Ze zijn reeds met tien duizend Wat gaf de Oemeenteverkiezing van 1926? Steeds ten dienste Vervoet van zieke en gebrekkige kiezers lie katholieke Werkerslijst boven zoowel In Katholiek en Vlaamsch, als in de mocratisch opzicht. Maar aangezien de gemeenteraad de drager is van het gezag, zal het echter afhangen van wie het bestuur in handen heeft, hoe en in welken geest zal bestuurd worden en of met die belangen zal rekening gehouden worden. Overwegen we die kwestie goed Een gezonde financieels toestand in de gemeente is noodig om deugdelijke wer king mogelijk te maken. Koken kost geld. Gemeenten die over geen geldmiddelen be schikken of geen maatregelen nemen om de noodlge Inkomsten te verzekeren, zullen weinig of niets uitwerken We kennen genoeg zulke gemeenten en juist de werkersbevolking is er het eerste slachtoffer van. In verband hiermede is het van belang dat er gewaakt worde op een rechtvaardige ver- decling van de belastingen en gezorgd dat er ontlast worde op hetgeen noodig is voor een minimum van levensstandaard. In deze kri- sistijden bijzonder is het van belang dat ge zorgd worde voor werkverschaffing door het uitvoeren van openbare werken. De Kroostrijke Gezinnen kunnen door de gemeente, inzake belastingen, bevoordeeligd worden. Het is zelfs voor de werkersbevolking van belang dat een alge- meene politiek ten voordeele van de kroost rijke gezinnen gevoerd worde, niet alleen in zake belastingen, maar ook wat betreft wo ningbouw. familieloeslag. Openbaren Onder stand. sociale verzekeringen. Het Huisgezin cel van de maatschappij, kan door de gemeen tebesturen beschermd of verwaarloosd worden. Onderwijs en opvoeding der toekomstige moeders, aanmoediging van het moederschap, bescherming van de vrouw vóór en na de be valling. uitbreiding van de raadpleging voor zuigelingen, hulp aan ziekelijke moeders en kinders, enz., zijn kwesties die de werkersbe volking nauw aan 't harte liggen. In zake Onderwijs hebben de gemeentebesturen de macht de schoolprogramma's aan te vullen, de school boeken aan te duiden en de onderwijzers te benoemen voor het gemeentelijk lager ondcr- De gemeenteraad mag toelagen geven aan de vrije katholieke scholen maar kan ze ook weigeren zooals te Meenen en te Moeskroen waar de socialisten alle toelagen aan het Katholiek onderwijs hebben onttrokken. Hier komen voor de katholieke werkersbe volking hooge belangen in 't gedrang. De cenigo erfenis die een werkmanskind gewoon lijk meekrijgt is een lager onderwijs. Er dient dus op gewaakt dat het onderwijs degelijk in gericht is. En als Christen Werklieden moeten we streven naar gelijkheid van het Vrij Katho liek met het officieel onderwijs. Het roode en blauwe gevaar is op dit ge bied voldoende gekend. De bevoegdheid van den gemeenteraad strekt echter verder. Zoo in zake steun aan hel huishoudelijk onderwijs, hulp aan meest- begaafden, uitbreiding van openbare boeke- Hct vakonderwijs moet door de gemeente flink gesteund worden om de werkmanskin deren de gelegenheid te geven als flinke stiel mannen te worden opgeleid. De Woningbouw blijft nog steeds een belangrijke kwestie. De woningnood is verre van opgelost en de pacht prijzen, ook voor werkmanswoonsten zijn soms ondragelijk Het bouwen van eigen werkmans woonsten kan door de gemeente aangemoe digd worden, door het toekennen van bouw- premién en het treffen van gunstmaatregelen in zake opcentiemen op grond- en straatbelas- ting. voor die personen die slechts een huisje bezitten en het zelf bewonen. Tegenover de Openbare Zedelijkheid kan de werkersbevolking zeker niet onverschil lig blijven. Het bestuur eener gemeente kan in groote mate bijdragen tot den strijd tegen het alkoholisme. misbruiken van spel, ontucht, on bewoonbare krotten, tegen de onzedelijke ver tooningen in schouwburgen en kinema's. Het is het Gemeentebestuur dat te waken heeft op de strenge toepassing van de wetten die de zedelijkheid beschermen, toezicht kan uitoefenen op danszalen, boekhandels, uitstal lingen, enz. Ook heeft het gemeentebestuur te waken op de Openbare Gezondheid door de degelijke werking van een gezond heidscommissie. ontsme stingsdienst en goede rioleering. Niet alleen voor steden, maar ook voor do gemeenten Is die kwestie van belang. Het is de gemeenteraad die de leden van de Commissie van Openbaren Onderstand benoemt. Na den gemeenteraad Is dit het be langrijkste organisme. Dit organisme heeft de zorg over de weezen, ouderlingen, behoeftige zieken. Het is van bijzander belang dat. de werklieden voldoende vertegenwoordigd zijn in den gemeenteraad om zich ook behoorlijk in die commissie's te lalen vertegenwoordigen en een ernstige werking te helpen verzekeren Tegenover' de Sociale Organisaties mag het gemeentebestuur niet onverschillig blijven als zijn