Ditjes en Datjes. Belangrijk Oproep. Deelneming. Verklaring. Aan onze vrienden uit Herzele. Gemeente Erpe. Van de Liberalen die werden aangehou den- kwamen er minst terug en thuis wer den er door de zwarten en de Rexen in veel grootere verhouding dan van de andere partijen afgeschoten. Wat meer kalmte dus. Zelfs in den Bond van de Politieke gevan genen. zoolang ik er ben, zal ik mij door uwe onderduimsche drijverijen niet laten beïnvloeden. Reeds eenmaal hebt gij getracht het werk van den Bond in de war te sturen. Gij hebt dan al uwe aanhangers opgeroepen en op het onverwachts éene vertrouwensstem- ming doen houden omtrent mijn voorzitter schap. Ik heb u die gegeven en gij hebt met groote verliezen de plaats mogen rui men. Daar waren de leden MIJNEN EERERAAD En de Zuivering. Van in den beginne was ik van oordeel dat diegenen die fouten hadden, dat zij moesten boeten en onmeedogenlijk ge straft worden. Zoowel diegenen die ge faald hadden op politiek gebied als op ge bied van collaboratie. Heb ik lichamelijk minder geleden dan velen der politieke gevangenen, ik heb in nerlijk veel afgezien omdat aan alles wat er onder de Duitsche bezetting gedaan werd tegen den bezetter en tegen de zwarten en gevolgd en gefilleerd zooals ik was, dat zal toch niemand durven ontkennen, er altijd gevaar aan verbonden was. En ik had toch mijn huisgezin met vier kinderen. En dat vergeet ik niet. Hoeveel zijn er die het aangedurfd heb ben te doen wat ik gedaan heb Ten andere, de weerstand is voor mij geen redplank,het is voor mij geene gelegenheid om een betaald plaatsje te veroveren. Daarom ook moet ik geen herrie zaaien en kan ik mij gedra gen naar de besluiten van het Hoofdbe stuur van het Onafhankelijkheidsfront te Brussel, die de VIER categorieën der strafbaren heeft bepaald. Maar gij moet de herrie blijven aanwak keren om reden... die gij mij niet eens moet zeggen. De ministers uit den Weerstand. Grégoire. Van den Branden de Reeth en Basyn, hebben reeds om meer kalmte ver zocht, Dat ook telt niet, dat is maar klei nen visch. Van Molleken, Walgraeve en konsoorten die zijn wijzer en zuiverder. Ook Eerste Minister Van Acker, die GANSCH DEN OORLOG in den Weer stand stond en heel gevaarlijke opdrachten heeft uitgevoerd, die ook is van oordeel dat er in België met die 340.000 dossiers tegen in Frankrijk slechts 100.000 te geweldig is gegaan. Maar gij, natuurlijk, gij wilt heel den Belgiek in den bak. En dan komt Sinte Pieter en hij steekt ook de twee Iaatsten in den bak, want zij ook staan niet zuiver. Dat is dan het einde van de wereld. Een Voorstel. Ik stel voor op DONDERDAG 29 NO VEMBER. in mijn bureel ten stadhuize, te 8 UUR SAMEN TE KOMEN met VIJF personen door mij aan te duiden en VIJF personen aan te duiden door de mannen van het O. F. Burgershuis. Die TIEN zet ten zich akkoord om nog 5 personen aan te duiden in gezamenlijk overleg en dan met hun 15 zouden zij over de werking, de hou ding en den DEVIEZENSMOKKEL van Staafken den Zuiveraar kunnen oordee- len. Gaat dat niet, dan doe ik U ondanks al les wat gij schrijft.de eer aan van de zotten. Maar de menschen, niet diegenen die als weerstanders hunne eigene fouten moeten verduiken en thans de grootste schreeuwers zijn, niet diegenen die zich beroemen op za ken die zij mochten doen, niet diegenen die gedekoreerd worden en niet eens weten waarom, niet diegenen die de anderen be zwadderen omdat men van hen zou