TUNNEY EN IlfSEY GEEN LICHTZINNIGHEID EENE ERNSTIGE ZAAK Buitenlandsche Politiek 8ste Jaar N° 40 "Weekblad, 15 centiemen hfct Nummer. 2 October 1926. ABONNEMENT Een jaar Zes maanden fr. 7.50 fr. 4,00 fin itïrlllt ln ln alle pBttualm tan 'l land De Leiewacht AANKONDIGINGEN VOLGENS OVEREENKOMST Drukkers-Uitgevers R. 8MOECK <Sfc C", Riisselstraat. «7, Kortrifk POSTCHECKREKENING GEMEEMTEKIEZIMG VAN 10 OCT. 1926 KIEZERS, van allen rang of stand stemt voor de Katholieke Lijst onder nummer Vercruysse Georges, burgemeester, uittre dend lid. Gillon Léopold, advocaat, schepen, uittredend iid. Sobry Hector, landbouwer, uittredend lid. Peel August, geneesheer, schepen, uittredend lid. Pattou Jules, fabricant. Peeters Léon, geneesheer, uittredend lid. Reynaert Ernest, volksvertegenwoordger, uittredend lid. Van Laere Octaf, geneesheer, uittredend lid. Lagae Georges, fabricant, uittredend lid. Nolf Henry, nijveraar, uittredend lid. Delplancke Victor, vlascommissionnaris. Courtens Julien, landbouwer. Delvoye André, advocaat. Vanderheyde Marie, handelaarster. Vermeulen Emile, landbouwer. De Baecke Joseph, timmerman. Desmet Hector, fabricant. Mols Madeleine, echtgenoote Goethals, voor zitster van het Verbond der Katholieke Vrouwen. De Stoop Joseph, nijveraar. Vanden Berghe Odilon, geneesheer. Vanneste Cyrille, landbouwer. Steyt Georges, nijveraar. Lafaut Edouard, handelaar. T>at al wie in Wijslieid en "Vrede wil bestuurd, worden, stemme voor de Itatholielze lijst en voor geene andere. De Katholieke Kiezers die uit gebrekkelijkheid of ziekelijkheid wenschen den 10 October naar hun stembu- reel gevoerd te worden, zijn vriendelijk verzocht hun naam en adres op te geven tegen Zondag, 3 October aan M. Q. Lagae voorzitter der Kath. Jonge Wacht, Vanden- peereboomlaan, 70. Voor de Gemeentekiezing zijn er drie manie ren van stemmen 1) Men mag stemmen boven op den kop van eene lijst. Die aldus stemt toont daardoor dat hij stemt voor die partij en dat hij boven dien de rangschikking goedkeurt in dewelke de kandidaten op de lijst voorkomen. 2) Men mag stemmen nevens éénen of meer namen van ééoe en dezelfde lijst, zonder dal men boven op den kop van de lijst stemme. Die aldus zijne stem uitbrengt, beteekent daardoor dat hij wel voor de partij en voor geene andere wil stemmen, maar dat hij, in die partij, de voorkeur geeft aan de kandidaten nevens wier naam hij gestemd heeft. 3) Men mag stemmen neveDS zoovele namen van verscheidene lijsten als er gemeenteraads leden te kiezen zijn. Die alzoo stemt, wil daar door zeggen dat hij naar geen partijen omziet, maar dat hij personen van verscheidene partijen in den gemeenteraad wil hebben die alzoo de kiezing verstaan, zijn mannen zonder karakter, die niet weten wat ze willen... Men noemt dat paoacbeeren. Eene zaak is zekergeen één liberaal, geen één socialist zal panacheeren, al stond er een ezel op zijn lijste. Ze zijn liberaal en socialist boven alles. Kunnen wij ook ons katholiek zijn niet boven alles stellen, boven persoonlijke veeten Kunnen wij uit liefde voor het goed en het al- gem en welzijn niet even Sterk staan als onze tegei.strevers in hunnen haat De strijd gaai niet tusschen parson<u, .car tusschen beginselen of princiepen. Zegt toch nietdie of die liberaal is gezapig en verstandig. Vergeet niet dat die liberaal, hoe verstandig ook, niet vrij is, maar wel door een programma gebonden. Vergeet niet dat ge met panacheeren of uit te kiezen niet alleenlijk tegen uwe princiepen, maar ook tegen uwe persoonlijke belangen stemt want