Tiepr, Eitra-Tiepr, Sip-Tip, Diilel Stout GIB.Jit alles tat van ie trouwerij DE BLIECK. BQBsmiDmamisBis] pika en Hee^en Eizel. SSlHlEllHlBÜSOIiOSOEOËlSIsI Twee Leugenaars. DE BRIGADE. In den troijn. Fika reid de prochenen op en at meh nen Eizel en eh keireken ver aal de vodden en aad oijzer op te kooipen. Dennen eizel was toch zu loï... looipen en waa'nni doen... Fika mocht er op sloon zu veilasze waa... gien avans. Op nc zekeren dag stond ze 't halven van 't veldj en heeren eizel ehn waa ni mier veroit. Meh nen dikke klipper was ze beizeg meh der boeveneirems op te kesten dat 't kloeke moed gaf. Ter passeird dor nen auto van d'ambu- lans van ehn kolonie troepsaldooten die langs nen anderen weg nor 't kamp getrok ken wooren. Den auto bleif stoon en de koporool dok toer... nen ieste zwanzer (ten zol gienen olsjteneer geweist hemmen), begintj Fika teverwoijten dat ni geperemeteird ehn was van die biest azu te sloon das z'heer most schoamen... en si en la... en veil voijven en zessen... en dat h'en heer zol eh proses oongedoon hemmen. Jommer, menhier, zoij ze, dat es na al twie grondige ieren dat dennen stommen geloeienden eizel hier meh moij stoot 't standjen t'haaven en dat'hen giene voet ehn wildj verzetten, en dat es toch ooik ni pleziereg ne woor Niet mensj, dad es woor, en as ge meh beloefd van ni mier op te sloon za'k a ehn remeide geiven ver hem noijg doen te looipen. De koporaal holdj zeh kasken van 't rooid krois en pakt er ehn eiremensje plooster ooit. Zi, zei t'hen, ge snadj dor den helft af en plekt dade onder zenne steert, mor ïest nat moaken meh weirem wooter, en assen nog ni ehn lupt, plekter den anderen helft op. Fika zoij merci, en den auto reed weg, mor bleif ehn enjeken voeier stoon ver spel af te pieren, Fika drooiden da plooster ienegte kieren om en te peizen hoe das ze zol on weirem geloozen op toafel rinkelden, zen vraa vroeg wa datten kreig, en zonder te weiten woveir lachten men allemool dat de troonen oit ons ooigen bolden. A wei Jef vroeg den officier in 't floms, op zen olsjters es anne wensj na verwezentlekt Ik wirt meh zu beschomt, 't bloed strum- den nor menne kop 'k hoi willen in de grond zinken. - Lowie hoi zenne mond vol woijn, a verslikten hem en spidjen alles in men gip, a rolden onder de toafel en riep, meh snokskens'k honjt gepaasd, jongen - 'k honjt bogot gepaasd Giel zeiker heit da sport dor eh giel kotier gediert ik most van Madam mennen diskoer nog ïensj afbrieven, nog en half hier gelach, jaan mensjen, da was dor iet. Wa sloebbers, wa sloebbers, zoij dennen officier, van de moment dak heir hoirdege yroagen of dat er iemand floms kost, hoik in de gooten dat 't gink pleziereg werren As ge goest' hedj ver iensj nor Brissel tc goon om 'n g'hiel serie prachtege Otomobils te zien in de joorlekschen Salon, kêe ba de stamenei boozen woor da reklam hangt van Chevrolet ingangskoorten bekomen on halve proijs die koorten kêe ooik bekom- men ba Edgard SCHOUPPE in de jandar- remeriestroot. Aal die binsjt de salon ne Oto kupt, 't es geloijk wafferen, kroijgt aal zen kosten verorn wooter gerokt hemmen. Ze scheert er den helft af, stekt eh stik in heere zak, leit 't ander stik op de grond, zetj er oever en... 