In den tijd van Willem De Zwijger, Bestond er nog geen Tijger Brief oit Ameireka. 000D00D0*:0D00D000 'T VüOOIBASAKSKEH Lokoole Revie in lenen akt Speciool geschreiven ver Oen Olsjterschen Tieger 000D00G0::0d00D0O0 t Wa ne JVIoilentpekker 0O0D00Ö0»0D00D0B |d De redakse ontving nen briei oit Amei reka. Weir zeilen hem looten verschoijnen gelek assen geschreiven es, moor 't histoe- reken dat er boij was zeilemen op ons manier schroijven, want onze korrespon- dent oit Chicagoo sprekt geweljeg deir zen zen neis en ha schroijid azooi ooik Denne mensj eih ghiel zeikes eirten op gesnoeven en dad es dangereis zee, en onverdroage- lek, newoor...Mensjen die politten hemmen moeten heer zu gaa meigelek looten ope- reeren Weir looten dus den briei volgen moor,as g'het nie 'n kendj liezen moei do- veir op ons ni dwees zen, zêe Bedhier de redakteir, Ah, gepeisd dabbe wajer gied olsjters de bier eh kedde T'er zed hier id Abeirekaa veil olsjtedeers, ed, asse be bakakdere teige kobbe spreike be atoois olsjters. T'za bis- schie boeilek valle ver te schroijve... boor beh allebool a gazette te leize ed as te baseire op a geschroijïsel, za't bisschie toch wel gooh. Zoohe dad histoereke iensj wille loote verschaijde a. a. b. Thak ijou verij beudj. Joers troeli. Versnoit. Spiksel. 'k Ben oever twie joor iensj nor Eroepa verom gekommen meh ne kameroot vah moij, ne roijken ameirekondjer, moor. 'k moen ter boij zeggen, nen ambetanten ameirekondjer, a keirdegen alles ai wa dat ten zag. In ameireka was alles groeier, beiter, hooiger, schoendjer, brier, enzu- voersj; moor, ha heid in olsjt iensj eh lesken g'hat dat 'n goed onthaaven heid Weir hoin ons op 't stoosje ploijn in 't hotel des A... ne ierremen dinèe gekom- mandeird. Ieder kieren da Benooi ne pla opbrocht (Benooi es de garsong) vroeg 'n Kekseksa Ne biïstek, menhier Qa... biistek...in Ameireka groeier Eene stem T'es eh vraaken, want z'hoetj Finne. Interprete Mis, 't is een manneken, het heeit duitsch keizersbloed in de aderen vlooien, en..., (algemeen gelach). Komt binnen... komt binnen... De representatie gaat beginnen. Dresseur, interprete en een stroom van volk... binnen. II. Polle, meh ehn blikke doois in zen han- nen meh eh gelooze scheil op, en ehn dikke kooire rond, komt veir 't baraksken stoon en leisd hert op wat dat er op da plaksken stoot. PollcAlia, 't za toch jist zen, 'k mand- jen aal das ze me ne pooter geschiljerd hoin, want denne Felicien es bogot ver niet en azooi was't meh alles.. .Na brocht benooi kiek meh saloi Kekseksa Kiek me saloi, menhier. Qa... kiek me saloi In Ameireka zen de missen zu grooit Jaan...menhier... toensj zen de vlooin door zu grooit as hier de missen Yes Snotverdekke peisd Benooi in zen oijgen wacht maaneken, 'k zal a van den nacht iensj arranjeiren... As Benooi zennen diensjt gedoon was in d'eitzool gink'en ba 't meisen, en, onder heer twien beromde- gen ze door eh plang ver dennen ambetan ten Ameirekoon iensj vast 't hemmen. Benoei trok recht ba Jei Aroijs en ha vroeg oi datten nog leeidege krabben hoi. Ha was just goed gevloegen. Jei was't er just meih van Ostende gekomen... Benooi explikeird zeh geval en ha kiest er hem door ehn kolosoole groeite oit... Hoij dor- mei ba 't meissen. Zi zoin 'k zal hem 't oaved on de klap haaven, en, zu gaa assen apprensje mokt vah goon te loimen, lupte goij nor boeven en ge foeiield da bis- tjen onder zen loakes Zu gezeid, zu gedoon... De krabbe loij der just in as de maan nor zenne kazzemat trok.Ha loij der nog gien voiji menieten in oi ha holj meh dor nen oil op da g'hiel 't stoosje ployn doaverden. Benooi die ge- ried stont, spingd binnen, en meh zen onnooizel gip Wad es't eh menhier Qa... Kekseksa aei, aei, aei, aei, kekseksa brrr... pak, pak, pak. Benooi beit zen leppen in stikken ver ni te lachen, heiten de maan