-appel zal geschieden. De Liberale Partij. Alhoewel wij ons aan een grootere op komst van leden onzer Sociale Werken verwacht hadden, mogen wij toch zeggen dat de vergadering van Zondag 14 Okto ber j. 1., zeer nuttig was. Er werden belangrijke besprekingen ge voerd tusschen een Afgevaardigde van de Algemeene Centrale der Liberale Vakbon den en Afgevaardigden van Aalst, Burst, Hillegem, Zonnegem en St. Lievens-Hou- tem. Onze plaatselijke medewerker Petrus Vermeulen, Stockt, Burst, stelt zich bereid willig ter beschikking van alle inwoners voor Dienstbetoon. Men kan er zich ook inschrijven voor Vakbond en Mutualiteit. Drukk. Wed. J. Van Opdenbosch Co, Gentsche Steenweg. 35-37, Aalst. Tel. 494. WILLEMSFONDS. Gezien ons Gemeentebestuur reeds ruim 50 jaar in vrijzinnige handen is en van deze gelegenheid gebruik is gemaakt bizonder gedurende het schepenschap van den Heer Leo Van Impe om de Stadsbibliotheek op modernen voet in te richten, de beste boeken op alle gebied aan te schaffen, zoo dat van officieele zijde reeds verscheidene malen werd verkondigd dat onze stad over een der beste volksbibliotheken beschikt van het land Rekening houdende dat de bibliotheek van het Willemsfonds op dit oogenblik aan de eischen van dezen tijd niet meer vol doet en dat er oneindig veel geld zou moe ten besteed worden om, ten andere, hetzelf de doel te bereiken hetwelk door het stads bestuur wordt nagestreefd Heeft het Bestuur van het Willemsfonds besloten voorloopig zijn Bibliotheek niet te heropenen. In September 1.1. werd er in het lokaal een prachtige tentoonstelling gehouden, gewijd aan de werken van ons medelid Etienne Micholt, kunstschilder en leeraar aan de Staatsmiddelbare School. Deze tentoonstelling kende een ongemee- nen bijval en den kunstenaar werd in alle kringen, alsook in de bladen van de stad en in deze der hoofdstad zeer geprezen. Wij begroeten in den Heer Micholt een coming man met oneindig veel talent, die zijne kunst en zijne streek eer aandoet. Ziehier, wat het voordrachtseizoen be treft, het voorloopig programma OCTOBER Over Klassieke Muziek (met Fonoplaten) door den jongen heer De Roeck. NOVEMBER Over het Oude Egypte (met Lichtbeelden) door den H. Et. Micholt. DECEMBER en JANUARI Waar komt de Mensch vandaan, waar vandaan het Leven Cyclus van 4 voordrachten (om de 14 da gen) met illustraties, door den heer J, Ram- meloo. FEBRUARIWonderen der Bouwkunst, door den heer Van Gyseghem. MAART Mijn Lotgevallen en Indruk ken in Engeland, door Luitenant Remy Pa ternoster. APRIL Over Scoutisme. MEI Einde Seizoen. Muziekuitvoering door de Dames Cogen. Miep Meder en Annie Mesritz, (Piano, Cello en Viool). SCOUTISME. Hier in de stad werd eene afdeeling ge sticht der Belgische Scouts, neutrale veree- niging. open voor jongelingen van allen ouderdom en alle gezindheid. Gedurende den oorlog heeft dit korps zich van alle actie streng onthouden en dient hiervoor ten hoogste geprezen te wor den. Niettegenstaande den achterstand op zustergenootschappen die hun werking ge durende den oorlog hebben voortgezet en de huidige lastercampagne van wege zeke re leiders der katholieke scouts, schiet deze vereeniging goed op, onder de kundige lei ding der heeren Violon, De Roeck en De Ruyver, zoodat, bij de Verjaring der Be vrijding, ze reeds in den stoet door een kra nige groep vertegenwoordigd was. Stappen werden aangewend opdat de officieele scholen in gevolge den om zendbrief van Minister Éuisseret deze actie krachtdadig zouden steunen, en eerst daags wordt zelfs een meisjesafdeeling ge sticht. Het Stadsbestuur heeft eveneens, bij monde van Burgemeester VanTrimpont, zijn medewerking toegezegd. Ouders, zendt uwe kinderen naar de Bel gische Scouts WEERSTANDSBEWEGING. In den laatsten tijd werden vaandels in gehuldigd der twee bekende weerstands- groepeeringen O, M. B. R. en O. F. (On afhankelijkheidsfront), Beide