oonssoassionoonosöi Olsjt onder de grond. T'es kleer en doidelek beweizen Da nen Tieger alles doe geneisen, fla goomen ne gank, Lokoole Revie POLITIE. OOOOOSDlSlsiOaSODOOlQ] KINJERWOERDEN. saanngnBBsnniQianHBiQ of't gevoor van vrinjen in a testament te zetten. 'k Zat ba Mit op de Mert... 'k hem't ien en 't ander hooiren vertellen... ni veil zee, mor toch genoeg ver op moijn manier voersj te vertellen. Mong, ne knol van de brigade, zat hall karisj meh droij ander benken te koorten. Alhoewel dat 't giene kreemer en es, hoin toch alted joa. Ha kost hem nimmer haa- ven vah kontentement en smoesden on d'ander lenkoors das ze elk ver twie hon- dert pisjen in zen testament zolle gesloon hemmen. Lapkoe door op ienen gekrokt en Rie- kes steldjen veil' van iensj meh zen koesj rond te roijn... Allei, scholta. Allemaan in stappen, Mong neivest de chaulleur en roei in de moeille en 't scheil op... ze woore schoil... nor Deiremonne. Moor... hoi riekes na tieger in zenne moteur gegoeten in de plosj vah nalt, dad ehn weite 'k ni, in alle geval de tvvintjeg peeren woore zat... g'hiel 't spel was zat. Hofstoï... Blekte... In iene kier... pardaf lapkoe hardi la jeu De voete van de grond na goome ne gank De koesj vloeg teige nen booim die in de weg stont en rolden meh heer pikkelen omhooig, iest in de gregt en ten in de mees. Was meh dad ehn klasj. Allemaan hoi d'er af, mor Mong was 't er den eirgsten on toe. Eiremen en bienen woore lam en g'hiel zen vitrin stak vol stikskes gelas. Op 't gekeirem en 't geholsjsel kvvamp er volk algelooipen. Mong wirt binne gedreigen en verzorgd d'ander kosten voersj. As Riekes Mong zag kost 'n hem ni inhaaven vah lachen en riep spant de gip Mong begost te plompen. Die mensjen vroegen wa dasze na meh hem mosten doen. 2ste Vervolg. VI. Vesge zei smeekes. Koksken en F rans komme verom, gevolgd van Maanewel en Meng. Koksken hei nen hoamer onder zen vest enFrans, nen bietel. Koksken (tot Frans) Frans joon, 't za blaasel zén. Champetter stoo geer. Mor alla, wa zeilen toch mor iensj probeiren... ge kenj ni weiten... (tot Agent) Menier den ajent, meige men der iens in goon asta- blieft Agent Mor nieg jonges, ge meig geir dor ni in. Koksken Jomrrter zi, ten za nimma m spannen, en die madamen zeilen jakken smoezen... eihn Madamen? Sedde Weê niemen, benk, moor zedde Smadj hem mor op heil' hooischelf zoij Riekes. Da was te veil... Mong begost te blieten. Ja, na da'k op men oïterste lig, na wie meh verlooten Enfin, Mong wirt nor hois gebrogt en in zennen bilsj gedaaven. Ha loij he dor na, meh g'hiel zen haat oeverwonnen en in d'onmeigelekhed van zen eiremen op 't heffen. Remong.meh veirhooid hikt Remong kwarnp krabben. Remong.menne koeben hikt Remong kwarnp krabben Remong.Remong. A wei, wad hikt er na weir aal Men..., wacht 'k kaan der zelf oon En azooi heit da droij doagen gedierd. En toensj lache ze nog meh ne mensj eihn Mong, en zolle z'er willen eh lieken op moaken 't Was 't Hofstoï, on de Meelebeek, of ieveranst oon de Blekteenz Valery SCHELFOUT Molendries, 26, Molenstraat, 51, Aalst. - Tel. 438. Radio Posten - Electrische Phonos SICER Vraagt prijzen en voorwaarden. In Chicago, een groote stad in Amerika, heeft de luitenant van Politie met vier agen ten een zwarte politieke leider met revol