Inkomrechten Allerhande Nieuws. den herschiep, waarvan de onderhouds werken zeer gering zijn, dit ware 226,666 hectaren. De kosten van grondbewerking, zaaiing, pikken,dorschen. .op 50 franken per hectare rekende (wat voorzeker bene den de wezenlijkheid is) ware dit een verlies voor den boerenwerkman van 11 ,333.300 fr Wie zal hun die kolossale fortuin jaarlijks terugschenken? Het ware onze geruste, vredelievende en zinnige landbouwerkers het brood uit den mond stelen en ze tot socialismus en en oproer aanzetten. Neen, dat mag noch zal gebeuren Het aanleggen van eene massa kunstweiden ware slechts de begoede boeren en de eigenaars bevoor- deeligen. 5° Dc landbou wers zelve zijn over de inkomrechten op de granen niet eens zeggen onze tegensprekers. Maar dat is de kwestie niet. Wannccr werd er eene wet gestemd waarover al de kamerleden het eens waren en waarbij zich gansch de. bevolking aansloot En toch moet iedereen er zich aan onderwerpen. 't Komt er dus enkel op aan te weten of de meerderheid er voor is 1 Welnu, zie in den Standaard de lijst na der ingezon den petitiën ten voordeele der inkomende rechten Ander bewijs Het bestuur van den landbouwersbond van Oost-Vlaanderen heeft in het begin van dit jaar een soort, van referendum ingericht en op de 49 maatschappijen die hun gedacht uitge drukt hebben waren er ^53 voor (Zie de Landbouw van 8 April 1894.) Die 'cijfers zijn welsprekend genoeg denken wij. Men denke er dus tweemaal op na, want de kiezingen die aan de deur staan zullen weldra uitspraak doen. Een land bouwer welke slechts 7 of 8 hectaren land bebouwt zegde ons onlangs nog Dat de katholieken inkomrechten leggen en de boeren recht laten wedervaren, en hun bestaan is verzekerd. De inkomrechten op de granen schijnen ons het eenige middel om den jodendruk of wisselkoers te bevechten en werk aan den landbouwwerkman te verschaffen. zouden niemand bcnadccligen en iedereen stand der maatschappij bevoordeeligcn. Wij bewijzen het: A. De prijs van het brood zou niet stij gen; integendeel van 1879 tot 1884 was de invoer in Frankrijk van graangewas sen vrij van tolrechten; de prijs van het brood was 0,40 centiemen de kilo. In 1884 wordt een recht van 3 fr. de 100 kilogr op de tarwe geheven; do prijs van het brood daalt tot eene middelmaat van 0,36 centiemen. In 1889,' was de prijs van het brood ondanks de rechten van 5 fr., in Frankrijk maar van 0.30 centiemen, terwijl hij in Belgie zonder inkomrechten Vanö.32 centiemen was. Dus kan de werkman geenszins van de rechten lijden. B. De inkomrechten zullen de loo nt»» doen stijgen. Iu Frankrijk zijn dank de rechten, alle looncn gestegen tot het dubbel van hetgeen zij hier zijn. Wij strijden voor het loon der werklieden; daarom ook zijn wij voor inkomrechten. C. De boer, indien hij geld wint zal de neeringdoende kleine.burgerij {die heden zooveel lijdt, ook laten leven door het koopen vankleeren, schoenen, meubelen, huisgerief, specerijen, enz. enz. Ziedaar eenige redens, zoo bondig mo gelijk voorgedragen. Die het anders meent wederlcgge ons. Wij zoeken slechts de waarheid, en de welvaart. Men schrijft ons uit Okcgcm De belasting van haver, geerts, maïs, peerdeboonen en zemelen kan de land bouw geen voordeel doen; deze voortbreng selen worden maar al te dikwijls door den landbouwer zelve aangekocht, maar inte gendeel de tarwe en rogge niet belast worden dit is een ougeluk niet alleen voor den buiten maar meest voor de stad. J. J. Y. B. Men schrijft uit Se-Maria-Audenhovc Onze