Iederien loafd hem op zoijn manier.., Den ienen drinkt wooter, den anderen bier KARNAVAL REVIE. In 't Schoei. Olsjteneers. IN 'T HOTEL. In de stoosje. IN DE KAFEI. Van droij Schutters en droij Musketiers. Op vasteloaved doijstendag van 't joor 31 wooren der droij Ridders van den boeg en de poijl (nen kerten dikken, ne kleinen en ne grooiten dikken), kostelek verklidj in echte Willem Tel'lers, op jacht achter de mokskes. In ne kafei op 't stoosjeplein hoin z'heer gerief ontdekt droij poike flinke gemas- keirde aphrodittekes Rap heer boegsken gespannen en heer pelken gezedj ver 't herteken van die amoerkes te treffen, en elkien van de droij schitters dei zen lieïdeverkloorink op zoijn manier Kerten dikken Zeg mokke, schoft a, laas nen demi mei jaal me ons schiebes. Kleinen Kom goje mei, meh liefste choeken, ge zee't a ni bekloagen. 'k hem al dikkes nen hooigen geschoeten... Grooiten dikken Non pas peil', eihn, molleken... giene schrik, 't kaan gien koot, 'k weit 'n toeffe kaviet,... jaal mei... Oon die zoete - zappige - beleefde - oon- genoame lieïde-verklooringen kosten die droij onschildjege ingelkes moeielek weir- stoon en wooren op 't poentj van heer van de droij Willem Tellers looten in te loijven as 't er sakkerdjaa droij onverklidje echte Musketiers binnen torten. Heer driftege blikken vielen direkt op die droij bloeikes, en de stroijd begost tissen schitters en musketiers om 't bezit van die droij frisse moagdekes. De musketiers hoin de boevenhand en, van heer oeverwinnink gebroik moakende, scheirden elk eh lief kindj in zennen eirem terwoijl dat de schitters al dripneizenden en steertsleipende de plosj verlieten. Na wirt er agaa ehn goei fles beschol- lemd, want da was ver de Droij Musketiers en boite kansken allemaan was rap goe gedoon en deliefdesverklooringen begosten Athos (meh ehn grovve stemme) Schooin kindj... wensj van men hert blom- me nog blanker as witte meirbel... (a zocht nor meloenen en a vond voijgen). Porthos (meh ehn half dobbel tongsken) 0 bloem der bloemen - koningin der wei den... was ek ehn bieken, hum, 'k zol a streelen, hum... (ha gaf heer ne smak op heer klein monjeken zu fris en zappeg as nen oitgepeste sitteroen. Aramis (ne vremden van op 'n ander, ba toeval iensj 't Olsjt). O engel der on schuld.. trooist der verslapten en weldoen- sjter der verstoijfden... eivenbeeldj van ons beroemde geintsche Dikke Nette... ha wildj heer onderste lepken pakken, ze zedj heere mond oepen en zen voist verdwandj in heeren oeven...) Oon deize dichterlekke tastboore, vierege liefdesbewoijzen kosten de droij schopkes onmeigelek weirstoon, heer herteken be gost te joagen, en 't wild dor zu dooneg hiet das'heer vezosjeken afdein, ver beiter heer weiderliefde te kennen betooigen. Hein Wadde - Ba 'tzien van deize droij edele figurkes begosten ons droij mus ketiers te verblieken. Athos trekt zen lonkers woage woijd oepen, trekt nen donderenden erdoinen vloek af en moist er oit. Porthos daaft 't kindj vah zenne schooit valt zu slap as eh kaasken, lodj ne zicht en es de poijp oit. Aramis roept loid op Koijk-koijke.. es meh da ne roige smoele A pakt droij biljaarkeus, daafd elke mokke ienen en heer klaan en zeid meh koleere hier ziede godoame da zal heulder affeere zijn... en de Droij Musketiers vonten makanderen boiten verom. Ter kwamp ehn ander ploeg verklidje binnen al zingende loe loeloe... inde slag van wooterloe enz Gordoijn. LENKADOR. De miester lierd oon de jonges zinnekes moaken. Maak mij ne zin met 't woord waarschijnlijk. Gij Jeïken. Jefken peis ne kier goed en antwoerd Het zal waarschijnlijk vandaag regenen De meester Heel goed Jefken. Nu gij Frans, (ne ooitgeslaopen snotneis). Frans Ik zal waarschijnlijk ne nieuwe soor krijgen. De meester Ook goed. Maar zeg eens Fransken waarom denkt ge dat Frans Awee miester, ik ben op nen nacht iens wakker geschoeten en 'k hoeir- degen men moeijer teigen menne pei zeg gen Geif mor katoen manewel. 