verschoten neergeveld Ze goon d'er geer nog al ne gank mêe, eihn De Voorzitter van de Fransche Republiek is in Brussel op heerlijke wijze onthaald geweest. Aan de politie, de armen, enz., heeft hij nog al geschenken uitgedeeld. Aan het hospitaal Koningin Elisabeth, schonk hij 10.000 fr. Bravo, heer Voorzitter, as ge de noste kier komt meigde ons meh nen Tieger trekteiren. ni benaad eh van dennen droak meh zeive koppen zie de geh dat'n a leefdeg inslikt Koksken Allei toe... hoe heêt 't goij na op Peisde na dammen dor on gelooiven En dorboij, most het na nog woor zen, 'k stak hem begoi menne revolder veil' zen gip... Agent Wadde, sakker Aa, g'hedj geh ne revolver op zak... Annen noam wacht maan, a afieereken es kleer... dracht vah verbceie woapes... proces veriêcken Hoe hoedje geh (Den agent pak zen boeksken en zeh krejong). Babbeken en Sedde kom men dichter boij veiren den agent, en de droij ander knols schoffen heer de pit in). Agent (tot Koksken) Hoe hoedje geh vroa 'k a. Koksken Allei, toe, menier den ajent, ge meigt dad azooi ni oppakken 't was mor ver te michelen, 'k en hemrne kik bogoi ginne revolder, 't was ehn voort, hier zi, dei poijpekas, dad es menne revolder, en Bezoekt regelmatig Het Justitiepaleis bij E. SMEESTERS, Kapellestraat, 15, Aalst. Tel. 209 Lekkere Bieren Fijne Likeuren Sigaren Gewaarborgde bergplaats voor velo's aan 0,50 fr. De Botten beginnen te schieten veil mensjen kroijgen brand in heer gezicht en op heer loijfWascht heil' meh radiosa zjiep en alles es sebiet weg. Jeanninneken 7 jool' Paaken, 'k hem voijf vliege gevangen, droij maanekes en twie maskes. Hoe wetje goij da A wel, de droij maanekes zoaten op eh gelas tieger, en de twie vraakes zoaten op de spiegel Pieken, elf joor, zoen van ne roman- schroijver, kom ba zeh voir gelooipen, meh eh komeedestiksken dat ehn geschreiven heid, ehn polisje drama in een bedroiji, 't bedroeg in 't aal en in 't giel twie blad- zoijden. Papa doed hem verstoon da twie bladzoijden te woijneg es ver eh stik die gewooinlek droij kortieren moet dieren. Voijf menieten nor dien komt de kleinen af gelooipen. Hier zi paa Hoe dadde Hee al gedoon Joik, 'k hem er van onder opgezetj ze speilen ehn half ier meh de koorten Wenscht gij goed gekleed te zijn Wendt U tot het huis Wed. LELONG en ZOON, Houtmarkt, 6, AALST. Gediplomeerde snijder, fijn verzorgd werk, buitengewone keus van prachtige Eerste-Kommunie kostuums Mans-kostums, Demi-Saisons, enz. most den dronk na iensj afkommen... ik daaf hem da veil" zen zeive neizen en zen vieting oogen, en... mennen bol af, assen hem va schrik ni 'n bebaatAllei toe, charn- perteke lief, lodj er meh iens in Agent Niek, zei'k a en lodj meh na om goesjwil gerest hein, mertekoe 1 Koksken Mertekoe, zeikes ien van ons twien Mor ge zêed a bekloage, zée (Koksken lodj dat 'n oongoot, en kreupt op bannen en voeten achter Babbeken en Sedde, en springt de pit in). VII. Wa zeilen den agent zen ronde lootenj doen... de madamen loote voesj prooten... en in de pit ne kir go zien wa dat'er met die vier maanen gebeird Frans, Maanewel en Meng... wooren dus al ne g'hielen toijd veir op... as Koksken j ooik afkwamp. j Koksken He zeg lenkoors... 'k ben hier ooikzeê... licht iensj langst hier da'k meh

Den Olsjterschen Tieger | 1930 | | pagina 2