sosnoanoïssnosnaisiin Want goeden drank is rap gekend, En van TIEGER is iedereen kontent. Oepen brief 0011 Mis Alost. Op 't Keirkhof. In Giesbergen. Nen diffisielen, ©□©□□□□DssODOODQgia Aal de vremdelingen die in Olsjt geweist hemmen, as ze van Olsjt hooire spreiken zegge ze Olsjt... A, ja, de stad van de lekkeren Tieger en van d'extra ïoijn Ellebee sigaren T'es jist zée Aan hare koninklijke Hoogheid Mis Alost. Majesteit, I De redakse van den Olsjterschen Tieger kaan ni mankeiren van a hertelek profichiat te wensjen oever d'ier dad a te beirt geval len es. de krooin te spannen over aal de blommekes van onze geliefde stad van Olsjt De jurie hoi dor woorlek eh kood kra- woijken vast, en, wajer moeten bekennen, z'hemmen heer toak g'hiel goed volbracht. I Kritiek est er altoijd... ge kendj ver alle- maan ni goed doen.mor alia, door ehn moei na ni mei in zitten. Ge zeh Mis Alost en wajer roepen hert op Leve Mis Alost I Moor, vindje ni, dat da zu vies klinkt in de mond van nen echten ajoin Mis Alost... Zoi da ni koolek neimen dammen zloijn... Mis Ajoin?... Ge zeh na toch de keininginne van Olsjt.'t es te zeggen van 't arjoinkotier, newoor. I Dus, Mis Ajoin, wajer wensjen a nog iensj hertelek proiichiat, en drikken de jhoep oit van a nog veile jooren de keinink- lekke krooin te zien droagen. f Ooik hemmen besloeten van a te vroa- gen, goij en a twie ieredamen, of da ge gien diel zodj willen moaken van de jurie ver de bekrooinink van de schoensjte maan van Olsjt... Mister Ajoin. H In afwachtink, iffra Rosatjen, hemmen d'ier van a, meh onze herholdje gelikwen- sjen, onze beste groeten oon te bien. De redakse van den Olsjterschen Tieger. Algemeen gelach... ia Nen boer komd ooik eens zien. fm Boer Zeg, champetter, hemme ze wêe al ieved iet gevonnen eh 'k zie moijnhier Peeteres dor loopen gelek eh pjêed. Al Sedde Joos zelle, kameroot, ze zen dor jist op de biblioteik oit gekommen en meneer Peiteris es om ne verhoiswoagen gelooipen ver alles op te loin. UBoer éh, jiemelis toch, 't es ni woa zékes, ten blaavek nog eh wa stoon, zelle Sedde komt dichter ba de champetter, pinkd ehn ooig en preivelt ha badj IAgent (verwondert), Sakkerdeboere... zied iensj wie dat er geer komt afgedaaven, onzen berremiester en Mr Peiteris, allei, zedj heir ehn betjen op soijn, lodj ze deir... X. jDen berremiester en Mr Peiteris zen benêen in de pit. 'Petrus: Ziet goed, heer Burgemeester, hier staan wij onder den H. Johannes, hier is het vertrekpunt van alle gangen die onder de vorm van eene ster in verschillende richtingen loopen... langs hier naar afïli- gem, langs daar naar de vesten, langs daar G'hedj mensjen die meh alles kennen lachen... ik ooik, mor, meh 't gein da'k oeverlest gezien hem, alhoewel dat 't noijg belachelek was, 'n kost'ek toch ni lachen. 't Was ienige doagen noor dat den ieste nimeroe van den Olsjterschen Tieger verscheine was. Mong waa zu just meigelek aal de vroa- gen van den ieste proijskamp beantwoerden De zesde vroag surtoe speldjen in zennen bol As g'oon de braaroy De Blieck ver trekt, hoeveil tiegerkes kêe oitdrinken veir dagge on 't keirkhof zet enz. Mong waa hem dar persooinlek van oevertoigen en a trok op meh kloeke moed. Hoeveil dat er he gedronken heit 'n weit ek ni zee d'ien zeggen derteg d'ander zeggen tfieteg..., alia... 