Den Olsjterschen TIEGER 1 I I —o— H BRAVOA Anders gewildj. Klacht. DE MIZEKANT. NE SLIMMEN BOER Spiritisme. 3e JOORGANK N° 3 0,50 FR. PER NIMEROE. Den 15 Meert 1931. verschandj alle monjen iene kier Bestier en opstel Deiremonsche Stieweg, 68, Telefon 953. Die hem wildj aboneiren kan 6,50 Sr. zennen op postcheck van Leon Boel, n° 232000 Annoncen werren onveerd. Aal d ertiekels moeten ondertiekend werren, 't bestier es ni responsoabel ver d'ingezonnen vortjes. d'Abonnementen werren per post ver- ki zonnen. De veirege nimmeroes keê altoyd kroygen. Bravoa, Fiestkommisje ge verdiendj de lol van aal da mensj es. Heil" voort was ed... De karnaval es opperbest gelikt, de Siesten zen allemool goe vah stoapel gelooipen. Onzen Berremiester, onze kommissoores van Poliesje verdienen ehn ierreme deko- roosje Ons poliesje agenten hemmen doen zien das ze mensj yooren... van alle kanten werd er heerloS toegezwoid... Olsjt est er boeven op honderden doois- jenden vremdelingen hemmen hier geweist en beloeld da ze 't noste joor nog weir kommen meh heer Samilje vrienjen en kennissen Wa dat de stoet betreSt... in 't begin est er eh klein sidderingsken in de meinigte ontstoon. As ze da plaksken leisdegen wor dad op stond dat onze kleinen ziek was, mandjegen allemaan dat 't den «Belj» was, omdat 't zu goe ni ehn gink as anders. Mor alla... alles es goed algelooipen... wel langst hier en langst door eh klein akroaken... ne mensj die ne kier va zeh peerd most terren ver iensj te wooterizei- ren... (de polisjeehn heit toch niet gezeid... de stoet most doveir wel tien menieten wachten mor alla 1) op de mert iensj in twie'n gesneen geweist... eniin... 't was goed;., 't was opperbest... en in den noam van aal d'Olsjteneers (d'echte de ver- bastordeirde trekken men ons nie oon) roepen men Lang leive de fiest-kommisje, lang leive ons goei poliesje en heer cheffen... lang leive de vasteloaved van Olsjt De Redakse. Ne jonge kadei zoij alted, as 't oever traan te pas kwamp, da zoyn vraa, as'n hen vah ze leeven een zol pakken de droy volgende goaven zol moeten bezitten. 1. In de keiken ehn goei koekes, 2. In de salon, ehn madam van den hooige wereld, 3 Tissen vier ooigen ehn lie! kindjen Na was'n getraad en ien van zen kame- rooten vroeg hem hoe da zen vraa on zen wensjen voldei. Ha zoij va jo, mor da de rollen omgekierd woren. In de keiken est ehn madam van den hooige wereld, in de salon es't eh liei kinjeken en tissen vier ooigen es't ehn goei koekes. Pie Oever viertien doagen verlies ik meh nonkel Leon, en vandoag verlies ek men vraa, 't es toch droe! eihn. Jang (meh ne zicht) Steltj er a in Pieken... 't es t'alle kanten iet - as ge ne kier in ehn slechte perioede zet... ik hem wel iensj voyï paraplies op iên weik ver loeren 't Was op ne mondjag meired, 't was vried g'oijsseld, ge kost a meh moeite rechthaaven. D'ottomobils schoeven van den iene kant van t stroot nor den andere kant... 't beste was nog per veloa en de die schoeven toensj nog van onder a gat. Op de sintj annabrigge kwamp er dor eh ïlink mammezelleken afgerejen meh ne rol muziek onder heeren eirem. Jist gelek as ze de brigge oever es derapeird heer machien, en, hoi der dór ba toeval gienen hier geweist die heer op toijd kost grabbe len, z'hoi heer kennen groeite zjier doen. Ze viel toensj van heere veloa flak in Merteng zen eirremen. Merteng reis oit, viel op de grond en die mammezel dor boeven op en de veloa boeven heer twien. 't Was dor ien verweddelink. Meh veil moeite gerokten Merteng los, ha heft die iïfera op en heire veloa ooik, en meh ehn eir gelek nen doktoer Voila lief kindj, en ik hoep dag a giene grooite zjier gedoon 'n hedj Die iiiera brekt in bedankingen los, stekt heer polleken oit en vroagd meh ehn van erkentelekhed beivend stemmeken Mag-ek astablieft weiten menhier, on wie dak die miroakeleize reddink te dan ken hem 1 Zeikes, iffera... g'hiel verierd en Merteng holdj oit zenne zak eh visiet kor- tjen en gaf het heer, meh ehn eir van ne grand seigneur As 't a belieft mammezel D'iffera leist hert op MARTIN DE S... Muzikant. en, in iene kier schitj z'en ne grooite lach Ekskuseird, menhier..., 'k kost 't ge lek peizen dagge muzikant wordj on de manier worop dagge meh meziek vast grabbelden. Nen boer van teigen Antweipen, nog stommer as den stomsten boer van Oelen, was iensj nor 't stad gekommen en zat te loisteren meh zen bakkes woijd oepen nor twie schaa knols die beizeg wooren meh vortjes te vertellen. Z'hoin den benk zen stomme smoel opsnei gepakt en ze stoemp- ten onder ien Spant zen gip Iensj ne pooter schiljeren Kinne lenen van de twie teigen den boer Zeg, menhier, goij ze zeikes ne vrem- den van op en ander Eh... eh... joik menhier. Hier in Olsjt zitte schaa knols eihn Eh... eh... joot menhier V erstoi dad eh schaa knols Eh... eh... nienek menhier Kee meh na zeggen wat da dad es iet wor dag'er TWIE van hedj en da per tang mor IEN ehn es Twie... ien... nienek menhier 1 A wei, dat zen twie schoenen en 't en es mor ien poor 1 Eh... merdjienen... dat is woar... hi hi hi... dad es foijn Wetje na iet woor dag er VIER van hedj en da pertang mor twie 'n es Vier... en mor twie... nienek, dad es al moeilekker, dad en weit ek ni. A wei VIER schoenen en es toch mor twie poor. Eh jemelis toch, hoe kan ne mensj zu stom zoijn eh Wetje teis eh Ik smoijt eh wit bol leken op ons tek en 't komt er zwert af... Joik zee... na ehn hee meh nimmer vast zee, ik weit het zeiker... Da zen zes schoenen en droij poor Ba joi'k, 'k gelooive 'k ikke dor oon zioeverlest woore men ba Klara en 't kwamp te pas oever de toafel doen te droin. Wa begosten der oon en as ze goed on 't drooin was riep ze de giest van heire pa. En... es'n gekommen Of'n gekommen es 'k geloiv a... 't er kwampen d'er droij

Den Olsjterschen Tieger | 1931 | | pagina 1