petitie voor inkomrechten is ook naar de Kamer gezonden. Wie voorin- konrrechton werkt, werkt voor de brood winning van werkman en winkelier. Kan Anseele in de Kamers geraken? Uit Brussel wordt aan La Gazette de Liege geschreven a Anseele, zeker van in zijne eigen stad (Gent) met de aanstaande groote kiezingen geklopt te zijn, zal zijn kandidatuur in een aer arrondissementen van Henegouwen voordragen, n Volgens den briefwisselaar is er voor Anseele kans van gekozen te zijn. De brieswisselaar vergeet echter dat het kopstuk der Gontsche socialisten, Anseele, noch kiezer nog kiesbaar is. (Het Volk.) Bericht aan de boeren. De opperaad der Belgische socialisten heeft te Brussel eene zitting gehouden, en besloten een zoogezegd landbouwers- orgaan te stichten, met den titel van :Dc Doerenvriend, opgepast dus voor dien vriend, 'tis eene valsche vriend,een roode wolf, onder den boerenkiel verborgen. Dien boeren bedrieger maar de deur uit houden, he Do grappen der kiezerslijsten. Het opmaken der kiezcrlijsten is dit jaar een lastig werk geweest. Toch is dit werk door de overgroote meerderheid dei- gemeente bedienden zeer wel verricht. Niettemin zijn er in de kiezerslijsten mis slagen of drukfeilen geslopen, die aanlij- ding geven tot jachen Alzoo vinden wij in de lijst der 5e wijk van Geut eenen kiezer, die 132 jaar oud is, als geboren zijnde in 1762, anderen zijn te jong, zoo is er een van 8 jaar, ge boren in 1886, en zelfs eenen van 5 jaar, geboren in 1889, en beiden zijn kiezers voor don Senaat. Daarmee trekken wij de ladder op Gazette van Vlaandoren en Brabant.) Onze werklieden ïn Frankrijk. Hulde aan M. De Sadeleer. Wij lezen iu Het Volk: Gevolg gevende aan een der vragen, die door den heer volksvertegenwoordiger De Sadeleer inde Kamer gedaan worden, maakt de heer graaf do Mérode, minister van buitenland- sche zaken, bekend, dat de volledige lijst der Belgische consuls in Frankrijk, met hun naam en woonplaats, aan alle ge meentebesturen zal afgeleverd worden, mits er do aanvraag van te doen aan den minister. Zoo wij het reeds vroeger gemeld heb ben zijn er nieuwe onderrichtingen gege ven aan onze consuls in Frankrijk, opdat zij er de belangen onzer landlieden ter harte zouden nemen. Naar wij vernemen, is het getal onzer uitwijkelingen naar Frankrijk, dit jaar, buitengewoon groot, en de gelegenheid er hulp te vinden bij de vertegenwoordigers van Belgie, kan zich meermaals voordoen. Koperen munt. De 3Ioni- tcar kondigt de wet af betrekkelijk het in trekken der vreemde koperen muntstuk ken. De koperen muntstukkeu van 10,5 en 2 centiemen, Fransche, Italiaansclie of Luxemburgsche, alsook de Eugelschepen- nys(10c.)en halve pennys (5 c.), zullen kunnen uitgewisseld worden in de Natio nale Banken, van 11 Juni tot 10 Oogst, aan do nominale waarde; van 11 Oogst tot 10 October aan 90 per honderd en van 11 October tot 10 December aan 80 por honderd. De andere voorwaarden van uitwisse ling zullen door den heer minister van "justitie worden vastgesteld. Itnlia ansoli Te be ginnen van 25 Juli aanstaande zijn de Italiaansclie zilverstukken van 2 fr.. 1 fr. en 50 centiemen niet meer gangbaar. Men zorge dus intijds zich ervan te ont maken. Men schrijft ons uit Gecraardsbcrgen Zondag toekomende om 5 1/2 ure in den Katholieken Kring alhier, politieke voor dracht de gekozene onderwerpen zijn De toestand, de werkman en de kiezingen. Kinove. De lieer Van Vreckem, senator, heeft tot spijt van die 't benijdt van den heer minister de verlenging