jaargang. Zondag 1 Juli 1894. Nummer 7. van het Arrondissement Aalst. LANDBOUW ARBEID BUREEL KORTE ZOUTSTRAAT, 44 AALST. Samenspraak tusschen Pol AÏTant Van alles wat. Inschrijvingsprijs voor Aalst fr. 2-00 's jaars; voor den bui ten per Post verzonden DE STANDAARD De inschrijving ein digt met 31 Dccemb. GOD8DIEX8T Verschijnt den Za- HUISGEZII*. terdag onder dagtee- .T.,,, kening van den vol- G1 C*E]i D OM teden Zondag.Me- edeelingen moeten vrachtvrij en uittcrlijk des donderdags 's mid dags toekomen. Annoncenprijs Per drukregel .-gewono annoncen 15 centiem"; reklamen en vonnis sen 1 frank. VOOROP BETAALBAAR. TAAL. VRIJHEID. De inningskostcn van kwijtschriften zijn ten laste van den schul- AADEHLAAD. denaar. Ongcteekende me- dedeelingen worden niet opgenomen Prijs2 centiemen het nummer. Men kan inschrijven ten bureele van DEN STANDAARD, bij de postboden en bij Hendrik VAN DE VELDE, uitgever, 44 Korte Zoutstraat AALST. Aalst, 30 Juni 1894. P. Hoe is 'ter meè,Nant? Wat geluk van u hier te zien te zien loopt gij hier verloren N. God dank, Pol; met mij, eerste '/.las en hoe is 't met u P. Wel, opperbestik kom daar terug van mijn veld en ik ben te vreden en uiterst kontent. 't Vlas wat geleden van den regen, maar schrikkelijk bijge- wonnen sedert 3 weken zij en zullen 't voor geen vier frank de rpé 'hemmen. Den oogst rogge, tarwe, masteluin, scliake- loen, allemaal doorslaande goed de tweede sneè van de klavers begint voor goed in een te loopen de paiatterkes groeien lijk wolvenbrood de betterave faalt alhier en aldaar, maar ze heeft toch zinnen en wij zullen ze wel goed brengen; de haver zal er ook komen, en 't hooi wordt gemaaid hadden wij nog 8 dagen de zonne, 'l zat op den schelf. Gij ziet Nant, wij hebben zooveel redens niet van klagen wat denkt u er af N. Maar, Pol jongen, de gazetten staan er nogthans alle weken vol van, van dat lijden en die verdrukking van de boere'n en gij, gij en klaagt gij me P. Nant. ziedewel jongen, ik zal 't u gaan zeggen. Van dees jaar als 't God belieft, zullen wij er toch wel door gera ken ons Heer heeft ons werken en zwee ten gezegend en er staan rijkdommen op onze velden maar alles in de commercie gaat toch zoo slecht dat nen boer tegen woordig inoet een buitengewoon jaar hebben van geluk in destallen en van vruchten op 't veld of hij kan er nie moer door N. Pol, gij spreekt zeker van 't goed koop zijn van de boter. P. Ja, Nant, dat is numero 1 2 frankskes voor nen kilo extra fijne boter! Is mij dat nen prijs Jaren lang kre gen wij 3 fr. de kilo en dat was nog dc moeite wcerd N° 2, Nant, zijn de vette beesten een beest die ik vroeger jaren vier honderd en oneffen verkocht moet ik laten gaan voor honderd frank min. N° 3 de lage prijs van de granen, enz., nog nie half zooveel als over 10, 20 jaar. N° 4 verhooging van grondlasten, weinig of geenen afslag van de pachten, moeten betalen voor onzen tabak te zetten, enz., enz. Allemaal dat, Nant, dat maakt dat den den boer bij 't vuur gezet wordt en dat hij zooveel reden niet en heeft van stoeffen. N. Ge hebt gelijk, Pol; maar allons. 't zal toch gaan beteren ge ziet dat er ons Heer hem eerst meè moeit met ons een goed jaar te geven,en ten 2" de boeren gaan nu toch van na oktober af van de Kamers bekomen 't geen dat zij vragen wreeae belasting op de margarina, zware inkomrechten op 't vreemd vleesch, vette beesten, granen, enz., vermindering van grondlasten, afschaffing van de tabak- plaag, enz. P. Hewel, Nant. ge weet. wij zijn nu allemaal kiezers en hetgeen gij daar ten voordeele van den boer opnoemt, dat zul len wij toch eischen van de mannen die wij in oktober naar Brussel zullen zenden. N. En dat zullen zij doen ook, Pol; want ik heb