Bh goe geloozeken bier, Dat doe ne mensj plezier, T'EKZOflM 00@O0O0131@0[Q][Ö][01Ih1!3Ih1 De Spekeloosje ziekte Kluchtspel of Revie. |51Iöl|DliaBIBIöl|51 |5imiBl|aHgH5H51EI Ne slimmen. 0EDö300iQ:[s][HJ 8 0® OOOIhHhIIhI Pie-sis most zen ekzoam alleggen ver 3<ic" brankardier ba de padvinders. T'was goed algelooipen en, onder 't drinken van ne goeien tieger, begost'n ons zen gevoo- rendheiden te vertellen. 'k wird dor in ehn grooite zool binne gelidj, zoijn, woor da ne g'hielen hooip hiere zoaten meh brillen op, en, pekanst allemool plasjkoppen. Ik wirt dor in ehn hoesken gedaagen op ehn bansken, en, as't on moijnentoer was, most ek veir die hieren verschoijnen. Pie-Sis, zoij der dor ienen, wat is de neus Ah... de neus, menhier, da zen twie gooten boeven de mond ver te rieken, te snoiven en te snitten. Goed..., wat is de mond Ah... de mond, menhier, dad es eh grooit hol boeven de kinne, meh eh stik vlies in, dammen de tong noemen, en meh twie roeten bienen in... de tannen. De mond dient om 't eiten, te drinken, te klappen, te sjikken, te smooiren en te spiekelen... enzuvoesj. Goed... wat verstaat gij door oogen. Ah... oogen menhier, da zen twie lonkgooten langs weirkanten van den neis, jist onder 't veirhooild, on ieder ooig zen der twie blalletieren meh hoor op, ver d'ooigen te sloiten. d'Ooigen dienen om te zien en te schrieven. Goed. Ooren wat is dat Ah... ooren menhier... da zen twie gooten, de verrem van ehn kerrekoel, langs weirskanten van de kop, die dienen ver 't hooiren en ver... ver... ver... te telelo- neiren Bravo en wat is nu het aarsgat Es oitsloitelek geschreiven ver den «Olsj- tersgen Tieger» deir Ellebee. t Muziek es gemokt der JeS Cammaert, oit 't gat van de mert. Jei Cammaert es ver d'Olsjteneers gienen onbekendjen, en zeh muziek es noijg gepreizen. 't Muziek van De Spekuloosje ziekte es iets poik, kupt heir allemool eh lieken, 't en kost mor ne Irang. T'es string verboeien de spekuloosje ziekte noor te drikken oi op te voeren zon der de toelootink van de schroijver. De Spekeloosje Ziekte. Lokoole revie ver op treooter te speilen. De scène verteigewoerdegt de grooite mert, meh 't Beliort, Markes, enzuvoesj. De kompeir en de kommeir stoon nor Markes te zien. Madam Gienepoeng daalt meh heeren boik eh kinjerkoesjken voersj zonder te zien woor das ze radj en terwoijled leist ze Ah... menhier... het aarsgat... hel aarsgat.. Zie benken, dat 'n wist ik ni... moor on gezien dat 'n nog anders ni gevroagd en hoi as vah gooten... peisdegek in men oijgen... da zal ooik ehn hol zen... en, op de wiljen boel zoij'k. Ah menhier... 't aarsgat... is een hol t'enjen va mennen drigge langs woor dad alles da langst de mond ingoot oit komt in de gedontje vah mes. Bravo Pie-Sis, g'hiel goed, 10 op 10 Toensj most ik ba nen anderen hier goon. Da was moeielekker zee mor alla... 'k ben der toch oit gerokt, moor hemmek ik meh gezwidj Den dienen begost oever de klieren. Pie-Sis, vroeg'n wazen de klieren... en hoeveil zend'er Ah menhier.de klieren da zen din ges... baalekes die twie sen twien van bin nen in ons loijl zitten en die looten eh vogt looipen ver.ver.lodj ons zeggen.ver ver... lodj ons zeggen... ver alles te smee- ren dad oon ons loijl beweigt, en t'er zen der veil zee, t'es te zeggen twie achter ons ooigen... de troonklieren, twie boeven onzen neis... de snotklieren, twie in ons keel... de spikselklieren, twie in de lein... de... de... pis, nie... de, I de nieren, ja de nieren toensj nog... wacht iensj... de dinges... de... de... zi menhier... 