MEETING IN DE FLAISANTE FLORA Eert Vader en Moeder. 3et bewaren van het mest Van alles wat. De beschermrechten op de granen Hoe laag zijn zij gezonken die volks- verleiders die iedereen beknibbelen en zelf nooit niets hebben verricht? Zij doen ons denken op de bende van ketter Luther en zijne volgelingen, die altijd spraken met valsche trukken van de Roomsche Kerk en hare dienaars en die,| op weinige maanden, de schrikke- lijkste ketterij, het Protestantismus heb ben tot stand gebracht Opgepast dus vrienden wie gij zijt Mijdt u van liberalen,socialisten, afvallige christenen, scheurmakers en toekomstige ketters. Allen te zamen vrijwillig of onvrijwillig verbonden maken zij 't spel en de vreugde van geuzen en Ir!»masons. Leve de Katholieke Partij Leve de Arbeid Leve deLanbouw Leve de Een dracht Rommelpot en Knokkelpot. Zwijg, zwijg, zwijg, domme 80 stemmen in de zaal. Bim, bom, bom, bim, bom, bom Knokkelpot De doodsklok die klept, de doodsklok van Erwetegem laat ons vluchten. Rommelpot. Vluchten is de boodschap, en geen slagen krijgen zal de kunst zijn. Geheel de zaal. Bim bom bom bim bom bom bim bom bom Weg met de verleidersmeetingen (bis.) TE DUIVELSTEEN. Advocaat Rommelpot en Knokkelpot, de twee steunpilaren der mannen van de toekomst hebben eene meeting belegd ,n Duivelsteen. De meeting heeft natuurlijk plaats de grootste danszaal der gemeente De Plaisante Flora, tevens lokaal der Dui velsteensche liberalen. Honderd toehoorders wonen de mee ling bij. Advocaat Rommelpot. Nu hebben wi| het gelukt 100 toehoorders, en wi hebben er anders nooit meer dan 2; gehad. Knokkelpot. Confrater, ik betrouw mij daaraan niet, indien er verraders bij wa ren. Ik zie daar benevens onze gewone socialistische toehoorders eenige gemeene pijpenkoppen, domme werklieden en boe rengezichten bij. Ik ben wat verlegen. Rommelpot. Knokkelpot gij knokkelt altijd, 't Is de gewoonte. Ik begin. (Luid op) Werklieden en landbouwers van Dui velsteen, gij zijt al in de diepste slavernij gedompeld burgers, barons, pastoors, kosters, burgemeesters, zijn vereenigd om u uit te hongeren. Wij advocaten zonder zaken wij komen u redden Slem in de zaal. Prullen Rommelpot. Wat prullen onbeschof terik I Wat prullen wat hoor ik i Weet gij niet dat de Godsdienst door de fout van de pastoors en de brave lieden vergaat. Wij zullen hem redden aliens I 1 Slem in de zaal. Genoeg getierd, mijnheeren. De landbouwers van Duivel steen zijn geene pijpenkoppen. Zij koopen geene appelen voor citroenen zij eerbie digen niet alleen den Godsdienst maar nog zijne priesters; hun geestvermogen is nog niet verzwakt, zij© lachen u vierkant uit met uwe flauwe geuzenredens. Gij tracht u te vergeefs te ve^kristelijken, uw hart is geusgezind. Gij raast 3" Vervolg. lntusschen was de avond gevallen en Marten staat nadenkend voor de open staande venster, alles was stil en rustig rondom hem. De zon dook neder aan het westen en hare purpere stralen gaven den laatsten kus aan de groeiende velden. De lucht was zwaar en drukkend, geen windje bewoog de toppen der popelboo- incn en aan den gezichteinder zag men zwarte en dreigende wolken opkomen Een on weder was op handen. Marten sluit de venster toe en werpt zich op zijn bed. Slapen kou hij niet, maar berouw gevoelen kon hij nog min. Bidden zal hij niet want het vergif van het ongeloof heeft zijne godsdienstige gevoe lens gedood en in de stem van den donder die ginder in