het blijft immer waar dat een liberale klokhen noodzakelijk sociahste kiekens broedt. Blijft wel indachtig dat panacheeren 'I is te zeggen, stemmen nevens de namen van ka tholieke kandidaten en terzelvertijde nevens namen van tegenstrevers een verraad is, een antikatholieke daad die niet te verrecht- veetdigen is. Zondag en acht dagen, 10 October, wor den wij geroepen om een gewichtigen bur gerplicht te vervullen de aanstelling der personen die gedurende zes jaar onze stad zullen besturen. En dat is eene ernstige zaak de belangen van eene stad, zoo zedelijke als stoffelijke, toe te vertrouwen aan eenigen, dat kan ge volgen, groote gevolgen hebben, waarover wij ons in de toekomst zullen verheugen of beklagen. Ook al wie ernstig nadenkt, al wie plicht gevoel heeft, zal van het vervullen van zijn kiesplicht een gewetenszaak maken immers, hij is verantwoordelijk voor de gevolgen van zijne stemming. En als hij voor de keuze gesteld wordt tusschen verschillende kandi datenlijsten, zal hij niet luisteren naar de stem van zijn persoonlijke gevoelens van genegenheid of tegenzin voor zulk of zulk een persoon die op eene of andere lijst voor komt, maar zijne voorkeur geven aan die lijst die het meest waarborgen biedt van een goed bestuur, 't is te zeggen aan die lijst waarop de personen staan die het best bereid zijn en bekwaam het algemeen welzijn te behertigen en te bevorderen. Het algemeen welzijn, dat is al de belan gen, niet alleen de stoffelijke, maar ook de maatschappelijke en ook de zedelijke en godsdienstige belangen van de alge meenheid der bevolking, niet van één soort menschen, niet van éénen stand met uitslui ting van de andere, maar van lederen stand en alle standen tegelijk, zoodat de aigemeene volkswelvaart verzekerd zij. Welnu, ééne lijst biedt oprechte waarbor gen voor een goed bestuur't is de katholieke. Op die lijst staan kandidaten die hun proeven van bekwaamheid en toewijding ge daan hebben, andere die door hunnen handel en wandel, door hun karakter, hunne dienst willigheid, hunne vakkennissen en bovenal door hun katholiek zijn vertrouwen verdienen en in den gemeenteraad op hun plaatse zou den zijn. Sedert bijna zestig jaat hebben onze tegen strevers hemel en aarde bewogen en alle mid dels in het werk gesteld om de katholieke meerderheid te breken, 't En ging niet. Waarom Omdat. Burgemeester Reynaert en Burge meester Vercruysse met nunne vrienuen steeds op voorbeeldige wijse de stad bestuurd hebben, omdat de liberalen geern ernstige grieven wisten in te brengen, omdat de so cialisten effenaan de wapens uit de handen genomen werden, want onze vrienden gingen mee met hunnen tijd. Gezondheidsdienst, volksvoeding, kinder verzorging, moederweïzijn, vakonderwijs, werkloozenfonds, woningnood, 't werd alle maal aangepakt en edelmoedig ondersteund of verholpen in de maat van het mogelijke. En nu? Voor de socialisten zal 't nooit geheel wel zijn zoolang zij zelve de zaken niet alleen kunnen beredderen, natuurlijk. God spare ons daarvan I En de liberalen Wel, ze be kennen zelve dat ze meest altijd met de katholieken hebben mêe gestemd Het spreekwoord zegt zijt ge wel, houd u wel Wij hebben nu van alle kleuren en alle standen in den Raad. Men onderzoekt, men kontroleert, men vraagt en zaagt. En 't gaat I Er wordt aan alle redelijke eischen voldoening geschonken. Zou het beter gaan moest de meerderheid jn andere handen overgaan Neen 't I Neen 't Ons besluit? Stemt, Kat li olie 1*1 WAAROM? De drie vierden der beschaafde wereld kenden aan de vrouw het