reeds tegen al de bijzonderste mannen van ons katholieke partij gespro ken en allen als eenen man 't moet er doorroepen zena oktober eerst en voor al de rechten en al de rechten van de boe ren en van den werkman gestemd, dan prolijtige bestiering, en al doen wat wij kunnen om den boer en werkmansstand optebeuren P. Dat is gesproken, Nant, en op die conditie hebben zij mijn stemme en al de stemmen van de boeren van ons dorp. N. Ja, Polmaar let toch op, vriend, dat geslepene mannén u geenen blinddoek komen aandoen en uw stemme niet komen affulselen. P. Wat voor mannen zijn 't, waar van gij spreekt Spreek maar klaar, Nant, dat wij toch goed verstaan. N. Hewel, Pol, go weet, ik ga alzoo nog al overal ne keer rond in 't Arrondis sement van Aalst en ik hoor alzoo nog van alles klappen. En tegenwoordig ko men er toch zulke aardige en wondere zaken voor den dag. Vroeger .tijds, als er kwestie was van kiezing, men sprak van liberalen en katholieken, 't is Ie zeggen van goede kristene menschen en van ver volgors van den Godsdienst maar nu, Pol, dat ge wist waar ze nu van spreken? P. Is 't misschien van de sochialie- ten Ja. maar, dat rasken ken ik maar dat zy om de liefde Gods toch op ons prochie nie komen proberen, want N. Noch van liberalen, noch van socialisten, Polnoch de eene noch de andere van die twee vergeusde sekten kunnen ooit tot iets komen in ons katho liek Arrondissementen dat weten ze wel: maar waar 'tde duivel uit den hoek zoekt, Pol. om toch ons partij aantevallen en toch maar altijd aan 't kwaad te zaaien, daar zou nen treffelijke mensch zich zot op peizen. P.Komen er misschien sanskulotten af, Nant, of Polakken, of Jansenisten, of Kozakken waar dat mijn grootmoeder ons zoo dikwijls van sprak N.Waren het anders geene mannen. Pol, ik zou er zelfs niet van spreken want zulke wanschepselen erkent men van verre maar ik wil hier spreken, vriend, van die mannen die eerst begin nen te roepen en te schreeuwen op alle tonen dat zij komen in Gods naam, in naam van onzen H. Vader Leo XIII, voor 's volks geluk en redding en dan P. - En dan, Nant, ga voort, ga voort, want dat wordt belangrijk N. En dan, Pol, na zich zeiven aan gesteld te hebben als Gods bijzondere boodsmannen, als heilige menschen, met herten en inzichten, o als Engelen zoo zuiver, dan, Pol, beginnen zij te bezwad deren en te bevuilen al wat uw vader en de myne hun leven lang voorstonden en verdedigden P- Ha die zeeverlappen die ellon- digaards Nant, haast u, klap voort, doe mij die mannen kennen, mijn distelschup is al om hoog om N. Stillekens, Pol, zachtjes aan 't zijn onze broeders. Pol maar hoeveer dige broeders, koppige broeders, heersch- zuchtige broeders, geldlievende broeders en aangezien de duivel ook aan Judas wist geld te bezorgen, gaan zij nu ook bij denzelfden meester (e rade, Pol en dare dare, kost wat kost, zegt de Engelsch- man, zij willen, zij moeten er komen, die mannen en weet gij voor wie zij zich nu uitgeven P. Maar, Nant vriend, ga voort, zeg mij toch alles. N. Pol, u alles zeggen over die man nen, dat kan ik nog op geon veerlien i maar ik zal dikwijls nog vóór October terugkomen, en vandaage nog zal ik u 't bijzonderste zeggen. P- Spreek,Nant, wij hebben nu tijd, en fleus is het in den oogst, N. Hewel, Pol, zij komen dus af die helden met het masker van grooten on hevigen katholiek niemand is zoo ge trouw kind der H. Kerk als zij, want zij komen met de brieven van onzen H. Vader, Leo XIII, in de hand zij werken voor enmet Z.H. den Paus van Rome en al wie niet denkt gelijk zij, noemen zij hun ne vijanden. P. En daarin hebben zij gelijk, Nant, want wij moeten allen denken gelijk onze H. Vader, de Paus van Rome. N. Ja, Pol,maar