Eerste jaargang- Zondag 3 Juni 1894. Nummer 3. van het Arrondissement Aalst. LANDBOUW ARBEID BUREEL KORTE ZOUTSTRAAT, 44 AALST. Vertegenwoordiging der Werkraansbelangen in alle openbare besturen. Goed nieuws. De belasting op de tabak. .1 Inschrijvingsprijs voor Aalst fr. 2-00 's jaars; voor don bui ten per Post verzonden DE STANDAARD De inschrijving ein digt met 31 Decemb. GODSDIEIÜST Verschijnt den Za- HUI8GEZIM. tordag onder dagtee- kening van den vol- .TO 13 O Al geden Zondag.Me- dedeeliugen moeten vrachtvrij en uittcrlijk des donderdags 's mid dags toekomen. Annoncenprijs I Per drukregel:gewone f annoncen 15 centiem"; rcklamen en vonnis sen 1 frank. VOOROP BETAALBAAR. TAAL. VRIJHEID. De inningskostcn van kwijtschriften zijn ten laste van den schul- VADERLAAD. denaar. Prijs het nummer. Ongeteekende me- dedeelingen worden niet opgenomen. Men kan inschrijven ten bureele van DEN STANDAARD, bij de postboden en bij Hendrik VAN DE VELDE, uitgever, 44 Korte Zoutstraat, AALST. Aalst, 2 Juni 1894. Wij willen dat de werkmansbelangen in alle openbare besturen vertegenwoor digd en rechtstreeks verdedigd worden. Daarom willen wij dat dc werklieden in volle vrijheid, zonder den minsten dwang noch geheimen invloed, hunne belangen bespreken, hun programma opmaken, hunne kandidaten aanduiden. Ons dunkens moeten zij zich daarvoor vcrcenigen in bonden van denzelfden stiel, daar hunne hoofdmannen kiezen en vervolgens de vereenigde hoofdmannen van de verscliillige vakken zenden naar de algemeene kiesvergaderingen die wel haast zullen gehouden worden.Zoo zullen zij werken met eensgezindheid, met kracht en met zekerheid van zegepralen. Op dus, broeders werklieden, en onder de leuze van Godsdienst, eigendom,dag loon en huisgezin ziet gij welhaast de redding, den vrede en den voorspoed Wij vernemen met genoegen dat eerlang in alle gemeenten van ons Arrondisse ment alle weldenkende kiezers gaan uitgenoodigd worden om zich te vereeni gen, ten einde 1° hunne belangen te bespreken, hunne begeerten en eischen in volle vrijheid uittedrukken en in programma vooruittezetten 2° hunne hoofdmannen in volle vrijheid te kiezen en aantestellen en zoo zich in e<;n een drachtig en machtig leger te versmelten, tegen hetwelk geene heerschzuchtigen, onder welk vaandel zij zich ook scharen, iets zullen vermogen. Die vereenigingen treden wij uitterherten bij, en zullen wij op tijd en stond weten te ondersteunen. Ongelooflik is de bijval dien in alle ge meenten vinden de bovengemelde schik kingen aangaande de kiesverordeningen. Hoezee schrijft men ons uit meer dan vijftien gemeenten van ons Arrondisse ment: de kiezers gaan bijeengeroepen wor den wij mogen in volle vrijheid onze grieven en eischen uitdrukken; wij zeiven mogen ons programma opmaken, onze hoofdmannen aanstellen, onze kandidaten aanduiden, en mannen zenden naar de Kamers die niets zullen beoogen dan onze belangen, niets zullen behertigen dan ons stoffelijk en zedelijk geluk. En inderdaad, beste lezer, zoo gaan de zaken geschikt worden. De Standaard is wel ingelicht, de volledige vrijheid is u gewaarborgd en ondanks al hetgeen tegen onze beste inzichten door woelzieke en heerschzuchtige geesten kan uitgedacht en vooruitgebraclu worden, verzekeren wij het u, het uur is nakend dat aan al uwe billijke eischen uiterste voldoening zal geschonken worden. Daarom laat u niet langer misleiden. Wie gij ook zijt, burger, landbouwer of werkman, schaart u onder den Standaarden moedig vooruit naar de bevrediging, de rust en den voorspoed van ons allen Yeel, geweldig