'k Zat oeverlest in ne cafei ne Tieger te drinken, (ik drink atoyd Tieger want dad es 't beste bier) en der woren dor ienigte jonkheiden heejer on 't amezeiren. d'Olsjte- neers moeten atoyd me makanderen zwan zen en da kompanjieken was ooik beizeg me makanderen in den nek te schippen. Der was ienen bij die nog aal klein van ge stalte was en ienen die nogaal zen linkde heu. Ik hoeirde achter mennen Tieger de volgende soamensproak De Langen Zeg kleinen goy hedj zei- ker te woyneg schippen onder a broek ghat van anne pei. De Kleinen Den anen ei zeikes veil on a eiremen getrokken hein langen loeder. De Langen Ge zet toch nen halven meiter te kert jongen. De Kleinen De klein 'n zen ni gemokt ver in de groeite heejer gat te kruipen. De Langen Nie's, mor ze kennen der toch ver dienen. De Kleinen Zwiepen gelek as ge goij kennen dienen ver stoofbuizen te koisen. De Langen Keeje na men mouch af- sloon zonder omhoeig te springen De Kleinen Keeje goy men kont kis sen zonder a te bikken (algemeen gelach) 't Was ver voyf menieten stille, 'k dronk mennen Tieger ooit en 'k was schuif. Jef en Polle- zitten on 't oafel en zen bei- zeg meh vortjes te vertellen, 'k Hem er ienegte van omtaaven die 'k heir ooik goon vertellen POLLE Eh masken va zes joor hoi gespannen dad heer mamaken ehn beis g on de kameroot van heere papa. Mamaken zeid Hier zi lieveken, eh stik sjokolat ver aa... mor ge meigd on niemand ni zeg gen dagge gezien hedj da'k denne menhier ehn beis gegoeven hem Niek, mamaken, mor van papa hem- mek ehn doois pralinnekes g'hat ver ni te zeggen dat'n ons meissen ehn beis gegoe ven hoi JEF Ni slecht, mor hee teis al g'hooird eh Twas op de plaasj... te Blankenbeirg. Jang en Leon woore smeires vroeg op 't strand ver van de goei zjielocht te genie ten. Leon was alted on 't spiekelen. Mor Leon togh, wad es da na toch atted meh a spiekelen... Zwoijg, Jang, joon, men tannen zitten nog alted vol zand, en hoe mier dak er oit spiekei, hoe mier dak er gevoel. Es da van de windj Ba niet, men vraa hei gisteren g'hiel den dag in de duinen gezeiten en heer loo ten afroijzen.» POLLE Godomme... ah ah... ni slecht, mor hee teis a g'hoird eh 'T was op ehn resepse van ehn groavinne.nen hooip aa knols en aa mokkenen zoaten te prooten in de salong. De groavinne stoeften op heere maan dat'n zu goed groensjels kost kwieken en z'eksplikeirden ha heid asperges... (ze stekt heere slinke woijsvinger oit en woijst van oon heere poelsj tot on tsjoep van heere vinger) azooi zi..., en wettelen azooi zi (ze woijst de dikte van heeren eirem) en tomatten.. (ze woijst meh heer twiehannen oepen). En aa madam, die ni goed en hooirden, vroagd in iene kier... En wie es diene jongen T'es schandooleg, onverdroagelek op den dier, worveir hee toensj ne giede... as de tranjs atoyd retaar hemmen. Ja, woveir zollen ons wachtzolen toensj dienen, dat de tranjs atoyd mosten op toyd binne kommen. Ter kwamp iensj ne stommen in ne kafei, wor da'k zat, en a wa doen verstoon dat'n most nen bifstik hemmen. Gien avans, nimmand verslont er hem. Aal me ne kier stekt'n zen twie woijsvin- geren nor omhooig, langsweir kanten teige zeh veirhooifd, ver twie hooires te verbel- djen. De bozinne zag da 't en vroeg oon de garsong wa da denne rnensj most hemmen. 'k en weit ni, zee madam, ha vroag misschien nor de patrong

Den Olsjterschen Tieger | 1931 | | pagina 2