osnossnosïsnosnoooa Olsjt onder de grond. oooaoaaBsïOnoigiöisiso "Veel kermisvolk is afgestapt, Veel vaatjes Tieger leêggetapt, Histoereken uit de Kongoa Lokoole Revie van onze korrespondent van f Vegmadja De Sgameteir 'K en weit ni, beste vrinjen oi dagge heir kendj eh gedacht geiven van 't leven van de neigers-? Elke volkstam hei zennen de- Iremteri god. Den ienen oonbidj nen os, den anderen ehn koei enz... en, van oever honderde jooren bestoon der standbeeldjen die die godheiden verteigewoerdegen. In da procheken wor dak ik dor wooin Weg- madja stoo ne grooiten tempel in bamboe en veir dennen tempel stood eh grooit standjbeeldj van ne grooite maan meh twie koppen en vier eiremen, in de posiesje vah manneke pis in Brussel. Denne knol representeird in d'ooigen van de neigers 't verstand en de macht en as de neigerkes geboeren werren, werren z'iest ehn hall hier neivest de god geleid... want zuwel as ge gajer geer in Olsjt zegt «•Die ba nen hond slopt, betropt zen ■Wooin zooi zeggen de zwerte hier Kwwehdra ba knolsken schoekeloena baat 't gein da wildj zeggen ehn half hier ba de knol en van verstand en macht zitte ze vol Ik ben hier allien as blanken en 'k hem onder meh gebied vier hondert zwerte loeders, die de kaoetsjoe oit de booimen moeten hooien... 'K hem zes zwerte vraan die meh weirk doen terwoyl da'k weg ben, en... men ienigste verzet dad es meh alle mondjen, as 't ravitaillement komt, iensj eh stik in menne meilen drinken, men neigers zat moaken en heer ten twie doagen en twie nachten looten dansen en fiesten... tot as z'er boij vallen... Ik wer hier geere gezien van men onderdoonen en 'k kaan der aal mêe doen wa da'k wil, 't es rooi as z'ek iensj ienen moen strallen. Moor, oeverlest est'er iet veire gevallen 4de Vervolg. Op eens verschrikt Mr Petrus, hij wringt zich heel dicht tegen den draak en, bibbe rend... de rechte wijsvinger op de hoogte van het rechter oor houdende fluistert hij... Hoort ge die klok, draakje hoort ge de doodmarsch van Chopin ziet ge daar al die capucienen afkomen.'t zijn geraam ten gelijk... wat is dat 'k ben bang... draakje lief... bescherm mij, 'k ben bang 1 Draak Niet bang zijn... jongen... 't is niets. 500 jaar dag op dag, na het afster ven van de laatste sterheer, moeten de zie len van al die sukkelaars mij met klokken gelui en trompetgeschal komen aankondi gen dat mijne straf uit is.g'hebt het nu zelf gezien en gehoord..morgen ga ik naar mijn graf ergens onder de groote markt en zal ik daar de dood afwachten. Petrus Dan ben ik juist op tijd geko men. Heb dank, O God Draakje lief, nu uw rijk hier uit is, zeg mij toch waar die schatten verborgen liggen, niemand anders woor da'k van den iene kant most mêe lachen en van den anderen kant, meh noijg moeten koot moaken hem. - De kompagnie ver wie da'k weirk zond meh ne kleinen helper... ooik nen olsjteneer. Denne jongen kaan nog al goe weg meh 't sgameteiren, en op ne Zondag meiret - as aal d'inwooi- ners rond den tempel wooren holdjen de maan aal zeh gerief oït en begost doör ienige toeren te doen wor das'z'allemool meh heer zwerte bakkes woijd oepen ston- ten nor te goapen. Moor 't schoenjstje van aal was 't volgende De maan stont op ehn toafel neivest t standbeeldj van Verstand en Macht Ha hoi twie gaadstikskes in zen hannen en ha sgameteirden zu dooneg goed... dat er gaadstikskes kwampen oit denne god zenne kop, zen ooiren, zennen neis, zenne rigge zennen boik... enz. enz... op ne zeikere moment was't pecies of dat'n gaadstikskes pistegen.Ik zelf stont er van verstomd, ge moedj ten ni vroagen... die half be- schoafde mensjen 'K'n goon men histoereken ni te lank trekken, Mr Ellebee, mor wetje wa dat er toenj veirgevallen es As'ek 's anderdoags smeires opstond loij t standjbeeldj op de grond in honderd doei- jed stikskes. T'er wooren der snags vier manen nor toe getrokken meh ehn boyl en hemmen 't oepe gekapt ver te zien hoe das ze door ooik gien gaadstikskes kosten oit hooien. 