de verte rommelt zal hij de stem van God niet erkennen. Neen hij houdt zich bezig met plannen te beramen voor de toekomst die voor zijne oogen Voor dezen keer een woord over een der gewichtigste zaken voor den land bouwer, over het bewaren van mest. Maar, om ons goed reden te geven van al hetgeen voor 't bewaren van hel mest aangewezen wordt, dat wij eerst eens herinnerden hoe het mest van weerde verliest. Het mest. als het liggen moet, begint tc verrotten en wordt zoo in meer een- oudig en meer bestendige stollen ontbon den. Die ontbinding is aan gistingen toe te schrijven, die verschillen naar de bij zondere voorwaarden van verwarming, vochtigheid en verluchting. Het is vooral warmte en vochtigheid die het trager of rasser ontbinden te weeg brengen. Uit die gisting ontstaan gasvormige lichamen, koolzuur, waterdamp, koolwaterstoffen en ammoniak die in de lucht vervliegen, en zouten waarvan eenige, de humus- en de potaschzonlen, oplossen en met water medegevoerd worden. Ik onderstreep daar ammoniak en pot- aschzouten, het is omdat het weggaan van die twee stoffen vooral het verlies uitmaken dat op het mest komt. Ammo niak is immers een samengesteld lichaam waarin stikstof is, eene van die stoffen ge weet het nog wel, waar de weerde van het mest van afhangt. De potasch is eene andere van die stoffen. Mest dat ligt, verliest op 3 of -1 maan den 20 tot 30 van zijn gewicht. Hot zijn vooral de organische stoffen die verdwij nen maar de eigenlijke bestanddeelen komen ook voor een deel in het verlies. $it maakt dat geteerd mest, gewicht voor gewicht, meer weerd is dan versch mest; maar dit belet niet dat er toch een deel voedstoffen van verloren is. Eenige cijfers zullen dit klaar maken 1000 kilogr. _rvh mest. dat A per duizend stikstof bewt, zullen tot Vtill kilogr. krimpen. Uit geteerd mest zal mis schien 5 per duizend stikstof bevatten maar van de i kilogr. stikstof die in het versch mest waren, zijn cr maar 3.SS kil. in de 700.kilogr. geteerd mest overge- -f700 Morsen met het geld «Ier werklieden. Millio Speeldingen heeft burgemeester Derrière betrokken. Eerst voor de recht bank van Brugge, waar Millio het procés erloor. Nu voor hetBeroepshof van Geut. Millio schrijftHet Hof zal den 23 J uni uitspraak doen, wij kennen het reeds. Millio wil zeggen dat het Hof burgemees ter Devriére zal vrijspreken, immers het openbaar ministerie zelf bewees dat er tegen hem niets bewezen was. Maar als Millio-Speeldingen nu toch vooraf wist dat hij het proces ging verlie zen, waarom het dan inspannen? Indien Millio zelf de proceskosten be taalde, daar ware niets tegen in tc bren gen. Maarzoo gaat de vlieger niet op iii Vooruit. 't Is Vooruit, 'tis te zeggen, 't zijn de werklieden, die van#den morgen tot den avond zwoegen, en hun geld dragen naar Vooruit welke deze procesonkosten beta len. 500 frank voor 't proces te Brugge; 1500 frank voor't beroepshof te Gent. Is te zamen !5£OOÖ frank. Leg ze mij daar, werklieden, om de grillen van eenen Millio te voldoen. liet vreemd koper geld. Klacht op klacht komt er ons toe over 't uitwisselen van kopergeld. Niet alleen doet men de burgers een ongelooflelijken last aan maar nu komt men met zaken voor den dag, diegecn naam hebben. Ieder stuk dat eenigzins geblust, geschrapt of gebo gen is, wordt geweigerd in de bank, of schoon niemand weet waarom. Het stuk heeft om die schrap of bluts toch niet minder waarde? Er worden zelf