Den ienen zoij... door den anderen zoij.. Niemand wist woor te looipen, hier De gelierdhed Vroagen en antwoerden. Onzen treoter. BOJVlBAt?DEJVIEfiT. Drinkt overal de bieren der Brouwerij DE BLIECK. Hei la mensjen de sigaaren g-oon opsloontwie per honderd taks boij Ellebee zen proijzen bleiven de zelste, de kwalitoijt ooik zee zeg het voesj 'T volgend histoereken es meh verteldj geweist deir ne vrindj, die 't boijgewoendj heit in Ameireka. Ne jongen Israëliet ofte joed gink op zeikeren dag de Rabboijn vin nen (joedsge pasier) van ne kleinen tempel, ver hem te vroagen of dat'n hem gi plosj- ken kost bezergen. Ge zeh jist goe gevloegen zoij de rabboijn menne zwisj hei meh gisteren verlooten. Wie ge zen plosj inpakken 't es eh g'hiel gemakkelek krawoijken... zu sim pel as dat grooit 'n es. Ge moetj ni doen as t'halven van den tempel oever en 't weir wandelen, ehn ooigsken in 't zoijl haaven en zien dat er order onder de gelooivegen bleift. 'K zient... 'kzient zoij den ande ren, t'en es woorlek ni moeielek. Iene kier in de weik ben ek verplicht van nen dag afweizeg te zen, ge bleifd toensj in men hois, en ast'er iemand ehn offerande bringt ver den tempel of ehn gifte doet ver den eiremen moeie de kittanse opstellen en aftiekenen. Wadde Ikke... aftiekenen Ja, annen noarn in volle letters en, dorboeven schroijfde ver menhier de Rabboijn De knol sto te peizen en krapt op zeh kopken. T'es mor, dad euh... d'ak ni ehn kaan schroijven Ah ah zoij de Rabboijn... dad es iet anders... ge kenj ni schroijven en ik hem iemand van doen die moe kenne schroijven, ge kentj toch wel peizen newoor dak er giene zwisj en giene kontaabel kaan op haaven op 't gein dak hier verdien. Wa wier oon doen zoij den anderen meh ne zicht..., z'n hemme zeer meh nooit ni liere schroijven 't en es natierlek aa iaat ni, of de moijn ooik ni... 'ten es toensj niet oon te doen... arrei... salie, menhier de Rabboijn De knol liep al dripneizen 't stroot oever as'n in iene kier op ne kammeroot bosjt. Denne knol hoi zen plosj al gepakt en betoldj op den boeit ver nor Ameireka te veeren deir ehn onverzien geval 'n kost ni weg en kreig zeh geldj ni verom. Onze jonge joed kreig denne koepon ver jakken en trok nor Montevideo, 't Gelik was meh hem, ha vond sebiet ehn plosj ba ne pach ter ha wist da dor zu goed on booird te leggen, da deir zeh zwoegen en zenne kleere giest, 't pachthof op kerten toijd zennen oijgendom wirt. Droij joor nordien hoin al droij pachthoeven... en, nog droij joor nordien was'n de rekste pachter va g'hiel den Uruay. Op ne grooiten dinee, ter zoijner iêre ingericht, wirt er in verschillende diskoers, veil lof nor zen hooifd gezwoid. Ha zat op zeh gemaksken, vol hooigmoed, in ne grooite zeitel, meh volle genot ne lekkeren Ellebee te smooiren, ast'er in iene kier nen tip ba hem komt meh ne grooiten boek meh ehn schooin leere spaosje en ehn gaa snee. Wad es da vroeg onze joed. Onzen gaan boek Heire gaan boek en toensj... Ja, 't es de gewoentje, op iedere grooite dinee, de grooit iêr te bewoijzen on de prinsjtepolsjten oitgenooidegden... en hem zen handtieken te vroagen in onzen gaadboek. 'K en moen van die gewoentjes ni veil hemmen... Moor..., gejeneird omdad allemaan hem bezag... roept'nin iene kier «'Ken kaan ni schroijven of ni leizen!» 