s E L L E B E E I G A B E N D'echte gazet. Léon BOEL In ons leste gazet hemmen verteldj hoe da Lowie van Zwiepentros oit gespeld) was meh 't ganzenblad. Zen abonnement was betoldj en ha ontving dus alle doagen zen blad. Zen vraa zo zu geere g'hat hemmen da Lowie heer nog iensj iet veirleisdégen, mor de maan 'n waa d'cr ni mier va weiten. Ue gazet wird toensj in stikke gésneên konterbiesje beletten, zoij de vraa, en in 't jirtrek g'hangen. Onze Lowie, ver oit zen gewoentje ni te goon, trok voersj alle oavenen om zen pintj mor miest ver te loisteren nor 't nies da Wannes allen oavenden on de kompagnie veir leisdegen. Dennen oaved stont er pertekelier veil nies in, 't groiste van aal was de schrikke- lekke ramp van den ingelschen zeppelin R ioi. In de tfoijfteg mensjen leeïdeg ver brand brrr... Lowie kreig er kiekevlies ai. Wannes... wie dad as 't a blieft nog iensj leizen vroeg Lowie, en Wannes leisdegen 't nog iensj. Wannes..., wie me as't a blieft iensj de noam en 't adres geiven van die gazet en Wannes gaf het hem op eh stik papier. Onze Lowie was 't er gielegans va gedaa- ven... ha'n was giene mensj ni mier, van g'hiel den oaved ni... en trok toensj ooik vroeger as gewoentje nor zen kazzemat. Zen vraa was ongerest en vroeg Lowieken, wa schildj er eh, maan ge zie zu bliek... zedde ni goed eh Zwoijgt er af vraa antwoerdegen Lowie 'k en mag er ni oppeizen, 't es te vried... 't es te vried en meh ehn bei- vende stemme en troonen in zen ooigen... begost 'n te vertellen hoe dat dennen ingel schen zeppelin, nen oijzeren ballon zu grooit as eh zjieschip, deir ehn onweir op de grond gesleigen was... en ontploft, hoe dat er twie en voijiteg mensjen loin 't huilen en te keiremen, en stillekes oon leefdeg on te- verbrannen wooren zonder dat er heer iemand kost verlossen of helpen. Charlotte, viel pekanst in onmacht, sleig heer hannen oever heer gezicht, en noor ienegte zjiemelis toch uitgezicht g'had t'hemmen begost ze te janken, snottebellen lank, en eh schietgebedeken te preivelen. Lowie most vertellen hoe dat 'n da wist... en die gazet mostin hois kommen... da was ehn echte, door wiste toch nog iet van, enz. Lowie dei schroijven nor ehn abonne ment van die gazet en vroeg aal de nim- meroes die al verscheinen wooren. Moor die gazet bleif weg... acht doagen, veertien doagen... en nog niet. Op ne zeikere meiret ging Lowie doppen in 't weiklooze fonds en trof door aal zen kamerooten oon. Wannes was beizeg meh 't verschrikkelek nies te leizen van die moijnramp in Dosjland oever de twie De Sigaren Ellebee bijna overal verkrijgbaar, worden reeds aanzien als de beste Aangenaam van geur, lekker van smaak en niet te'kostelijk. Vraagt prijzen en stalen aan LEON BOEL, Dendermondsche steenweg, 68, Telefoon 953. AALST. Aan de Moeders, De zuiverheid uwer wichtjes gaat boven alles, niet waar Wascht uwe kinderen met Radiosa zeep, gebruikt een weinig Radiosa- Crême, om de verhitheid te vermijden in geval van hiksel of brandpuistjes, aarzelt niet, rap een weinig Radiosa Crème en alles verdwijnt. De weldaden van de Radium, waarmede beide pro.dukten bereid zijn, zijn onnoemelijk. Verkoop in 't groot en in 't klein. Modest BEECKMAN, Lange Zoutstraat, 1, Aalst. hondert 't foijfteg leefdeg verbrand, verstikt en begroaven... en da stond in grooite letteren in 't mostordblad, woor da Lowie nor geschreiven hoi. Wannes leisdegen da twie kieren... Lowie vergedjen te doppen en gink nor hois. Zen vraa stont on de deir hem af te wachten... zoij'n dor just van den oijzerweg twie grooite boolen gebrocht op 't adres van Va Zwiepentros Lowie, en eh klein paksken gazetten. De boolen wirten oepe gesneen... 