tot Ninove van den tram van Brussel naar Eyseringen bekomen. Onze beste gel uk- wenschingen. STERFGEVAL. Zondag 3 Juni is te Lovendegem god vruchtig in den heer ontslapen de Eerw. Heer Justinus Van den Abcele, coadjutor in het klooster te Lovendegem. De Écrw. Heer Van den Abeele werd geboren te Huysse den 23 September 1860. Onze har telijke deelneming in den familierouw. Dat zijne ziel in vrede ruste. Men schrijft ons uit Denderleeuw, den 7 juni 1894 Er staat hier zoo het schijnteene schoone feest op touw die alle inwoners zonder on derscheid met geestdrift zullen vernemen. Het geldt het vijftigjarige jubelfeest, of het herdenken der stichting van het kloos ter, door wijlen den Eerw. Heer Pastoor Vermeire, een priester gansch toege wijd aan het zedelijk en stoffelijk belang zijner parochianen, die het onmogelijke verrichtte om dit groote werk, ten aan-j zien der nietige hulpmiddelen van denj tijd, tot stand te brengen. Het zal niet zonder belang z^n voor del jongere standen die de vruchten van dit gesticht kennen en genieten, te vernemen hoe en iu welke tijdsomstandigheden deze daafètêHing geschiedde. Het was in 1842, door bezoqdere aan beveling der Hoogore Geestelijke Over heid dat er in alle parochiën zondagscho len werdpn ingericht,Bij gebrek aan vol doende geschikte plaats' werd de zondag school hier in de kerk gehouden. Dit moest noodzakelijk veranderen. De Heer Pastoor verkreeg dat er een: lokaal voor de zondagschool zou gebouwd1 worden waartoe hij de noodige penningen zou inzamelen. Middorwijl vatto hij stil zwijgend een grootcr ontwerp op. De zon dagschool moest tevens ook dagschool en leerwerkschool voor.de meisjes worden,! en zoo gebeurde het, datZnsters van denj H. Vincentius-a-Paulo, in 1844, een be-1 krompen en gebrekkig huis kwamen be wonen en in twee zalen dag-en kantschool openden. Indien tijd was het hier voor de lage standen onder het stoffelijk opzicht aller- slechts leven. Buiten de.landbouw in be- trekkelijkenwelstand,was ergpencnijver heid die bestendig werk opleverde ten zij de scheepvaart. Deze had tot haren dienst een leger van scheeptrekkers welke, voor het grootste deel, zich uitsluitelijk aan dit werk vastkleefden zonder, er het drooge brood bij te winnen. Nog erger de linnenij verheid, eertijds de rijkdom van Vlaanderen, onderging in dien oogeublik die vreesdij ke hervormiug welke het over oud spinnewiel afschafte, aan het vrouwe lijk geslacht een winstgevend werk en tevens aan de.,huisgezinnen het brood ont nam,om duizende bedelaressen te maken. De inboorlingen van de jaren dertig heb ben deze rampspoedige tijden nog uit het geheugen niét verloren. In deze ellendige gestel ten is,gel ijk men wel kan denken, werden de waarde kloos terzusters met ongeduld verwacht als wel doensters. bijna als redderinneu ontvan- gpiy. Eene, halve eeuw van werkzaamheid tot het welzijn der gemoente, van opoffe- riug, ik zal zeggen van verslaving aan het geluk, opvoeding cu bestuur der jeugd geeft de getuigenis dat de verwachting van stichter en weldoeners bij overmaat verwezenlijkt is.... Met vrees van te wijd- loopigto ziju moetik hier nog bijvoegen, dat de goeilc zusters in deze omstreken de eerste het handwerk invoerden en hunne kantschool voor de armen eene ware voor zienigheid was, dewijl er in die slechte jaren zeer veel huisgezinnen geone andere winst hadden dan van Kunne meisjes in het klooster, zoo dat de kinderen het brood voor dc ouders wonnen En op dezen dag, is het niet dank aan de Zusters van