Eefste jaargang. Zondag 24 Juni 1894. Nummer 6. j 'pr3?i)e?emb. GoosDiEivsx. van het Arrondissement Aalst. TA*L- De inuingskostcn J5TÏÏ& l:l(iI!,I(OH. LANDBOUAV ARBEID vaderl^dj- llcS™ uiuSjk BUREEL KORTE ZOUTSTRAAT, 44 AALST. ded°Xteekettde Iets over Afgevaardigden en Poll. Eendracht. Margarine. Volksvijanden. Inschrijvingsprijs voor Aalst fr. 2-00 's jaars; voor den bui ten per Post verzonden fr. 2-50. DË STANDAARD Annoncenprijs Per drukregelgewone annoncen 15 centiem11; reklamen en vonnis sen 1 frank. VOOROP BETAALBAAR. digtmet VRIJHEID, van kwijtschriften zijn 7 HUISGEZIN. ten laste van den schul- kening van den vol- _s_ geden Zondag. Me- des donderdags'smul- fingen worden dags toekomen. Prijs2 centiemen het nummer. niet opgenomen Men kan inschrijven ten bureele van DEN STANDAARD, bij de postboden en bij Hendrik VAN DE VELDE, uitgever, 44 Korte Zoutstraat, AALST. Aulet, 23 Juni 1S94. Vervolg. In ons laatste nummer hebben wij ge zegd dat meer dan 650 kiezers, afgezon den en uit alle kanten van het Arrondisse ment en door het volk aangewezen te Aelst zullen vergaderen om aldaar de be langen der kiezers te bespreken, en de candidaten tot de wetgevende Kamers aan te duiden. Meer dan 6250 personen zullen daar voor vergaderd zijn Ja dat is de ware, de eenige ernstige en mogelijke Pollwij ook willen dus den Poll wij ook gedoo- aen niet dat de kandidaten tot de wetge vende Kamers aangewezen worden, door eenige welstellende burgers die in een klein Comiteit bijeenkomen en daar in liet gêlieim de kandidaten verkiezen. Neen, de keus der katholieke volksver tegenwoordigers moet spruiten recht streeks uit het katholiek volk, 't is te zeg gen, uit eene groote menigto door de katholieke kiezers zelve aangesteld. Dat is onze Poll, de ware Poll 1 Maar, er zijn alzoo twistzoekers die nooit tevreden zijndie alles beknib belen omdat het uit hun hersenpan met is gesproten die twistzoekers, vinden nu dat 650 tot 700 personen, door de kiezers aangewezen, niet in staat zijn om eenen goeden keus van kandidaten te doen. Volgens hen zouden alle de kiezers van 't Arrondissement, en er zijn er acht en dertig duizend, in persoon te Aelst moeten bijeenkomen om beurtelings te stemmen wie -kandidaat voor de Kamers moet zijn. Hoort wel, kiezers, acht en dertig duizend. Arme kiezers zullen dan uit de meest verwijderde streken van het Arrondissement naar Aelst moeten komen, om hun recht te kunnen uitoefenon hun dorp don ganschen dag verlaten, eene kostelijke reis doen terwijl volgens onze Poll de kiezers hoofdmannen kunnen las ten die, in hunne plaats, naar Aelst zullen gaan om den kandidaat aan te duiden dien zij gaarne hebben. En wanneer al die kiezers te Aelst zullen aankomen, waar gaan zë zich vereenigen 1 Men zal geene zaal vinden die groot genoeg zal zijn. Do werkingen zullen dan in opene lucht moeten geschiedenen dan nog welke publieke plaats zal eenegenoeg- zame uitgestrektheid hebben, om al de kiezers te kunnen bevatten? Nemen wij bij voorbeeld de Groote Markt van AelstEJi wel, zal men daar om zoo te zeggen niet verplicht zijn de kiezers op elkander te stapelen en wat lawijt zal er daar niet zijn men zal daar elkander verpletteren, men zal daar schreeuwen, tieren; en intusschentijd zal de beiaard een aria spelen en do stem der sprekers begeleiden. Dit zal misschien zeer plaizant zijn, maar weinig nut bijbrengen voor de belangen van het volk. Neen dit zal niet plaizant zijn want er zullen daar geheel zeker dooden en ge kwetsten zijn in die groote menigte volks. En zullen die