zwijgen, maar de eerlijke en gezond oordeelende menschen zullen U dan veroordeelen. Nochthans vraag ik aan het O. F. dat zij in de keus van hunne vertegenwoordigers geen personen zouden nemen zooals de se- kretaris Van Molleken die door het blad VORST EN VOLK uit Aarschot in het Nr 32, eerste jaargang, aangeklaagd wordt als helper-klokkendief met Van Campen- hout. Ik zou ook vragen dat zij er geen zouden nemen zooals de grootste der groote zuive raars Dominiek Walgraeve wiens broeder Polidoor werkte voor de Organisation Todt. MAAR DIE NOOIT VERONT RUST WERD. Diezelfde Walgraeve die wist dat zijn nonkel en kozijn ALFONS WALGRAEVE, die deel uitmaakte van de N.S.K.K., en misschien wel aan het Rus sisch front is geweest, dat die zich ergens in den Bergenkouter verstopte en daarna naar Brussel is vertrokken. Dominiek wist dat want hij verklaarde eens dat hij met die zaak erg geambeteerd was. Diezelfde kozijn speelde meê met het muziek als Podevyn werd begraven. Volgens zeer onpartijdige getuigenissen is er in het gevang in de Kapellestraat, bij De Buck, nooit of nooit geenenpolitie ke gevangene binnen geweest die zoo ge weldig op zijn beenen waggeldevan schrik. Ja, ja. diezelfde Walgraeve, die het hoo- ge woord voerde op de vergadering der Vaderlandsche maatschappijen diezelfde Walgraeve, die de historie van Lokeren zoo hoog opschroefde, diezelfde Walgrae ve, die de fameuze vergadering van den Bond der Politieke gevangenen provokeer- de. Wat denkt gij daar van. En zulke man nen moeten krediet inspireeren bij de goede patriotten. Wie zou den Weerstand nu slecht die nen Wie speelt in de kaart van de zwar ten en de collaborateurs Wie maakt pro paganda voor diegenen die dan Weerstand willen uiteen rekken Ik zou ook vragen dat zij er geen zouden nemen zooals Farist Van den Broele, die de zwarten uit de Pupillenschool hielp ver jagen en nadien verklaarde, om zich te verschoonen, dat hij het was die nen volle- digen dosier had opgemaakt TEGEN Louis De Wilde. En thans maakt Farist ook deel uit van den grooten raad en moet hij zijn woordeken zeggen over de artikels die in het O. Fken moeten verschijnen. Er zijn er nogthans van diegenen die in het O. Fken verschenen als smokkelaars, die vertellen dat Farist binst den oorlog op een heel vieze manier ook veel geld gewon nen heeft. Ik zou er toch ook geen nemen die aan vaarden in het O. Fken de verdediging te nemen van menschen die bij de bevrijding zwarten hebben weggestoken want Mada me Callens geeft nu nog als referentie, om een bewijs van Burgerdeugd te krijgen, de naam op van De Greef. Moest dat mensch weten dat haar man weggestoken werd door iemand die het deed OM HEM ZE KER TE HEBBEN, zij zou ongetwijfeld die meneer zijn naam niet meer vernoemen. Moest IK gedaan hebben, nog maar voor HET DUIZENDSTE DEEL, van wat andere weerstanders hebben gedaan zooals ik hier boven aanhaal, AALST ware te klein. Maar het ergste is dat ik door zulke menschen beoordeel en bekritikeer wordt en dat die zeggen als De Stob- beleir nog naar eene Vaderlandsche plech tigheid komt, aan komen wij niet meer. De Weerstanders en de serieuze men schen zullen begrijpen, dat wat er op mijn maag lag. dat het er eens van weg moest. Zij zullen toegeven dat ik, als gij dan ziet van waar en door wie die kritiek gedaan wordt, dat ik veel patiëntie heb gehad. Zij hebben mij verplicht dit antwoord te geven en hoop dat zij den moed zullen heb ben hunne