i- Inkomrechten. Algemeene vergadering der Rath- Kringen van België te Dinant. Zondag 11. vergaderde te Dinant de Bond derKath. Kringen van België. De gewone huldebewijzen aan Paus en Koning wierden luidruchtig toegejuiclid. De vergadering drukte wenschen uit strekkende tot het bekomen van verzach ting der krijgslasten, verkorting van militairendienstlijd, vrijwilligersleger en eindelijk beteugeling der tweegevechten. Ook besprak zij de werkmanskwestie en verklaarde zich op voorstel van M. Woeste, 1° voor de vertegenwoordiging der werklieden in de openbare besturen 2° voor wettelijke erkenning der vakver- eenigingen. Te midden van dreunende toejuichingen en van buitengewone geestdril1, nam de heer Woeste herhaalde malen het woord. Volgens Het Volk van Gent zegde hij onder andere, met -het oog op zijne kandidatuur. Indien men mij den post, dien ik be kleed, ontneemt, ik zal gowillig het hoofd buigen (ten allen kanten Nooit, nooit 1) Maar ik geloof niet dat een man van hart, een christen in de tegenwoordige omstan digheden den strijd mag opgeven, zonder zijne vijanden vlak in de oogen te zien. Ik zal dus in de Kamer, zoolang ik er ben, in den kiesstrijd, zoolang ik daar optreed, tegen de liberalen strijden en indien iemand dien ik onder mijne vrien den van gisteren telde, eene kandidatuu tegen de mijne stelt, ik zal hun niets zeg gen ik zal de openbare katholieke mee ning laten oordeelen. Eü nu. mijne heeren, alhoewel het onderwerp kiesch is, laai mij toe eenige woorden te zeggen over de kwestie van den dag evenredige vertegen woordiging. Ik houd er aan te zeggen, als ik dat woord uitspreek, geen personen te be strijden. Ik buig voor alle rechtzinnige overtui ging ik vraag aan niemand afstand te doen van zijne persoonlijke zienswijze. Werklieden vereenï- de leden aan om met meer kracht te wer ken om de Vakvereeniging in hare onder- ueming te helpen en bij te staan. Immers vrienden, het is alleen in deze verecni- gingen dat de macht van ons allen zal gevonden worden. Reeds meermalen heb ik u 't nut en de voordeeleu der Vakveree niging voor oogen golegd, doch, vrienden, er is niet genoeg naar geluisterd geworden euvelen zijn nog onverschillig gebleven aan den oproep die ons Bestuur meer malen tot de werklieden op onze verga deringen gericht heeft. Niemand mag onverschillig blijven, elke werkman moet zooveel het in zijne macht is medewerken tot verbetering van zijnen toestand en zijne rechten. En hoe, vrienden, hoe zal men beter zijne •echten doen gelden dan met zich te /ereenigeu, met zijne vrienden die met hem den/.elfden stiel uitoefenen. I>e De in^en. Naast ons, vervolgde spreker, zijn nieuwe vereenigingen van werklieden opgekomen. Ik groet deze vereenigingen uit den grond van mijn hart en ik vraaj dal men met hen een kiesverbond zou aangaan, waar zij bestaan en waar tot hiertoe het niet gedaan is. ten einde de eendracht op alle gebieden te verwezen lijken. Men zegt nog nieuwe niannenzijanoodi Ik, persoonlijk, ik beb nooit ieman. verstooten. Ik beb steeds de jongere ele menten geroepen om bns te helpen.Ik h de pretentie niet te gelooven dat de ka tholieke partij zich moet verlammen in mannen die oud worden en welhaast zul len verdwijnen. Zulke gedachten deel ik niet. ik vraag slechts aan de jongeren de ondervinding van den ouderdom in acht te nemen. Ik vraag hun hunne edele strekkingen te paren met de onderwij zingen van de ondervinding en aldus handelende, zullen wij tot