't woo ren aal de nimmeroes van 't mosterdblad die al verscheinen wooren. Charlotte begost te koijven, Lowie stond van d'hand goesj gesleigen, en, ver zen vraa te kalmeiren, begost 'n te vertellen oever die grooite ramp. En 't stond in deis gazet zee..., Wannes hei da geleizen... en ik hem 't ooik gezien... in grooite letteren. En't er stoon schooin romangs in, ooik... 'k zal a da van de wintjer allemool veireleizen. Op iene kier wirt er ehn gazet in de bis j gedaaven... Lowie liep er nortoe, zedjen hem op zeh gemak en, verom zonder noeta te neimen van de verdeelink van de kolon- nen, begost'n herd op te leizen Gisteren achternoeng werd er ehn vergeerink deir ehn stooitkeire noijg be- schoodegd, tot hier toe zen der al honderd dooi, d'oirzoak van da verschanjsel es nog onbekendj, den doader van die zwans zol in moeilekheden kennen vallen want 't es be- weizen dat er vergiftigink in 't spel es' want de liefde es blendj en deir de grooite smooir es zeh spoer spoerloois verdweinen meh verbroijzelde kop onder ehn gewooin toafel meh toile sirei. Hei vege storm op zjie, de visch kostelek betoldj, men es zonder nies van eh spoor- boeksken van voijf per hondert intrest, peisd allemool op de toekomst want de stombooit es meh maan en mois vergoon... voetspoeren zen rond de barak ni te zien... de verklooringen van den boswachter zen meh twie oon ien gekoppelde woages ver zonnen en verwacht om 8 ieren op 't vlieg- ploijn in den Boerjet. Het parket es afgestapt in de groeisjte geheimhouding en, ver goei resultooten op te leiveren om acht ieren te bedde liggen verzien van de nooidege materioolen ver alle lochtverplosjingen en slechte gazoit- woozemingen te beletten. Gevroagd ehn deftege en ierlekke vraa ne meiter diameiter van onder en van boe ven gesloeten, 't Bloed plekten nog on heer hannen en kost nimmer loochenen, twie joor en half prison gepurjeird zonder ongemakken of krampen in ne gesloeten torpedo met nieve bannen conduite interk •eure. 't Onderzoek brocht oit dat ehn slechte lovdink was, ne verstopten bek en ne wooterlooip krioelende van ongedierte en afval van snooren. De dochter van den ieste minister vloeg gepasseirde weik meh heer nief masjien zonder moteur in onderhandelingen meh nen ingenieur van wooters en bossen vei 't plassiren van heere wootermeilen in del onmiddelijke omgeivink van ehn melkeroy.l D'ieste proefneimink gaf volleidige voldoe-l nink, allemaan was kontent meh de beloitel dat de noste kier nog veil beiter zal goonl en 't publiek zal in de cinemas aal de be-l weirkingen van d'operoosje kenne zienl deir ne vertraagde film. 't goo voersj. I KASTRO Dendermprvdsckesteeriweó 1,, Chaussee deTermonde Job AALST - ALOST Tel. 953 Ver verjoordoagen Ver noamdoagen Ver nievejoor Sintje Merten enzuvoesj, kêe gienH beiter kadoaken geiven as eh kasken ELLEBEE SIGAREN. Ik za der ten eh schooin spel koorteol boij doen. Ellebee. I Bananen es goed eiten en da werd nl serrewoerdeg veil gekocht. Oeverlest stond er eh schooin vraamensiB on eh kroam... Hoe veil kosten a bananen eh Ne Srang, iffera Ze pakt er ienegte vast en kiest er heciB droij oit... 'k Za de deis pakken, Goe, madame, 'k za z'in eh papier® ken doen Hoe... iest zegd' iffera... en ni madame. Eh... joik... op de manier da ge dj froit keird hem 'k gezien dagge getraad Zetl c Wie heit er jiêr voeten Alle doagen visiet van de spesjalisB ekstrooigen, ajoinen, knoebbels, ver alle® est er remeide ba JEF LAMBRECHT® Kattestroot, 21. Goï nor't Jiêken eh® draagt toensj op toijd hair bien de merke® mei zêe

Den Olsjterschen Tieger | 1930 | | pagina 4