'K hem heer ver heer straf stiksken ver stiksken doen on ien plekken en z'hemmen hem min of mier kennen repareiren, moor., da stiksken of da stik, woor dat 't miest gaadstikskes oitgekommen zen ehn es ■om den doivel ni mier te vinnen. As dad histoereken heir oonstoot zal ek er heir nog zennen... in afwachtink... de beste groeten oon aal de vrienjen van Olsjt of liegerstad. Ne zwerten ajoin. Proskapit. dan ik heeft vermoedens van het bestaan dier schatten. Wat eene eer voor mij als ik aan gansch de wereld zal'kunnen bekend maken dat ik, trots al de lach en de bespot tingen van eenige Aalstenaars, en niettegen staande al de moeilijkheden welke ik te bekampen heb, er toch in geslaagd ben de ongelooïelijke schatten te ontdekken die sinds meer dan 500 jaren hier ergens ver borgen zijn... och, draakje lief, vraag mij alles, alles offer ik u op, alles... maar zeg het mij toch... geen oogenblik rust meer zal ik hebben vooraleer... Draak Genoeg, beste jongen, genoeg ik heb medelijden met U... ik zal U alles zeggen... maar op eene voorwaarde... Petrus: Oh... spreek toch... alle voor waarden zijn op voorhand aangenomen... doe met mij wat ge, wilt, maar, in 's hemels naam... Draak: Blijf kalm, vriend Petrus... de voorwaarde die ik U stellen zal is maar kleinigheid... ge zult mij misschien belachelijk vinden... luister eens in mijn leven heb ik een wensch uitgedrukt... en /ensch is niet verwezentlijkt... ik heb maar eenige uren meer te leven en ik zou toch... Aan de Moeders, De zuiverheid uwer wichtjes gaat boven j alles, niet waar Wascht uwe kinderen met t Radiosa zeep, gebruikt een weinigRadiosa- Cieme, om de verhitheid te vermijden in geval van hiksel of brandpuistjes, I aarzelt niet, rap een weinig Radiosa Crêmé l j en alles verdwijnt. De weldaden van de - Radium, waarmede beide produkten bereid zijn, zijn onnoemelijk. Verkoop in 't groot en in 't klein. Modest BEECKMAN, Lange Zoutstraat, 1, Aalst. BELEEFDHED. Dolfken es ehn beleefd maaneken. Zeh I mamaaken heid hem gelierd dadde, as zeh I moagsken kierd in de presensje van iemand I datten zehn hanjeken veir zeh monjeken I moet haaven en zeggen pardon madam I of pardon menhier en ha doegget zêe. Oeverlest was 't er iemand thois Dolf-1 ken was on't speilen en, pardaf, zonder I weites lotjen eh klein winjeken vliegen. 't Maaneken was 't er van gedaaven, ha I wirt g hiel rooid en bezag zeh maaken... Maaken bezag hem meh eh koppel ooigen, en dei tieken dat 't en hem most verekske-1 jeiren. Dolfken g'hiel beschomd, lei zehn 1 hanjeken oever zeh kontjen en Pardon Madam ZOlj Bezoekt de CAFE CENTRAL in de Vlaanderenstraat. Goede dranken. Alle spelen. Altijd vindt gij er vrienden I of kennissen. Het best gekend huis voor Hoeden Klakken Berets Alpin's is heel zeker het huis Camiel RINGOIR, Nieuwstraat, ss, Aalst, Tel. 801. Petrus Wat... toe.., spreek rap. Draak Ik zou eens willen een burge- I meester zien. Petrus (met een zucht). Is het maar al dat? die komt dadelijk... binnen eenige P stonden breng ik hem bij U. Diaak Neen, neen, ik wil door niemand T; gezien worden..kom met hem hier op deze m plaats... ik zal mij verschuilen... als gij met hem eenige oogenblikken hebt staan praten kunt ge met hem weggaan en alleen terug komen, dan zal ik U toonen wat de ster heer en hebben achtergelaten. Petrus Ik vlieg... ik vlieg... IX. Menhier Peiteris lipt de lier op... smadj den ajent pekanst omveir en verdwanjt. Sedde (teigen den agent) zeg benk... g'hedj dor nog al ne garla gegoon eihn i Heit 'n ehn beit g'hat eh van den droak Agent Zwoijgt er af kindj 'k gelooif woorlek dat 'n voijs los heit 1 Sedde Awei, ge kroijgd hier gelek eh is, schooin wachthoizeken eihn eh gerritjen de ric zeh meh ge g' be hit gelek as veir de kazeiremen. Agent Op a gemak eihn ge dennen brisseleer ni beizeg zee...

Den Olsjterschen Tieger | 1930 | | pagina 2