Anders had hij gezegd Kom hier, Ik wil ook van dat goed bier. Vraatrokken. Radiosa zeep, Radiosa crème, I vervaardigd met RADIUM. B0D000a0::0D00D000 Ne ierlekken kosjier. 0000D0D0:I0D00D000 Heflekse. Fred es gewoendj van 't ïroijdoas nor entj te goon, nor de bezze. Ge passeirde veik, 's Ïroijdoas, stond zeh vraaken d'ieste op, en, gelek asse wildj op de pot goon, zie ze dat 'n hall vol es en dat 't precies boetermelk es. Ze begintj te schrieven en te inikken, krokodilletroonen Fredje joon zei ze, goij zeh zieker as dag ehn peisd, a loijï zitj vol albumine, den dienen en den doijnen zender al vah gemold, da'k van a vvoor ik blei! thois vandoag en 'k zol meh iens goed swanjnjeiren... I As 't er ienen benaad es vah steirven, ten es't wel Fred De maan kreig de poep- pers en bleif 't hois. Seïies ne merremit wooter op gezedj, in de gebieren om linje- blommekes, kalisjenhaat, enz. gelooipen en alles in de merremit geklasjt... Fred hei g'hiel dennen dag ni gedoon as 't hei ge kroesd... In den achternoen zitj'n azu te peizen hoe dat 't meigelek es dat 'n hoij albumine in zeh loiji heit... mor ha 'n zei niet en slabbert mor alted voesj theê... aoves, asse sloape ginken pakten elk zenne potFred waa der hem van oever- toigen en, asse s'anderdoas smeires opston- ten was Fred zeh wooter zu schooin kleer, en zen vraa theer zu troebel as iet. 1 De vraa kost'er heer ni oit verstoon. I S'zooterdoas est bezze in Olsjt. Fred was geneizen en kwamp ooik ai. Moor van aal 4enne thei te zoipen most de knol alle ge- deirigen nor achter looipen... 't was allensj de moeite ni datten zeh krontjen toedroiden en ha blei! meh zen jelei oepe zitten. I Ass'n ons dad histoereken verteldjen, hemmen troonen gelachen, moor, veir dad er oit was, hoin wel zeive kieren weisten ilossen. Watte, begoi,zoijn... «vandoag es't heeren toer ver thei te zoipen.'k hem ooik blom in heere pot gestrooid. brooidwinnink hondert ballekes ver niet te doen Asse denne klodderhond na mor en kupt? 't stoot er toch kleer en doidelek op men kopt, enz. en 't es de echte soert zée, 'k ben der zeiker van (Stien wilj binne goon, just as Polle ai komt). I Polle Aa, Stien wad hêe goij dor joon komde misschien a vlooin verkooipen vlooizak. Stien Op a gemak, eihn, scheelen en wad heê goij dor in a pooiten eh ooik vlooin, zeeker loishond Polle 'k Hem hier ehn doois meh vier hondert wertamboijters in, van d'echte soert. j Stien Sakkerdekke ik en hem er mor hondert, en doveir hemmek g'hiel den dag moeten zoeken in den aan brol van Anjel- löken tj... tj... aie... aie... 't es 't er oit zpnder dat 'k wist... 'k en mocht het a ni gezeid hemmen Polle (lacht) Aie aie aie... zen 't er van Een nieuw sigaartje, pas verschenen, Lacht de rookers vroolijk toe. Laat alle kommer zijn verdwenen En rookt maar op ge wordt 't nooit moê. Buiten, binnen, 't zal u smaken Een Ellebee is altijd goed, En nooit zult ge kwaad maken Sigaren maken uw karakter zoet. Indien gij wenscht iets goed te rooken Gaat maar gerust bij Ellebee Al wie ze rookt, recht uitgesproken Rookt ze voorts en is tevrêe Ellebee Sigaren Niets kan dat evenaren Ellebee. Mong... ge kendj hem wel eihn... gink oever joor iensj nor Brissel. 't Was helle donker en 't regenden dat 't goet. Ha pakt hem on de noor ehn koesj en doed hem vieren tot oon de plosj wor dat 'n most zen. Ass'en oit stapten zoij'n Zeg benk, geil meh iensj eh steksken, 'k hem menne porte mannée loote vallen in de koesj De koesjier zonder iet te zeggen loij de zwiep op zeh peerd en was in volle vligt de gooten oit. Mong moet er nog alted meê lachen. Menhier de redakteir van den Tieger Dat de sikkeliers, aa Olsjteneers, die g'heer in da drooig Ameireka zitten, azu van toijd tot toijd eh goe gelas tieger in heer kas koste