manifestaties hadden veel bijval, alhoewel de geestelijkheid geweigerd had het vaandel van O. F. in te wijden. Door den Z. E. Heer Deken, werden, op een ontvangst vroeger op het Stadhuis, schoone woorden van eendracht en verzoe ning gesproken, maar hiervan is. bij deze gelegenheid ten minste, niet veel in huis gekomen. Er weze hier nog eens aan het feit her innerd, dat Ninove, van oudsher een vrij zinnige burcht is geweest en dat alle on verdraagzaamheid en fanatisme door de bevolking ten strengste zal worden afge keurd. Wanneer, gedurende den oorlog, missen werden opgedragen voor gesneuvelden van het Oostfront, dan zien wij niet in waarom het vaandel van eene onzijdige weerstands- groepeering die zooveel goeds heeft ge sticht en in wier rangen zooveel helden vie len niet door de Kerk erkend en geëer biedigd zou worden. TURNEN. Onze aloude Turnvereeniging Sparta die, op nationaal en internationaal gebied reeds zooveel lauweren heeft geplukt maar die, zooals alle vereenigingen onzer partij, gedurende den oorlog vrijwillig is onder gedoken heeft onlangs weer de handen uit de mouwen gestoken. Onder de bezielende hoede van haar Voorzitter, den Heer M. Violon en de kra nige leiding van den Turnhoofdman Gaston Van Holen, zijn reeds goede resultaten be reikt en is het ledental tot bij de honderd gestegen. Bravo, Sparta, en ga zoo voort Onlangs hebben de Vuurkruisen de Ge vallen helden op onze gemeente gehuldigd en te dier gelegenheid eereteekens uitge reikt. Stippen wij aan dat de Vereeniging der Vuurkruisen boven en buiten alle poli tiek staat wat bewezen werd door de onpartijdige redevoeringen uitgesproken aan het monument der gesneuvelden. Een paar Erpenaren waren evenwel een andere meening toegedaan en waanden zich op een of andere politieke manifestatie' Na het spelen van den Brabangonne werd door een persoontje tot driemaal toe geroepen Leve de Koning De aanwe zigen reageerden niet eens en het bleef tot daar. Na het uitvoeren van het Engelsch Nationaal Lied, probeerde een tweede en riep uit Leve Leopold Weereens be waarden de aanwezigen hunne kalmte en behaalden de aspirant-dorpspoli tiekers geen succes. Kort daarop bemerkten wij twee figuren de menigte verlaten om zonder nog eens om te zien hun weg naar huis te vervolgen. Het waren... de zoon van den h. A. DHondt en den onderwijzer De Middeleer... Alle verder commentaar is overbodig. CRIS. Het is een opvallend iets in onze gemeen te hoe de misnoegden tegen de Gemeen- teoverheid te keer gaan. Natuurlijk worden die schepselen nog aangemoedigd en opge hitst door een kliek van V. N. Vers en aan verwant gespuis om de mistevredenen aan te wakkeren. Men hoeft maar eens langs het gemeen tehuis te gaan om er het gejammer van dat zwart volkje te hooren. Dat is er niet of dat komt veel te laat of ik dacht dat het na de bevrijding beter zou geweest zijn enz., enz. Wij begrijpen best de houding van dit soort menschen, maar dat sommige onzer eerlijke en deftige inwoners zich door dien kletspraat laten beinvloeden gaat boven ons verstand. Dat die menschen eens bedenken vóór welk lastig karweitje de Witten na de bevrijding werden geplaatst. Na 5 jaren be zetting en verarming is het een onmogelijk iets aan iedereen voldoening te geven. Het zijn toch de Witten die gedurende de bezetting blijk gegeven hebben van ware vaderlandsliefde Het beste bewijs ligt toch in het feit dat hun leiders, als gijzelaars aan gehouden werden. Langs den anderen kant zijn het de Witten niet die binst de bezetting benzi nebons ontvingen en wiens voorman na de bevrijding uit den gemeenteraad werd ge zet. En dan veroorlooft dat heerschap zich nog klacht in te dienen tegen personen die zich als waardige Belgen gedragen hebben. Wie een put graaft voor anderen valt er zelf in. Bom... het waren V. N. Vers Ne Witten uit Moorsel.

De Liberaal | 1945 | | pagina 2