Ze dansten, ze spronken, ze mokten plezier, 't Was g'hiel zeikes 't effekt van 't goed Tieger bier. Ba de sadooten. Brievebis, Ph. J. D. Rogghé. Petje Chaalen. 'n plaa voort. Wel bedankt Ba den Auekoot. Kinjervroagen en antwoerden. Aal de schachten stoon op de koer van de kazeirem op rang ver de spekse van de kolonel. Noor de spekse doet de kolonel heer allemool in de ronde zetten en geiid heer ehn klein reidevoerink ai... «sadooten... beste vrindjen... 't leiger es ehn grooite Samiljê... ik.wensj heir allemool wellekom in ons grooite iamilje... heir oeverste zen allemool brave mensjen die ni beiter ehn vroagen as me heir allemool goed oeverien u kommen gehooirzoamd atoos en rap on heir oeverste ge zedj er goed mei vooren Ik ben de kolonel... vader van 't regi ment... ik ben de vader van heil' alle mool...! A ziet dor ne kleine schacht stoon die meh zenne mond woijd oepen nor hem stoot te loisteren en zeid Hee 't verstoon, kameroot Joik papa 2de dag. De briefdrager komt 's anderdoags op de koer en roept de noamen ai. Sadoot Koppes Ter kommen voiji Koppessen ai die alle voiji heer hand oit steiken en alle voiji eklameren ze den briei. De kapetoijn komt ■r tissen en roept geiid hem on den aadsten en dormei gedoon.! 3'lc dag. De koperooi geiit de strikse, de jonges móeten lieren marcheiren.Ien... twie... twie, links... regs... enz. halt zeg ensj, goij door meh annen dikke kop, kom ensj hier... azek zeg halt wa moei 'oensj doen a... eh... menne koperooi, jtoensj rnoen ek ophaaven va marcheiren «o gie eizel, droij dobbelen eizel..., nertekoe ten es azooi ni dak heir da ezeid hem Azek roep, halt... toensj zedj anne voet die op de grond es, neivest den tienen die nog omhooig es... en ge boejeird ae mier verstoon... mertekoe en avant... marsj D'ingezonnen artikels, hoe das ze ver- choijnen oi ni ehn wèrren ni verorn gezon den, oi ten woor dat er nen timber van 0,70 poij woor. Molleken - Dad. en teive men ni loote ver- ;choijnen zee kindj... 't es nog al eh wa epeiperd eihn?... vindj'het ook ni In ,11e geval merci. Knopgat - Ehn annons kost 75 oi 50 5r. t es te zien.dorveir wer het 20.000 kieren tfedrikt, es da ni veirdieleg Annen tekst, ie de klaa boij moe binne zen veil" nieve- oor Blomkcoil - 't Doed ons plezier dagge elachen hedj... dat d'ien gazet eh wa bei- fer es as d'ander dad es woor. Dammen losten altoijd stravver om stravver doen, up den dier zollen de mensjen heer dooid |achen... en dat 't kloksken van Rooimen lost loin, ge zoagd in Olsjt ni meer as lachende smoelen. i Brief aan den Commissaris van Police in Aeist tot het bekomen, permissie om het vertrek of kakhnys voortijdig te mogen lossen van den en September 181.7. Gemerkt 't laxierhuis is zoo vol Dat ik met mvnen agterbol zit in de coniituren heb ik een ruime knaap aengedaen en een accoordje aengegaen om langer niet te duuren. De knaap zoo dat ik nu bemerk om hem te houden in het perk van 's graavens oude wetten En wil voor avond klokketien mijn overschotje niet bezien oi geenen voet verzetten. Nu is mijn vraag, geagte heer Als dat men graag voor dezen keer wat vroeger zou beginnen De eerste reden daarvan is om voor de groote duysternis dit draetjen ai te spinnen de tweede zoo gij wel begrijpt dat is de liefde die mij nijpt tot mijn jong troeteldiertje die ook gestadig na de man gewis zoo lang niet wagten kan berooft van haar plaisiertje Nu bid ik uw autoriteyt die staag nog al bermhertig zijt. Mijn vraag te accorderen opdat, met d'eerste duysternis dat pakje morsch oi vuilenis 's tads wallen mag passeren. C'est la grace, Chaalen zenne zoeng es getraad. 