gieten, ze zollen bloij zoijn, eihn Moor meh aal heer dollaars ehn kenne ze nog da grooit genoegen ni kooipen damme wajer ons hier ver nen best kennen oon- schallen. Oei, oei, oei... a zu eh goe gelas Tieger, da lodj hem toch drinken zêe Twooter komt er van in menne mond... d'ak mor ienen ehn hoi, begoi. Nen broer van nen Ameirekondjer. Bezoekt de CAFE CENTRAL in de Vlaanderenstraat. Goede dranken. Alle spelen. Altijd vindt gij er vrienden ol kennissen. Anjelleken d'heer, toensj en stoon z'er mor slap op zee, ge zetj er ni veil va kroijgen de moijn zen veil kloeker zée, zied iensj (ha rammelt meh de doois). Stien Joot, 't zen schooin van woor 't komme z'eh Polle Ge ze ga nog ni noijg krejeis Mor alla, 'k za 't a mor zeggen, mor op 'n ieweg zwoijgen, eihn T'zender van Dingsken de zoijn van op de Katte- stropooirt Stien Kerdjioes door en hoik ni op gepeisd Joot, den dienen heit d'echte soert T'zen voorten eihn Hoe zedde goij dor binnen gerokt Door en mag pertang gien leeldege ziel binnen. T'es a mier as tien joor dat de blaïïetieren gesloeten zen en de deir go nooit mor meh eh klein groeb- beken oepen, Polle Da weet ek allemol wel de vensters ehn meigen ooik nooit ni oepen... en ten nog aal T'es dor ehn kwiekeroij van vlooin, loizen, spinnekoppen, veirkes- Belangrijk Bericht Indien gij het juiste uur wilt bezitten, wendt U in volle vertrouwen tot het huis HUBERT HILLAERT, Gedeplomeerde Horlogemaker, Hopmarkt, ig, (nevens de Post) Aalst. Groote keus van den echte K. Roskopll. Colombophile voor duivenlieïhebbers. Ook te verkrijgenTrouwringen, Oorbellen, enz. in goud 18 k., aan prijzen buiten alle concurrentie. Al de herstellingen zijn één jaar gewaarborgd. 5 verminde ring aan oud-strijders, oorlogsverminkten en staatsbedienden. Op de koelemert, 't baraksken van Lolita eh woijl meh ni as ne komteriens- joon oon, leid in ne grooite lichter vol stik ken van ilessen, diene lichter es toegebon- nen meh lisjen en toegezeigeld meh lak deir nen deirweerder la boeven zender grooite gooten, langswoor das ze da kindj heer eiten geiven, want ze mag er nimmer ooit kommen zu lank as de iooir diert. Nen boer stoot er stom goddeweg op te zien, en, noor lank peizen zeit 'n azu in iene kier zeg Lolita, as ge moetj sch. en j. hoe doei dad eh Algemeen gelach. Toensj roept er nen anderen boer Heêla, ziêde goij da ni Ze zedj heer op hannen en voeten, iest meh heeren booik omhooig en toensj meh heeren driege, en ze spaag het er langs boven oit. Door es geschetterd mensjen Tor wooren dor vraan die 't lieten looipen Wie heit er jiêr voeten Alle doagen visiet van de spesjalist ekstrooigen, ajoinen, knoebbels, ver alles est er remeide ba JEF LAMBRECHT, Kattestroot, 21. Got nor 't Jiêken eh droagt toensj op toijd hair bien de merkes mei zêe biesten, hooirebiesten, doöijedpooiters, scherpioenen, slangartisjen, motten, mei- melen, krekels, enz.enz. As ek dor binnen gerokt ben es meh ne liepen trok. Ge wetj eihn dat denne knol de mensjen kaan pnoteseiren 'k was gister oaved op de vesten ba Mieken, as de knol binnen tert... 't kwamp sebiet te pas oever «'tpnotiseiren» en 'k gink ehn weddink oon meh menne kameroot, dasse moij in 't sloap ni ehn I kosten kroijgen, 't was natierlek ver de voort, khoi on menne kameroot iet ge smoesd kom hier zoij de maan zedj a hier neir en bezie mei De knol bezag meh meheh koppel ooigen...'kmost opmen leppen boijten..., ten begosten meh zen zwerte, voil pooite veire moij paretten te moaken... 'k was sebiet in 't sloap... da kec wel peizen eihn. Sliefd a broek op tot oon a knienen ik dei dadde slieïd a maaven op tot oon a elleboegen ik dei da volg me na ik stapten boiten... en aal d.e in de kale (Vervolg en slot, bladzijde).

Den Olsjterschen Tieger | 1930 | | pagina 3