het Klooster, aan hun wijs bestuur, aan hunne goedheid gepaard met strenge regeltucht, dat wij eene bron van groote winsten, bezitten en behouden, die deze werkende standen der gemeente in over vloed helpt leven...? Onder alle opzichten was de stichting van het Klooster hier eene onschatbare weldaad en het is voor de gemeente eene plicht van dankbaarheid en eene eer deze gelukkige gebeurtenis te erdenken en de gedachtenis van stichter en weldoeners te vereeren. J. Aalgt. Zondag in de vooravond, tusschen 6 a 7 uren, is do jongeling Jozef Lenain, oud 15 jaren, in de Patronagie 'der S'-Jorisstraat, al katjen spelende door een openstaand venster gevallen. De kleine Lenain werd met gebroken been opgenomen. Geneeskundige hulp werd hem dadelijk bezorgd door de genees- hecren Bauwens en Claus. Men vreesde voor inwendige verwondingen daar de ongelukkige van 5 a 6 meters hoog is gevallen, doch tot hiertoe schijnt er niets gevaarlijks te vreezen te zijn van dien kant. Het been dat boven den knoesel is gebroken,werd maandag ingezet.Toestand voldoende. Sedert eenige dagen bezit de St-Jozefskerk onzer stad twee nieuwe meesterstukken. Geschilderde kerkvensters die de ver schijning van Onzen Lieven Heer aan dft gelukzalige Margareta Maria verbeelden. Het zijn werken van den heer Arthur Verhaegenden koenen strijder dor anti socialisten van Gent. Een nieuw, bichtstoel die met inker vingen der grootste fijnheid door den heer Van Pottelsbcrg, professor onzer acade mie, afgewerkt is. Wij hebben met indruk bewonderd hoe die kunstenaars zich waardig toonen van den ouden vlaamschen roem. Wij kunnen aan eenieder niet genoeg aanraden die ware meesterstukken te gaan aanschou wen. Men zal er door overtuigd worden hoe zeer beklaaglijk de gewoonte is van zich altijd tot den vreemde te wenden om kunstwerken te bekomen, wanneer men die in zijn eigen Oost-Vlaanderon kan verkrijgen. Een volk 'die zijne kunstenaars onder steunt, ziet do kunst in zijn midden altijd bloeien en floreereu. Een volk die ze verlaat versmacht in. hare bron de pas ontwikkelde talenten. Erembodegem. Zaterdag hebben kwaaddoeners 239 kuilen hop, 85 struiken aardappels, cu 4 a 5 roeden vlas afgosueden en uitgetrokkon toebehooren- de aan B. Goodvinks, landbouwer en her bergier, wonende.Brusselschen Stcenwog tor herberg Do Draaiboom Algemeen denkt men dat er uit wraakneming werd fehandeld. Goedrtnks, zegt men, is liier- oor ten deelc geruïneerd. Dc politie doet ievcrigc opsporingen. Uloorscl. Diefstal en mishan deling.Maandag 11. rond 2 uren smor- gens, zijn drie kwaaddoeners ingebroken in dc woning van M. De Decker, zeventig jarige ouderling, wonende te Moorsel met zijne zuster. De schelmen begaven zich rechtstreeks naar de kamer van den ouderling, stamp ten de deur in, wierpen zich op hem, en na hem gebonden te hebben, overlaadden zij hem met slagen. De zuster van M. De Decker onderging hetzelfde lot. De boos wichten plunderden vervolgens hot huis en vertrokken, de ouderlingen met den dood bedreigende indien zij diorvcn om hulp roepen. Het is slechts rond drie ure dat de ge- buren gerucht gehoord hebbende, gingen zien en de ongelukkigcn in hunnen W li- gen toestand vonden, Dc wonden van den broeder zijn zeer erg. Dc slachtoffers van die laffe daad kunnen goeno inlichtingen over doplich- tigen geven. llcrzelo. Donderdag der ver- ledeno week zijn alhier 12 straat 1 an teems uitgerukt, de bandieten daarmede niet tevreden zijnde hebben op verschiUigQr

De Standaard | 1894 | | pagina 3