Nieuws uit den vreemde. verbaasd, toen zij dezer dagen het bezoek kreeg van eene buurvrouw, welke haar ,'oorstelde een bankbillet van 1000 fr. óV$r te nemen voor 50 fr. De herbergierster, vermoedende dat er iets niet in den haak was, weigerde en verwittigde de policie. Een officier werd naar de buurvrouw gezonden om ophel dering te vragen. Ho, mijnheer zegde de vrouw, gij komt vijf minuten te laat ik heb het briefke in de stoof gestoken. En de policiebeambte vond niets anders dan de assclie van het kostbare papierke. De vrouw verklaarde hem nu dat haar man het briefke gevonden had, dat zij het hier en daar had gepoogd om te wis selen en, hierin niet gelukkende, zou zij eindelijk blij geweest zijn, als zij er 50 fr. voor kreeg. Daar dit ook niet pakte, besloot zij, om niet in moeilijkheden te komen, het ding maar te verbranden. Na proces-verbaal voor verheeling te hebben opgemaakt ontdekte de policie- officier dat het briefke verloren was door eene dame van Elsene. Schrikkelijk ongeluk te Temsche. Zaterdag namiddag rond 5 ure lag de stoomboot Wilfort 1, van de stoomvaart maatschappij Temsche-A ntioerpen, in reparatie aan de kaai te Temsche. Jozef Buytaert, oud 24 jaren, stoker wilde den stoom des ketels van dit schip laten vliegen oin hem te kuischen. Hij was in een compartiment gekropen langs waar hij gemakkelijk de stoomklep kon bereiken om het handvat te grijpen en den stoom te laten ontsnappen. Volgens men later aan de gereedschappen gezien heeft die hij gebruikt had, moet de kraan niet gedraaid hebben want hij had eenen sleutel gebruiki die er nog opstak. Daarna nog tegenstand ontmoet hebbende, heeft hij een hamer genomen en op de buis geklopt, die hierdoor geborsten is met het ongelukkig gevolg, dat hij met geweld, geheel den inhoud van den ketels toom, kokend water op het lichaam kreeg, zoo dat hij naar den anderen kant van het compartiment geslingerd word. De dood moet oogenblikkelijk geweest zijn. Men vond den ongelukkigen jonge ling in eenen afgrijselijken toestand hij was door den damp en het kokende water letterlijk gezieden. Het aangezicht was onkenelijk en toen men hem van zyne kleèren wilde ontdoen, bleven de brokken gekookt vleesch er aankleven. Hij was de zoon eener weduwe, die nog twee jongens heeft, welke voor haar werken Men schrijft dit ongeluk aan onvoor zichtigheid toe. Had het handvat der kraan gemakkelijk gedraaid, dan zou de stoom langs eene andere buis in de schouw geleid zijn geweest maar nu door het kloppen met den hamer op de buis, is zij gebersten, waardoor het ongelijk veroor zaakt is. Men kan denken hoe de moeder ontroerd was bij het vernemen van het ongeluk, waul hel slachtoffer was een oppassende jongen Volgens wij vernemen, zijn de man schappen van den stoombootdicnst allen tegen ziekte en levensgevaar verzekerd, en zal de mocdernog eene zekere som uit de assurantiekas trekken voor het verlies van haren zoon. Handelsblad De Cpngoleezen. Onze Congo- leesche broeders, welke met de Edward Bohlen zaterdag morgend in de haven van Antwerpen zijn aangekomen, zijn ten getalle van 144, mannen, vrouwen en kinderen. Zij hebben hun kamp opgeslagen op de terreinen der militaire bakkerij en natuur lijk werd zondag dit kamp, ondanks het slecht weder, door bevoorrechten en belangstellenden druk bezocht. Eenige inlichtingen over dezeCongo- leesche bevolking Er is daar een peloton van 27 negers soldaten der openbare macht het zijn sclioone soldaten, niet te zwaar, maar goed gespierd. Met het Albinigeweer op den schouder, rooden fez blauwe wijde vareuse en broek hebben zij veel weg van turcos. Zij zijn heel