T'es slechten toijd.„, 't leeven es dier, En zooi veil weirk'looize doagen Ne Liepen. 00000000100000000 Koi Wil. PROEPER. 00000000i00000000 JflflElVEÜ 0000000010000000ÜI Jeï de krabber hoi ïamilje wooinen in Loik... Ha was dor nor d'eksposiesje goon zien, en, s.'oaves gink'n zen iamilje bezoe ken. Ha viel dor natierlek op 't onverwags binnen en g'hiel '1 hoizeken was vol volk. Ter was nog ander ïamilje gekommen, mor ver Jeï most' z'heer na toch ni jeneiren. Ze vroegen on Jeï oï dat'n bleiï sloapen. 't gein dad op 't ieste woerd onveerd wirt. Noor lank diskiteiren koste z'heer toch arranjeiren. Jeï zol boeven op de mansarde in ehn klein beddeken sloapen... en ze zol iën de wieg meh de kleinen ba Jeï zetten om dat er op d'ander koamers paljas par teir sliepen... 't was gelooipen... Jeï was kontent... Noor goe g'eiten en gedronken't hem men... surtoe veil potten gedronken, trok allemaan nor boeven. 'S nags, rond ehn ier oï vier wird Jeï wakker, ha most malgré zeh wooter moa- ken, mor nong de twie nieveranst ginne pot te vinnen, hoi der nog ehn venster in geweist.de maan ehn hoi ginne miniet getwoijïeld... moor op zoijn jooren deir ehn tekvensterken ïlossen was onmeigelek... wa gedoon wa gedoon Ha pakt de klei nen oit de wieg, leid hem in zen bedde... en zetj de wieg onder wooter.,. 'K ben der toch van aï zoij'n meh ne zigt va verloegtink en de kleinen zal den noam hemmen Dormei leit'n de kleinen veromjn zeh wiegsken, moor jaanverdekke, denne snotteneis hoi terwoijled g'hiel Jeï zen bedde vol gesch...reiven. Jeï zat in vieze papieren... mor na moet er hé nog mei lachen as 't he verteldj. Wenscht gij goed gekleed te zijn Wendt U tot het huis Wed. LELONG en ZOON, Houtmarkt, 6, AALST. Gediplomeerde snijder, ïijn verzorgd werk, buitengewone keus van Mans-kostums, Demi-Saisons, enz. De Spekeloosje Ziekte. Lokoole revie ver op treooter te speilen. Wieë ne kier zien, moijnhier, hoeveel da men akses gekwoteerd stoan Kompdr Joik' zee, pachterken, meh veil plezier... as ek mag weeten waïïer. Boerken Ba joag, moijnhier,... wacht iensj, zied iensj va veeren in de banken...; t'es azooi ieved iet van kri... krikoe... kri zi... Kompeir Ah hier... crégéco. Bóer Jist... krezeko es't. Kompdr Gisteren 715... en na 765... es tïoijteg ïrang boij Boa (lacht en vroijïd in zen hannen) Sis jongen, ga zaat toch ne vantj, zelle, ne wêe al 10 kieren 50 ïr. es 500 ïr. vé elk 250 ballekens... (tot kompeir) en de dinges eh, moijnhier de dinges... hoe hoetj da doa wee al Aie, aie, aie...! da Wannesses Sis hie woa zi..., in de trams, moijnhier..., Kameroot, mag ek a oevermeiren verwachtten ver ba ons kommen 't eiten Oevermeiren?... onmeigelek... men dochter heere kleinen doe zen ieste kom- miene. En oevermeiren acht doagen Hum... 't val slecht... K'hem ehn aavelek En binnen droij weiken Dad es nog slechter... 