hier loopen zij van 't berdeken af: gij weet immers dat onze H. Vader ons allen opwekt tot de een dracht der katholieke machten om den stroom van 't kwaad, anarchisme, socia lisme, nihilisme en andere duivelsche plannen tegen te werken, om op vreed zame en tevens krachtdadige wijze, door goede, bekwame en overtuigde weige vers, de rechten van werkman, boer en burger te verdedigen en te herstellen, en die ongelukkigen, door hoogmoed en heerschzucht verleid, komen hier do stokken in 't wiel steken P. Leg dat eens verder uit Nant. N. Ach, Pol, die mannen wanen zich dc redders van 't volk cn dc bijzondere verlichtten van God den H. Geest; zij weten veel meer dan onze H. Vader, Leo XIII en terwijl Zijne Heilig heid geheel zijn betrouwen stelt op de vereenigde katholieke partij van Belgen- land en bijzonderlijk op ons katholiek Arrondissement, komen die nieuwe afge zanten de scheuring aanprediken en ver- stooten zij de lievelingen van den Paus c-n de voorvechters van onzen H. Gods dienst. P. En wie verstooten zij zoo, Nant? N.Pol,ik zal kort zijn en in eene aan staande ontmoeting u alles in den grond uitleggen. Maar luister en is 't toch ge- loofeljjk? Zij vallen uit als bleekershonden tegen M. Woeste, den bijzonderen vriend van Zijne Heiligheid den Paus, aan wie Leo XIII over eenige dagen nog eenen zoo schoonen brief komt toe te sturen; tegen dien talentvollen Mijnheer Woeste, die van over 30 jaren zoo manhaftig strijdt tegen de vijanden van onzenH. Godsdienst en voor Kerk en Vaderlandtegen dien verdienstelijken man, die als Vertegen woordiger van ods Arrondissement met honderde en duizende voordeelen en guns ten heeft bekomen voor ons volk, voor groot en klein; tegen dien groothertigen man, die iedereen aanhoort en doet al wat hij kan voor al de menschen van ons Ar rondissement. Zij vallen uit tegen al onze oude kampers en strijders, omdat zij hunne taak wel volbracht hebber, en dat zonder hen| wy misschien voor altijd zou den gezucht hebben onder 't juk van 't li beralisme, onder de schande der godde loosheid P. - Genoeg, Nant, genoeg, ik ken die vogels al laat ze maar komen gj N. Neen, Pol, gij en kent ze nog niet, maar 'k moet voort en gij ooktot binnen eenige dagen. Salut, Pol. P. Dag Nant, en bedankt Van waar komen de centen Klokke Roeland is nieuwsgierig te weten met wiens penningen de Stan daard ingericht en ondersteund wordt. Onze antwoord zal kort en klaar zyn Van niemandjongen Onze Standaard heeft. God dank, ge noeg bijval om van niemand geldelijken onderstand noodig te hebben En moest er eenig geld ontbreken, wij de onbaatzuchtige opstellers van onze Gazet, wij zouden in ons katholiek hart genoeg zelfopoffering, en in onzen gerin gen zak genoeg centen vinden om onze toevlucht niet te moeten nemen tot den coffre-fort van eene liberale familie ten einde ons blad recht te houden En moest zelf dit tekort 9000 fran ken bereiken, wij zijn verzekerd dat wij op ons gezicht die zouden ontleend krij gen, zonder dat wij,opstellers,al te zamen de teruggaaf dier som met ons handteeken zouden moeten waarborgen En er zou bij den geldschieter geen vrees ontstaan dat dit ontleend geld op valdagniet zou teruggekeerd worden....! Is onze antwoord klaar jongen Eerlijkheid en reehtveerdï^fheïd. Men noodigt iedere Gemeente van het Arrondissement uit om zoovele hoofdman- men te kiezen als zij keeren 250 inwoners telt. Een groote BOL, geleerd en bovenal treffelijk, beweert en doet zulks lezen aan de buitenlieden, dat eene Gemeente van 1200 kiezers slechts rech t heeft op G hoofd mannen ofalgeveerdigden. Welnu, vriend lezer, 1200 kiezers veronderstelt, ten min sten eene bevolking van GOOO zielen; dus

De Standaard | 1894 | | pagina 1