Eerste jaargang. Zondag 27 Mei 1894. Nummer 2. van het Arrondissement Aalst. LANDBOUW ARBEID BUREEL KORTE ZOUTSTRAAT, 44 AALST. Vertegenwoordiging der Werkmansbelangen in alle openbare besturen. Goed nieuws. Aan onze geachte lezers en correspondenten. Bezoek vanPachter Kobe. TOESTAND Leest hier H Inschrijvingsprijs voor Aalst fr. 2-00 'sjaars; voor den bui ten per Post verzonden DË STANDAARD De inschrijving ein digt met 31 Decemb. CSOOSDIEIWSX Verschijnt den Za- HUISGEZIN, terdag onder dagtee- kening van den vol- geden Zondag.Mc- dedeelingen moeten vrachtvrij en uitterlijk des donderdags 's mid dags toekomen. Annoncenprijs Per drukregel:gewone annonccn 15 centiemn; reklam'en en vonnis sen 1 frank. VOOROP BETAALBAAR. TAAL. VKUJ1IEID. De inningskosteri van kwijtschriften zijn ten laste van den sckul- VADERLAKD. denaar. Ongetcekcnde me dedeel ingen worden niet opgenomen. Prijs2 centiemen het nummer. Men kan inschrijven ten bureele van DEN STANDAARD, bij de postboden en bij Hendrik VAN DE VELDE, uitgever, 44 Korte Zoutslraat, AALST. Mei 1»94. Wij willen dat de werkmansbelangen in alle openbare hesturen vertegenwoor digd en rechtstreeks verdedigd worden. Daarom willen wij dat de werklieden in volle vrijheid, zonder den minsten dwang noch geheimen invloed, hunne belangen bespreken, hun programma opmaken, hunne kandidaten aanduiden. Ons dunkens moeten zij zich daarvoor vereenigen in bonden van denzelfden stiel, daar hunne hoofdmannen kiezen en vervolgens de vereenigde hoofdmannen van de verschillige vakken zenden naar de algemeene Uiesvergaderingen die wel haast zullen gehouden worden. Zoo zullen zii werken met eensgezindheid, met kracht, en met zekerheid van zegepralen. Op dus, broeders werklieden, en onder de leuze van Godsdienst .eigendom, dag loon en huisgezin ziet gij welhaast de redding, den vrede en den voorspoed Wij vernemen met genoegen dat eerlang in alle gemeenten van ons Arrondisse ment allo weldenkende kiezers gaan uitgenoodigd worden om zich te vereeni gen, ten einde 1° hunne belangen te bespreken, hunne begeerten en eischen in volle vrijheid uittedrukken en in programma vooruittezetten 2° hunne hoofdmannen in volle vrijheid te kiezen en aan testellen en zoo 3° zich in een een drachtig en machtig leger te versmelten, tegen hetwelk geene heerschzuchtigen, onder welk vaandel zij zich ook scharen, iets zullen vermogen. Die vereenigingen trede'n wij uitterherten bij, en zullen wij op tijd en stond weten te ondersteunen. Wij aanzien het als eene plicht onze achtbare lezers, correspondenten en rondleurders hartelijk te bedanken. Allen wedijverden van genegenheid,en,dank aan hunne medewerking, is ons blad tot in de verste parochiën van ons Arrondissement het ordewoord van vrijheid, van vrede, van eendracht gaan dragen. De weèrgalm onzer 15000 Stan daarden roept over gansch de Den dervallei onze katholieke strijdkreet HOEZEE HOEZEE Wij vragen aan alle onze vrienden voorts tc blijven werken om ons te onder steunen. Daarom 1° Ons blad helpen verspreiden, ons eenen goeden uitventer bezorgen, ons zeggen waar en wanneer wij de nummers mogen bestellen. 