stemrecht toe I In België wilden de katholieken dat voorbeeld volgen. Liberalen en socialisten beweerden dat de vrouw TE DOM was om te stemmen zij meenden dat moeder min verstand had dan haar een-en-twintigjarigen zoonzij achtten de vrouw onweerdig dezelde rechten te bezitten als een dief, een aftroggelaar, een oorlogswoekeraar, die na het uitdoen zijner straf, wederom kiezer wordt 1 I En nu Nu dat de kiezing daar is, nu komen zij de stemmen der vrouwen afbede len 1 Zij willen de vrouwen de lesse spellen Zijn ze niet beschaamd Horkt hier, vrouwen Geen man heeft het recht noch de macht u te doen stemmen tegen uw geweten. Uw geweten zegt u welke de partij is van orde, vrede en vooruitgang, welke mannen de zekerste waarborgen leveren voor den wel stand, voor de bescherming van moeder en kind, voor goede scholen, voor het familie leven. De keus is niet moeilijk. Gebruikt dus uw recht en doet eer aan uw geslacht. De stemming is geheim 1 De stemming is verplichtend 1 Op 10 October doppen alle vrouwen te Kortrijk onder nummer S. Zaterdag laatst stond de sportwereld in rep en roer: Dempsey, de w-reldkampioen in het boksen, was door Tunrjy verslagen. De twee vechtersbazen hebben malkaar toegetakeld dat ze geen men ch meer gele ken, maar zij hebben eene fort dn gewonnen. De menschen die van vem en van bij kwamen om dat wildemanspe! bij te wonen en door hun geld aan te raodlgen, noemt men sportliefhebbers 1 We zonden ze liever anders doopen. Want 't is om ervan te wfigen als men denkt dat een kerel in eenige minuten schat rijk wordt om een ander met iijn vuisten af te kloppen, terwijl er honrerd duizenden arme zwoegers moeten tobben van 's mor gens tot 's avonds om de twe; eindekes aan malkaar te knoopen. Er wordt zooveel gedaan, :oo ieverig ge wrocht om wat geld bijeen te scharrelen tot verzachting van lijden en ellude in de we reld.. en men verbuischt millipenen om eeni ge vuistslagen te zien geven En dat gebeurt in 1926, in onze eeuw van ultra-beschaving en vooruitgang I Ja, 't is om ervan te walgtn. Als een andere Dempsey aoekt het socia lisme het wereldkampioenscaap te verove ren niet in het boksen, naar 't zal mis schien komen, want zijn volgelingen Ioopen al met knuppels rond maar in de politieke en economische beweging. Zij hebben ons, die volgelingen, en de leiders in 't bijzonder, reeds aardige staalkes gegeven van hunne macht Waar zij het meesterschap hebben, zitten zij met de twee vuisten... op de kas. Wij weten van over lang hoe zij er op los gaan, in provincie- en gemeentebesturen waar zij de meerderheidhebuen,om HUNNE werken en instellingen, HUNNE scholen, HUNNE vrienden, en broerkes en kozijntjes te bevoordeeligen. Ondertusschen geven zij katoen uit al hunne macht op de bourgeoisiedie de oorzaak is van alles. En regent vuistsla gen... Op 't uilenkot wordt er geklakt en bravo geroepen, en het do;' is bereikt. Droevig schouwspel. Gelukkig, er zijn nog. '^«kiieden met ge- zona ouiueei, uie vOoi geen bvmpuvj tooning te winnen zijn, werklieden die weten en ondervinden dat er nog edelmoedige her ten gevonden worden onder de burgerij, dat er ook goede bazen zijn en verdienstelijke bestuurders, die streven naar verzoening en den algemeenen welstand betrachten. Zij zullen in den tegen woord igen kiesstrijd de rol vervullen van Tunney, den Ameri- kaanschen bokser en de roode vechtersbazen knock-out slaan met te stemmen onder \r a Ze bersten van... lachen 't Zijn de liberalen die zulk een leute heb ben, omdat wij beweren dat bunne werking den godsdienst