Chariot Chaplin heid iet vernoemen, Ha heit Den Tiegerhoeiren roemen, Den Otter. DE VLIEGER. SCHOELKAMEROOTEN. 'T BROEKSKEN. 't Spreikwoerd verkupt nooit 't vel van den beer ni veil' dat 'n geschoeten es es hier oeverlest in Olsjt iensj goe va pas gekommen. 'T was in ne kaiei ba Mong, op de kat rendei voe van aal de schaa knols en voorte flikkers. Ne zeikere scheelen onsjier hei zen ziel zat drooig goddeweg voorten te preivelen. Naa est gedoon zee, zoijn, ne mensj moet door zen nachtrest ver looten... en 't es nog danjereis op den hooip toe..., ver dennen loishond te vangen hemmek veil moeite g'hat... en 't zitj pertang nog ienen zeê... ne kolosooien... D'habiteweis wisten dat 't voorte wooren en pasten... mor Arthur, die de knol nog ni goed ehn kost, beit en vroeg Wor oever zedde beizeg eh scheelen. Eh maan, 'k hem dor van den nacht nen otter gevangen, komsa (en ha weis wel twie meiters) ehn sjikke biest, ehn schooin biest... En woor es'n wad heer mei ge doon Oei, ha hankt ba moij t'hois op de koer... Ah, ja. Arthur zitj te peizen, stap' het af, recht ba ne kanreroot van hem die onder de vellen doet... 'S anderdoags smeires komt dennen benk ba Mong binnen en vroeg nor denne mensj die dennen otter gevangen hoi. Mong most op zen tannen boijten... en schiedj hem direkt noor achter ba de schee len die beizeg was rneh fleskes te spoelen. Scheelen... wie na eh wa weiten... ha voort va gisteren hei gepakt... 't er es dor nen hier die komt vroagen ver a otters- vel te kooipen... wa goi na doen dad 'n es niet zeit de scheelen en a good nor binnen. Kanreroot... zoi me dad otters vel ni willen verkooipen Spoijteg, nrenhier... 't es just ver kocht en wajer hemmen der dor just nog ienen op gepakt eihn Mong Dad es spoijteg en hoe veil hee dor va g'hat, zonder krejeis te zen. hondert voijf en twintjeg frang CEi, oei, oei, dad es veil te woijneg. Jommer, menhier... ten es niet zee, ter zitj nog ienen... ha kaan oit men han- nen ni... vroagt da mor on Mong... en 't es ienen ver aa zee, ge meigt er zeikes van zen Denne mensj trekteirden meh ienege potten en heid dikkes komrne zien nor da vel, mor de scheelen vond alted iet oit. Op ne zeikere oaved komt'n verom... de kafei zat vol zwanzers... A wei scheelen.hee hem nog ni Zwoijgt er me af, menhier... t'es ongelooifelek... 'k en ben der nog giene mensj van. 'K zat van den nacht op menne loer en in iene kier komt'n veire moij stoon dansen... toensj lupt'n direkt nor men oijzer en zetj er hem soijn op zen hikskem.. ik 'n mandjegen na ni beiter as dat'n ge- vangen was en 'k spring er nor toe... as'ek er dicht teige was begintj'n te bloozen.en ha roept mis eihn knol ver moij vel te verkooipen moei beiter oit a twie ooigen zien, zee... scheele godomme... en ha was piep Ge moetj ni vroagen hoe dat er dor gelachen es Ge rappeleird heir nog allemool die fameize vliegmeitink op 't sjiezegem kaa- ter, eihn Ver tfoijfteg frang mochte nen toer doen per vliegmachien. Riekes most ooik iensj vliegen, ha was den iesten ver in te stappen. Denne vliegenier was nog al ne schaa knol en begost meh Riekes te droin, te kie ren en te kantelen, 't maaneken zag zu blik- skes as eh loijk. Zi, zeit de vlieger, na goomen ne kier oever ons hooid toimelen, 't es te zeggen, ne grooite loeping doen. Wacht ehn betje eihn, zoij Riekes, 'k zal iest nen neisdoek rond mennen hals doen en dooroever menne sjarp doen span nen. Woveir moei da doen eh, jongen dad es ni nooideg Dad es bogoi WEL nooideg, 'k hem g'hiel men broek vol geschreiven en, azzek meh menne kop omlieg hang zo't allemool in meh gezicht kenne