betere uilsla gen geraken dan als er een element van de katholieke partij alleen wil gaan. De vergadering ging uiteen te midde der geestdriftige kreten van Leve de eendracht Leve het ministerie Leve de vereenigde katholieke pari ij Katholieke Werkmanskring AALST. Atgemeene vergadering der Anti-Socia Ustische Valevereenigingen ran Zondag laatst. De Voorzitter opent de vergadering met een woord van dank aan de leden vooi' hunne talrijke opkomst. Daarna geeft de schrijveY lezing van het' verslag over d toestand der kas gedurende de verloope maanden van 18Ö4.Vervolgens zet spreker Briefwisseling. Oordcgcm24 Mei 1894, Mijnheer de Uitgever, Lang genoeg hebben wij over de zaken der kiezingen gezwegen, doch,vrienden,de tijd is gekomen dat we die gaan in handen nemen. Sommigen snauwen ons woorden toe die waarlijk verachtelijk zijn en die wij op tijd en stond zullen beantwoorden Wij allen hebben verstand en oordeel ge noeg om onze eigene zaken te bewerken, zooals wij gedaan hebben voor de zege pralen die wc reeds togen liberalen en socialisten bekomen hebben Ook, vrienden, zal het goed zijn u mede te declcn dat we binnen kort al de werk lieden van de stad die met ons mede gewerkt hebben in vroegere strijden, lijeen zullen roepen ten einde ons gedacht over de kiezing uit te leggen,ze terzelfder- tijd in l akken van eonen stiel te stellen, om zoo in volle vrijheid hunne eigene mannen te benoemen die zullen gezonden worden naar de groote kiesvergaderingen die kortelings zullen plaats hebben. Gij ziet dus wederom,vrienden,hoe noodzake lijk het zijn zal van ons te vereeuigeu en welke macht er zal uit voortspruiten. Alleen, zegt Leo XIII, in zijne omzend brief over den toestand der werklieden, alleen in de Vakvereeniging zult ge macht en sterkte vinden. Moed dus vrienden, ons allen veroenigd om 't stemrecht dat ons geschonken is met recht en rcclit- eerdigheid te kunnen gebruiken. Vervolgens wordt er overgegaan tot de kiezing voor de helft der bestuurleden en eeue prachtige prijsloting waarmede deze vergadering geslotc-u wordt. Aan de fabriekwerkers van AALST, GEERAARDSBERGEN en NINOVE. Ziehier eenige hervormingen welke wij met u en voor u willen eischcn tot. meer dere bescherming ran 's werkmans vrij heid: 1° Rechtspersoonlijkheid aan de Vakvereeuigiugeu, met doel, door de Vakvereenigingen, tot meerdere loonen, mindere werkuren, betere werkvoor- waarden te geraken. Aanmoedigingen van den Staat om het ontstaan en het ont wikkelen der Vakvereenigingen te bevor deren. 2° Verplichtende verzekering der werk lieden tegen de ongevallen. 3° Verplichtende zondagrust. 4° Ernstig toezicht der fabrieken en werkplaatsen met tusschenkamst der werklieden. 5° Verplichtend reglement van inwen dige orde in de uiiverheidsgestichten, werkhuizen en werkplaatsen. 6° Bepaling, door de wet,van een maxi mum werkuren in de uijverheidsgestich ten, werkhuizen en werkplaatsen, ten minste voor alle minderjarigen, of in alle voor <le gezondheid gevaarlijke nijver heden. 7° Betere wetten op den onderlinge» bijstand, Werk- en Nijverheidsraden en Werkrechtersraden 8° Minimumloon in de lastkohiercn der openbare werken en aanbestedingen. 