Komt ehn oij van de Kiek Of komt ehn kiek van etin oij NEN DROOIM of den Olsjterschen Beddevol Olsjt onder de grond. Lokoole Revie 000D00D0S:0Ö00D0[Ö][Q1 Koeps van d'100 kiloes, 000D00D0::0D00D00B Menhier de redakteur, Mag ik a a.u.b. verzoeken deizen drooim on leizeressen en leizers bekendj te moaken Ik teii a verzeikeren op me woord van ier dat er absoliet giene persooin van 't stad in kwestje en es, 't es simpelek nen drooim. Merci. Mephisto. Oeverlest hoi'k nor ehn demonstrooisje geweist van hipnotism en 'k was dor zudoo- neg vah gepakt da'k er begoi ne g'hiele nacht vah gedrumd hem... verschillende kieren wakker geworren en atted op eh niei van 't zelste. Heé dad ooik al veire g'hat eh I)ad es ambetant, eihn 'k Gink langst de kattestroot en 'k zag veir Je? Aroijs zenne winkel ne g'hielen hooip volk stoor», 'k waa iensj zien wa da da was en wa zagek Veil' de vitrin stond ehn g'hiel rnanne gerrenoot. Op den boygank stont er nen tip paret- ten te moaken veil" die manne, azu gelek as ienen die op de keiremis in ehn baraksken iemand wildj in sloap doen. Ik hooirden hem alted zeggen «Ik wil... ik^ wil... je veux... in naam van het H. Kruis... ik wil... enz. 'k Zeh in men oijgen werd denne knol na stoapel zot... en 'k hoi kompasje meh hem. 'k Gon der boi.. k pak hem ba zennen eirem en 'k zeg Kom, Menhier, 't zen alle mooi... Mor in iene kier geiit'nen meh nen daal en ha roept vol koleere «En arriere... slecht mensch... God lasteraar..Judas... vendu... kwaadspreker... Ik wil dat die gerrenoot leeidig worde zich rechtzette... en, deux par deux... gekoppeld al dansend buiten kome... Ik ben Beddevol, ik kan alles... je sais tout, niemand weerstaat er mij, enz. 't Volk begost te roepen O gie onnooi- zelen teppen.nor a bedde... broekschoi]- ter... enz. islc Vervolg. Sedde Joot menier Denne gank es va zeh leeven nog gegroaven deir de steir- hieren omtrent de jooren 14 a 1500 en lipt langst' onder den denjer nor 't klooister Allergemazu apeprei droij ieren van hier- tet. Denne gank es op verschillige plosjen ingestert en na zen ze beizeg meh hem verom goe te bringen. Ter hemmen hier gisteren nog van die hieren in geweist... archoloogen zeggen ze, ge wedj wel eihn gelek de die die 't gral van Troetankammen ontdekt hemmen...En z'hemmende vondst gedoon zeé, maan Hemme z'iet gevoene madameke 'k Gelooil a, moei goij zeggen Ze wooren nog gien hondert stappe veil" ol ter tuimelt dor ienen oever ne grooite stienen tobben. Grodj iesj wa dat er in zat In iene kier kierten hem nor 't volk..., ha holdj eh grooit krois oit zennen binnezak en gelek as Pie den'errenwoijt, sprak hen Onzzhier, verged Let heer want ze weiten ni wa dasse doen... Zalig zijn zij die arm van geest zijn enz... In naam des Vaders en des Zoons en des H. Geestes... ik wil... slopt meh heir ooigen oepen al rechtston- jen... slopt... ik wil En allemaan sliep... moor blei! wakker, en allemaan zag 't volgende.De gerenoo- ten witten leeldeg, ze zedjen heer recht op heer stertjen, ze schidjen heer kopken lings en regs..pinkten ooigskes.pakten makan deren vast en twie sen twie kwampe ze boiten gedanst arond Beddevol, ze kroepen in zen broekpoijpen, langst de maaven van zennen impermeabel, enz. Ter wooren der ander die op zeh loiji waan klemmen... mor deir de vettighed van zen Irak viele z'er al en broaken z'heer eiremen en bienen. Wa dat er toensj gebeirden... es te grol. De drooig'heeringen kwampen al goapen- den boiten geschoverdandj, de rolmopsen kwampen oit heer bokallen gerold... de sprot begost te vechten... de kabeljaars kwampen algelooipen, slikten gerrenoot en sprot binnen... die krokodille die dor stoot, wird leeldeg... in ienige beiten was aal den heerink. kabeljaa en rolmops nor binnen, Da schip die door ooik stoot kwamp boiten- gedreiven. Beddevol wiltj er op springen mor de krokedille beit hem in zennen boik en was meh ne gillen hooip dingen weg. 