looipen. Ienege schoelkammerotjes verstonten der heer ni oit dat de kleine Gaston, die vroeger azooi ne goeie speelmakker was, seidert ienege doagen nimmer mei 'n spel- j djen en alted zu stoijf as ne stok meh zenne kop nor omhooig liep. j Vandoag ginke z'hem iensj 't soijn gei- ven en Polleken trok er nor toe gelek as'n hem zag afkommen. Zeg iensj, fameize stoeïfer, blageir, 1 es't misschien om dagge ehn nieve broek j en ne stoijve kol onhedj dag'ons ne mier ehn wildj kennen En Gastongsken, meh de troonen in zen ooigen... Loisterd iensj, Polleken, 'k benne kik giene stoeffer of giene blageir, I mor meh moeder hei meh ehn gelei ge- mokt oit'n aa broek van menne pei, en, I 'k teift a zeggen, 't er es eh wa boij zeê, j en doveir havek menne kop omhooig. Ehn vraa, die noijg scheel zag vroeg iensj oon Bernaar j Bernaar, hoe goog'het meh d'afïeeres eihn, joon Bernaar belernd heer iensj goed,.. Gelek as ge^zied, Madam Eh vortjen, die al zu aat es, da meschien wel in Olsjt zal oevergevloegen zen, es 't ees 'k was in Antweirpen a van oever veil joor en op ne zekeren doistendag va vasteloaved, wazek afgesproeken van meh ienegte vrinjen op tralaliere te goon. Rond de klein irkes wooremen op Sint- Jansploin in hen danszool gerokt, woor dammen sebiet elk mor één van die gemas- I keerde tippelgiezekes vast schoepten, want die soert ifferakes mankeiren dor nooit ni, i 't Giezeken da mekkes on d'hand ooi en I wormei datten a ne kier of tien gedanst ooi, dei eir vizoje van heil' foin gipken en smoes- den Meneer, neem het moij ni kwoleg, I 'k en mag mor tot den twelleven 't huis van ons mama wegbloiven. Het spatj mei oprecht dak a moen verlooten om dagge ze I kantig tippelt 'k Zoi Iffera, 't doe moi oeik spoit va j zoein lief snuit jen zu vroeg afgepakt te werren en zi, azek a iet mag vroagen, woor, ver a tot oon a deir te meigen bringen j Jommer, rnenier, ken woein hier ni gu ver af, in de Ellermansstroot, mor assche wiltj, ver moi est goed, ten hemmek nog I kompanie tot oon ons deir, zei ze 1 «Wel dad es just op menne weg, ik woein mor 'n betje verboi den Entrepot en da hen kaan dus ni beiter zoin I Dormei pinkt mekkes ne lonkerik nor de, knollen die 't vortjen in de mot ooin. Ik stikten 'n bommeken in 't ooitgoon van de danszool, oon het giezeken, trok het iensj goed teigen men gilet en woi jalden nor de Ellermansstroot gelek twie gelikkigen. Onderweg werdender va weirskanten nog veil bommekes gestikt en we wooren oprecht alle twie in den hooigsten hemel. Ik mokten on mei lief schatteken men beste komplement oever heer schoein vas- teloavedploenje, heil' broeksken surtöe stak men ooigen ooit en ik vroeg of da'k het iensj mogt passen. Ze schoet in ne lach Mor Meneer, zei ze, dad es veel te smaal ver a, door 'n kendje gooi ni in zitten in da broeksken of het sprinkt kapot. Da kanik na ni geloeiven, lotj ons toch mor insch probeeren ofdak dor ni in en kaan, smoesden ik. Awel, zei ze, ik ben hier oon ons deir, 'k goon nikker goon zien of dad ons mama slopt, 'k zal de deir oepen loten en ten kom ik verom bei a, en ze liep binnen 'k Zeg in men oigen 't vortjen es kleir. Twie minieten nordien komt ze van boeven gedonderd, ze stikt iest oon mekkes Jiog twee dikke kissen, ze trek mei insch goed tegen heer jip en rnêe eer broeksken in eer hand zeg ze Zie hier mennen allerlieïsten schat, hier es men broeksken, zit er na mor iensch goed in, mor vergetj nie van 't verom te brengen tegen Zoterdag meiret want ons mama moet wassen Nen ajuin van de groote mert die der al 't foijftig joor weg is.

Den Olsjterschen Tieger | 1931 | | pagina 2