Eh goe gelas TIEGER es lekker en schooin,.. Den TIEGER spant oeveraal de krooin HOE EST MEIGELEK. Menhier den opsteller. VERSCHIETEN. Ienege Kinjerwoerden. Hoe es't meigelek dat ne maan a zooi kaan veranderen... vroeger zoei vrooige- veg en na in iene kier zooi peerebeest ge- worren. Jaan, hoe dadde Ja, 'k kocht hem ver zenne sintje merten ehn kas sigaren... ha 'n heit er mor ien van op gesmooird, d'ander heit'n alle- mool on zen kennessen oit gedildj, en na oever nen dag of droij, kooipek hem ver zenne verjoordag ehn kas Ellebee sigaren, ha smooirt er ien van hop en zweert ba hooig en ba lieg dat er door ginnen ienen ien van ehn kroijgt... z'hooiten Alexander, ver hem en ni ver ehn ander. Ma'k a eh woerdeken schroijven meh beleeid verzoek van in den Olsjterschen Tieger te loote verschijnen. Krachtes ertiekel i van de grondwet De arme man is koning in huis mag allemaan in zeh kot doen wa dat'n wildj, ha mag voileghed opstoapelen... alles loote rotten da rot en de gebieren vergeiven van alle soerten van ongedierte, de lochl verpesten en ziektes op de mensjen heer loijï joagen dad es toegelooten... moor... es't ooik toegeloaten dat er hem a zu ne smneivest aa komt zetten en a ver- geiït van biesten Meigde doveir ehn klagt indienen Zied hier wa dat.er gebeird es. De Zooterdag achternoen, i4Febrewori zat'ek meh menne maan in 't Feestpaloijs ap den balkon op d'ierste roet. In iene kier komt er door ne vettege lois- ïond, ne stinkoord, ne vlooizak, hem nei vest moij zetten. Ne meniet oi tien nor lien most ek krabben... krabben... ep men lienen...in mennen hals...oeveraal. Ik was meh toch zu gejeneird.menne maan zat neivest moij en 'k zag hem oik alted krab- )en... ehn madam die langst den andere kant zat most ooik krabben (en ik ben kre- ieis ver te weiten oi da ze ooik van de ge nieten zal g'hat hemmen.) Denne scheitzak zat alted beizig meh zen chavers op te trekken meh snokskes, ver zen biestjes wakker te moaken en iensj te verzetten. Ik n hem ni kennen bleiven tot 't leste, k ben oongelooipen en al krabbenen ben ek in de graa stien binne gegoon. 'k hem me on madam eh gelas azoijn gevroagd... mennen hals stont vol wiiielen... "k hemt oon verschoijdene persooinen loote zien. Dad es toch wel graalek eihn K hen hem va g'hiel den nacht ni kenne sloapen.vier oi voiji kieren ben ek moe ten opstoon... 'k hem twie kieren veran derd van hemme... 'k hem men bedde vol azoijn gesproeid... en toensj hemmek ken nen sloapen... s Meires hemmek vier vlooin gevangen, vier kastaars zeê, 'k zeg a mor da Zoi ni roozeg vverren en malheiren doen? Wa bekloag'k die gebieren Zen die mensjen benaad van hem Moij dinkt, most ek dor neivest wooinen da'k toch zol reklameiren Est er dor niet oon te doen Beste groeten. ONS ANTWOERD. Beste Madam, dad es ehn g'hiel dele- koote kwestje Schroijïd iensj nor onzen Menier den Berremiester, misschien zol door wel gevolg kennen oon gegeiven wer- ren zêe... en... as't nie ehn pakt, es't er ni oon te doen as a zu veil meigelek van hem ai t haaven. Ge ze d'ienigste ni zee die kloagt, k hem nog nen brieï g'hat van ehn madam die neivest hem stont nor de kor- teizje te zien... ze zat ooik vol vlooin. Dak aal wa op pakken 't gein das ze schroijven... alle doagen hoik ehn g'hiel gazet vol... en 't schoensjte van 't spel es da'k dennen tip ni 'n kaan Allei, madam, tot ziensj (ge most a vlooin verkocht hemmen oon 't vlooibaraksken Ellebe jongen, ge kloogt pitten in d'eerde omdat aane ielletong af es en da ge peist dat den Tiger zol erremoei loijn. 