in gevaar brengt. Dat is 't oud liedje, zeggen de schrijvers van De Vrijheid, en 't en pakt niet meer. De oude liedjes zijn de beste, mijne heeren. Moesten wij de kiezers niet herhaaldelijk op het gevaar gewezen hebben, ze zaten er al lang in. Of was er daar geen reden toe Willen wij eens uw geheugen verfrisschen Was het uit eerbied voor den godsdienst dat M. Vanleynseele, uw gemiste kandidaat van in den tilde, vroeg in de Kamer om God en Zijne heiligen weg te laten uit den eed die vóór de rechtbanken afgelegd wordt? Was bet ook uit eerbied voor den gods dienst dat hij protesteerde tegen het inrichten van kiesbureelen in Kloosterscholen, omdat er heiligenbeeldekens aan de muren bongen En waarom verklaarde M. Robert Gillon in den gemeenteraad voor de scheiding te zijn van Kerk en Staat? En uwe vrienden vri metselaars, die be raadslagen in hun Berenhol op de Hout markt, zijn ook geen gevaren voor den gods dienst?? Ab, bah, we zouden dat allemaal onopge merkt moeten laten voorbij gaan en den stal sluiten als 't peerd gestolen is? Lacht gij maar, beered. Die lest lacht, best lacht. Wij zullen ondertusschen de vrijheid nemen hierop de aandacht te roepen van de katho lieke kiezers die zoudeclbegoest zijn te stem- lijste en aldus, ja, wij bethalen het, heel zeker den godsdienst zouden :n gevaar brengen. Zwicht u van Beren!,, in Schapenvel I OPPA»8ki\ Van boven stemmen én nevens een naam op dezelfde lijst is ongeldig. Voor meer kandidaten stemmen, 't is te zeggen meer witte roedekens zwart maken nevens de namen, dan er raadsleden te kie zen zijn te Kortrijk 23 is ongeldig. Stembrieven met eer. teeken of een plekke op, zijn ongeldig. FRANKRIJK. Het onthaal dat aan Briand, bij zijn terug keer van Geneve, vanwege zijne kollega's van bet ministerie, te beurt viel is nogal koel geweest. Immers, het nauwkeurig onderzoek van de punten die hij met Streseman bespro ken had aan de voortaan historische kermis- tafel van het gasthuis van Thoiry en waarover volgens de Duitsche bladen, een principieel akkoord gesloten was, beeft aangetoond dat Briand veel beloofd had zonder dal Duitsch- land iets ernstigs in ruil gaf. Frankrijk zou het Rijnland en het Saargebied moeten ontruimen, dus verzaken aan de laatste waarborgen wel ke het in handen heeft, tegen de verbintenis van Duitschland van zich niet te verzetten tegen de uitgifte van een deel der spoorweg- obligatiën welke krachtens bet Dawes-plan ingesteld wierden. Welnu, die uitgifte zou maar kunnen gedaan worden op de Ameri- kaansche markt, waar alleen nog kapitalen beschikbaar zijn en mits de voorafgaandelijke goedkeuring van den algemeenen agent der betalingen te Berlijn. Rechtstreeksche leenin gen wil Amerika aan Frankrijk niet meer toe staan zoolang de overeenkomst Mellon Ber- ranger over de oorlogsschulden niet bekrach tigd is. Zijne houding zou dezelfde blijven ten opzichte der uitgifte van obligatiën wier op brengst onreebtsteeks toch aan Frankrijk zou te goede komen. Ten andere, de agent der betalingen heeft onmiddelijk te kennen gege ven dat hij het niet geraadzaam vond thans de buitenlandsche schuld van Duitschland te verboogen. Ten slotte dus zouden de nieuwe voorstellen van Streseman dezelfde waarde hebben als de beruchte Staat van betalin gen der Konferentie van Londen en de bons der reeksen A, B en C, die sedert jaren rusten in de kassen der Herstellings-kommis- sie, in afwachting dat men ze in het museum van oudheden ten toon stelle. Van den ande ren kant, de opperhoofden van het fransche leger, de maarschalken