acht en dertig duizend kiezers denzefden dag kunnen stemmen Dit zal onmogelijk zijn het grootste deel zal des anderendaags moeten wederom komen en misschien drie, vier. en meer maal komen of blijven logeeren. En zulk een belachelijk stelsel wordt gevraagd door mannen die denken se rieus te zijndie in de dorpen gaan klappen on prediken, en zeggen dat er niets goed is, dat alles jnoet veranderd worden,en dat zij onder lien de Messias tellen die het geluk op aarde zal brengen. Wat daaruit zal volgen, is dat de arme lieden, de landbouwers, de werklieden, die geen geld genoeg hebben om hunne reis naar Aelst te betalen, tehuis zullen blijven, en het kiesrecht dat de wetgever hun geschonken heeft niet zullen kunnen uitoefenen. Over drij wekon schreef een onzer ge achte Confraters dat indien men de kie zers van 't Arrondissement raadpleegde om te weten of zij zijn voor of tegen den poll, of aanduiding der candidaten van wegens de kiezers, voor of tegen een vast programma, voor of tegen 't stelsel dat de gekozenen moeten rekening geven, h;j zich zou Onderwerpen aan de beslissing der meerderheid. Wij antwoordden terstond die raad pleging is overbodig. Iedereen in 't Arron dissement is voor die drij stelsels, en wij bovenal. Indien gij nu rechtzinnig zijt, mor niet langer volbreng uwe belofte, schaar u met ons volgens den uitdrukke- lijken wensch van Z. H, den Paus en H. D. H. de Bisschoppen, rond het katholiek vaandel van eendracht. Wij bestaligen dat onze Confrater geen enkel woord heeft geantwoord op onze redens. Zulks aanzien wij als een door slaand bewijs dat hij het gewicht onzer bewijsvoering erkent. Mogen wij dan re kenen op zijne bijtreding De boter 'is leelijk onder don voet De markt van Aalst is eene van de slecht ste sedert twee, drij weken, 60, 65. 't is waarlijk 'nen spotprijs Laat ons maar rechtuit bekennen dat onze botermerkt hare oude reputatie gedurig verliest. De deftige kooplieden zijn wantrouwig van d'Aalstersche merkt en de burgers die niet gcorne bedrogen zijn doen hunne boter ten huize leveren van gokende en deftige boeren. Gaat dat blijven duren die schrikke lijke vervalschingen Is er nu toch geen zalve aan te strijken Wij zijn bezig met een nauwkeurig onderzoek in d'omstreken en wij mogen verzekeren dat er toch wel iets zal van voortkomen, als de vrienden ons bijstaan. De Kamers vroegen 25 fr.per 100 kilos inkomrecht op vreemde boter en marga rine en 10 fr. accijns op de fabricatie van magarine in 't Land. Als 't moet gestemd wordon, loopen liberalen en socialisten uit de Kamers en gaan in grève. Daarbij die rechten zijn niet zwaar genoeg. Wij hebben aan goede bronnen vernomen dat men de margarine die moet dienen om boter te vervalschen, in d'om streken 's nachts ronddraagt aan 0,85 ix 0,95 fr. de kilo. Wat is er te doen Mr de Minister wij vragen 1° Eene bijzondere kleur voor de mar garine (zoowel de vreemde als de inland- sche), die niet schadelijk is en niet kan uitgewassclien worden, b. v. (Orcanet- wortel) of iets dergelijk - 2° Zware, ten minste dubbele, rechten op de boter van den vreemde, die ons meestal vervalscht toegezonden wordt 3° Intusschen strenge politie-maatre- gelen op onze markten en do strengste straffen voor de gewetenlooze verval- sehers. Goede margarine kost zoo duur als boter, zegt men. Dat is waar maar 't is de slechte die dient om de boter te ver valschen. Dat margarine voordeelig is voor den werkman, is niet waar. De werkman zou liever droog brood eten Dus dit excel lent, produkt verdient geene genade. Zoekt eens