't Volk begost te roepen... veil vraamen- sjen vielen van heer zeiven. Jel Aroijs komt deir zen venster... springd op da schipken dad op zenne veirgeivel stoot en meh ne grooiten vissers hoak heit'n dennen onnooi- zelen teppen ba zen achterbroek en holdj hem azooi...nor boeven, moor... zen broek scheerden oepen en kledden viel nor beneen Hak in de krokodille heer muil... a was nog giene sekond binnen ol ze spaalden hem verom oit... ze was 't er vies al. Toensj schoet ek wakker... get. Mephisto. Opgelêede snaabüune Opgelêede snaabüune zeikes Ehn micheld ni joon... Ne gielen tobben echte voskes... gaadstikskes en gaadstikken. z'hemme ze mèe gedoon Ah ge lacht En 't ehn es domei nog ni alles zeé T'er was ne gast ba heer, die alted meh nen hoamer op de mieren kloptegen. In iene kier hooire ze dat 't hol klinkt, ze kappen ienegte stienen oït, en ze komme te recht in ehn grooite zool meh ne witte meibille vloer, witte meibille kolonnen..., alin... kolossooi grooit en alles in de witte meibil. 'k Hem er in geweist van den nacht... 't komt jist onder menne keljer... door zi. T'es azu pecies nen tempel gelek as g'in de cinemas ziet,'oit den toijd van deRomansjge keiningen. Allee zenne Enlin... da moê ghiel krejeus zaan 'k Zo dad uuk iensj wille zien. Jomme zi, binnen ienegte doagen es't opgekoisd, 't stad gog' het eksplwatei- Als er herbergiers zijn die aan buitenge wone goede voorwaarden Automatische ol Elektrieke pianos verlangen kunnen zij zich in volle vertrouwen wenden tot Van den Eynde-Eeckhoudt, Dijkstraat, 108, Den- dermonde. Tel. 271. Een woordje en ik ben bij U thuis, zonder 't minste engagement. Zeiven 100 kiloes stonten op de loijn. 1 't Was eh schooin spektoakel ver die zeiven dikke vette pansjen door zien te stoon in heer blooit loiji meh ni as heer zwembroeksken oon. - 't Was stikkend hiet, de zonne schein op die zeiven plasj-1 koppen... de strooien verblendjegenpekanst f allemaan die door ontrentj stont. Eh revolverschot... den drapoa omhooig, I en de zeiven leeldege tanken vielen on 't looipen. De koers bestont oit nen alstand van I 250 meiters allei retoer. Ze wooren nog geen tlieteg meiters veil' ol ze wooren aal on 't kroezen on heer veldjfles... Maanewel blei! achter, bezag iensj, vol kontentement en vol vertraaven, zen goer.de, dronk ne zwelg oi vier en zedjegen toensj ne stap deir. Kei na groin wie dat de koers gewonnen 1 heid Maanewel Ha was 37 meiters veroit... I moor... 'k moen der boij zeggen, dat 't denj 1 ienegsten was die Tieger in zeh kennekenB hoi. Van ne goeien tieger kwikte kracht enM oosom1 De Sigaren Ellebee bijna overal verkrijgbaar, worden reeds aanzien als de beste Aangenaam van geur, lekker van smaak en niet te kostelijk. Vraagt prijzen en stalen aan LEON BOEL, Dendermondsche steenweg, 66, Telefoon 953. AALST. ren en ten mag er allemaal in ver ehn hall] Irangsken. Tiens, tiens... dad es eh gedacht... An antandaan... ben ek toch kontent da'k 't gat al gezien hem... Kan der na toch al va mah. proête, 'k zal eh betje reklam moêkeSjfenne. A voir mesdames, m'sieu l'agent a voir... De voeajeir es piep. Babbeken en den L agent schieten in ne lach das ze schokken, a Babbeken Mor Sedde kindj toch, wooi -r holdj het toch allemol oit Dennen tobben gaadstikken... deh romansjge zool onder anne keljer... Hemme k'ik meh dor ehr. scheit gelachen jaan maan 1! Sedde Mor Babbeken meh schoap Te. nenbrisseleer,ende die keê alles opsolferen. Agent T'es geloijk Awei nie, 'k ehr. i kaan der ni van oever 1 Men koaken doe n der jier al! 'T es godomme ehn toellT voort zée. n V.

Den Olsjterschen Tieger | 1930 | | pagina 2