2° Ons goede correspendenten bezorgen, die ons inlichten over al hetgeen omgaat in de gemeenten. Binnen kort, komen wij iedere gemeente zelf bezoeken, zooals wij reeds begonnen zijn. In afwachting gelieve men ons te schrijven hoe wij best alles zouden schik ken. K. Goeden Dag, Standaard'k moet u proficiat wenschen. S. Wel bedankt Pachter Kobe, doch waarom die gelukwenschingen K. Waarom, waarom? wel omdat u Standaard mij aanstaat. S. Zoo,zoo K. Ten eerste gij spreekt een machtig woord voor landbouwer en werkman. Gij belooft ons daden en boter op ons brood. Dat is gesproken. S. Moet het zoo niet gaan Pachter Kobe? K. Zeker,vriend, Standaard, maar gij staat den boer nog aan voor eene andere rede. Gij steekt uw vaandel in uwen broekzak niet, gij zegt ronduit dat gij fier zijt over den naam van katholiekomdat het den naam is van ons geloof gij zegt dat gij onze geestelijkheid eerbiedigt en met aan dacht hare raadgevingen zult aanhooren. Zoo moet het zijn. S.'t Akkoord.vriend Kobe.Zijn de geeste lijken. Paus, Bisschoppen, Pastoors niet altijd de beste vrienden van den arbeider en den landbouwer geweest Zien wij heden onzen Bisschop,MgrStillemans,niet werken met ons om de loonen van't werk volk tegen onrechtvaardige vermindering te bevrijden. K.Edelmoedige handelwijze,Standaard.' Met recht prijst gij ze. Werk moedig voort onder de leiding van onze kerkelijke Overheden zoo zult gij nooit falen. S. Ja, beste Pachter, 't Is daarom ook dat wij spreken van vrede en van een dracht. K. Zie, Standaard,dat prijs ik nog het meeste van al, in uw program. Laat eenige jongheden, maar spreken van scheuring, van tweedracht, van verbond met 't geuzenboeltje, met socialisten, libe ralen en andere ketters en lramasons .wij blijven met u in de groote Kerk van Rome, bij den Paus, bij onzen volksge- kenden Bisschop, bij onze brave Pastoors, bij al het katholiek Volk, en zoo allen vereenigd onder denzelfden standaard, zullen wij strijden, voor God en voor 't Volk. Éen hart, éen geloof, éene kahto- lieke partij,ziedaar 't politiek vanPachter Kobe, en van den Standaard. van den fabriekwerker. Geachte lezer, waarom u spreken over den toestand van den werkman Is het om de zaak te overdrijven en om daarna goddeloos weg den verdrukten man aan te sporen tot opstand, tot werkstaking en tot miskenning van alle orde en gezag Neen, 't is om u den waren toestand te doen kennen en om u te overtuigen hoe dringend het is van met ons hand in hand mede te werken om ten spoedigste dien toestand te verbeteren. En zult gij mij zeggen Kent gij dien toestand Ha beste lezer, of ik hem ken Dagelijks bestatig ik de zaak met eigen oogen, dagelijks klopt mijn kristen hert van aandoening en medelijden, dagelijks zucht ik in mijn gemoed O God, vader van ons allen, zegen onze pogingen en laat ons onzen lijdenden broeder redden 1 En welk is nu die toestand Ha, vriend lezer, ellendig, allerellendigst In vele huisgezinnen,gebrek aan de noodzakelijke behoeften des levens in weinigen, pas genoeg om het leven voort te rekken in geene, voldoende welstand Kan of mag het zoo blijven Neen, dat moet veran deren, en daaraan werken en gezamen lijk werken is de heiligste onzer plichten En welke zijn de oorzaken van dien toestand Onder vele andere, voorname lijk deze twee de kleine dagloon en de onvermijdelijke ontucht in de tegenwoor dige omstandigheden. De kleine dagloon Kan de dagloon vermeerderd worden Moeilijk vraag stuk maar kan hij het niet in de tegen woordige omstandigheden, zou hij niet kunnen vermeerderd worden door het bekomen van wetten op inkomende rech ten enz., het opzoeken van nieuwe uitvoermerkten, enz., waardoor de nijve raars in staat zouden gesteld worden hunne werklieden beter te betalen Zaak die wij zullen onderzoeken ;en intussclien wekken wij alle nij veraars op van nu af te doen wat zij kunnen en met. ons mede te werken om den staat van zaken zoo haast mogelijk te veranderen. ■Tweede oorzaak de onvermijdelijke on tucht in de tegenwoordige omstandig heden. Geachte lezer, bemerkt wel het woord onvermijdelijke ontucht. En inderdaad uiterst gebrek leidt van zijn zeiven tot ontucht. De werkman niet genoeg win nende om op deftige en zedige wijze zijne kinderen te kleeden en bijzonderlijk om hun deftige en afzonderlijke slaping te verschaffen, moet tegen wil en dank in zijn eigen huis de zedelijkheid zijner kin deren zien gekrenkt, worden.Daarenboven indien het waar is dat de overvloed in eten en drinken leidt naar de driften, het is niet te min waar dat hel lichaamsgestel door te langdurige ontberingen verzwakt en uitgeput, machteloos wordt tegen do eischen der driften. Ziedaar voor den toestand binnc.y.huis bij den werkman. Maar beschouw 1 nu buiten huis. In plaats van aan zijne kin deren tot behoorlijken ouderdom eenekris- telijke opvoeding en eene voldoende bekwaamheid te kunnen laten geven in goede scholen, godsdienstige onderwij zingen, enz., ziet de man zich genood zaakt van, aanstonds na hunne eerste Communie zijne kinderen te steken in fabrieken en werkhuizen, waar zij maar al te dikwijls naar ziel en lichaam ge krenkt worden. Het kind hoort er niets meer dan slech ten klap en vloeken,het ziet er niets meer dan verergernissen, de twee geslachten zijn er vermengd, de jongens ontmoeten er de meisjes, en ik vraag het u, geachte lezers, wat kan zulks te weeg brengen, tenzij hetgeen wij dagelijks met hertzeer bestatigen, helaas kinderen die alles vergeten wat zij hun leven lang zouden moeten onthouden, en die alles aanleeren wat zij nooit zouden moeten kennen jongelingen en jonge dochters, die in het merk der beenderen bedorven zijn, die niet meer leven dan voor den drift, die hunne heiligste plichten jegens ouders onder de voeten te trappen, die hunnen dagloon achterhouden, die alle gezag en God zelve verloochenen, en die tot alles bereid zijn wat Kerk, samenleving en huisgezin moet vernielen. En dit alles moet de deftige werkman en huisvader zien en lijden Neen, dat moet eindigen. Wetten moe ten er komen waardoor de huisvader niet meer genoodzaakt zij zijne kinderen op onvermijdelijke wijze in het verderf te werpen Wetten, waardoor de zedelijkheid in fabrieken en werkhuizen gehandhaafd worde I Wetten, waardoor de vermenging der beide geslachten verboden worde Maatregelen waardoor meisje en jonge dochter onder de oogen der moeder en in den huïselijken kring opgevoed worde om in-alle deugd en werkzaamheid zich te bereiden om zelve eens goede huismoeder te worden. Daar moeten wij komen, daar willen wij komen. En met zulk program ma aarzelen wij niet de goedkeuring en medewerking af te vragen van alle wel denkende burgers en werklieden. Nog eens dus, broeders, aan welken stand gij ook behooret, schaart u onder onzen Standaard en werken wij voor de verbe tering, voor de redding Wij willen dat ieder onzer geacht»/ lezers van den Standaard wete, in welke hoedanigheid en tot welk einde wij optreden. Wij treden op als onbaatzuch tige strijders voor het goed, onafhankelijk van 't is gelijk welken drukker,bestaande op ons eigen zeiven, ons onverpoosd wer ken opofferende voor het zedelijk en stoffelijk welzijn van ons geliefde Arron dissement.

De Standaard | 1894 | | pagina 1