vertegenwoordigers te sturen. Het ware te wenschen Dat al de menschen Met al hun gebreken Zich zelf bekeken. Dan zouden zij het praten Van een ander, wel laten. Gustaaf De Stobbeleir. DE VLIEGTUIGEN IN DE TOEKOMST. Volgens een chemist uit New-York zul len de vliegtuigen in de toekomst door LUCHT bewogen worden. Hiervoor zal een zekere ontplofflngsstof in de atoombom gebruikt, gebezigd worden. (Voortaan vliegt een vliegtuig door de LUCHT door LUCHT Majoor Paul Hitier, oud-strijder van de twee wereldoorlogen, heeft in New-York toelating gekregen zijn familienaam te ver anderen na aan de Rechtbank te hebben verklaard dat zijn eigen naam beschamend is (Hebben onze zwartjes daar iets over op te merken De fabrieken in Amerika produceeren reeds radios, waschmachienen en frigos in grooter getal dan vóór den oorlog. Een burgerlijk vliegtuig kost er 131.250 fr. (Een buitenkansje voor de zeepbarons Hier in ons landeken betaalt men méér voor een vrachtwagen Dit blad sturen wij nog eens in aan al onze vroegere abonnenten. Wij dringen er op aan dat de stortingen van 30 franken zouden worden gedaan op postcheckreke- ning Weekblad De Liberaal Groote Markt, Aalst. Nr 1001.77. Werft ook nieuwe abonnés aan voor ons blad. Wij vragen ook dat onze vrienden en sympathisanten ons geldelijk zouden steu nen, hetzij op het zelfde postchecknummer. hetzij bij een onzer bestuursleden, hetzij anoniem. Geef dit blad na lezing aan gebuur of kennis. Toekomende week zal ons blad opnieuw verschijnen. Minister Hoste komt spreken op DON DERDAG 6 DECEMBER, in de Feest zaal van het Stadhuis. Bond Oud-Leerlin gen. Bericht aan de Bevolking. Wij brengen ter kennis aan het publiek dat er om de veertien dagen, 's Dinsdags een vergadering zal gehouden worden van het plaatselijk Comité van Bevoorrading. De eerstkomende vergadering heeft plaats op Dinsdag 4 December e. k. in de kleine vergaderzaal van het stadhuis alhier, te 18 uur. Deze vergaderingen zullen steeds toe gankelijk zijn voor het publiek. De Voorzitter, De Secretaris. G. De Stobbeleir. F. Klinkenborg. Verleden Donderdag 15 November, werd te Aalst, onder zeer groote deelne ming, den Heer EMIEL BOEL, echtge noot van Mevrouw Elvyre Van der Veurst, ten grave gedragen. M. Boel was rustend bureeloverste van de Filature et Filteries Réunies. Op het kerkhof heeft Schepen De Stobbeleir in korte trekken de aktiviteit van den Heer Boel, als vooraanstaande in de Liberale partij, geschetst. M. Boel was, bij elke ver kiezing, kandidaat voor de gemeenteverkie zingen op die manier bewijs gevend van solidariteit en anderzijds door zijn kandida tuur, de moreele en invloedrijke steun van zijn personaliteit ten dienste stellend van de partij. In 1936 trad hij in den gemeenteraad als opvolgend lid tot met de verkiezingen van 1938. Van 1924 tot 1930 en daarna van 1936 tot bij zijne dood was hij de vertegen woordiger der Liberale partij in de Kom missie van den Openbaren Onderstand. Hij was een begaafd en klaarziend man. Zijne redeneering was steeds gezond en zijn oordeel was van doorslaanden aard. In de Kommissie van Openbaren Onderstand bekommerde hij zich vooral om de afdee- ling van het Stedelijk Hospitaal en verders nam hij op zich het nazicht der boeken van de Kommissie. Van Juli 1926 tot 1936 was hij Voorzitter der Liberale Partij der Stad Aalst. Hij was een stiptvolle medewerker van ons liberaal blad. Wij verliezen in den Heer Boel een zeer