veel is er gereklameerd over de belasting op de tabak. Belastin gen afschaffen, daarmeè zijt gc bij ieder een wel gekomen. Maar overlijd sprak de Standaard met eenen tabakplanter, en gelijk het gaat als 'ne mensch voor 't goed is, het was sef fens over de belasting. Standaard. Wat dunkt u, vriend, ware het niet beter die belasting af ie schaffen Landbouwer. Ze vragen ze dat al lemaal, maar ik weet ik niet wat best is. Wij verkochten wij onzen tabak vroeger 35 centiemen den kilo en nu krijgen wy eenen frank en daarboven, daar en is nog geen vrucht die zooveel opbrengt als de tabak,het is beter zelfs alsbloemkoolen. Standaard. Is t waar Maar dan mogen ze daar nog zooveel niet op roepen. En wat ik voorzie, als ze zouden maken, met de belasting af te schaffen, dat de ta bak nog meer opbrengt, dan gaat ieder een hem daar op schieten, en ge zult de tabak zien dalen in prijs. Landbouwer. Dat zou wel kunnen en ik zou er geweldig voor vreezen. Maar weet ge wat meest doet schreeuwen over die belasting het is dat men voor zijn eigen gebruik maar 80 planten zetten mag, en als meii er 81 zet, niet voorééne, maar voer 81 betalen moet. Men zou maar moeten betalen voor de planten die men meer zet. En 80 planten is te weinig ook, daarmee kan een rooker niet toekomen. En wat doen als ge in een huis met vcr- schillige inansmenschen zijt die smooren, vader en zonen, meester en knechten. Daar zou men moeten trachten remedie aan te brengen, en niemand zou meer re- klameeren. Standaavd. Dat waren toch zulke dingen niet. Dat ze 'ne keer toelieten in de plaats van 80 planten, 100 planten zet ten, en dat ieder boer er zooveel keeren 100 mocht zetten als er inansmenschen van 20 jaar op zijn hof zijn, (want ieder een die 20 jaar is smoort toch), en dat ze voor die eerste honderden nooit deden be talen als men daarboven gaat. Een ver andering in dien zin, zouden de buiten- menschon dat goedkeuren'? LandbouwerStandaard, mensch, dait ze dat deden ge zoudt wat hooren op gaan van vreugde op den buiten. Standaard. - Hewel, de Standaard gaat uwe gedachten eens drukken,vriend. Maar wat peist ge hierover: dat men deed betalen zooveel per dagwand en niet zoo veel per plant? Landbouwer. Ik heb liever te be talen per plant, ik zet ze liever dun, en heb liever schoone planten. Ge moest ze gezien hebben over jaar, hoe groot en hoe schoon. Standaard.Anderen, zouden noch tans verkiezen te betalen per dagwand. Landbouwer. Iedereen zijn goes ting, vriend Standaard. De gedachten van dien landbouwer vindt de Standaard nog al redelijk, en zoo hij in do plaats van de kiezers ware zou hij die bij zijne afgeveerdigden doen gelden en niet kiezen als voor mannen die heioven, in Kamer en Senaat, die ge dachten voor te staan. Dat meent de Standaay^d. De inkomrechten op de tarwe bloem. Telkens als er kwestie is van rechten op de vreemde tarwebloem te stellen, hooren wij de ineetingdemokraten op alle tonen schreeuwen dat inen het werk volk wil uithongeren en dat deze rechten alleen een voordeel voor de groote mole-, naars zouden daarstellen. Welnu, de Belgische maalderij in al hare petitiën tot de wetgevende kamers gestuurd, heeft nooit iets anders gevraagd dan beseherm- rechlen tegen de onrechtvaardige mis bruiken, die het Fransch regiem in zake van tolrecht, doet ontstaan. Het is meermaals bewezen, dat het Fransch gouvernement, onder voorwend sel van de rechten terug te geven, welke worden geheven bij den invoer op de tarwe, een ware premie verleent voor den uitvoer van bloem. Deze premie welke tot fr. 1,47 per 100 kil. bloem