Bericht aan de vreemdelingen. Drinkt de bieren der Vraagt overalNen Tieger beter bier bestaat er niet, ook nog Super Tieger en Dubbel Stout G. D. B. Beter dan honing. Nen trok va ne kleinen die goed op sloebberken trekt. T'er zal gienen d'ienen verloere looipen, Allemaan zal hem direkt nen Tieger kooipen. Brievebis. STROIJDPENENINTJ SAK SA TOER Ter was iensj ne voir va familje die nog al veil leisdegen in'boeken woor da van alle roodgeivingen in stoon, en onder anderen, d'ieste zergen toe te dienen ba ehn ongeval in aSwachtink da den doktoer arreveird. Oeverlest zat zen dochterken in de vloer te speilen meh totjes en knopkes, enz. In ienen kier tert paaken op da schopken heer klein vintjes da bloeiken begost te janken en t'hoilen dad hert en ziel verginken. Paaken was verschrikt, ha rappeleird hem in iene kier eh lesken oit nen boek, pakt 't klantjen op zenne schooit en zeid Kom men ingelken.meh klein patoer ken... oh staate papa... azooi ons klein kasterboentjen zjier doen... kom agaakes, kom... papa zad er on zoigen en beiskes opgeiven en 't za sebiet gedoon zen, zi...» zu gezeid, zu gedoon, de knol pakten da vintjen in zenne mond ver 't bloed doen te sirkeleiren en ver azooi te beletten 't noagelken oit te vallen. De remeide most goed zen, want 't bloei ken hiel op vah keelen en de poijn was vergeiten. Sloeberken hoi da gespannen en zeh gipken lachten... ghiel zeikes hoin iet in zeh gedacht. Ha zedj hem ba zeh zisterken] op de grond en mokt ehn toereken van totjes. Moeder komt binnen en sloeberken begindj in iene kier te bleeten... oei oei cei mennen tien... mennen dikken tien... moeder heid op mennen tien getorren... cei oei oei... paaken, paaken... zoïgd er ooikiensj oon Amedei dei dei Tes ehn toeSSe voort, 't noste mondj za 't verschoïjnen. As g'iensj langst de post gotj stert dor toensj mor zes koegels op reckenink 232000. Aad-Antiek leste klas, mersie... de noste kier stoog' het er in. 'K mag er tog ienegte woerden oit looten eihn want 't es nog al grol zee. Barabas, zat gezoepen en gesmoeird In ehn keiken op de zaastropoeirt Riep loijd op, allemaan mocht het weiten, Dat 'n g'hiel zen broek hoi vol geschreiven. Zonder iemand willen te betichten, Kwamp de knol dor iet verrichten, Iet da zondegd teigen 't zesde gebod, Ge kendj hem hein, 't es giene kleine zot. Mor deize kier viel het hem ne mei, Want 't was veil volk in 't stamenei, Va koleire heit'n g'hiel den tooig vol gespagen, Den boos heid hem rap boitengedagen, Meh ienegte klasjen... en ne vloek ol tien... En da'k a hier nooit nimmer ehn zien Barabasken joon ge ze ne vieze knol... Ge stond dor na... meh a broeksken vol Lodj ge liever 't vraavolk looipen, En goad a op a gemaksken nen tieger kooi- Broekvol. voijl santiemen. (pen. Ik geil heir hier 11e santiem of zes, Omda voijl santiem de moeit' ni 'n es, Ver de voort van Nates (1) te vertellen, Ha zad'er hem zeikes noijg mei kwellen Es't oit jiedasseroij, ol es't ehn lol Al oeveranderen nacht doet'n zen bedde vol En zen Wanne (2) z'es meh hem getraad, Leih neivest hem en es ooik vol baat. Wanne, da schoap, es ba nen doktoer gegoon, En heid hem de kwestj' oit ien gedoon. 'T schoap stond dor va schrik te beiven, Morden doktoer heid heer ne rood gegei ven Den dag da Nates ni ehn kakt... Moeie zien dagge GOIJ hem 't zelde bakt Wanne heid denne rcod omtaaven En al oeveranderen nacht lei ze te daaven En ze zetj heer toensj, meh heeren doel Vlak oever Nates zenne stomme smoel Om hem ooik goed oon te smeeren, Moor, as Nates hem begost te weeren Riep Wanne Hooird iensj Nates, boer T'es hier gelek ba Kalle, Sak-sa-toer Zeive santiemen omda menier de perfes- ser nog a dikkes in zen school zingd va Cocorico (1) boijgenomd Jang (2) boijgenomd Adeline Ach santiemen omda de blieke gip op de koer in surveianse nor 't hoizeken most looipen, en, as'n weir kwamp, zen boeken loote liggen hoi en meh 't scheil van 'tfetrek onder zennen eirem verom kwamp. Neige santiemen omda de winkel baat verkupt bazonderlek as n in zen logje zitj wor dat er 'n herteken oit gesnêen es in de deir en dat er ne g'hielen hooip stonten te wachten meh ehn bien omhooig en heer hannen op heeren boik... ehn goei voort ver iste April. Tien santiemen omda ze zingen cham petter op a bille stood ehn letter... op a hol stood en oe, o ge liereke mertekoe... Fix an plas repoa. Zeg, opsteller... oever die liekes eihn in anne leste nimmeroe... zedj er teis ooik iensj in astablieft Polle es ne knol die hem geeren ameseird Polle... oit de barakken ge kendj hem wel eihn Ha pakt nog al geeren eh potjen en as'n goe gezeiten es wetj'n ooik va gien nor hois goon. Dad n stont moeder de vraa ni noijg oon ze reklameirdegen atoois en Polle beloel- degen atoois dat 't de leste kier was. Oever lest was'n toch weir al bleiven hangen. Ha was ivveranst in ehn keiken binne gerokt en hoi nog al ienegte schoe- keloengs binnen. t V as reidelek vroeg in de meiret as'n on zen deir begost te rammelen. Virzje, zen vi aa, hoi heer oijgen zitten opwinnen en groen van koleere, dei ze de deir oepen O gie gepantateirde zatlap.gie sme- rege biest ge kendj op a pooiten nimmer stoon... woor hee naa weir al gezeiten... sprekt ol ik sloon a de kop in. Polle, meh ehn manier van ne grooiten opera zanger... lei zeh slink hand op zen herten... meh zenne rechten eirem veroit en nor omhooig, begintj'n te zingen Oeveraal... oeveraal... waar dat de meisken zijn... enz. Virzje pakt den bes tel en roept Ik kaan ooik zingen zee... En gevoeldje geh da ni... en gevoeldje geh da ni.T es al viertien doagen lein da Polle nog oit geweisd heit. Brouwerij De Blieck

Den Olsjterschen Tieger | 1931 | | pagina 3