goed gedrild en stappen flink weg onder hel kommande- j ment, in deFransche. taal, van kapitein Legal. De inlandsche sergeant spreekt goed Fransch en schijnt een heel verstandig man. Ofschoon de Congoleezen van verschil lende streken komen, verstaan zij zich onder elkander in het kissioahili, eene soort van gemeenschappelijke taal aan de Congo oevers. De voornaamste stammen, welke ver tegenwoordigd zijn, zijn de Bangalas, de Basokos, de Wangatas en de Zape-Zaps; verder eene talrijke groep van bewoners van Boven-Congo.Zij komen uit de streek der Ouelle en vormen een zeer verstandig ras, met open gelaat, het hair samengevat in een soort van helm met veelkleurige perels afgezet. De Basokos zijn vooral getatoueerd en- de Bangalas hebben midden van het voor hoofd eene geheel opengesneden plaats, die teenemaal het voorkomen heeft van eenen hanenkrans. Slechts 4 van de Congoleezen hebben tijdens de reis veel afgezien door de ver andering van temperatuur, 2 zijn reeds overleden. Bij eene openbare verkooping, die woensdag plaats had in de Koninklijke straat, 7, te Oostende, werd onder ander een gesloten meubel verkocht, waarin de koopster, Mevr. M. bij de opening in hare woning, een pak obligatiën vond ter weerde van 3100 frank. Onmiddellijk bracht zij de weerden naar den eigenaar van het meubel. Een pijnlijk ongeluk is woensdag rond den noen in de kerk van Schuyffers- kapelle gebeurd. Geheel de kerk wordt herschilderd, on der de leiding van den heer Arthur Wibo, schilder te Veurne. Een zijner jonge werklieden,de 17jarige Hippoliet Van den Bussche, is van eene stelling van vier meters en half hoogte gevallen en op den harden kerkvloer ge stuikt. De jongen was erg gewond, hij heeft eene breuk aan den hoofdschedel en zijn rechter arm ontwricht. Hippoliet Van den Bussche is aanstonds berecht geworden, en eene poos later is hij buiten kennis gevallen. De toestand des gekwetsten is gevaar lijk. Wat de oorzaak van het ongeluk be treft, niemand weet het de jongeling heeft verklaard niet te kunnen zeggen hoe het mag gekomen zijn. Dynamietaanslag te B.uïK. Onze geëerde lezers zullen wellicht al een en ander vernomen hebben over den dyuamietaanslag te Luik, in de Vredestraat, waardoor doktor Renson en zijne echtgenoote zoo wreedelijk zijn ver minkt geworden. Berichten uit Luik melden dat den voornaamsten dader is aangehouden en hij volledige bekentenissen heeft gedaan. Het is een Duitschei', genaamd Richard Muller, bloedverwant der vrouw van den herbergier bij den welken de anarchisten vergaderen. Muller werd vroeger veroordeeld voor diefstal van revolvers in wapenfabrieken Men ziet dus wie de anarchisten zijn en de meeste socialisten zijn niet beter. Nadere berichten. Muller verhaalde omstandiglijk aan den onderzoeksrechter hoe de dynamietaanslagen gepleegd wer den aan de St-Jacobskerk en in de Vrede straat. Verder heeft de schurk zijne mede plichtigen doen kennen Verscheidene aanhoudingen werden dadelijk gedaan. Bloedig gevecht. Zondag namid dag was te Montignv een gezelschap van half dronken mijnwerkers, in een huisge- komen.waar de verloofde van een hunner, zekeren Louis Suain, woont. Hier ontstond twist tusschen de jonge lingen, en zoo ernstig dat Louis zijnen broeder August, die van het gezelschap deelmaakle, met de dood bedreigde. De moeder van het meisje wierp de vechters buiten, behalve haar aanstaan den schoonzoon, en dit ontstak de woede der anderen. Louis van zijnen kant wilde ook naar buiten en. schuimbekkend van woede dreigde hij alles te vernielen, wat hem in den weg stond. Met een mes in de hand sprong hij op straat naderde den