9" Inrichting van een ministerie van arbeid met hot doel de belangen en de rechten van den arbeid op eene bijzon dere wijze te bevorderen. Sinds lang is er spraak van in onze ge meente eene kazern of post van gen darmerie in te richten. Alwie met den toestand alhier bekend is, zal overtuigd zijn dat zulks groot voor deel zou opleveren. Het zou toelaten van een waakzaam oog te vestigen op de talrijke land- loopers die, vooral des winters, gedurig den grooten steenweg tusschen Gent en Brussel bewandelen. "Wildstrooperij en veldrooverij die alsnu door den grooten afstand der gendarmen noodzakelijk ongestraft blijven, zouden kunnen beteugeld worden. Men zegt dat het inrichten eener kazern van gendarmerie groote kosten voor de Provincickas zou veroorzaken. Hier overdrijft men. Nergens kan men zich tegen gematige- reu huurprijs een behoorlijk lokaal ver schaffen dan in onze gemeente. Ten anderen, er is spraak van het ge tal manschappen der posten van Aalst, Herzelo en Oosterzele te vermeerderen Wat Aalst betreft, zegt men, is de be slissing reeds genomen. Elnvelaangezien de nieuwe post van Oordegcm zou samengesteld worden uit gemeenten af te nemen van de orolig- ;ende posten, zou men van die vermeer- leringen kunnen afzien, ten minste voor wat Ilerzele en Oosterzele betreft. Wij weten dat wij op de ieverigc mede werking van onze verkleefde Provincie raadsleden mogen rekenen. Indien onze achtbare Kamerleden ook onze zaak wilden in handen nemen, w twijfelen geenszins of in 1895 zouden wij onzen post gendarmen bezitten Dit zou de erkentenis en verkleefdheid der bevolking van Oordegem en aanpa lende gemeenten voor onze Volksverte genwoordigers nog vermeerderen. Daar uw geëerd blad zich aanstelt als do verdediger der belangen van liet Arron dissement Aalst, twijfelen wij niet, lieer Uitgever, of ge zult dezen brief willen opnemen. Ued. bedankende, enz. V. Niet alleen nemen wij mot groot genoe gen dezen brief in ons blad opmaar wij sluiten ons geheel bij onzen achtbaren correspondent aan om zijne billijke vraag bij onze gekozene vurig aan te bevelen, De Redaktie. In alle gemeenten van 't Arrondisse ment zijn petitiën in omloop om het stemmen van inkomrechten te vragen over boter, margarine en bittere peeën (suikerijen). De twee veeverzekeringen an Aaïst-Mijlbcek staan aan 't hoofd. Aygem, Aspclaere, Nederhasselt, St- Gurix-Audenhove, Denderleeuw, Bors- beke, Santbergen, Okogcm, Neygem, Baardegem, Lede, St-Antelinckx, Vlier- zele, Iddcrgem, Grimmingen, Welle en Ressegem vragen daarbij rechten op de ;rancn, bijv. op garst, scuoekelocn, haver, enz. Sarlardinge enkel ,op garst, schoeke- loen en mout, doch voegt daarbij het vlas, de oliegevende zaden, en maïfe. Oordcgcm spreekt van boter, marga- •ine, bittere peeën, hoornvee en vlas. Uit deze laatste gemeente wordt diesaan- gaande het volgende bericht Men schrijft ons uit St Antelinckx De pogingen door den Eorw. Pastoor aangewend tot het inrichten van eeneu St-Gertrudisbond zijn met den besten uitslag bekrooud geworden. De Eerw. Pater Van Acker, algemeene bestuurder der Xaverianen in het bisdom van Geut, had alreeds op zondag 29 april eene welsprekende rede gehouden over de geestelijke voordcelen van dien Bond. Daarna deed hij eenen warmen oproep tot de mannen van St-Antelinckx om zich in voormelden Bond te laten inschrijven. Eenige dagen daarna stichtte bepaaldelijk de Eerw. Heer Pastoor het werk. Onge veer 150 mannen beantwoordden aan dien oproep en vergaderden in de gemeente school om de voordracht van den heer Pastoor te aanhooren. De Eerw. spreker toonde liet. nut. van den Bond, op geestelijk en stoffelijk ge bied,eii deed zien welke bijzondere afdee- lingen er konden gesticht worden in den Bond, onder het toezicht