Foch en Pétain en de generaals de Castelnau, Debeney en Guillau- mat, hebben aan de regeering voor oogen ge legd hoe onvoorzichtig het zou zijn het Rijn land te verlaten vóór dat de tijdstippen door het verdrag bepaald verloopen zijn, omdat heel de huidige inrichting van het Fransche verdedigingsstelsel rust op de bewaking van Dit alles legt uit hoe Briand, in plaats van de onvoorwaardelijke goedkeuring en van de gelukwenschen, welke hij verhoopte, slechts een droog satisfecit, waaronder dan nog een zekere aanmaning tot meer voorzichtigheid merkbaar is. bekomen heeft. Alleen de kar tellisten, Herriot en Painlevé, hebben hem toegejuichd. Doch Herriot is thans zoo be- kommerd met de wisselvalligheden der lokale politiek van Lyon, waar de socialisten hem kost wat kost aan zijne waardigheid van maire wilden zien verzaken, dat zijne hulp j maar van weinig tel kan zijn. Een andere moeilijkheid zou den toestand van het ministerie spoediger kunnen in ge vaar brengen, namelijk de kampagne door zijne tegenstanders ingezet ter gelegenheid der bestuurlijke herinrichting. Het staat vast dat de afschaffing der arrondissementsrecht banken en der onderprefecturen talrijke per- sonen in hunne bijzondere belangen gekrenkt i beeft, dat talrijke kleine steden van alle leven zullen beroofd zijn, doch de nood gebiedt. Men moet ook bekennen dat de hervormingen niet zoo haastig besloten zijn geworden als het bij het eerste opzicht schijnt. Zij zijn inte- j gendeel sedert jaren zorgvuldig bestudeerd geworden door Louis Marin, die daarover een grondig verslag uitgebracht had in de Kamer, maar zonder dat men er ooit zich mêe bekommerd had. Nu echter wordt de misnoegdheid uitgebaat door de onverbeterlijke kartellisten, die den val van het kabinet wenschen, en door de volgelingen van Caillaux, die nog steeds blijft hopen terug aan het bewind te komen. Dit J legt uit boe Léon Meyer, maire van Le Havre, waar rechtbank en onderprefectuur blijven bestaaa, de leiding genomen heeft der pro- testbetoogingen. Eene vergadering der ge meentebesturen der steden die bunnen rang verloren hebben, is te Parijs belegd geworden. Eene afvaardiging was belast met aan Poin- caré een manifest te gaan overhandigen, doch zij is niet ontvangen geworden. Poincaré heeft doen antwoorden dat de regecriog zorg vuldig alles overwogen had vóórdat zij haar besluit nam en dat het niet mogelijk is daarop terug te keeren. Dezelfde stellingen vindt men terng in de rede, welke hij, bij de opening van den Alge meenen Raad van het departement der Maas, waarvan hij tot voorzitter herkozen werd, uitgesproken heeft. Hij bevond zich daar te midden zijner getrouwste vrienden en voelde zich des te sterker om de aanvallen die voor bereid worden te trotseeren. Heel behendig heeft hij zijne tegenstanders in het nauw gebracht. Hij zei dat de toestand van het land gevaarlijk was, in een zekere maat zelfs hopeloos, toen hij aan het bewind kwam. De redding is nog niet verzekerd, want het is niet in eenige weken dat men zulk een krisis kan doorworstelen, 't Is dien oogenblik dat de tegenstanders kiezen om den partijvrede die in Juli gesloten werd, te verbreken. Men kan niet genoeg het gedrag dier twistzoekers schandvlekken. Men mocht nochtans hopen dat de lessen van het jongste verleden hun zouden de oogen geopend hebben en dat zij het voorbeeld zouden gevolgd hebben van den leider der regeering, die zijne medewer kers uitgekozen heeft, zonder rekening te houden met zijne persoonlijke voorliefde voor de een of de andere