genaamden Van Humbeek, op het oogenblik dat deze bij eenen schoemaker binnen vluchtte en bracht hem eenen steek in de volle borst toe. De ongelukkige zakte ineen. Hart en longen waren doorboord. Maar dit bracht Louis Suain niet tot bedaren. Hij viel thans Van Gansbeek aan, die in eenen hoek was gevlucht en bracht deze drie steken toe, de razende greep zijn tweede slachtoffer vast en wierp het naast het lijk van Van Humbeek. Na vervolgens zijn werk een oogenblik beschouwd te hebben, nam de moorde naar de vlucht. Hij werd echter in de voorstad van Charleroi aangehouden. De toestand van den gekwetste is zeer zorgwekkend. Er hadden hartverscheurende toonee- len plaats, toen de families der ongeluk kigen het gebeurde vernamen. Den 12 dezer, 's morgends, zag de machinist der mijn Sainle Louisevan Warquignies, bij het bovenkomen van den ophaalbak, hierin een lijk zonder hoofd liggen. Het was dat van een jongen mijnwerker, die waarschijnlijk in het ophalen het hoofd buiten de leuning had gestoken dat zoo door de ontmoeting met eenen dwarsbalk afgerukt was. Het hoofd werd in de diepte teruggevonden. Een dramatisch leven. Over acht- en-tler'ig jaren woonde er in een klein vergeten dorpje van Rusland een jonge boer, Ivan Rykoff, een heethoofd, die op zekeren dag, opgewonden door de vodka paria (genever) besloot in de kerk te dringen en de gewijde keerscn weg te nemen. Geheel dronken trad hij de kerk binnen, knielde een oogenblik voor de heiligenbeelden en maakte zich daarna meester van de keersen, die hij in de zakken van zijnen mantel verborg Eenige uren later werd hij aange houden en, zonder vorm van proces, tot dwangarbeid in de mijnen van Siberië veroordeeld. Vruchteloos spraken zijne ouders en familie voor hem ten beste de'wet van czaar Nikolaas was onverbiddelijk zij trof zonder medelijden. En de arme Ivan Rykoff vertrok naar het gevloekte land, met eene karavaan galeiboeven. Na eenen tocht van verscheidene maan den door de steppen gelukte hij er in te vluchten. Van honger stervende.vervolgd door de policie, werd hij eindelijk door een medelijdenden boer opgenomen, die hem werk gaf. Kort daarop bereikte hij Tomsk, voorzien van een paspoort, dat aan een overleden werkman had toebe hoord. Sedert dien leefde hij vergeten, eerlijk, liefdadig. Hij trouwde, kreeg kinderen die hij met de uiterste zorg opvoedde en later uilhuwelijkte. Over eenige tijd, toen er een klein familiefeest plaats had ter gelegenheid van den verjaardag zijns huwelijks, vertelde hij aan zijne vrouw en kinderen de geschiedenis zijns levens. Er was niemand aanwezig dan zijne familieleden, maar de muren hebben dik wijls ooren. Op zekeren morgend, toen Ivan nog sliep, kwam er een gendarm binnen met een aanhoudingsmandaat. Hij kwam den galeibloef aanhouden, die over 38 jaar uit de Siberische mijnen gevlucht was. De ouderling luisterde bevend naar den gendarm en het hoofd buigend onder de vreeselijke ramp, bekende hij inderdaad het land der ballingschap ontvlucht te zijn. Zijne vrienden deden alles wat zij konden zijn advokaat deed uitschijnen dat, sedert zijne vlucht, Ivan had geleefd als de eerlijkste der menschen en sedert 38 jaar de Czaar vele ukassen van kwijt schelding had geteekend. Rykoff werd in vrijheid gesteld. Maar eenige dagen later hield men hem weer aan en hij verscheen voor de rechters. Daar verhaalde hij rondborstig zijn leven. De rechtbank was onverbiddelijk en ver oordeelde Ivan tot eene straf strenger nog dan die van over 3S jaren. De man zit thans in de gevangenis in afwachting van het vertrek eenér kara vaan naar de mijnen. Alvorens te vertrek ken zal