stukken geweigerd, om dat er een onbeduidende schrap ol pleksken aan was. Als dat een vast aangenomen stelsel is, dan kan men rekenen dat er voor 60 a 70 p. c. koper geld zal gewei gerd worden, wat later door overgroot verlies door den houder zal moeten afgi zet worden. En wie ontvangt er koper? Wie anders dan de werklieden, de kleine neringen en de stielen Men moet toch begrijpen dat koper zoolang in handen, zoo nieuw niet meer zijn kan als, als het gemaakt is. De afge keurde stukken komen natuurlijk we derom in het publiek, keeren nogmaals naar de bank terug en als deze eindelijk de deuren blijft sluiten, zullen de werk lieden, kleine burgers en buitenlieden met de schade zitten te pronken. Van alle kanten protesteert, men te recht over de strengheid, waarmede men hier te werk gaat. De heer Dupont, ondervoorzitter van den Senaat heeft dijnsdag laast het gou vernement ondervraagd aangaande de moeilijkheden welke het publick ontmoet bij de uitwisseling van het vreemd koper geld in de nationale banken. M. de Smet de Naycr zegt dat zekere agenten in de provincie de gegevene on derrichtingen te streng hebben willen toe passen Er was hun bevel gegeven alle stukken te aanvaarden, die nog in Frank rijk gangbaar zijn. Een omzendbrief is rond gestuurd om te herinneren dat alleen de stukken, die opzettelijk en erg be schadigd zijn, moeten geweigerd worden. Ridder Descamps dringt aan op de noodzakelijkheid om maatregelen te ne men op den buiten, die zich in een ergen staat van Ongelijkheid bevindt tegenover de steden. M. dè Smet de Nayer ant woordt dat die ongelijkheid zal verdwijnen tengevolge der nieuwe onderrichtingen. Leopol'l II zou aan den Franschen minister Hanotraux getelegrafeerd hebben dat de onafhankelijke Congostaat afziet van al zijne aanspraken op de betwiste punten in Oebanghe. Het Frausch-Congo- leesch conflikt zou dus bijgelegd zijn. Mannen van Aapelaere en omliggende. Mijdt u zorgvuldig van vossen die de pas sie preken, barbiers die scheeren zonder zeep,sterke vloekers vanalle slack,kwak zalvers die alle kwalen beweren te gene zen, advocaten die pastoors willen over- preeken, muizen en ratten van alle slach die gaarne in den Belgischen kaas zouden nestelen ;mijdt u van die mannen en ver geet niet van op hunne aanstaande poli tieke uitvaart eene goede pint bier met mastellen te gebruiken. Eene vaderlijke vermaning. Mijnheer Woeste heeft eenen brief van bedanking ontvangen van kardinaal Rarn- polla, staatssecretaris van den II. Stoel,in antwoord op het adres aan den H. Vader, door bet Congres der Katholieke Kringen op zijne vergadering te Dinant gestemd. Iu dien brief wordt onder ander gezegd dat de H. Vader in dat adres een bewijs ziet van de eendracht die heden meer dan ooit tusschen de Belgische ka tholieken moet heerschen. Z. II. de Paus drukt den wensch uit dat de Belgische katholieken altijd innig vercemgd zouden blijven in de verdediging hunner belan gen Mochten alle katholieken naar de va derlijke vermaning van den Paus luiste- onzeker, maar tocli lachend komt opda gen. Hij is jong en kloek, hij zal onder steund worden door de kameraden; werk zal niet ontbreken; geld zal hij winnen, veel geld en, leve de vrijheid 1 Geenen va der meer, geen gezag geene bevelenHij zal alleenlijk zijn eigen meesterschap her kennen en in kommerlooze, teugellooze vaart de wijde wereld doorstormen. Daar buiten breekt het onweder los in al zijne