partij, maar alleen met het oog op de belangen van het land die zelfs niet geaarzeld heeft mannen tot zich te roepen die hem hevig bestreden en aangeval len hadden. Ten slotte verklaarde Poincaré dat hij geen duimbreed zou afwijken van de maat regelen welke hij genomen had en dat het Parlement ze als een geheel zou moeten aan nemen of verwerpen, dat immers de minste steen dien men van het gebouw zou afrukken, het geheel zou doen ineenstorten. De aigemeene overtuiging is dat Poincaré door die redevoering den toestand van het Kabinet stevigbr gemaakt beeft en dat bij de heropening der beide Kamers de tegen standers het niet zullen aandurven het ten val te brengen. SPANJE. Nu het plebisciet voltrokken is, keert zich aller aandacht naar de samenstelling der Nationale Vergadering, die volgens de laatste berichten door de regeering verspreid, op het einde der maand Oktober zal bijeenkomen. Slechts eene maand dus scheidt ons van die gebeurtenis welke alle Spanjaards met de meeste belangstelling afwachten. Wij weten reeds dat die Vergadering geen het minste politiek karakter zal hebben, daar alle politie ke werking haar zal ontzegd zijn dat zij getrouw de wenken van de regeering zal vol gen, daar zij alleen uit leden van bet Vader landse!) Verbond zal bestaan dat de meer derheid barer leden geleerden, nijveraars en handelaars zullen zijn, daar zij in de hooge- scholen, de Handels- en Nijverheidskamers en de ambachten en neringen zullen gekozen worden. De tegenstanders van de regeering houden den spot met zulk een parlement dat, zéggen zij, niets anders zal zijn dan een soort tek- nischc raad, dat van alle onafhankelijkheid, van allen vooruitstrevenden geest zal ontbloot zijn, dat het niet zal aandurven tegen de regeering op te komen. Daarop antwoorden de officieele bladen dat het oude parlementarisme in alle landen waar hel meester geweest is, kwaad genoeg aangericht heeft en dat het tijd wordt eens een ander stelsel te beproeven. Aan onze Vrienden. Qivbbsciiaamd Bij iedere kiezing worden Katholieke kiezers misleid't komt uit achterna. Zij stemmen on der een verkeerd nummer, ofwel ze maken hun kiesbrief ongeldig door 't een of 't ander teeken. Onze vrienden moeten ervoor zorgen dat oude en ongeleerde menschen en ook de nieuwe kiezers ingelicht worden over de geldige manier van stemmen. Dezen keer heeft de katholieke lijst IN~:Ft S bekomen bij de trekking't zijn nu de liberalen die nr 1 hebben, de socialisten kregen nr 3, de christene werklieden n: 4. Hebt ge den truc,, der liberalen opgemerkt? Op plakbrieven van verschillige kleur met hun kiesnummer 1 hebben zij laten drukken: "stemt allen als één man onder n' 1 Zonder meeralzoo gelijk menschen die hun aangezich- te niet durven toonen... Maar ja. stonden ze aan den kop in de trek king, ze komen zeker aan den steert na de kie zing... 't Zal daarom zijn. De godsdienst moet buiten den kiesstrijd blijven niet waar De socialisten beschouwen den godsdienst zeggen en schrijven zij als eene zaak van gevoelen en geweten waarmede zij zich niet inlaten. Zoo, zoo I 't Is zeker daarom dat hun blad Le Peuple, in zijn nummer van 18 Januari 1912 de vol gende godslastering liet drukken God is eene ongerijmdheid I.God is eene zotheid I... Zoo eerbiedigen zij eenieders opinie. Zijt al wat ge wilt, geloovig of ongeloovlg, godsdienstig of onverschillig, maar zijt ten minsten rechtzinnig. Tegen de valschaards I onder nummer V. Leest en verspreidt DE LEIEWACHT Weekblad voor Kortrijk en 't omliggende

De Leiewacht | 1926 | | pagina 1