in Aalst 10 werkmenschen die margarine eten In afwachting stellen wy 't volgende voor Wij kennen reeds 7 vervalschers met naam en toenaam, waaronder drij boeren, die door de marchands opgeleerd zijn. Wij mogen er al passant bij voegen dat het juist soort is van numero 1, die niet ver dienen gespaard te worden. Nu, do tStandaard verzoekt de vrien den en treffelijke boeren op zijn Bureel Hem den naam te geven van bekende vervalschers. Waarom die dieven - niet ontmaskerd Dan zult ge den eenen of anderen zaterdag eens een leutigen voor middag passeren op de Botermerkt. De politie en d'experten zullen hunne plicht kwijten als wij onderricht zijn. Laat onze drij vogels zaterdag eens weêr keeron Als men tweo koeien heeft waarvan er eene droog staat en de andere 7 maand gekalfd heeft komt men met geen 8 kilos boter wekelijks naar de markt. Verstaat gij dat, Tist De brave deftige menschen moeten niet vreezen. Wij zijn waarborg dat slechts de ware vervalschers zullen aangevallen worden. En nu nan 't werk Vrienden, als 't u belieft, inlichtingen 1 Volksvijanden en aartsbedriegers loopen heden overal rond. Tot inlichting der geachte landbouwers en werklieden van het Land van Aalst schilderen wij hier onder eenige dier gevaarlijke kerels af. Volksvijanden zijn eerst en vooral de Liberalen. De oude liberalen die nog een beetje eerbied hadden voor al wat eerlijk is, zijn heden verdwenen of door hunne eigene vooruitgestreven partij verbannen en ver laten. Wat de liberalen heden kenmerkt is de dulle haat tegen den Godsdienst, tegen den Werkmanstand en tegen den Landbouwer. Den Godsdienst wil de liberaal uitroeien in de school, het huisgezin, het huwelijk, overal. Scholen zonder God, huisgezinnen zonder zeden, huwelijken zonder priester, begrafenissen zonder kruis, ziedaar zijn doel. De werkman veracht hij als een niet- weerd hij aanziet hem als eene ziellooze machien en, wanneer hij gewaardigt er zich medo bezig te houden, dan is het alleen om de middelen te beramen, van hem zonder hem te luide te doen schreeu wen, zooveel mogelijk uit te buiten of af te persen. Een barbaar, een woeslaard, een ploeg die in God gelooft, dat is de landbouwer voor don liberaalzijn geliefkoosd stelsel is de boer moet 't al betalen. De Socialisten. Dat zijn de waardige kinderen van vader Liberalismus. Even goddeloos, doch met minder schijnheiligheid nog zij ver genoegen zich niet den Priester en den Godsdienst te bespotten en te vervolgen,zij roepen: Dood aan den PrierterDood aan alle deftige mannenEn wanneer zij eens meester zijn zooals over 24 jaar in de commune van Parijs, dan vermoorden zij onmeedoogend de dienaars der Kerk. Den werkman willen zij berooven van zijn huisgezin, van zijnen haard,van zijne kinderen, van alle vrijheid. In een woord hun stelsel is slavernij, goddeloosheid, verbeesting. Benevens liberalen en socialisten spijt het ons te moeten noemen hunne bondge noten De afvallige christenen en scheurmakers. De Katholieke Kerk gebiedt aan hare kinderen de eendracht tegenover hare vijanden. Hoe plichtig zijn zij dan niet die geene rust schijnen te hebben, vooraleer zij tegen wil en dank van alle godsdien stige overlieden zoo als Paus en Bisschop, hunne geloofsgenooten verdeeld hebben, die onder den dekmantel van valsche vriendschap, allo arbeiders en landbou wers trachten te verleiden en op te hitsen tegen de geestelijken en andere mannen die sedert jaren met onbaatzuchtigheid de belangen van werkmansstand en land bouw hebben in handen genomen

De Standaard | 1894 | | pagina 1