Eerste jaargang. Zondag 17 Juni 1894. Nummer 5. GOüsmrasT. van het Arrondissement Aalst. LANDBOUW ARBEID BUREEL KORTE ZOUTSTRAAT, 44 AALST. Iets over Afgevaardigden en Poll. Wij hadden het voorzien, men- schen, laster moest er komen: MeetingMeeting Garentwijnders van Aelst stekskensmakers van Geeraerds- bergen. Geeraerdsbergan- Inschrijvingsprijs voor Aalst fr. 2-00 's jaars; voor den bui ten per Post verzonden fr. 2-50. De inschrijving ein digt met 31 Decemb. Verschijnt den Za terdag onder dagtee- keuing van den vol geden Zondag.Me- aedeelingen moeten vrachtvrij enuitterlijk des donderdags 's mid dags toekomen. DE STANDAARD HUISGEZIN. EIGENDOM. Annoncenprijs Per drukregel:gewone annonccn 15 centiem"; reklamen en vonnis sen 1 frank. VOOEOP BETA ALB A A li TAAL. ••ii De mningskostcn VJRUHEID. van kwijtschriften zijn ten laste van den schul- VADERLAK D. deiiaar. Prijs2 centiemen het nummer. Ongeteekende me- dedeelingen worden niet opgenomen Men kan inschrijven ten bureele van DEN STANDAARD, bij de postboden en bij Hendrik VAN DE VELDE, uitgever, 44 Korte Zoutstraat, AALST. Aalst, IC Juni 1894. Art. 7 der Standregelen der Catholieke Yereeniging van het Arrondissement Aelst stelt vast, dat er in iedere gemeente van de vijf Kantons algevaardigden zullen be noemd worden. Op dees oogenblik, worden de noodigo maatregelen genomen, oin die afgevaar digden in geheel het Arrondissement te doen benoemen, en dit in alle vrijheid, eerlijkheid en broederlijkheid. De kiezers zullen ons vragen wat moe ten wij verstaan door algevaardigden "Wat zijn dat voor mannen De afgevaardigden, kiezers, zijn man- men door u zeiven aangewezen, en aan de welke gij volmacht geeft om de candi- daten tot de Wetgevende Kamers Ic be noemen en om dit ambt van afgevaar digde te vervullen zult gij natuurlijk die genen kiezen die uw vertrouwen bezitten; diegenen die gij zeker weet dat zij uwe ware belangen kennen en bijgevolg naar de Kamers gcene vertegenwoordigers zullen zenden die uwe belangen niet zullen verdedigen en uwe rechten niet zullen voorstaan Gij moogt, kiezers, benoemen als afge vaardigden al wie gij wilt; uwe vrienden, uwe geburen, uwe vaders, uwe zonen,uw eigen zeiven want die verkiezing zal in het geheim geschieden en niSmand zal weten aan wie gij uwe stem hebt gege ven om afgevaardigde te zijn. Elke gemeente heeft een getal afgevaar digden geëvenredigd aan hare bevolking aldus heeft Sottegem 14 afgevaardigden Voorde 4 Okegem 4 Moorsel 13 Aelst ingezien hare grootc bevolking heeft er 103 er is een afgevaardigde voor 250 zielen het getal afgevaardigden van ge heel het Arrondissement beloopt aldus tot het hooge cijfer van meer dan 050. Welnu die afgevaardigden door u be noemd, door u gekozen, die gij het recht hebt aan te stellen en af te zetten naar uw goeddunken die afgevaardigden worden door sommige ruziemakers voog den geheeten? voogden! aardige voogden niet waar, aan wie men het recht heeft te zeggen zie, mijn voogd, ik ben van u niet zeer te vredenik heb u aan- gesteld om naar de Kamers mannen te zenden die inijne belangen verdedigen en gij hebt geheel het tegenovergestelde gedaan ik laat u weten dat zulks niet meer mag gebeuren zoo niet zet ik u al' van uwe voogdij en noem ik in uwe plaats eenen anderen voogd, die zal doen al wat ik hem gebied, die zal knik- ken gelijk ik spreek Vindt gij niet kiezers, dat indien alle minderjarige wcezen zulke voogden had den. dat zij naar hunne meerderjarig heid niet zouden trachten. Welnu zulke voogden zijn nogtans uwe al'ge- vaa"digden .deze moeten in alles uwen wil uitvoerenzoo niet hebt gij het recht van ze af te zetten. En dit