Allerhande nieuws. Nieuws uit den vreemde. DE PRACHT. Ter gelegen heid van 'thuwelijk der prinses Josephine, dochter van den Graaf van Vlaanderen, heeft men de verschillige kleedingen op geteld voor de bruid vervaardigd. Er waren er wel twintig! Twintig prachtige kleeden voor eene persoon, terwijl men zoovele ongelukkigen telt die er slechts eén, soms zelfs geen be zitten! Is it niet afgrijselijk? Wanneer toch zal er wat meer evenwicht en recht vaardigheid in de wereld heerschen? Zoo sprak met groote gebaren, een dier herbergavokaten waaraan de menigte hedendaags maar al te dikwijls gehoor geeft. Nochtans had onze weispreker zijn oortjes keersken willen aansteken, hij zou gezien hebben dat de twintig prachtige kleedingstukken werk hebben verschaft aan honderden werklieden, te beginnen met de zijdespinners tot de behendige kleedmaaksters welke de kleedingen ver vaardigd hebben, en de geringe bloemen- maaksters welke de schoone kanten heb ben voorgebracht. 'tls waarlijk een geheel leger dat aan de kleeding der princes weken en maan den lang heeft gewerkt. Laat ons dus niet al te veel kwaad spre ken van de pracht: Zonder de pracht zouden er nog meer werkeloozen zijn dan nu, en de menschen zouden elkander den neus af eten. ï)e pracht op deftige enbetamelijkewijze door rijke menschen gevoerd, volgens hunnen staat en hun vermogen, mag im mers niet als verkwisting aanzien worden. BRIEVEN RUS. Brieven zijn ons toegekomen uit Aalst, Borstbeke, Okegem, enz. doch onze ge ëerde briefwisselaars worden vriendelijk verzocht gezipu de geringe plaats waar over wij in ons blad te beschikken hebben hunne verslagen zoo kort mogelijk te ma ken. Mijnheer J. B. V. Okegem, te naaste week. Vriend J R., Sottegem; wij zullen later inlichten. Redactie I>© Processie vnn liol H. Sacramenl des Aulnurs deed hier zondag 11. haren gewoonlijken ommegang. Het weder was gewenscht. Al de huizen op den doortocht waren bevlagd onversierder werden bijna geene uitzon- ringen bestatigd. De godsdienstige stoet was uit fraaie en rijke groepen samenge steld.Al de Congregatiën,Confrcriën, enz. waren talrijk opgekomen. De Processie was voorafgegaan door eene afdeoling van ons vrijwillig gewapend Porapierskorps. Het muziekkorps der Pupillenschool des legers bevond zich aan 't hoofd en de leer lingen, hier beter gekend onderden naam van kleine soldaatjes vormden de haag. Rond het H. Sacrament werd de haag ge vormd door de heeren leden der Congre gatie en van de Sociëteit van den H. Vin- centius h Paulo. OnzeKoninklijkeHarmonie marcheerde op hare gewoonlijke plaats en liet afwis selend met de kerkelijke gezangen, stich tende en zielroerende arias hooren. Het H. Sacrament werd beurtelings gedragen door de EE. HH. Raemdonck, Pastoor-deken, Willcms, Pastoor van St-Joseph. en Van den Abcele, Pastoor van 't Hospitaal. De wereldlijke Overheden volgden het Allerheiligstemen bemerkte onder ande ren de heeren De Clippele, Arroudisse- ments-commissaris, Van Wambeke, Bur gemeester, Gheeraerdts, Verbruggcn en Meert, Schepens, de Gemeenteraadsleden en officieren der Burgerwacht Do Congregatie der Dames en eene talrijke menigte sloten den stoet. Het loffelijk oud gebruik, namelijk het volgen van het H. Sacrament door het Magistraat, was hier gedurende do libe rale heerschappij afgeschaft, doch ons katholiek Bestuur herstelde het. Moesten de liberalen hier opnieuw meester wor den, dit eeuwenoud gebruik zou weer verloren g:tan en nog bovendien de Processie gedwarsboomd worden, door tal van kleingeestige vitterijen en maat regelen door godsdiensthaat ingeblazen. Voegen wij er ten slotte nog bij dat vreemdelingen welke onze Processie