'twas sebiet vol weirem wooter... a gaa dennen eizel zenne steert op g'heft, dad half plooster opgeplekt en 't spel was kleer. Mor da dierden nog al ehn toijken veir dat da sport begost te weirken. Jaan, kindj zoekt eh kadoaken ver anne maan zennen nievejoor Keê beiter hem men as eh kasken foijn sigaaren Ellebêe Beldj iensj ba Leon BOEL, 66, Deirc- mondsche stieweg, door zêe a gerief wel vinnen Fika was beizeg met den anderen helft van 't plooster 't oever zoppen as dennen eizel in ienen kier begitj te hihaanen... zehn kont oit te sloon ente niezen... van achter... dat 't vried was om zien en hooiren, en... zwiepe... gelek nen poijl oit nen boeg was ehn piep... Fika dor achter meh da plooster in heer hannen, lupt te geh ni, g'en hetj geh ni. Den eizel hoi reidelek veil avans op heer en Fika was al benaad das z'hem zol kwoijt gerokt hemmen. In iene kier heft z'heer rokken op, plekt da plooster op heer kinne en begost te sterremen. Wacht, Eizel, 'k zal a na wel kroijgen riep ze A wéi, woorlek z'hemmen geloijk 't es t'er bogoi goed... K'hem er iene kier geweist en 'k gon der nog Woor eh Nor de Kafé CENTRAL, Vlonjere- stroot, ba Van Schnylenbergli Noor Jef zennen diskoer, terwijl dat d'ander stonten te plasjen, most ek boijten looipen joon, hemme kik meh gelachen nog al wel, dak ik alleen floms verstoon of g'hodj wel geweist. 'k Wist dat er in Olsjt veil schaa knols wooren, mor zekken toeren ehn hemmek nog ni g'hooird. - Ik ben ooik nen olsjte neer van gehorte, oit den biekendreif, mor 'k ben dor al veil joore weg. Ik hooit Maa- newel en ben al ienige jooren officier in den Bat. d'Af. - Men vraa es ooik van olsjt, oit de boetermelkstroot. - 'k Hem heir hertelek te bedanken ver 't plezier dag ons oon gedoon hedj en meiren zallek nor 't vlieg- weizen goon ver heil" la deir de woestoijn te giedeiren. Ik mokten men ekskiejes, mor ten was ni nooideg. - Weir hemmen dor nog ienege ieren vertoefd en ^en ten sloapen gegoon. Jef enStant, gekend als twee leugenaars JEF Mijn vrouw is zoodanig gevoelig aan koude, dat ze overlaatst eene groote valling opdeedt door eenvondig te hooren spreken van een openstaand venster. STANT Ja, dat kan ik wel gelooven. Maar ik had een vriend die in de gazet «Den Aalsterschen Tiger het lied van de Brouwerij De Blieck had gelezen, en door dit lezen werd hij zoodanig zat dat men hem naar huis moest dragen. Twee knols van debrigade kapten op nor de kapital, ze torten binnen in eh po'ik hotel wor da ne zwerte maf on de deir moosden. Spant de gip smoesde mong, knol moost kalischap 1 Twoor beiter dagge meh elk ne bal stikten mompelde zwerte pie. «Toef, zoij mong ii^Kinne! nem benk, hier es nen bal, foeffeld hem in annen dieperik... mor hooird iensj preivelde geh boergonjs Kinne, zoij de zwerten, rnekkes moosd ooik ba de brigade. 'K hang hier al voijftien angskes in de Kapitalschoft a. Nen Brisseleer en nen Olsjteneer zitten recht oever ien in eh kompartiment van twiede klas. Alle voijf menieten kiert den Brisseleer zeh moagsken, en ieder kieren zeit en Pardon... Ajoin mor den Olsjteneer kreig alted de reik oit 't eist hand 't Was verorn hhoupp... (appels)... pardon... ajoin 1 Den Olsjteneer stoo recht, droid hem meh zenne rigge nor den brisseleer heft zehn bintjen op, en rrraff Pardon... boentjes In de Woestoijn. Ons troonen ne kier afgedrooigd, onzen neis iensj oitgesnidj, nog eh goe geloozeken gedronken, nen Ellebee omstoeken, en, meh onze mond woagewoijd oepen zoate men te loisteren nor Lowie, die gericd was ver ons heer gevoorendheiden te vertellen, das ze in de woestoijn teigegekommen zen. Lowie es on 't woerd 'S meires rond ehn hier of voijf wooremen geried ver te vertrekken. De madam van dennen offesier gaf ons ehn ferreme beis, neip iensj goed in ons hannen en wensjten ons goei korroje. Vier schooin otomobils hemmen ons ape prei ehn taggeteg kilomeiters veir oit geliên gedoon, tot oon 't begin van de woestoijn. Wa noamen afschied van heer, en gelek as twie grooite, schoeten men ons meh ons maksjien 't zand in. ('t goo voerch).

Den Olsjterschen Tieger | 1929 | | pagina 3