grootsche pracht. Plassend stor ten de regenstroomen nederhuilend en klagend rent de stormwind overde vlakte; met verblindenden spookachtigen glans boort de bliksem door den schoot der zwangere wolken; dreunend rollen en kletteren de donderslagen en gaan met doffen, akeligcn galm tegen de bergkete nen aanhotsen. Het huisgezin is opgestaan. Lorenzo heelt de gewijde kaars ontstoken en ter wijl moeder en Maria het St-Jans-Evan- gelie bidden, besprenkelt hij met gewijd water zijnen werkwinkel en de kamers van zijn eenvoudig huizeken. Marten hoort de grievelende stemmen die hem nog eens de zoete herinneringen zijner kinderjaren in het geheugen roepen, maar hij onderdrukt en verdrijft ze. 't Is te laat! Nauwelijks begint de eerste morgend- schemer het oosten te verwen of met pak en stok in de handen treedt hij te voor schijn in den familiekring. Ik vertrek, spreekt hij. Waarheen?vraagtkoudweg de vader. Dat behoef ik alleen to weten. De wereld is groot en ik kan, overal elders, beter brood eten dan het uwe. Lorenzo wil den mond openen om zijnen zoon te verraaledijdeu, maar moe der en Maria zijn hem weenend ten halze gevlogen. Neen, spreekt vader op doffen toon, ik zal u niet vervloeken. Mijn hart en mijn geloof verbieden mij dit' te doen en God zou mij kunnen verhooren. Herinner u slechts, wanneer het ongeluk u zal ter nederbukken, wanneer liet leedwezen u de tranen uit de oogen zal persen dat uw vader, dag en nacht, gereed zal zijn om u met liefde te ontvangen. Vaarwel, mijn ongelukkig kind, vaarwelof liever neen, tot wederziens! Zondag laatst heeft men tc Luik den gevierden volksvriend abbé Pottier in naam van al de kristene werklieden, voor zijne bewezeno diensten een prachtig por tret aangeboden. Proficiat In het ministerie van Justicie houdt men zich ieverig bezig mot de inrichting van een dienst van onderwijs voor de ver oordeelden, zooals deze te Parijs bestaat. Die dienst zou ingerichtwordeninde voor naamste gevangenishuizen van ons land. Heer Uitgever Uwe geachte briefwisselaar uit Aalst schijnt de zaak zoo wat te willen ver draaien, en laat mij deze uitdrukking toe, de cijfers te verhoogen of te verlagen vol gens zij hem bij zijne beweegredens voor of nadeelig schijnen.Inderdaad, hij neemt de tarwe hedendaags 'maar aan 12 fr. ter wijl, volgens de Standaard, de marktprijs van Aalst 14 tot 15,50 fr. is, en daaruit leidt hij af dat wij 8 fr. inkomrochteu vra gen. Dit gedacht zij verre van ons. Maar hij spreekt ons niet tegen wanneer wij de vraag stellen of het rechtveerdig is dat de Marten vertrekt noch de smeekingen, noch de tranen vanraoeder kunnen hom weder houden. Maria wil hem nog een eind wegs ver gezellen en eene laatste poging wagen Broeder, spreekt zij, hoe kunt gij vader en moeder zoo verlaten, kom weder met mij, niets zal u ontbreken. Indien het mogelijk is, wij zullen u met nog grootere liefdezorgen dan vroeger omringen. Gedenk dat moeder reeds in jaren gevorderd is en dat uw vertrek haar misschien den doodsteek zal toebrengen. Kom weder, wij zullen al te zamen zoo gelukkig zijn. Neen, Maria, dat is niet mogelijk, mijn besluit staat onwankelbaar vast. Vaarwel Hebt ge niets meer aan onze ouders te zeggen, Marten? Zeg hun den goeden dag. En den stap verhaastende treedt hij de baan op zonder nog het hoofd om te wen den, om voor oene laatste maal het ouder lijke dak te kunnen aanschouwen. Wordt voortgezet

De Standaard | 1894 | | pagina 2