bewonderden luid op moesten bekennen dat het verre uit eene der prachtigste, in groepen en talrijkheid, is die zij ooit zagen. Nationale militie. De over handiging aan de militaire overheid der militianeu geroepen om deel uit te maken van het contingent, van dees jaar, zal voor het Kanton Aalst plaats hebben, in de kazern N° 3, Sl Pietersplein, 6, Gent, op maandag 25 juni om 9*/z ure. Stoomtram. Aalst wensch* vurig dat het leggen van de tram van Oordegem-Aalst-Assche bespoedigd worde Algemeen wordt gehoopt dat men zich ernstig bezighoudt met de voorafgaande studiën derwijze dat men in 1895 de baan zou kunnen aanleggen en dat voor het hopseizoen van zelfde jaar, onze stoom tram rijde. Margnrine. Verleden jaar zijn er in België 11,887.000 kilogrammen margarine ingevoerd. Men ziet op welke schaal het bedrog in den boterhandel bedreven wordt. Boer- kens wie gaat u van die vervalschingen verlossen Ons katholiek ministerie; onze katholieke Kamers. Wie is in tegendeel tegen de inkomrechten zelfs in zake van margarine De liberale boerenvervolgers en kunne bondgenooten van alle kleur. Onthoudt dat goed. IJzeren weg Stilstnnd- plaals Haellert ten Ee<Ie. De heer minister van Spoorwegen heeft den heer Van Wambeke, Ondervoorzitter der Volkskamer, bericht dat hij komt te beslissen dat er eene stilstandplaats te Haeltert ten Eede, zal ingericht worden. De inwoners van Haeltert en van Meire, wijk Broeck, zullen deze nieuwstijding met vreugd vernemen. Bortttbeke. De kiezers der gemeente Borstbeke zijn uitgenoodigd zich te vergaderen in de gemeenteschool den zondag 10 juni 1894, om 10 ure voormid dag, om over te gaan tot de benoeming van afgevaardigden, tot het voorstellen van kandidaten voor de Wetkamers en Provincialenraad. Rorttbeke.Inbraak met dief te. Woensdag nacht zijn alhier, wijk Molendijk, ten uadeele van J.-B. Ponnet en Casimier Goossens, 2 vette konijnen en 4 hoenders gestolen. Waarschijnlijk zouden zij meer mede genomen hebben doch op hot gerucht is C. Goossens ontwaakt, en de dieven zijn gevlucht. Men zoekt ievcrig de daders op en denkt reeds op hun spoor tc zijn. niiiiove. Men schrijft ons Dank zij onzen volksgezinden Burge meester De Cooman heeft de Gemeente- 1 raad onzer Stad als bestuurlid der Gods huizen, eenen werkman, den heer Bra bant genoemd. Onze beste gelukwenschingen Bedevaart naar O.-L.-V.van Lour- dcs. Wonderbare genezingWoens dag der verledene week zijn te Oude naarde terug gekeerd, onder de leiding van den Eerw. Heer Heyvaert, de bede vaarders van O.-L.-V van Lourdes, eenen zieke terug brengende welke door de mach tige voorspraak van Maria op eene bijzon dere wijze genezen werd, het is de ge naamde De Brouwer,bijgenaamd Wantje. Wantje leed sedert verscheidene jaren aan eene hevige longontsteking,zijn buik was buitenmate gezwollen en zoo hard als steen; sedert 15 maanden had hij zijn ziekbed in het hospitaal niet meer ver laten. Van zijne kinderjaren af had hij eene ware godsvrucht tot 0. L. Vrouw van Lourdes uitgeoefend en met vast betrouwen haar altijd aanroepen om zijne genezing te bekomen. Dank aan de liefda dige zielen van Oudenaarde kon hij die bedevaart mededoen. Dit groot vertrou wen is door de H.Maagd verhoord gewor den. Bij de wassching met het miraliuleus water werd Wantje schielijk genezen. Deze zoo goede tijding had zich met eene wondere snelheid in Oudenaarde verspreid en eene ontzaggelijke menigte had zich" ter statie begeven om Wantje te midden van een algemeen bravo geroep naar het Hospitaal te geleiden. Meer dan 4000personen verdrongen zich op den koer van het Hospitaal om te samen met de Geestelijke Overheden het Magnificat n aan te