't Es a iaat, woveer en hee a lank aal nie loten weten da ge geeren zodj korrespondenten g'hat hemmen 't Er gebeird in Olsjt genoeg om a gazet vol te schroijven en de mensjen 'n beit looten te lachen. Gen kentj natierlek oever aal nie zoijn, mo de vrinjen kennen a toch helpen. Sprekt heer bogot oon. De vloeien kommen van 't zeis, mor de mensjen willen toch gekost zoijn. Zi jongen, 'k goon a en voort vertellen lek as ek ze boijgewoendj hem. Ge kentj g'hiel zeikes Jeï Versnoit van de Zaastropoeirt, ha radj meh moij alle doagen op en af no Brissel. A ne giele toijd zag er he zooi malojneg oeit, en oeverlest vroeg ek hem Jei, schiltj er iet, eh, maan Zwoijg zoijn joon, 'k zit t'hois meh vollen embras. Woveir eh -Ir- 'K en kaan a da nie klappen, Tes 'n g'hiele eksplikoosje. Zen me na vrinjen of gien 'k mag 't toch weiten zeikes Awel, 't moe van hem hert Ge wetj, 'k ben a zeive joor getraad en de vraa zo geeren eh kadeiken hemmen, mo tot hier toe baat 't kosjte van aal, zen kaan nie zwoijgen, alle maan moeget weiten, en... 't es van oijgen moijn iaat. 'T es plezirig, zei g'het zeikes 'k stoon op den ossen- boek... En 'k hem pertang sadoot geweist Jo moor, heê den doktoer al iensj oongesproeken Gien avans, jongen, 't er mankeirt dor just niks oon Potverjenneleeren, 't es om er maf van te werren Der zat door in den hoek van ons kom- partement, nen boerenhier, damme nie gepierd en hoin en den benk kwam tissen 't gesprek. Zie vrindj, zoij'n 'k hem van zekken toeren nog geweiten, 'k zal a ne goeie rood geiven en a pinktegen en ooigsken. De vraa iens goed doen verschieten... 't es beste dat er es, geloeif me. Dormei woore men in Brissel. Oever acht doagen, zien ek Jef te 7 ieren en 3 opstappen. Mor begoeileeren, azooi n hoi 'k hem nog noeit nie gezien, zu vies as eh steikelveirken, zen hooiren honken op zen schavers, 'k zeg a mo dadde. Jefken, ge ziet er moor oordig oit, joon Meh gerest, Potver... Potverdemme 'k ben ver 't ongelik geboeren. Alia, alia, steltj er a in. 'T hois nog ated 't zelde zeikes Hee die boereremeide nie geprobeerd Jefke liet meh dor ne zicht om ne lansier van zeh peerd te bloozen en ne miniet of voijf nodien kwamp het er toch oit Jaan Sooi, 'k hem 't woorlek gepro- beird Awei, lotj ne keer hooiren. 'k Zoij in meh zeiven, verschieten es verschieten, mor goe verschieten es ge wonnen, en 'k hoit 't nog al goed on booird geleid, 'k zeg, deze kier moeget likken, willen of nie. Ge moetj verstoon, 'k hoi menne revol ver onder 't kissen geleid en de rest kee groin. Op de goei moment, hooi ik hem oit en lappe... Godverstrooit meh, de koegel vliegt in de klierkas, ne spiegel van 150 frank nor de knoppen en men vraa scheit g'hiel heer bedde vol. Oud-antiek. Leon, ge meeget in a gazet zetten, Jef en za nie weiten vah wie dat 't komt, want der zen der a verschoijdene die 't weiten. Beste groeten. Madam Hoe es 't om goesj wil toch meigelek van denne kleinen azooi looten te schrieven... geifd hem wa dat'n vroagt ü'aadste zister Toensj woor het schooin madam... ha zo willen da'k op aa spring ver de kezzen van annen hoed te trekken. Jefken es on 't bidden Och God, arrangeir 't toch iensj da Gentj d'hooifdstad werd van Beljen Wo veir eh... jongsken. A wei, mamaken, om da'k dad azooi in men komposiesje gezedj hem van aar drijkskunde. Paaken, 'k hooir atoijd spreiken van ne leef degen tabloa. Wad es dad eh... ne leefdegen tabloa Ne leefdegen tabloa?... ne leefdegen tabloa dad es... as ze mensjen verbel- jen... die heer zooi stillekes haaven dag ge zodj zeggen das ze dooid zen.

Den Olsjterschen Tieger | 1931 | | pagina 3