'k weit het zee... 't woerd leid op men tong mor 'k en kaan demi op kommen,... de... de... Allons, Pie-Sis, korroje... doe zien dagge straver zet as 't vraavelek geslacht Zie... toensj schoet het meh in iene kier te binnen... 'k zoij't en 'k was gepasseird. Lommen. in de beursgazet van menhier Gienepoeng die neivest heer, ooik al leizenen, op stapt. Da koesjken bold in iene keer teigen de kommeir heer bienen die ehn heulken opholdj en verschrikt achter oit springt. Madam Gienepoeng Oh... verschooinink madam, dooijed kieren pardong zee Kommeir T'es niksken, madam, t'es niksken Madam Gienepoeng (teigen heere maan) Alla, wad es da na... zied iensj Dad ehn es ni meigelek 500 Irang al Ik win dor in iene kier 5000 fr. Hoij Hoe dadde T'er es 500 Ir. al en ge windj 5000 Ir. dad ehn verstoon ek ni Zoij Wel ja 'k mandjegen der meh gisteren 10 te kooipen en 'k en hem 't ni gedoon 'k win toensj toch 5000 Ir, die 'k anders al zol verloeren hemmen Hoij Ah ja... azooi mor zied iensj 600 Ir. in iene kier boij 1 'k mandjegen der meh gisteren 20 te kooipen hoi 't ek gedoon 'k hoi dor in iene kier tvvelel dooijed ballekes zoiver winsjt. Wa dagge goij wintj langst den iene kant, verlieze k'ik langst den anderen. Bezoekt de CAFE CENTRAL in de Vlaanderenstraat. Goede dranken. Alle spelen. Altijd vindt gij er vrienden ol kennissen. Peeken heid in Ingeland gezeiten en ver- teldj ons van toijd iensj eh vortjen dat'n geer teigen gekommen es. Peeken verteldj In ingeland maan, door hee van alle kattekissemissen... alla, van alle soerten va kristelekke mensjen.ge verstoo meh eihn g'hedj katolieken van Rooimen, g'hedj protestanten, vier ol voijl defrente soerten... g'hedj boedisten, ketters en... oei, oei... zu veil ander nog. Op ne zooterdag achternoeng stont er azu eh kliksken op stroot meh ehn armoe- neka, a zu ehn soert va piaane wor dasze meh heer voeten op daaven. lest zonke ze eh lieken en ze dildjen azu ehn soert vah reklammekes oit... pergrams gelek es as ge gajer zegt. Toensj begost er dor eh woijl te preiken Wajer ehn weite ni wannier dat de dooid komt, en ge moedj alted geried zen ver te steirven... Vandoag lig ek in d'eiremen vah menne maan.meiren kaan ek in d'eiremen liggen van Brahma, en... In iene kier komt er dor ne h'hielen dik ken al... iene gelek as ge goij... en ha roept Heila, madam... zedde oevermeiren lie- ber eh 'k hem ooik eiremen Woor gebeird zee Het best gekend huis voor Hoeden Klakken Berets Alpin's is heel zeker het huis Camiel RINGOIR, Nieuwstraat, 53, Aalst, Tel. 801. Zoij T'es woor, 'k moent bekennen, 'k hem mier sjans as ge goij, Lodj ons ne kir zien, nor den teirem 1 Wa doet den Héliopolis eh Wadde van 4020 op 4:00 (zingende) ik goon verkooipen ik goon verkooipen Hoij En de Tubize eh vah 2700 op 2825 (zingende, ik goon ooik verkooipen, ik goon ooik verkooipen Zoij Wadde Hee goij Tubiezen Hoij Joi'k, 'k hem Tubiezen, 'k hem er too en goij Hee goij Heliopolissen Zoij (noijdig) Joi'k, 'k hem Heliopolis sen, 'k hem er 25 en 'k hem nog veil... (In iene kier zie ze de bienhaaverinne opkommen... Tot heere maan). Kom maan, wa goon ons order schroijven en nog onmiddelek nor de bank droagen. Hoij Moor... (zied ooik de bienaave- rinne),., ah ja, kom, host a anders veram deren me nog vah gedacht er) wg zollep 't ons kennen bekloagen... (alle twie al), II. Kompeir - kommeir - bienhaaverinne. Kompeir (tot kommeir) Da moeten toch schatroijke mensjen zoijn 100 Tubizen on

Den Olsjterschen Tieger | 1930 | | pagina 2