heffen. Een Eerw. Pater Redemptorist deed in naam van den Eerw Heer Deken, die een weinig ontsteld was, eene treffende aanspraak om den genezene geluk te wen- schen en erkentenis uit te drukken aan de H. Moeder Gods. Onnoodig te zeggen dat de Oudenaarsche bevolking deze zoo gelukkige tijding met vreugde ontvangen heeft en dat zij altijd met vertrouwen tot Maria zal gaan om haren hijstand op eene bijzondere wijze af te smeeken. De geheimzinnige zaak. Verleden week heeft het parket bij M. den notaris Van Bellingen, te Leuven, een aantal pa pieren in beslaggenomen. Het bericht als zou het parket het lijk van Lionel Ablay willen doen ontgraven en onderzoeken, wordt tegengesproken. Maandag namiddag heeft de onder zoeksrechter te Antwerpen, ondervraagd Mej. Josephina Bruynseels, wonende 19, Vaartstraat, te Mechelen, en M. Gaston Gotemaus, apotheker, Grasmarkt, te Brussel. Van 3 1/2 tot 4 1/2 ure, heeft Mad. Joniaux een verhoor ondergaan. Zij scheen zeer terneêrgeslagcn. De apothekersgast van M. Le Mariuel, Kiekenmarkt, te Brussel, werd maandag insgelijks gehoord door M. Hayoit. Hij verklaarde dat op 27 februari laatstleden mad Joniaux, met een voorschrift van doktor Molitor, 16 centigrammen mor phine was komen halen. Mad. Joniaux heeft bekend dat dit echt was. Te Antwerpen is een werkman ver giftigd aan wie de meid, per abuus, in plaats van bier, uit eene verkeerde flcsch, voorloop van zeep had ingeschonken. Moescroen. Een hevig onweder vergezeld van stortregens heeft maandag laatst boven Moescroen gewoed. De don der is op verschillige plaatsen gevallen, onder andere ook op de kerk juist toen de Eerw,Pastoor zich gereed maakte het Lof te beginnen, de donder ingekomen langs de sakristij,is door de kerk heen naar den toren gegaan; daar heeft hij groote schade aangericht zonder echter brand te stich- teu. Dynamiet aanslag te Flcunts. In den nacht van zondag op maandag heeft te Fleurus een dynamietaanslag plaats ge had aan het huis bewoond door den heer ingenieur Lhoest. De kardoes was tegen de deur gezet, de ontploffing, die zeer hevig was heeft gelukkiglijk slechts stoffe lijke schade veroorzaakt; deze is echter nogal aanzienlijk. De deur werd gansch aan splinsters geslagen en de gevel erg beschadigd, al de ruiten der woning van den heer Lboest en degene der naburige huizen zijn verbrijzeld. Het gerecht heeft dijnsdag morgend een bezoek ter plaatse gebracht. Gembloers.Wildstroopers drama. Op 27 Mei laatst rond 4 ure 's morgens ontmoetten de bijzondere wachters van den graaf de Romerie, in een bosch twee wildstroopers gewapend met geweeren. Een dezer Mart.iuus Brecka genaamd, gekend als een zeer gevaarlijk strooper, op het punt aangehouden te worden,mikte op een der wachters en schoot. Deze, ge lukkig niet getroffen, antwoordde door een vuurschot en trof zijnen aanvallen aan de hand welke doorboord werd; zijn voorarm zal moeten afgezet worden. De gezel van Becka heeft de vlucht kunnen nemen, hij wordt ieverig door de gendarmen opgezocht. Het staartje van de Mei is 't staartje van den winter, zegt men en waarlijk dit gezegde wordt nog als eens bevestigd. Zoo op 22 Mei heeft het in Spanje gesneeuwd engevrozen; in Castilië heeft de vorst den oogst ten deele vernield en Madrid is een man van koude omgekomen. Echt aangen aam weêr voor het lief meimaandje. De Brusselsche policie is op de been om eene premie van 2000 fr. te verdienen, uitgeloofd voor de aanhouding van eenen Duitscher, een postbediende van Leipzig, die daar 100,000 fr. ontvreemd heeft en welke men denkt te Brussel verscholen te zijn. Een jongeling istcRonsse verstikt gevonden op eenen kalkoven, waarop hij zich had