't Was al lank lein dat 'n hem iensj weisten bezoe ken hoi, en na dat 't weik toch slabbakten gink er he toch iensj boij. Spoijteg dat er onderweg toch zu veil kapellekes wooren wor dasze tieger verkooipen... 't was wel vier ieren as Chaalen de deir oepen dei... Zen schooindochter was alleen thois. Aa, petje Chaalen... wie dammen door hemmen zedj a agaa ehn betjen, 'k zal eh goe potjen kaiiei moaken, Riekes es dor just oongegoon zi, en tes bogoi zu lank lein dammen a iensj gezien hemmen. Ta, wacht ehn betjen, terwoijl dat de mooir zoedj, zal ek agaa de kleinen boeven in zen beddeken leggen, want ba denne stinker moei alted ne meniet oi voiji bleiven boij liggen, veil' dat'n verkocht es. Oei, Molleken... as't mor dad en es kindj, doe mor gerest voersj... 'k zal e kik hem wel boeven doen... eihn Chaaleken... kom me klein Chaaleken, kom ge meh petje Chaalen mei neinei kindjen doen. Bonpapa trok meh de kleinen nor boeven. Melleken dekten terwoijled de toaiel... moldjen kaiiei en zergden ver ehn betjen bik. Azu apeprei eh kotierken nordien goot de trapdeir oepen en de kleinen verschandj. Maaken... pepe Cha sopt aal zee... en asooi jonken... jonken Tabloa. Mang, verteldjen ons ehn voort Wa zoaten meh ons vieren te biên, 'k loot '11 koort vallen... 'k zien onder toaiel en 'k en tel mor zeiyen bienen. Zeiven bienen ver ons vieren 1 't Zat misschien ienen boij meh ien bien T' en doet. 'T Zat misschien ienen meh zen bien onder zeh gat T'en doet... hi hi hi... 'k hoi meh misteldj. 'K hem ne kameroot, ienen van de kris- telekste mensjen die ge kendj drooimen... Oever aal t'geen dat er hem veire vald bedankt'n den Heimei.' Heit'n ehn vallink ten zeit'n Merci, menne God, 't zol kennen ehn bronchit geweist hemmen. brekt n eh gelas Merci, menne God, t zol kennen ehn karaf geweist hemmen. komt 'n ehn liereke vraa teigen Merci, menne God... ze zol nog veil liereker kenne geweist hemmen... enz. enz. Oeverlest goot'n nor de muziekberg en, ehn doiï die dor oever vliegt lodj iet vallen, just terwoijl dat'n on 't goapen was... en 't was just in Zenne mond. De maan spiekelet oit... koist zenne mond ai en Merci menne God... g'hedj de wereld just geschoapen... want hoin de koeien moete vleiringen hemmen....! Goeien dag, madame Victoire, wa goe nies Dag menhier den avekoot... ik kom a zeggen da'k zo wille schien Jaan, sapperlotsloot'n a misschien Oei, nien zee... te konteroore. Drinkt'n hem zat Baanien... ha'n drinkt nooit ni. Verkwist'n zeh geldj Ba nien... a es ieder giereg. A wei ten A vermorzeld me. Wadde wie zeggen dat'n... Joot, menhier den avekoot... dad es't. A... dad es vies zee, zendj'n meh iensj dak dad iensj onderzoek. Twie doagen nor dien. Mor madam ictoire, anne maan es g'hiel normooi G'hiel normooi.., g'hiel normooi... kribbeld hem iensj Mama Zeg, snotteneis, as ge ni braaf ehn zet, goi eh meh 't meissen sloapen, zee. Kleinen: Aie...toensj zopapakood zen... Papa, mager nen anderen menhier teigen meh mamaken Cherie zeggen eh I a, ne weiveneer es da de maan van ehn weif

Den Olsjterschen Tieger | 1930 | | pagina 3