In t kert komt'n nor onze Stad, r Om ne goeien Tieger van 't vat. MERCUR1US. Driegen. Kinjervroagen antwoerden Ne goeie rood- Verstrooidhed in 1950. Bemand. Burlesquer wijze afgebeeld in Joannes Sterck, reijsende bode van Lede op Aelst visa versa door den laest genoemden opge dragen voor nieuwjaerjonst ten jaere J 813- Om 't gezantschap en het draven Ook de ïauten en de gaeven hier te brengen op dees blad Van Mercuur' den Bod' der goden en meer poëtische klodden Wagt ik mij wel boven dat Want ik ben te nis en te plat. Maïas zoon heb ik genomen bij God Jupiter gekomen best ter tong van altemael God ook van de commerqanten Die van God of nacht calanten maer noijt was hij principael bode van de opperzael. Om zijn brieven en paquetten eerder aen den man te zetten rap te wezen en abiel Deed hij Jupiter beschikken twee paer vleugels ofte wikken aen het hoofd en aen den hiel dat hem geensins lastig viel. Ter contrarie, t'deed hem vliegen zoo ook niet de gaulen liegen die hem helpen door hun jonst hij heeft eerst 't musicq gevonden Lier en letters ongeschonden g'nees, toover en wortel konst zijn ook al door hem begonst. Maer, waerom moet ik de boeken vol van fabels onderzoeken 'k laet de schelm-in zijn perk Is er iemand in ons dagen Die nu maer Mercuur nog vragen Daer zijn ander voor dit werk Waer van een, Ik, Jantje Sterk. Die aen geen Mercuur moet wijken zoo in streken als pratijken die ookjdaer en boven dat rap ben in den weg te loopen zonder schiedams goed te koopen bij mijn zinnen, noijt te zat zonder vleugels aen mijn gat. 'k meijn niet dat iemand kan klagen Waer ik moet rapporten dragen dat ik oijt na mijnen tijd ofte uer, en na gelieven hun mijn pakken ofte brieven met veel iver ende vlijt niet en hebbe afgeleijd. Kan ik geen musicq of Lieren of geen tooverweijken zwieren of ben ik geen worstelaer, of geen kender van de kruijden 'k wil mijn hoofd daer med' niet bruij- Wie, den donder, vraegt er naer [den 't is genoeg, 'k ben Aelstenaer. En ik staen in iders gratie 'k heb respect en reputatie ider is gedient met mij ider is met mij tevreden zoo tot Aelst alsook tot Lede zelfs de kerk en pastorij rechterstoel en meijerij. 't Ander volk van alle staeten Mag hun ook op mij veriaeten dat ik snel ende gezwind zonder 't ongeweer te zwigten hunne boodschap zal verrigten zelf door hagel, sneeuw en wind of wat voorts contrarie dient. 'k Neem mijn hot op mijnen rugge en ik alzoo rap en vlugge is 't met geen tweeslangig staf met een stoksken in mijn handen en een pijpken in mijn tanden loop ik zoo in eenen draf op een wenk dat uerken af. Wil er imand ook tracteeren en komt hem iets te mankeren tot het rechten zijnen disch het zij ïruijten, wilk of vrugten 'k breng hem dit met veel genugten Dikwils breng ik verschen visch als hij 't Aelst te krijgen is. 'k Breng den zieken medecijnen aen de kwezels en begijnen paternosters van 't gebed Roozekranssen - schapulieren om den heijlig dag te vieren 'k breng ook modens fraij en net suijker voor het kinderbed. Heeft er imand ook een liefken 'k draeg hem al een minnebriefken of stel hem een rendez-vous, met een woord, wat men kan peijzen draag ik dag'lijks op mijn reijzen middels voor een zieke koe Ja, tot luijze zalven toe. Maer waerom zoo ver gesprongen is 't niet al genoeg gezongen of verstaet gij mij niet klaer mijne stem is zoo verheven dat zij niet en zingt als GEVEN Maer ik valle niemand zwaer Met het zalig nieuwejaer. Ik en stel aan niemand wetten Maer om eens mijn muijl te vetten Wensch ik dat de hemelsch kragt Voor mijn loopen en reijzen iedereen op mij deed peijzen en dat ieders goed gedagt mij een penning medebragt. In dees hoop en dit verlangen wensch dat gij zult ontvangen door 't gebed van mij, Jan Sterk voorspoed en geluk hier neven ook een plaets in 't eeuwig leven en aan mijn altijd veel werk. Tot ik rust ontrend de Kerk. U gejont door Jantjen Sterk, loopenden bóo van Lede op Aelst. i Januarie r8i5. Eh jonk getraad protjen, komt t'enjen oosom ba heer moeier binnen gelooipen... Peis na iensj, moeder wetje na woor- mei da menne maan me na bedriêgt c Ba nienek, kindj... hoe zo'k da go weiten A wei... a zeid... as' ek hem va ze leeven bedrieg, dat'n meh omveir schitj. Mor, toe... toe... anne pa hei me dorrhei vroeger ooik bedriêgt... en ge zie wel da 'k nog leef. De kleinen stoot op 't stroot te schrie- ven ne menhier vroagd hem Woveir schriefd eh, maneken Awei, papa traad meh mama en 'k en mag allensj ni meigoon op speilvajozje Papa en mama wooren geschien. Pieken (6 joor) gink twie doagen op de weik ba zenne pa. Op ne zeikere kier most er ehn familje kweslje g'arranjeird werren en papa komt ver ehn ier of twie ba mama. Pieken komt op 't onverwags en op nen ongepasten ooigenbiik binnen. Tiens, tiens, ge zeh geir zu vrinjelek meh makanderen Koste geir makande ren eh Ne voir zat meh zenne zoen in 'n stamenee. Wacht a zuveil meigelek van den drank, maaneken 'n tiegerken... twie tie- gerkes, zelf droij... dad ehn kaan gie kood, te veil es te veil... as ge genoeg hedj moei oit schien... Wie iensj weiten hoe dagge da kendj spannen as g'alles dobbel ziet toensj hee mier as genoeg... zie... ziede geer die twie hieren zitten... awei... as g'er vier ziet, haafd op Eh... pa... ten zitj mor ienen Ne schooinzoeng woendj de loijkver- brandink boij van zeh schooimoeder en.. half verstrooid zeit'n teige de stoeker... Surtoe, benk, goe gebrêen, eihn Bernaar kaan voorten vertellen, dad es gekost..., oever lest hern'ek nog nen trok g'hooird woor da'k hertelek mei gelachen hem... 'K nam afschied van hem en... meh j de serjeiste gip van de weereld stekt'n zen hand oit en zeid Allei, vrindj, tot ziens... en haafd a bienen omhooig dad a kaasen ni af en val- i len, zee 'K Zoud' voor eerst moeten beginnen met een langen draad te spinnen Van vijf die men noemt Mercuur En die cic'ré wel voor heden Heeft van hoofd tot voet besneden Maer dit waer van langen duer En 't viel mij te zwaer en duer.

Den Olsjterschen Tieger | 1931 | | pagina 3