beliep, wanneer de inkomrechten op de tarwe in Frankrijk vastgesteld waren op 5 franken, bedraagt de overgroote som van fr.2,14 nu dat de zelfde rechten op 7 franken gebracht zijn. Dit leit is op eene onwedcrlegbare wijze aan het Belgisch bestuur voor oogen gelegd en de eischen der molenaars tot het bekomen van beschermrechten moeten voor billijk erkend worden. Indien onze wetgevers zich thans bepa len met rechten op den invoer van bloem te stellen en dat deze rechten de premiën niet overtreffen welke op die waar door een vreemd bestuur verleend worden, zal voorzeker zulk een maatregel geenen den minsten invloed hebben op den prijs der bloem. Alleenlijk zal men de groote Belgische nijverheid, de bloemmacuderij in werkzaamheid behouden en vervolgens zullen onze molenaars door eene oneer lijke vreemde concurrentie zich niet in den droeven plicht bevinden,hunne werk huizen te sluiten en aan meer dan 8000 werklieden hunne broodwinningj te ont nemen. Wijze bemerking van eenen ouden fabriekwerker- Zondag; laatsleden deed ik als naar ge woonte een bezoek aan den bloeionden Katholieken Werkmanskring onzer Stad. Na mol genoegen de verschillige spelen van meer dan twaalfhonderd aanwezige werklieden te hebben bezichtigd, sprak mij een oude brave werkman aan en deed mij de volgende verklaring Mijnheer, ik ben nu 74 jaren oud van mijn 14 jaar heb ik gewerkt bij verschil lige meesters en in de fabriek waar ik laatst in werkte, deed ik sedert 37 jaren goeden dienst, toen over 0 maanden de heqr der fabriek mij kwam zeggen August, wij zijn tevreden van u gij hebt altijd wel gewerkt en gij zijl attijd een braaf en deftig man geweest maar nu, vriend, het spijt mij het u te moeten zeg gen, nu kunt gij ons niet meer dienen en wij kunnen u niet langer in de fabriek werk geven. Daarop, zoo ging de man voort, wierd ik voor de laatste maal be taald en met eenen vriendelijken goeden dag mocht ik naar huis keeren. En nu. Mijnheer, ben ik nog te huisik heb mijne kinderen wel opgebracht, allen zijn getrouwd en moeten werken voor hun huisgezin ik heb nooit iets kunnen spa ren met den besten wil, en nu, na mijn leven lang wel gewerkt te hebben, moet ik mijne laatste dagen slijten inde uiter ste armoede. Welnu, het gaat cr geheel anders met zoovele fonctionarisson van allen aard Zij moeten niet werken zooals ik gewerkt heb, en gekomen tot zekeren ouderdom bekomen zij recht op een pen sioen bij middel van 't welke zij wel zijn in den ouden dag. Zouden de Staat, de Stad en de heer der fabriek te zamen ook niet kunnen voorzien in den droeven toe stand van eenen afgewerkten ouderling zooals ik ben Ik stond verbaasd over de wijze rede kaveling van den bejaarden werkman, en na een oogenblik overdenken moest ik den braven man gelijk gevon. Is zulks ook uw gedacht niet, geachte lezer Mochten zij er ernstig aan denkon, zij die den voorstel van August zouden kun nen verwezenlijken Uit bijna al de genieenten van ons Arrondissement komen ons geluk wen- sclien en aanmoedigingen voor onzen Standaard. Iedereen begroet hem als den bode van den vrede, van de katho lieke eendracht en van de algemeene redding. Verleden zondag stuurden wij acht duizend nummers naar den buiten en thans, wij zijn gelukkig het tc mogen verklapen, zijn de aanvragen geklommen tot tien duizend nummers. Hebt ftank, moedige qn rechtschapene medek .inpers] welhaast zien wij alle gevaar van ver deeldheid verdwijnen en staan wij voor eene schitterende toekomst aangaande al de helangen van ons dpurbaar Arron dissement.

De Standaard | 1894 | | pagina 1