Ziekenbonden, Syndikatc-n. Pensioenkassen, enz. Die organismen stellen zich juist ten doel de nooden te lenigen die zich in eene werkers familie kunnen voordoen. Zonder tusschen- komst van dc openbare besturen zou de wer king van die organisaties danig beperkt wor den. Ook de gemeente moet hier in brcedc mate tusschenkomen. Het is de gemeente die vrijelijk over de aansluiting bij het Tusschen- gemeentelijk Werkloozenfonds beslist en de toepassing van sociale wetten moet helpen verzekeren. Te veel gemeentebesturen zijn op dit gebied aan hun plicht totaal te kort gekomen. Alleen een degelijke werkersvertegenwoordiging waar borgt de noodige -steun vanwege de gemeente besturen Het gemeentebestuur'staat ook als patrooc tegenover het Personeel in dienst van de gemeente bedienden en werklieden. De werk- en wedderegeling wordt, door 't bestuur vastgesteld en ook moet het gemeentebestuur voor een voldoende pensioen zorgen. Op Vlaamsch gebied is dc bevoegdheid van de gemeentebesturen niet te onderschatten. Er dient gewaakt op de volledige toepassing van de bestuurlijke taai- De gemeente kan in breede mate steun ver- leenen aan alle openbare uitingen van Katho liek Vlaamsch cultuurleven. We zien dus hoe veelvuldig de belangen zijn die met het bestuur dér gemeente gemoeid zijn. Het komt er nu opaan te zorgen dat ze niet verwaarloosd worden. Een eerste vereischte daartoe is een sterke wêrkersvertegenwoordi- ging in de gemeenteraden. Waar dat ontbreekt worden de werkersbelangen maar al te ge makkelijk uit- 't oog verloren. In t verleden hebben we steeds moeten on dervinden dat de belangen der werklieden verwaarloosd werden zoolang alleen burgers in de gemeenteraden zetelden, en het nog zijn waar de werklieden het lot geen afdoende ver tegenwoordiging hebben weten te brengen. Waar de werklieden een flinke vertegenwoor diging hebben ziet de toestand er veel beter uit. zie maar wat te Kortrijk reeds werd uit gewerkt. Op dien weg moeten we verder vooruit die aangesloten zijn bij den machtigen zle- kenbond van Kortrijk VooruitzichtDit is. zoowat het vierde der heele bevolking van de stad. Dit zal gevierd worden op een viertal vergaderingen, die in de eerste dagen zullen plaats grijpen. Leden van Vooruitzichthoudt u gereed En wanneer sluiten alle christene en wel denkende werklieden aan bij onze mutuali teit Geeft u aan bij de boden of op het se cretariaat. Wijngaardstraat, 48. Het Is wel goed het kiezerskorps den uitslag voor te leggen van de verkiezingen van 1926. Er waren toen 4 lijsten de liberalen had den nummer 1 en ze behaalden 3.481 stemmen en 3 gekozenen de lijst Patria-Middenstand met nummer 2 behaalden 6.817 stemmen en 8 gekozenen de socialisten hadden nummer 3 en behaalden 6.058 stemmen en 6 gekozenen de Katholieke Werkerslijst kwam uit den kies strijd met 5.585 stemmen en 6 gekozenen. Heel de bevolking helpt ook dezen keer me de om den triomf te verzekeren van de KATHOLIEKE WERKERSLIJST. van de heele bevolking staan onze vrienden Schepen Arthur Mayeur en Senator Gaston Bossuyt. De eerste is sprekelijk eiken Woens dag avond, van 5 >/2 tot 6 '/2 uur, in het secre tariaat. Wijngaardstraat, 48. Senator Gaston Bossuyt ontvangt regelmatig den eersten en derden Zondag van iedere maand, van 10 Vz tot 11 '/2 uur. en den twee den en vierden Maandag van elke maan-.!, van 3 >,-2 tot 4 \'2 uur, in het lokaal Wijngaard straat, 48. Alwie raad of hulp noodig heeft is steeds Al de vrienden en kennissen die familieleden hebben die ziekelijk zijn of gebrekkig, en moeilijk te voet hun kiezerspllcht zouden kun - nen vervullen, mogen de namen en adressen komen aangeven van diegenen die den dag der kiezing zullen moeten vervoerd worden. Het Christen Werkersverbond zorgt voor een goed ingerichte vervoerdienst. Komt ze aangeven op het secretariaat. Wijngaardstraat. 48, aan de boden of aan de broodvoerders. Dit weze de leuze van eiken werkman. We houden rekening met het welzijn van al de inwoners. Maar de zorg om den zwakste, den werkman, blijft onze bijzonderste bekomme ring. Op Katholiek gebied hebben de Christen Werklieden steeds hun plicht weten te doen. Het Katholiek belang houden we nauw in het oog. In Vlaamsch opzicht mag Kortrijk, dank zij de werking onzer vertegenwoordigers als voorbeeld gesteld worden. Op dat gebied moe ten we zeker bij geen enkele andere partij ter schole gaan. De veelzijdige belangen in dit drievoudig opzicht zijn in 't christen werkersprogramma GANSCH DE CHRISTENE WERKERSBE VOLKING. ALLE GEZONDDENKENDE BER GERS STEMMEN OP 9 OCTOBER VOOR DE KATHOLIEKE WERKERSLIJST HET DAGBLAD DE TIJD geeft het degelijkste nieuws en staat steeds in den strijd voor de christene werkerszaak. Alle verstandige werklieden laten er zich op abonneeren. Samenw. Drukk. Vooruitgang Kortrijk

De Oplossing | 1932 | | pagina 8