'k hem ehn begroaïenis ïiest Voorbehouden aan Fa. DE COCK-VERMEIR, Fabriek van Matten en Tapijten in Mourzouk. Schelde En Dender Regent Hotel, Statieplaats, 6, Dendermonde. Tel. 260 Twie gebroers die makanderen in ne langen toijd ni mier gezien hoin, komme makanderen teigen in eh klein steiken in 't zoiden va Frankrek. In 't zoiden va Frankrek es 't smerig en voil,... dad es goed bekost, en ze zochten volges heer de proepersten restorang oit ver goon ehn beit t' eiten. As ze binne kwampen sleig de voile reik heer teigen. Yettege toaïels, geloozen en tallooiren vol vliegen en vliegeplekskes... nen oeverhooip va stoelen en toaïels... nen boos die zwied- jen en stonk... anïin iet appetissant. Ze peizen ongoesjnoamen, ze zetten heer neir en beginnen te bikken. Patrong ehn betje zaat, a. a. b. De patrong goo nor zennen rechten broekzak, holdj er he snefke zaat oit en strooid dadde oever 't eiteri. Patrong ehn betje peiper, a. a. b. De patrong goo nor zennen slinken broekzak, holdj er eh sneïke peiper oit en strooid dad ooik oever 't eiten. Den anderen springd in iene kier op en roept Broer, ehn vroagd hem bogot giene mostord, zee wacht iesj, Or... Oram... 't es pecies nen arabisgen vloek, zei Sissen... Oram... Amen... Abouladjadjar... Kompdr (lacht en zoekt) Flier est tramway de Oran a Hamman bou Hadjar, es 't dadde Boer Joat t'es toch azooi ieved iet Hoeveel stoan z'eh Kompeir Weir hemmen hier de pr... en de cap... Waïïer est Boer Alle twie, moijnhier alle twie prrr... wilj zeggen privilialagé en cap... es j eh kapetoal 'k weet er ooik iet aï... nöa Kompeir: Ah, merci ver 't ranseijnement. de pr. es ni gekwoteird en de kap. es van 140 op 165 es 25 ïr. boij Boer A la bonheer! wêe al 250 ïr. toesnj hemmek doa nog..., moijnhier zee je meh moij ni lachen eh 'k ehn ben rnoa nen erremen boere rnensj... en ik ehn kan dad allemoa azooi me oitspreken gelek as ge j goijlen, 't stoa van achter, moijnhier, en de j Automatische en Elektrieke PIANOS Radios. Pick-up. Verkoop en Verwisseling VAN DEN EYNDE-EECKHOUDT, Dijkstraat, 108, Dendermonde. Tel. 271 Steeds overgroote keus van occasie pianos. Comptant. Gemak van Betaling. De presedent van de mootighedsbond gaï ehn meitink oever 't gevoor van steirke dranken te drinken. Alkol verbiest de mensj, alkol mokt del mensj kapot, enz... 'k hem zien twie grooitel drippels opgeiven on ne grooiten hond enl de biest es twie ieren nordien in de schrik-1 kelekste poijnen gestorven... In iene kier, ehn stemme oit 't volk. Da bewoijst da de janeivel ver d'hon-l nen ni gemokt en es. tranzeirs in Polen, 't zoijn twie oardegel noomen zelle, 't ieste es iet van oster...os..,B ostrowieze en twedde, iet van sossisno-l wieze en toensj hem ek doa nog iet da'k oml den duvel nie en kaan oitspreeken... iklï moen altoois paazen, zeg Sissen, op Hel Katrien ons kalf - no dadde ehn moeiel ni zoeken t'en es de moeite nit. Kompdr (leest) Ostrowice van 600 op|' 710... es 110 ïr. boij. Tubes et forges del sosnovice, van 500 op 535 es 35 ïr. boij I -1 Boer Allei, allei, haaïd op vah kommen,! a zekken ne goeien dag kom... (trekt del gazet oit de kompeir zen handen) ik looiplj agaa ba meh Siskaaken... wa za ze kontent! zoijn, ze meegen traaven... zooi gaa mee-| geloijk. Wa zal meh Siskaaken gelikkeg zoijn meh azooi ne gelierde vantj... te noste joar, raan ek per lokomobil, zegt hen, en 'k aan 't gelooive zelle Adjie moijnhier, en mersie zelle (Boer aï).

Den Olsjterschen Tieger | 1930 | | pagina 2