Meh vasteloaved komt er veil volk nor1 hier, Want ze} meigen ons goed Olsjters bier, De grooite Mert... den Treoter en Markes. EENE ONTDEKKING Ge wetj toch zeiker allemool 't nies aal A wei... onze schooinen treoter es afge- broeken en verhoisd. Ter es in 't stad al eh woerdeken oever gezjieverd, da kee wel peizen eihn Den ienen zeid didde en den anderen zeid dadde, mor nimmand ehn wetj er 't loyn ni al. In de liestkommisje est er ooik al 't ien en 't ander oever gesp roeken. Wil ik heir iensj 't verslag geiven van d'olfisiéile zit- tink van de fiestkommisje 'k en was 't er wel ni boy zee (da gelik ehn hem ek nog ni g'had) mor 'k hem 't toch gezien van ienen die 't hooiren zeggen hoi 'k gelooif toch da de iiestkommisje bestoot gelek as aaide kommisjetoyten, 't es te zeggen, ne presedent, ne schatbewoorder, ne sekre toores en voersj leden 'k en zal gien noamen noemen ver de goei reiden da 'k er nimmand ni van ehn kaan. VERSLAG Allemaan es teigenwoerdeg De prese dent oepent de zitting om 8 uren in ehn goei verlichte zool. Twie lambeljen en ehn doois boezjies stoon geried in reseirve tei- gen dat den elektrik oit sloot. De President (sloot op ehn belle) Menhieren, ik verkloor de zittink geoepend en zol veire stellen van mor direkt 't ieste poentj van ons dagorde oon te pakken. Ehn Bestierslid. G'hiel goed en wel, mor op ons konvokoosje stoot 't dagorder allensj ni op. De Sekretoores. Dad es woor... 'k en hem't er mor op ienege opgezetj.. 'k en hoi ginnen toijd ni mier. Presedent. AUei.. dad 'n es niet, 'k zal heir vervolges weg aal de poentjen opnoemen. leste poentj de kiosk wa zemmen na oijgentlek van zin Foijtelek moet 'n weg, dad es ehn ioijt da zeker es.. Fleis schatj 'n tobbel tooip.en ziede gajer da da just gebeird as de pompiers on 't speile zen... mensje lief, 't woor ehn ramp.. Ehn stemme. En woveir na jist de pompiers, 't zal toch zekken 'n groeijer ramp weizen, most'het ons meziek zen. Ehn ander stemme. Ja, bogoi, en ons meziek toensj oi ehn wert da misschien ni geteldj Ander stemmen. En 't ons eh... en 't ons Presedent. Menieren.. kalmte ast heir blieït, ge zitj hier toch in de koomers ni... zeiker.. Ehn stemme. Aie.. zied iesj.. heegoij messchien al in de koamers gezeiten eh Presedent. Stilaans, menhieren 'k hoi ghiel zeikes ehn ander meziek kenne pakken as veirbeldj..moor ons kommisje es boiten alle poletiek en dormei hemmek op 't goed val het oit... de pompiers ge noemd.. en dormei es 't geschil gesloeten., hoep ek... Wie vraagt er 't woerd. Iemand. Ikke, menhier de president., en g'hedj ghiel goed gedoon, menhier de presedent, want ten es den ieste kier ni, menheer de presedent... das ze Brand roe pen... just as de pompiers speilen... men heer de presedent. Ehn stemme. O gie llamak De Presedent. Yroagt er nog im- mand 't woerd Iemand. Ikke, 't werd hooigen toijd dammen oever goan tot 'i dagorde. onzen theoter es versleiten en voil.. ha moe weg, dooroever es allemaan 't akkoord., en dat er ne vesgen moe kommen dad es onbe- twistboor... moor waiier ienen en woor? da moed hier na besproeken werren. Ehn stemme. Dad es iensj gesproe- ken, zë, zedj hem bogot recht oever 't ber- gershois... eihn.. menier... Nen anderen. Op heir gemak eihn lodj dee kinjerozje door Ik stel veir van ne rollenden teoter te kooipen.. gelek in Bris- sel.Gentj... Leiven.. Brigge.. Ieperen... Blankenbeirg.. 'k hem ze gezien en me iensj oever geranseigneird die kost ape- pree vijftig doeizjed frang.. 'k stel ooik veir van allemool gelijk iensj gon nor te zien Iemand. Jommer ja... alles ver niet den bik ooik Ienige stemmen. Eh nie zeiker.. 