zen slep op en trok meh geweldj de krabben van zeh loijï. Qa... da zen pl. loiskes menhier en 't es nog ien van de klanjste, g'hedj zeikes op eh voil ietreksken gezeiten zekken ehn hêe gajer toch in Ameireka ni eihn oi zen ze door misschien nog groeier Den Amerekoon hoit weg.ha pasten Versnoit. te betraaven. Mor ter es volk binnen, 'k zal wachten tot as de vertooinink gedoon es Mennen dag es goed a pe prêe 400 vlooin en pak na nog moor on eh kortjen 't stik, dad es toch hondert ballekes newoor... dormei kaan ek me toch iensj goed amesie- ren en me iensj verkliên. Vier hondert vlooin... 't es bogot toch veil, ver hondert irang Mor alia... 'kkaan der nog wel dooijed hemmen. 'T er zitten wel aa rakkers boij, vosse en zwerte mor 't zen toch echte mensje vlooin. Asse denne loishond na mor en kupt anders es 't nog verloeren moeite. (beziet de doois) Dag vlooikes, dag brave biestjes Wa zal heire meester na zeggen assen zal pieren dat er zu veil van zen menagerie go riepen zen Mor t'en stekt toch op gien hondert oi vier ba hem, newoor... 't Zal heil" kontje vooren... ze zeilen heir dresseiren... heir schoon leeve- ken es oit. Fleis droin 'k heir in den dres seur zen klaan, en 'k ben piep meh men hondert ballekes (danst en zingt). Aan de Moeders, De zuiverheid uwer wichtjes gaat bovei alles, niet waar Wascht uwe kinderen me Radiosa zeep, gebruikt een weinig Radiosa- Crème, om de verhitheid te vermijden ii geval van hiksel oi brandpuistjes, aarzelt niet, rap een weinig Radiosa Crêms en alles verdwijnt. De weldaden van d: Radium, waarmede beide produkten bereii zijn, zijn onnoemelijk. Verkoop in 't groot en in 't klein. Modest BEECKMAN, Lange Zoutstraat, 1, Aalst. Lowie was al zes wêeken wêevenêei I Na most'n nor de begroaienis goon van zei v tantjen en op 't keirkhoi zende, proffeteirB ten van de okkoje ver ne kier nor 't gra a van zen vraa zooleger goon te zien... Jei stont neivest hem, g'hiel stillekei Lowie liet dat'n ehn trontjen wegveegde en zoij stillekes, mor hert genoeg dat 't Ji kost hooiren Lieiste vraaken toch waks hemmek ik toch veil oon aa verloeren..» men eirem schopken toch... Da God bermhertig waa zen van a toch loate verom te komen... 'k zol... Op denne zeisten ooigenblik vergoot d'eerde Fintjen heer graS en ter komt'ehn groo beiremken op (ter was ne mol on 'tvroetei In iene kier springt'n op da beiremken. ter het plat en roept Halt joon, schij begot oit... 't was ver te lachen. spoedige bedienir. Voor van allerhande DRUKWEll KEN wende men zich ter drukkerij ht VAN DEN BROECK-JACOBS en ZOO el Aalst, St. Janstraat, 36. Tel. 404. j[( Voor de aanstaande Plechtige Kommuni.es is er een overgroote keus van eerste kon oc munie-beeldekens aan zeer matige prijzei^- De prijzen zijn per 25 beeldekens in ve:R gulden druk met een gedicht. Vlooike lieï, herte dief, bi Ik hem a lief Ge zè m'en ziel m'en leven Ha zal meh ehn brifken geven, Vlooike lief.herte dief 't ko de as Honderd ballekes lief Alia, da bleift dor bogot dieren, 'k nogge ne kier tot oon de schoif af, en bin® voijf menie ten kom ek verom. Polle es weg. Stien komt op aj zingende£j( Was ek mor ehn vlooi, in plosj van ne maan Ik spronk van op 't ien op 't ander nioksken Door stak ek mé weg, zu goed as 't moor kaan Ik zocht ehn schoilploisj in heer onderroksken 'K zol gienen honger loijn, 'k pakten beste test Want door es alles, zu bezonder foijn 1 Aie, wad es ehn vlooi, ehn gelikkeg biest Was ek mor ehn vlooi, 'k zol gelikkeg zoijn 1 Hondert dikke vette vlooin, on nen I 't stik, dad es hondert koegels of eL. hooirde ni goed, hondert goei tiegerkes.B 'k za kenne zoipen Hondert echte, inlar.fi sehe, olsjtersche vlooin hier in 01» gewonnen en geboeren Vive la réeff' marchandée..., dad es bogoilingen en gilJ ko w: vl< ho SOi lho

Den Olsjterschen Tieger | 1930 | | pagina 2