hij daarboven de tuchtiging van de knoet moeten ondergaan. De Fransche regeering begint wede rom de priesters en bisschoppen te verdrukken. Zij die haar niet als slaven gehoorzamen, verliezen hunne jaarwed den. Zoo handelen altijd die vrijmetse laars. De religie zou in Frankrijk nog- thans van pas zijn, want de niQordcn en de aanslagen met dynamiet vermeerderen er van dag tot dag. Het zijn de Duitsche pompiers die fier geworden zijn. Zij tellen nu Keizer Wilhelm onder bunne mannen. Deze vaarde onlangs op de Spréé toen hij in de verte eenen brand zag ontstaan. Het vuur was zoo hevig dat het geheel een dorp in gevaar stelde. Onmiddelijk was de Keizer aan wal en begon hij met zijne general; u; en zijne matrozen zoo wel te blussehea dat 'hij het vuur kon dempen. Of hij toe gejuicht wierd Er komt ons goed nieuws uit Hon- garië. De liberalen en de joden zijn geklopt geweest in het Senaat. Zij woüen het burgerlijk huwelijk door eene wet verplichtend maken om dan later de echtscheiding te kunnen inbrengen.Maar het was misgerekend en er blijft aan het ministerie maar over zijne demissie te geven. Volgens M. de Molinari zijn er in Amerika (Vereenigde-Staten) menschen die een schoon fortuintje bezitten. 250 personen bezitten over de 100 mill. 500 van 50 tot 100 100 van 25 tot 50 2500 «van 121/2 tot25 7000 van 5 tot 12 1/2 20000 van 21/2 tot 5 Men schat een totaal van 81,250 perso nen die te samen 191 milliards bezitten of 2:.350.769 frank per persoon 't is meer als genoeg om gemakkelijk te leven. De onafhankelijke staat van den Congo vraagt geld aan België voor zijnen ijzerenweg te voltrekken. De beschaving van de negers is een schoon werk voor de Belgen. Onze dappere officiers hebben daar reeds tegen de muzulmanneu vele zegepralen behaald. Men zegt dat zij bij hunne terugkomst op eene schitte rende wijze zullen ontvangen worden. Zij verdienen dat.Alle arbeid is loon waardig. Onze medeburger Albert Boone heeft zich daar ook kloekmoedig gedragen. GENERAAL CAMBRONNE. Wie kent er Cambronne niet? Het was eender dapperste generalen van Napoleon. Is hij zoo hoog geklommen, het was ia éénen sprong niet dat hij aan zijne gouden epauletten geraakt is. 't Was voetjen voor voetjen en trapken voor trapken, en met veel af te bijten, dat hij eindelijk aan den graad van generaal gekomen is. In 1795 was hij te Nantes, in garnizoen, simpel kaporaalkeu. Hij was twintigjaar, en daar zat kruim in dat manneken. On gelukkiglijk, en nog zoo jong, had de pint hem al overmeesterd. Gelijk veel van zijne kameraden had hij de gewoortte van te veel en te diep in het glas te zien en keer óp keer vond men hem zat. En daar ónzen gast levend bloed in zijn aderen had, was het niet goed van er tegen te botsen, al gelijk wanueer, maar bijzonder als hij zijn pruimken op had. Nu weer eens kwam hij bedronken in de kazern en zijnen officier die het spel be gon moê te worden gaf Cambroune zoo fel zijne zaligheid, dat, hoe zat hij ook was, iiij het maar al te wel verstaan had. Zijnen hoogmoed en den drank schoten op en... lappe, dat het klonk, op de kaak van den officier! Of den slag hem nuchteren maakte, dat zegt men niet. maar Cam bronne verstond toch wat bij gedaan had en wist wat er op volgen ging. Den krijgsraad kwam bij één. Krijgsraad voor éénen soldaat dat is geen kinderspel. Cambronne is veroordeeld tot de dood. De kolonel van het regiment wist nog- thahs Cambronne naar weerde te schatten. Hij wist wat. fijn en diep verstand en wat poer er in zat: en hoe dapper hij was. Hij doet al wat hij kan ojn Cambronne zijne» gratie te verkrijgen.

De Standaard | 1894 | | pagina 3