aktieven mede werker. Aan de Geachte Weduwe en aan al de kinderen van den Heer Boel, bie den wij onze oprechte deelneming aan. Namens de Liberale Federatie en de Redaktie van De Liberaal Tengevolge de talrijke aanslagen ge pleegd op Weerstanders-Patriotten in verschillende hoeken van ons land, en de dreigbrieven gericht aan plaatselijke Weerstanders, verwittigen wij langs dezen weg ALLE kollaborateurs en in civieken, dat, in geval iets dergelijks zich moest voordoen en binnen de acht en veertig uur de daders niet werden ontdekt, de Weerstandsgroepezringen zelf zullen optreden. Wij staan achter de Minister van Justitie en zijn bereid Hem in zijn moeilijke taak, de uitroeiing van de vijfde kolonne krachtdadig bij te staan. Namens de Aalstersche Weerstands- groepeeringen Aalstersche Zebra's O. F. Solidariteit Geheim Leger Fi- délio Weerstand van het Spoor P. A. Handelsreizigers, Muziekanten, Va riété- en Music-Hall Artisten, allen die bijdragen storten voor Maatschappelijke Zekerheid mogen maar één adres ken nen om hunne Sociale Belangen te ver dedigen, n. 1. Het Liberaal Syndikaat, Groote Markt, 1, Aalst. vWW*>»<VWW^'W^^W^»WWWWWS Niet zonder voldoening hebben wij al hier vele abonnenten mogen opteekenen voor ons blad DE LIBERAAL Hier voor onzen welgemeenden dank aan alle onderteekenaars. Onze afgevaardigde zet intusschen zijne huisbezoeken verder en alles laat voorzien dat nog menigeen een abonnement zal ne men. Kwade tongen beweren dat het terug verschijnen van De Liberaal in deze door en door katholieke gemeente (zoo be weren de tjeefen toch) bij onze tegenstre vers het effect heeft gehad van een ijskoud stortbad. Zij dachten immers nog min nog meer dat de blauwkes ditmaal voor goed van de plank waren, (vooral in Her zele). Bijzonder opbeurend is het feit te mogen vaststellen hoe de vroegere liberalen trouw gebleven zijn aan hun ideaal, en hoe allen, zoowel werklieden als middenstanders, met vreugde het terugverschijnen van ons strijd blad vernamen en als een man onderschre ven, Vrienden uit Herzele, wij rekenen op U, opdat U nog meerdere abonnenten zoudt aanwerven, alsmede leden voor onze Vak- en Ziekenbond, dit alles in voorbereiding van de aanstaande verkiezingen, waaruit wij verwachten dat onze partij te Herzele haar vroegeren luister zal herwinnen. Wij hopen eerlang een eerste vergade ring te kunnen beleggen met alle sympa thisanten. Wij rekenen op U om dit aantal te doen stijgen. Dank bij voorbaat R. Dierickx. HUISVESTINGVERGOEDING. We begrijpen maar niet waarom de ge meentediensten steeds hun eigen berichten logenstraffen. Er werd op Sint Martens- kermis aangekondigd dat de huisvestings vergoeding der geallieerde soldaten zou worden uitbetaald. Een paar uren nadien werd dit bericht weer ingetrokken. Dat is nu reeds de tweede maal dat ze DACH TEN over genoeg geld te beschikken om te kunnen betalen maar een derde maal krijgen we vast en zeker onze centen. MUZIEK. De Katholieke Fanfare heeft een nieuw kleedje aangetrokken en werd nu de Onpartijdige Fanfare St. Cecilia. De herdooping werd gevierd met een wandel tocht naar de oude vrienden op het Half- bunder, waar er verscheidene vaatjes ge ledigd werden. We wenschen het bestuur langs dezen weg geluk met hunne inschrij ving van nieuwe leden en eereleden, maar willen hen toch ook aanraden goed uit de oogen te zien want op alle vijvers wordt er gevischt... CRIS.

De Liberaal | 1945 | | pagina 2