stelsel zoo wijs,zoo gemakkelijk, zoo eenvoudig, zoo eerlijk, zoo rechtvaar dig en zoo bestemd om de belangen van landbouwer en werkman te waarborgen door wat willen de ruziemakers, waar van wij hooger spreken, het vervangen? Wij zullen dit onderzoeken in een later nummer. Dat Slandaardeken, zegt men tot de uitventers, dat is een kloddeken, dat ge boren is met den stempel der dood op zfjn wezen, dat zal een wat lawijt maken tot aan de kiezingen, en dan pouf den put in! En 't Standaardeken is dood n begra ven. Geachte lezers, wij weten wel van waar zulke raas komt, uit welke hooggeleerde maar nog meer opgeblazene, koppige en versteende geesten zulke gedachten ont spruiten maar het zal hun weinig baten; want wij zijn maar al te wel overtuigd dat wij optreden met oneindig meer levenskracht dan dezen die ons op zulke lage en onweerdige wijze aanvallen. En dat weten zij zeiven welmaar zietver schrikt en verstomd, zij roepen en tieren en lawijten en dat verwondert ons niet. Doen de kleine hondjes hetzelfde niet bassen en huilen bij 't minste gevaar en welhaast loopen en vluchten alsof zij den duivel gezien hadden. Ook hun gebas en gehuil verschrikt ons niet kalm en vre delievend trekken wij vooruit, altijd ge trouw aan onze leuze schrijven en strij den voor Godsdienst,Vaderland, landbouw en dagloon Uil dio hooge maar nog meer hoeveer- dige verstanden komt nog oene andere lichtstraalDat Slandaardeken,zeggen zij, is 't gazetjen van M. Woeste en van zijne kliek. "Arme jongens toch zijn er ooit onafhankelijke, vrije en onbaatzuch tige strijders opgetreden zooals wij Wij hangen van niemand of van niets af dan van ons geweten. Wij zijn goede vader landers, ware Vlamingen, minnaars van ons duurbaar land van Aalst en recht zinnige katholieken. En daar is 't al Welnu i* Ons Vaderland wordt bedreigd door socialisten, liberalen, anarchisten, dyna miters en door hooveerdige en ezelkoppige scheurmakers, en tegen dat gespuis trek ken wij op. Hebben wij gelijk, geachte lezer 0 Ons Vlaanderen bijzonderlijk wordt aangevallen Vlaamsch van hert en ziel zoo als wij zijn, dat dulden wij niet en wij strijden voor onzen Vlaamschen aard, onze Vlaamsche zeden, onze Vlaamsche rechten. Mogen en moeten wij niet, beste lezer 3° Ons geliefd Arrondissement van Aalst wordt van allo kanten en zijden bespron gen door uitbuiters, oproerlingen, scheur makers, verblinde hooveerdigaards Vriend lezer, zouden wij die gelukzoekers of liever die ongelukinakers moeten laten doen en onzen duurbaren en vlekkeloozen 'geboortegrond moeten laten verscheuren en bezoedelen zonder daartegen op te komen Oh neen wij staken nog liever op naar den Congo daar zouden wij wel wildemans ontmoeten, maar die zouden wi j kunnen verdragen omdat het hunne schuld niet is maar verlichtte en vrijwillige wildemans die dulden wij niet op onzen gi'ond, en tegen hen zullen wij strijden tot der dood. 4" Onze Katholieke Godsdienst wordt bedreigd men wil de katholieke macht scheuren en vernietigen Zij willen zoo de deur openen aan heerschzuchtigc, slechte en vijandige wetgevers. Wat zal er dan geworden, vriend lezer,van dien zoo kost baren Godsdienst, dien onze voorvaderen met zoo veel heldenmoed wisten te verde digen en te handhaven en dien zij met zooveel fierheid en kristene grootheid ons ongeschonden achterlieten Moeien wij daarop antwoorden De heerschzucht en de hoogmoed van eenige volksverleiders zullen voldaan zijn, ja maar dan Ha wederom de schandigste druk op ons braaf cn katholiek volk,wederom lirannij tegen het vervullen der heiligste plichten, we derom spot met al wat goed is, en korts daarna algemeene verwoesting. Zal