't zol der nog dad oon mankeiren. De Presedent. Menhieren, ik vin dad eh schooi veirstel, es allemaan dor mei t'akkoerd Ja Sekretoores... schroijïd op. Menhieren.. 'k moen dennen hier felisi- teiren oever zen goei proposisje Alleman. - Vi van onze presedent... wanneer goomen ehn est in Ieperen ple zierig eh 'k en hem nog nooit in de wint- jer de zjie ni gezien, 'k weit er de weg zee. enz. enz.. Presedent. Dad es toensj opgelost., wa zeilen door op de toekommende ver- geerink voejer oever oitbreijn j Twiede poentj Markes. (Meh eh zoet stemmeken en eh monje- ken gelek as eh kiekenholleken)... hum.... hum., ja... menhieren.. ziede.. dad es ehn delekoote kwestje... denne mensj stoo lie- rek in de weg, ha belemmerd g'hiel 't zicht van ons schooin belfort en ooik nog 't geifd oonloijdink tot misverstand en dus volges hoijligschenjeroij (meh ehn beivende stem me) hoe dikkes ehn es't al ni gebeird dat er eirem boeremensjkes zen die beiweigen noor Holjtert, Sint Job en Bogoijnhoï en die meh g'hiel ieren rond Markes stoon te droin meh heere rooizekrans in heer han- nen... dad ehn zol ni meige gebeiren. Ehn stemme 't Zal in den Olsjterschen Tieger kommen zee Presedent Ik verbien iemand door eh woerd van te zeggen, heit er immand eh veirstel ver Markes te verplosjes immand Ikke, wa zeilen 't standbeeldj van Finatkoei zen platform hooien en kadoa doen on de keirk... en wa plaseiren Markes in zen plosj meh ehn grooite fakkel in zen hannen die boeven d'hoizen oit stekt... de VROIJHOIJD verlicht Olsjt... want in Olsjt zemmen toch noijg vioij... ne woor (algemien gelach en geplasj). Presedent Menhieren, lodj ons ser- jeis zen... heit er... Nen anderen Ikke... wa zeilen hem op de Kat zetten as post fiks.in zen slink ooig eh rooid licht... en in zen recht ooig eh groen... Nie... mor serjeis... dammen hem na foijtelek op de Kat zedjegen, op da ploijntjen.ehn eh schooin hofken rom- mendom... Ehn stemme En schooin blommekes dat er d'honnen kommen op zjie... veren... wajer ehn hemmen gien pissoijnen ne mier, d honnen moeten ooik gin ni mier hemmen Nen anderen Jommer, wa zeilen d'er ehn grilje rond zetten De Presedent Menier 't werd toijd... wa zeilen de zittink sloiten... wa zeilen toch moeilek 't akkoerd kommen, ge zed allemool te slim van den oaved... Menhie ren de zittink es gejeiven... en tot Vroijdag! De kommisje gink dus oit ien, en gelek as 't gewooinlek goot, elk trok nor zenne gewooine kaffei om ne goeien tieger... Door hem ek nog 't ien en 't ander g'hooird. Ter komt ne grooiten kiosk in den beton arméne g'hielen hooigenZe zeilen der eh wachtzoolken moaken ver d'autobissen... eh kotjen ver de gazettemaan... eh patat- fritkotjen... meh sgerregossen... mosselen, enz. en onder de grond eh pissoijn... Van binnen in goon ze^wooter trekken, ver rooi viskes te kwieken ver op de voijvers van t park te zetten... en ver as't moe zen iensj eh wooter fiest te geiven. 'k Za der heir mier oever zeggen in onzen volgenden nimmeroe. Ellebee. Van Gatspiegel had wat te lang nitgeze ten maar allee als ge eens overal wilt gaan!... En de uren duren maar zestig minuten. Doch, als hij thuis kwam, bij moeder de vrouw, luidde het op zijnen to ren 't Is een echte schande, zei ze, voor een getrouwde man, die zijn huis vol kin deren heeft,en die... Zwijgt, vrouwken, zei Van Gatspie gel, ik heb iets gevonden. Ja, zei zijn vrouw, en wat hebt ge gevonden Uust stillekens, de kinderen zouden het kunnen hooren. Daarmee mocht Van Gatspiegel op zijn gemak slapen, maar 's anderdaags, als ze alleen waren, vroeg de vrouw Wat hebt ge gevonden Dat bier van De Blieck beter is als allemaal d'anderen. Kastar.

Den Olsjterschen Tieger | 1931 | | pagina 2