nodergelegd om te slapen. Zaterdag avond te Ronssebij de aankomst van den trein van 6 ure 35 zag men stuk ken vleesch aan de wielen der locomotief hangen.Men deed eenonderzoek en bevond dat een man, aan den overweg tusschen Husseignies en Ronsse, door den trein in stukken gereden was. Men heeft de men- schelijke overblijfsels in eenen zak moe ten wegbrengen. Erg ongeluk in de Vcldstraat te Antwerpen Een kind levend verbrand. Zondag morgend, tijdens de afwezig heid der ouders, waren drie kinderen in eene woning der Lange Veldstraat een vuurke aan 't maken met stekskens, die zij in hun bereik hadden gevonden. De kleederen van een der kinderen vat ten vuur en in een oogwenk stond het volop inde vlammen.De andere kinderen schreeuwden en riepen om hulp doch, toen men kwam was het te laat. Het kind was reeds bijna geheel verkoold, zoodat er geen redden aan was. Nieuwe mijnramp te Andcrlues. Talrijke dooden en gekwetsten. Nog zijn de verkoolde overblijfsels der ramp van 13 meert 1892 niet opgehaald en weer is deze zoo zeer beproefde gemeente onder den indruk eener nieuwe ramp. Zondag morgend rond half twee werden de 52 werklieden, die in den put du Vier- nois werkten, verrast door eene ontplof fing, welke plaats had op de diepte van 550 meters. Een porion zocht in de duisternis naar den ophaalput en de siguaalbel, ten einde den ophaalbak te doen neerdalen en bo ven de tijding der ontploffing te brengen. De bestuurders, conducteurs en pori- ons daalden neèr en vonden ter plaats der ontploffing vyf gekwetsten en even zoo veel dooden. De porion Brakerenne kon min of meer uitleggen wat er gebeurd was. Het grauw-» vuur li ad vlam gevat op 't oogeublik dat men vuur aan de miju bracht. Het overbrengen der slachtoffers ging zeer moeilijk ten gevolge der instortin gen, die zich op verschillige punten had den voorgedaan. Eens boven gebracht stierf een der gekwetsten, waardoor het getal dooden of zes werd gebracht. Rond negen ure waren al de lijken bo ven gebracht, terwijl eene aanzienlijke, volksmenigte reeds aan den ingang van den put had post. gevat, en hadden er de gewone dramatische tooneelen plaats, welke de mijnstreek zoo dikwijls in rouw brengen. Dooden en gekwetsten waren in de be- taalzaal gebracht en door genccsheeren verzorgd. Zij zagen er verschrikkelijk uit. Hoofdschedels waren afgerukt, beenen afgesneden en gebroken en bij sommigen was den buik en de borst opengereten. Acht van de tien slachtoffers zijn ge trouwd. De meesten werden op verzoek der fa- miliün naar hunne woningen gebracht. De toestand der gekwetsten is zeer ge vaarlijk. Sommigen zijn zelfs, naar men zegt. uoor het inademen van het mijngas, van binnen verbrand. Het parket is ter plaatse gekomen, om do verantwoordelijkheid vast te stelleu. FRANKRIJK. Dood van eenen gierigaard. In eene kamer van de rue Bussy te Parijs, heeft men het lijk gevonden van zekeren Louis Lefèbvre, 50 jaar oud. Het was reeds in staat van outbinding. Toen men de meubelen onderzocht, vond meu onder hoopen vuile lompen.voor 500,000 fr. weerden en verder, langs alle kanten verborgeu. belangrijke sommen in goud en bankbriefjes. Lefèbvre verteerde nog geen 600 fr. per jaar. DynamietontploffingZaterdag nacht heeft er eene dyuaniiet-outploffing plaats gehad te Bouchaiu, bij Valeucijn. Men bad vijf kardoezen bij eenen been houwer aldaar geplaatst. Eene dier kar doezen lag aan een kabiuet naast du slaapkamer en ontplofte met een geweldi gen knal. Di- bewoners sprongen uit het bed en hadden nog deu tijd de lonten der andere kardoezen uitte doovon. Er zijn geene persoonlijke ongelukken, maar de schade is zeer groot.

De Standaard | 1894 | | pagina 3