het ooit zoo verre komen? Indien wij zwegen, indien wij niet werkten, ja; maar spreken en werken zullen wij, en geachte lezers van den Standaard, spreken en werken zult gij te zamen met ons. Neen 1 'l zal niet gezegd worden dat ons katholiek Arrondissement van Aalst zich zal laten misleiden en blinddoeken door valsclie en laffe huichelaars neen 't zal niet gezien worden dat geheel de liberale drukpers lacht en spot om onze verdeeldheid en onze nederlaag Weg met de verraders Weg met die predikanten van onverwe- zenlijke stelsels! Weg met die huichelaars die onder het masker van heiligheid, als zoovele serpenten, hun moordend vergift uitspuwen overal waar zij kunnen, en zoo onzen geliefden katholieken grond willen bezwadderen Geachte lezers, de Standaard zal u in 't vervolg wel inlichten leest hem, ver spreidt hem, volgt hem, en vrede, een dracht en voorspoed zullen wij veroveren? Verleden zondag raorgend heeft men hier in het volkrijk gehucht Mijlbeek, verdoken weg, briefjes rondgedragen, een meeting aankondigende, om over werk en landbouw te handelen. Die meeting is geweest wat dorgelijko vergaderingen hier te Aalst zijn kunnen een oprecht armoedje en eene zwanspartij. Ook wij zonden er niet van spreken, indien geloofwaardige personen ons niet zegden dat de socialisten die de 2/3 der 100 aanwezigen uitmaakten, er de afschuwe lijkste godslasteringen hebben uitgebraakt Wat er daar is gevloekt, zegt men, is onbeschrytelijk Wij laten de verantwoordelykheid van die publieke schandalen en verergenissen aan do twee of drij verblinde personen die onbewust tot deze aanleiding geven, en dezebe om zoo te zeggen uitlokken De afkeer van onze brave bevolking voor die verwaande twistzoekers zal nog dagelijks aangroeien, naarmate hunne bedekte plannen meer zullen in hét dag licht komen. EN Op de vloekersmeeting van Mijlbeek moest volgens het uitnoodigingsbrieije spreken, newerkmenschvan Ninove Een werkmensch van Aalst - doet ons daaromtrent eene bemerking die wij volgeerne mcdodeelen. Waarom, zegt hij, blijft die gekeerde of bekeerde socialist te Ninove niet Daar zou hij misschien iets goeds kun nen verrichten. Iedereen weet immers Dat de fabriekwerkers te Ninove voor eenen spotloon van 1 fr. tot 1,25 fr. 'nen geheelc-n dag slaven Dat zij op die wijze aan hunne meesters do macht geven, op den eigen rug van den armen locrhman, eene doodelijkc concurrentie te voeren tegen de fabrikan ten van Aalst en Geeraardsborgen Dat zij dus deze meesters beletten op pene van hunne fabrieken te moeten slui ten, den loon hunner werklieden te ver meerderen. Ehwel Ehweldat die verdwaalde «werkman, van Ninove, in plaats van tot speelpop te dienen van eenige volksverleiders, dat hij tot Ninove blijve en daar eene loon- vermeerdering trachte tot stand te bren gen. Dan zullen de fabrikanten van Aelst en Geeraardsborgen hunne garens en hunne stekskens schier tegen verlies niet meer moeten afzetten, on zullen zij ook de daghuren van hun volk kunnen vermeer deren. Verleden zondag, om G ure, had alhier, plaats in de ruime zaal van den Kath.Kring de aangekondigde voordracht der lieeren B°" Leo Bethune,voorzitter van den Kath. Werkmanskring van Aalst, en Alex. Van de Volde, fabriekwerker, voorzitter van den Werk- en Ngverheidsraad van Aalst. De groote zaal was opgepropt door eene menigte van ten minste 500 kiezers. Alex. Van de Velde sprak eerst, met den grootston bijval en wierd luidruchtig toegejuichd. Hij spoorde de vrienden van Geeraardsbergen aan zich aan te sluiten in machtige Vakvereenigingen, en schet ste op welsprekende wijze het katholiek

De Standaard | 1894 | | pagina 1