van het hoofd bestuur. Zoo somde hij op 1° de veeverzekering: 2° ile spaarkas3° vakvereeniging vooi winterwerk 4°'t werk der franschmans, enz. Intusschen begon de inschrijving 148 mannon deden zich op staande» voet als lid aanvoerden, het getal is reeds tot 160 geklommen. Luisterlijko uitslag Eerc aan de mannen van St-Antelinckx die luisteren naar hot verzoek van-hunnen herder. Ecre aan den Eerw.en moedige Pastoor van St-Antelinckx, moge zijn edel voor- lieeld overal gevolgd worden. Stixus. Oordegem22 Mei 1894. Wij hebben de eer UEd. te laten ken nen dat de landbouwers van Oordegem weigeren inkomrechten te vragen op voortbrengsels welke moeten dienen tot onderhoud huns veestapels en wezenlijk dit ware in hun eigen nadeel doordien het vee er noodig is tot. opbrengst in geld en ook tot opbrengst van vet moetende die nen en onmisbaar zijnde voor 't bebouwen van het land. Het algemeen gevoelen is alhier dat het hoogst noodzakelijk is inkomrechten te stellen op margarine-boter, hoornvee, vlas. Iukonirecht. op het meel is ons onverschillig en zelfs kan het niet nadee- lig ziin doordien het beestenvoeder (of zemelen) ervan voortkomende buiton het land blijft en bijgevolg zonder voordeel voor ons is. Ook wordt de inlandsche arbeid erdoor bevoordeel igd. Onze Referendum over inkomrechten vervolgt de naaste week. De beschermrechten op de Granen. Aalst, 23 Mei 1894. De heer Van Wambeke, verklaarde op de Katholieke Vergadering van den 29 April 11. dat men, in ons Arrondissement, niet eens is over de noodzakelijkheid van beschermrechten op de granen dienende tot voedsel van den mensch. Deze zaak dient thans met volle vrijheid besproken te worden. (Alle gegronde inlichtingen welke wij diesaangaande zouden ontvan gen .zullen in ons blad eene plaats vinden. It.) Wij wenschen vuriglijk dat men wet, e in de kwestie der tolrechten welk de ware belangen der werklieden en der landbou wers zijn. Heden, laten wij eenige bemerkingen volgen „Inons land worden ongeveer2.000,000 hectaren landerijen bebouwd, waarvan een derde deel door de eigenaars en de twee andere dcelen door huuraars. Deze landerijen zijn verdeeld in 910,000 exploi tation, waarvan 810,000 van minder dan 2 hectaren. Nu, hoeveel zal men er onder deze laatste vinden, die jaarlijs graante verkoopen hebben? zijn deze zelf niet ver plicht graan te koopen In België vinden wij de verkoopers van granen enkelijk bij de landbouwers van hoeven van verschil- lige hectaren, en wij twijfelen of deze wel de 15.000 bereiken.En nochtans moet er gezorgd worden voor de voeding'van eene bevolking van 6 millioen zielen. Oüwedcrleggelijk is het, dat dc werk man belang heeft zijn voedsel te kunnen koopen aan den laagst mogelijkon prijs. Dit moet hem toelaten, te verblijven in oen beter ingericht woonhuis en zich zui vere en gezonde kleeren te verschaffen. De tegenwoordige lage prijzen der tarwe zijn toe te wijten aan twee hoofdzakelijke redens, vooreerst aan de overgrootc op brengst dezer waar vóór dertig jaar be schikte dc beschaafde wereld over onge veer 400 millioen hectoliters tarwe, nu is /de jaarlijkse lie opbrengst gerezen tot 900 millioen hectoliters, dc tweede bestaat in bot groot verschil der betrekkelijke waarde tusschen het zilver en het gouden geld in Zn id-Amerika en Indiën, voegen wij nog daarbij het groot gemak des ver- koers. Mogen wij hopen dat die reden welke j ile tarwe op belachelijke en verliesgeven-

De Standaard | 1894 | | pagina 2