Den Olsjterschen TIEGER Dad'n es ni slecht1 Ienegte hoijmelekke schellemen van Olsjt zollen den ondergank willen van ons bloiken... Ze be- weeren dat dadde eh schefteg blad es. Ze willen meh ett prosses oon- doen omdat er twie voile grove woerden in ons annonsen stoon. Ierlekke en treffelekke leizeres- kes en leizers van den Olsjter- schen Tieger ik doen beroep op l\eir gezond verstand en stel l\eir de volgende vroagen I T "Wat est'er schefteg in den Olsjterschen Tieger 2," Est er van zeh leeven al iemand geschandelesjeird geweist in ons gazet 3e Wafifer zen die twie voile grove woerden in ons an- nonssen Ne veloa gepikt. Leist en verspraitj "Den Olsjterschen Tieger,, Jeannet heeren kaasenband 'n Flaa voort. 3C JOORGANK N° 6 0,50 FR. PER NIMEROE. Den 15 Juni 1931. verschandj alle monjen iene kier '3 Bestier en opstel W Deiremonsche Stieweg, 68, tih Teleion 953. Die hem wildj aboneiren kan 6,50 !r. Uj zennen op postcheck van Leon Boel, jjjjj n° 232000 Annoncen werren onveerd. Aal d'ertiekels moeten ondertiekend werren, 't bestier es ni responsoabel ver (K d'ingezonnen vortjes. &U d'Abonnementen werren per post ver- W\ zonnen. De veirege nimmeroes keê altoyd kroygen. m Wiê astablieft iensj zu goe zen van meh oepenlek en vroij heir gedacht te leote kennen Hertelekken dank op veirhand en ge meigd allemool op moij reikenen in geval dagge goei slgaaren van doen hetj. Heê al beiter bier gedronken as den extra Tieger van De Blieck Nog iensj mersie en salie. Ellebee. Door Herman Van Overbeke Speelt de Slag aan d'Hertshaag hier Dan wordt 't zwaarste vat gesteken Van DE BLIECK zijn lekker bier. Kobe zegt tot zijn Katrien 'k Wil het Avond-Luchtspel zien Aan Graai Egmont zit ik best Waar DE BLIECK de kelen lescht. 'k Wordt niet gaarne zot oi ziek, Vóór dat 't Open-Luchtspel gaat Daarom houdt ik aan DE BLIECK, Zijnen Tijger doet nooit kwaad 't Allen kanten hoort men vragen Heeit men t' Aalst dan geenen schrik, Dat, met d'Open-Luchtspeldagen, Bier genoeg zij van DE BLIECK Op de Markt een Open-Luchtspel, an de Hertshaag 't historiek, En daarbij een lekkren Tiger Van de Brouwerij DE BLIECK 'k zeg voorwaar, dat is kramiek 'T was middernacht ne weireme moij nacht. Schooi weir, veil steirekes in de locht... veil mensjen boiten on heer deir. en ooik veil mensjen op de terras van de schooinjste kaiei van ehn ilomsche stad... de weireld deir bekost ver 't goed en lekker bierken das ze door braan en verkooipen... (oei) 'T was just middernacht op d'harlozje van de stoosje, in iene kier... twie mensjen per veloa... twie vriê mensjen in de schei- merink te zien. Die twie vriê mensjen springen van heere veloa... recht nor de terras, wor da zes brievendroagers zöaten te wachten. En... zedde g'heir ni beschomd... ehn es da geperremetteird.drinkt heir gelas oit... en host heil' dagge weg zet... enz... enz... Die zes iakteirs spronken op, gelek as ge wel kentj peizen, en, nog al wel dat er ienen van die zes den berremiester en poliesje kommesoores herkost hoi oi die twie hieren hoint er dor kenne veir doen lenen van die zes iakteirs, nog ne schacht... scheit pekanst in zen broek va schrik... ha was zu dooneg verbabbereird dat'n in d'hoste ver weg te zen... hem mistrompeirdegen va veloa ten was mor ehn stroot voeijer dat'n da gewoor gewor- ren hoi. De jongen kwamp verom... brocht de veloa on zennen oijgeneer verom... 't was toensj nog menhier de kommisseir de zoijnen. Dad es gebeird op Zooterdag 23 Moij 1913 om middernacht in ehn ilomsche stad woor dat er om halver ien veil volk van de lesten troijn stapt... veil volk die dest heit van in dennen hieten troijn te zitten... veil volk dat die mensjen van on de stoosje nog zollen kennen eh sengsken jonnen... Moor... 't es woor ooik... 't es krieses... ter moe gespoord werren... en... as dienen menhier de Berremiester, boijgestoon deir zenne kommessoores, zeli aal de kavieten goon sloiten zelle ze misschien zien oi dat er nivveranst van die soert mensjen zitten die snags bombardeiren. Ellebee sigaren zen de beste, kupt ze en ge zeet onder vinnen. Jannet es eh gelierd masken meh ehn deiteg veirkommen, en zol staatelek meige mgidoen on ne schoonhedsproijskamp. Oeverlest hoi ze ba modestjen Beikmaan looten heer bekskes leggen, en, asze de mert oever stapt, schiedj heeren kaasen band ai. Jeï Knoebbel passeird dor just, zied dadde, ropt hem op, en geiid hem me beleefde manieren on Jannet verom, die eh klein betjen beschomd was en eh g'hiel klein betjen rooid wirt. I schopken bedankten vrinjelek en voegden der stillekes boij, al lachenen... Epistel volgens Heilige Luc (oijt den boijbel) vers XXXIV Jef Knoebbel stont paf Wa zol da wille zeggen Ha gink sebiet ba menhier Peiteris ne grooiten boijbel hooien, zocht nor d'oonge- doide vers en las 't gelik es hooiger Droij schaa knols ginke wandelen in 't park. As ze door van achter on 't kak- hoizeken wooren bleive ze stoon veir die speirebooimen. Es da ni vried dagge zekke dingen moetj zien gebeiren roept er ienen meh zen eiremen omhoig... t'es 'n echte schanne. Joot, sakkerdjaa roept Theoiil, 't es ierlek krappeleis.zi... da'k iet te zeggen hoi... zekken baldoodegheiden 'n zollen toch gien plosj geiven Ehn aad madammeken hoi dad afgelois- terden... g'hiel krejeis van natier, goo ze ba Toentjen... pakt hem azu g'hiel geje- neird goddeweg ba zennen eirem... Zeg iensj Toentjen... est er iet gebeird eh A ba joot Stefieken, peisd iensj... onze schooine gemientjerood hei besloeten van aal die schooin speirebooimen oit te roeien en te veramplasseiren deir wilge droive- leers. Eh zjiemelissen toch... dat 'n es toch ni woor zeikes eh... eh... woveir eh, Toentjen A wei, Steiieken... omda deis bloiren ni goed 'n zen ver a g... ai te koissen

Den Olsjterschen Tieger | 1931 | | pagina 1