'k en weit het ni. Mor, wa da'k weit, dad es da Mong meh eh formidoabel stik in zenne meilen op 't keirkhof stont te schrieven - te schrieven snottebellen lank. Mong greip nor eh grooit krois en begost er on te wachelen en te roepen ze moet er oit - ze moet er oit De graïmoaker hoi kompasje meh denne jongen, ha sleig hem zachtekes op zen schaavers en trachten hem te trooisten meh hem te zeggen Korroje, Mongsken dad en es mor 'n koi deirpassosje, vroeg of loot bringe z'eer ha hier ooik nortoe, en toensj kroijgde ge ooik ges op annen boik Lodj me potver gerest..., ze moet er oit, zeê'k - ze moet er oit... In iene kier heft'n zen bientjen op en rrrraff...! Z'es ter oit..., zied'het wel De Botten beginnen te schieten veil mensjen kroijgen brand in heer gezicht en op heer loijf... Wascht heir meh radiosa zjiep en alles es sebiet weg. naar de Groote Markt onder de Pontstraat, dat is voor ons de bezonderste en... Zeer wel, beste vriend, ik heb nooit aan uwe bekwaamheid en spits vondigheid getwijfeld, daarom heb ik U vrij spel gelaten... nu wensch ik U veel geluk, ik heb al genoeg gezien, ik voel mij hier niet wel op mijn gemak,... blijf maar hier ik zal de weg wel vinden. Den berremiester trekt de lier op en ach ter hem Mr Peiteris toensj komt Mr Peite ris verom beneen, schoifelt en roept Eh la la, draakje lief, waar zijt gij (apoort) 'k verga van ongeduld, mijn hart klopt... het zoolang gewensjt oogenblik nadert. Aan mij al die schatten... Aalstenaars lacht maar... wie lest lacht, best lacht... Arme menschen, uwe toekomst is verzekerd, morgen geene bedelaars meer in Aalst... voor mij niets dan de eer, de zelfvoldoe ning... alles voor die arme sukkelaars... Draakje Draakje Draak Hier ben ik Hartelijken dank, mijn wensch is verwezentlijkt, nu heb ik ook eens een burgemeester gezien Maar, dat is een mensch gelijk al d'andre Ik had mij dat g'heel anders voorgesteldeen Noor dammen 't geel van onze rigge looten roijzen hoin op den aanbeirg, trok ken men dor ehn kaviet binnen en vroegen ons elk eh gelas bier. Die mensjen wooren mor es oit Ameireka verom gekommen. Koebben, ien van de platste ajoinen die der zen, vroeg oon de boozinne Madam, woor rnoost heir floskiet Wa blift menhier. Woor dad heir floskiet moost De boozinne goot oon den trap roepen Mieken, Mieken, kom iensj beneën, ter zen hier Ameirikonjders Wenscht gij goed gekleed te zijn Wendt U tot het huis Wed. LELONG en ZOON, Houtmarkt, 6, AALST. Gediplomeerde snijder, fijn verzorgd werk, buitengewone keus van Mans-kostums, Demi-Saisons, enz. afgeloisterd on de vitrin van den treteir. Hoij Vraaken, wa zolle men eiten eh van den oaved Zoje dor niet go kooipen Zoij Wa zo'k go kooipen joon, wil ek eh wa gerukte tong hooien Hoij (vies goddeweg) gerukte tong Brr, nie zeé... oit prinsiep ehn eite'k nooit niet dad oit ehn biest heer moil komt. Zoij Wilek oijren pakken burgemeester dat moet volgens mij een buitengewone persoon zijn, zoo een felle machtige kerel door gansch de bevolking gekozen en geëerd, waarvoor iedereen, oud en jong> groot en klein, zijn leven zou ten pande stellen maar als ik U daar beiden zoo zag staan, vroeg ik mij af, wie wel de burgemeester was. Maar enfin, dat is nu gelijk... daar... vóór mij,., twee stappen, klopt daar... ja... trek die plank weg en ge zult vinden wat de sterheeren hvbben achter gelaten. Adieu Pieter (schaterlach). Den droak es piep, Mr Petrus twoijfelt ehn betjen... en... trekt meh geweldj de plank weg In iene kier springt'en verschrikt achter- oit, nept zennen neis toe en ziet meh zen kaklamp... Stront, stront roept'n, 't was ne grooiten beirpit. Vol koleere lupt'en nor boeven en zeid teigen den agent zeg, 't es ter meigedoon zee, van doag nog werd dad hier toegesmeiten 's Anderdoags stont er in de «Volksstem» Wij zijn op moeilijkheden gestoot van zul- ken aard dat alle verdere opzoekingen totaal onmogelijk zijn. 15-10-26. Ellebee.

Den Olsjterschen Tieger | 1930 | | pagina 3