'T was pecies ehn bomme. Alle maan verschoet en stond verwondert. Wadde ni kenne schroijven zoij de grooite fonksionnoores goij azooi ne maan die 't zooi veir gebrocht hedj... die op den hooigste spet van de socioole liêr stotj 'K vroag meh af wa dagge zotj geworren zen hoi moete gelierd zen Ikke... zoij den anderen... hoi'k moete gelierd zen... 'k was na zwisj in nen tempel Onder deis rebriek zelle men alle monjen ienegte vroagen loote verschoijnen die ons gesteldj zen en beantwoerden as 't meige- lek es. i" Woorboij kom het da d'aa vraakes oit 't aadvraakeshois va serrewoerdeg zu woijneg oijren kroijgen Antwoerd t'es krieses, benk, de biesten weiten dad ooik, en, in baldien dat er zu veil weiklooize zen... leggen de biesten heer oijren te vinnen 2" Woor het ni meigelek ver op som- megte posten d'agenten ehn zwerte moesj te geiven in plosj van denne witte pispot, ze zien ze va veiren aikommen. Antwoerd dad es eh wad anders 3" Mag ek a iet zennen ver eh koepleit boij te voegen on a lieken 't Park van Olsjt Antwoerd Mersie op veirhand, alles es willekom. Ellebee. 't Stad heid dor na zuveil kosten gedoon ver nen treoter te zetten op de mert, ha i na neweir aal weg worom 't Schantj dat de pompiers dop ni ehn waan op speilen. Z'hemmen doen de rollenden treooter kommen van Deiremonne (d'aa garde heit er op gespeldj) 't was pecies ne peerekes- meilen meh zonder peerekes. Goomen na g'hiel de zoemer tas 't nog zoemer wert) zonder konseirs zen, op de mert.goon z'alle donderdoagen ne nieven treoter zetten en afbreiken dad ehn zol wel mor alle weiken ehn droij, vier honderd frang kosten... mor alla t'es toch dadde. Markes vroeg meh gisteren wa das ze na oijgentlek va zin wooren. Wie kaan der me ranseigneiren 'T was in de moijmondj, om vier ieren smeires. Ter hoi ehn fiest geweist in ehn flomsge stad. In die flomsge stad mag alles gebeiren. Dus, om vier ieren smeires, was 't in 't stad, ehn bombardement van d'helsjge dooivels, nog eirger as'n trommelvier. Aal de mensjen schoete wakker, de vensters vloegen oepen en... den ienen oon den anderen, meh d'ooigen nog half toe Hei gebier... wat est er gonjen eh Ja..wa was da na 't Was ehn soert vah mensj die veil per otomil radj... en die ehn bois van zennen otomobil gedoon hoi ver kennen veil lawoijd te moaken... en die azooi... meh volle gewei dj, deir allemool de strooten van 't stad reid en zennen moteur stand- vasteg dei Ontploffen dat da formidoabele klasjen gaf en dat 't vier oit de stienen vloeg. Ter wooren zeikere hoizen wor da veil zieke mensjen wooren en woor dat er madamen wooren die in nen toestand ver kierden woor dat 't verschieten g'hiel gevoorlekke gevolgen kosten hemmen. En die mensjen hemmen verschoeten en 't er hemmen koi gevolgen geweistik weit het! Ter es mier as ien klacht op 't poliesje buriel gekommen. Da soert vah mensj es geroepen geweist en... wie kaan groin wa dat er de gevolgen wooren ongelooiïelek en toch woor Nen artiekel in de gazet van den berremiester De poliesje zal in 't vervolg stringe mootreigelen neimen. Tes krieses ter moe gespoord werren... in 't vervolg dus gien fiesten nemier. En dadde in ehn grooite stad in de moij mondj van 't joor 1931 Tes dor nog èh wa beiter as in 't loilekkerland

Den Olsjterschen Tieger | 1931 | | pagina 2