Den Olsjterschen TIEGER f C_£ i i IR I GESCHIEDENIS. Annons... g'hiel serieis. TWIE SPIOENEN. So-crates JOORGANK N° 9 °>5° ER« PER NIMEROE. Den 15 September 1931 t a f Cs r* Vi ?a ■*-* rl 4 oil rt »v« 0*11 o«n 1 om a lr-1 o«> I verschandj alle monjen iene kier Bestier en opstel Deiremonsche Stieweg, 68, Telelon 953. Die hem wildj aboneiren kan 6,50 ir. zennen op postcheck van Leon Boel, n° 232000 Annoncen werren onveerd. Aal d'ertiekels moeten ondertiekend werren, 't bestier es ni responsoabel ver d'ingezonnen vortjes. o d'Abonnementen werren per post ver zonnen. De veirege nimmeroes keê altoyd kroygen. Nen Hertog zat op eh grooit banket ni vehr van nen Biskop die zen plosj te danken hoi on zen boitegewooin verstand. Den Biskop keirden sommege grappen al van den Hertog die in iene kier zoij. Menhier den Biskopge zodj ni slecht doen van van toijd iensj op a alkomst te peizen Ik peis er altoijd op, menhier den Hertog... en 'k teil a verzeikeren, dag ge goij de zoen va rnoij voir wordj, da ge na zodj beizeg zen meh de veirkes te wachten en te messen Lowie XIV most dennen dag weirken in gezelschap van Kardinool Mazarin. As de Kardinool hem dei annonseiren liet de Keinink hem zeggen dat'n ni' en kost ontvangen, dat'n toch zekken tandpoijn hoi. De Kardinool trok op en kwamp s'oaves verom. Awei, sire en de tandpoijn Verdweinen maan verdweinen T'es echt... 'k hem ze zien boite goan, z'hoi ehn blaad klieken oon, eihn Ne paster op ehn roijke proche es on 't preiken 'K en verstoon der niet nimmer al... az'ek heir schooin klieren zien... heir autos... heir roijkelek leeven... ten vroag ek me al woor dat d'eireme van men proche zen... en azek ehn omhoolingsken doen ver eh goe weirk, ten vroag ek me al woor dat de roijke zèn. In die zelde keirk komt ehn illeraken binnen, nog al noijg gedekolteird, en stekt heer twie vinjeren in de woijwooterbak. De paster was dor ontrentj, zag dadde en zoij Madam, as 't mor 'n es ver a twie vinjeren nat te moaken, 'n was't ni nooideg van a doveir t'omklein. Ne grooiten dikken manspersooin wei- gende 107 kiloe zoekt 'n illera... madam ol weil... van ontrentj 't zelde gewegt ver alle doagen 'n hall ierken te luteiren in bad- kostim ver te vermoageren. Ik beschik oever trapeez en gewegten. Schroijven onder de letters M. D. Q. beroa van den Olsjterschen Tieger. T'es woorlek gebeird, in de mondj Ogustus van 't joor 1931, just zeiveting joor nóór da den oelogt oitgebroeken es. Op de Gensjge stieweg stood eh kastiel en rechtoever da kastiel es ehn stamenei. In denne kalei zat ne choiieur van nen taksi meh ne kalant die voejazjeiit in de veloa artiekelen. De choiieur, die eh klein betjen sgamoteir es, lipt atoois meh ehn alpeine- ken op zenne kop, en diene voejazjeir hoi ehn treeterken op. Z'hooin zeiker ne goeien dag g'hat want ter wirt dor nog al eh potje gepakt en veil voorten geïlikt. Ter was dor ne mensj binnen die al eh g'hiel klein betjen deir de neis gebooird was en die meh grooite belangstelling de twie knols goi sloeg. Ha go ba den boos en lloisterd hem in zen hooiren Benk, da ziender me twie verdachte persooinen oit okwest zent gien spioenen. 'k Hern't ooik a gepeisd, Staal Da'k iensj nor de Poliesje teleloneir- den eh wa peisd'er al Ah, da woor ni slecht, ge kenj mis schien ehn deklaroosje kroijgen. Ja, ja, zeg ge ni min, ehn dekaroosje ver meh vaderland te dienen, misschien al nen briel van onze Keininck en ehn plosj op 't Hol... Zoi geeren op 't Hol weirke Staal anders zee, ik kaan d'er iet on doen, men schooinbroer zen dochter heere maan, zen broer radj alle doagen meh dral en gest en, misschien... Wie sprekt er na van 't hol va van asses joon...! op 't hol van onze Keinink, mertekoe Ah ja zeg het toensj Dad es alle- mool meigelek... awei, godoon, teleloneirt. Zu gezeid zu gedoon De knol goot hoijmelek goddeweg nor den teleiong en, as't gedoon es, komt'n verom en Hokt hem teigen de veir deir. Den boos hoi de knols verwittigd, want ha kost ze g'hiel goed, en na begoste ze dosj te preivelen en lieten dasze waa'n oongoon. -Mooi blei! nog ehn betjen, zoij Staal, blei! nog ehn betjen en drinkt nog iet. Ze lieten het heer gien twie kieren zeg gen en pakten nog eh potjen ol droij op Staal zenne kap. Aal meh ne kier vliegt de deir óepen meh geweldj en droij poliesje agenten ter- ren binnen. Staal, meh ehn hert gelek ne koijzer goot er boij en sprekt Hier zi, hieren agen ten, leiverek ajer twee verdachte persooi nen, twie dosjge spioenen. Ik zo geeren hemmen da ge die hieren heere passeport iensj vroegt en, as't spioene zen, da'k meh poort van de belooinink kroijg. Agent Ah, ah, Staal begintj iest meh aane passeport al te geiven g'n hetj gienen... Pieste proces verbaal en twiede proces verbaal smaat on de poliesje A alïeereken es wel, ol peisde ge misschien dagge ongestralt meh de poliesje meigt den oap haaven... Staaf Moor,menhier den agent toch... wadde, ieste en twiede proces verbaal eh procesverbaal... ikke... nie... ehn deko- roosje ver meh vaderland te dienen.ver meh vaderland willen te zoiveren van twie smerige spioenen... 't es zeiveting joor lein... toensj kwampe zooik ai... desm... enz. enz. Staafken verstoot er hem nog ni ooit Fong. Wie gezond bleiven, drinkt de bieren van DE BLIECK. Tieger, Extra en Super, Export Ale, Dubbel Stout G. D. B. Ne maan, meh nen dikke stok gewoaped achtervolgt ne knol die lupt gelek nen hoos. Haal teigen... haal teigen So crates verroer ni. Eizel... zedde dooil... koste denne mooireneer na ni teigen haaven Ne mooireneer wad es dadde Es me da na 'n vroag awei, ienen die dooid doet Ah... ne slachter Zot ne mensj die nen anderen mensj dooid doet Ah... ne sadoot Mertekoe ne mensj die nen andere mensj dooid doet in vreidestoijd. Ah... nen beil Lemmen r.e mensj die nen andere mensj in zen hois vermoord A ja... nen doktoer De maan meh de stok es voersj gegoan.

Den Olsjterschen Tieger | 1931 | | pagina 1