Eert Vader en Moeder. besproeien der patatten. Meeting tusschen Klokke Roe- landers en Socialisten. 6 duizend gedeeld door 250 maakt juist 2-4 hoofdmannen of afgevaardigden, door al de kiezers in volle vrijheid aan te duiden om hunne belangen te ver dedigen en de kandidaten te helpen aanstellen. Volgens ons, 't is schoon en voortreffelijk! Allons! brave man, een beetje leeren cijferen, of beter een beètje recht veerdigheid De socialisten zijn in duivel- sche kolleirie geschoten, omdat de Chris- tene Volkspartij van Luik besloten heeft met hen geene meetingen meer te geven. Die meelingen geven hun dikwijls de ge legenheid om eenige katholieke werklie den poeier in de oogen te strooien, en nu is hun die gelegenheid ontnomen. Och arme Men zegt dat de stad Brussel op hare kosten 700 werklieden naar Ant werpen zal zenden om de tentoonstelling te bezoeken. De Paus heeft eene nieuwe enc.v- kliek afgekondigd, gedagteekend van 20 juni en gericht aan de prinsen en vol keren der wereld. Wij zullen trachten onze lezers op de hoogte te houden en er den inhoud te doen van kennen. Ouderlingen Bijstand. De Moniteur kondigt de wet af houdende de herziening der wet van 3 april 1851 op op de maatschappijen van Onderlingen Bijstand Uit Appelterre aan de strijd- penning van Klokke Roeland Als het bier is uit de kan, Is 't verstand ook uit den man, Zoo vindt men 't Appelterrc 'ne Jan Die ze wel uitlazen kan Groote Jan. Wat is de genever 2 t-eugdverleider, mensclienmoorder, Hchtverbreker, rustestoorder, Zaamonteerder, diefstalpleger, Hereroover, godverzaker, Vadermoorder, broederhater, Kedverbreker, plichtverzaker, Siouwverwekker, ruziemaker. Maaien in de beetvelden. Het schijnt dat een landbouwer uit den omtrek van Tongeren, het middel heeft ontdekt om de suiker beetvelden te ver lossen van geele maaien of wormen. Het zou voldoende zijn aardappels in twee of drij stukken te snijden en die op vijf centiemeters diepte in den grond te delven, tusschen de beeten rijen, in alle richtingen. Na drie dagen neemt men de aardappe len, die vol maaien zitten. 3" Vervolg. II. Twee jaren zijn verloopen sedert het vertrek van den ondankbaren zoon. De droefheid heeft zich voor goed in het arm huisgezin van Lorenzo nedergezet Vader is koel en afgetrokken, moeder zucht en weent, en Maria, de engel van het huisgezin, doet vruchtelooze pogingen om wat rust en wat vreugde aan den ouderlijken haard weder te brengen.,.. 't Was Paschen. De klokken zonden hare zegepralende tonen over het vreed zame dorpje om de verrijzenis des Heercn aan te kondigen en langzaam begaven zich de geloovigen naar het huis des Heeren. Daar sprak alles van blijdschap en vau triomf. Hot hoogaltaar stond feestelijk op gesierd met bloemen en geurend kruidgo- was al de eenvoudige schatten van het nederige kerkje waren ten toon gespreid en de gewijde zangen gepaard met de drcuende orgeltonen klommen zegevie rend ten Hemel. Na het Evangelie beklom de oude pas- Bravovoor deboerkens van Zonnegem! goed gedacht, beste vrienden van u te vereenigen om besgroeiers te koopen. Ik ben het pens met u dat er dees jaar voor de plaag te vreezen is, het is nog al nat weer, en dan komt de deugniet onvermij delijk altijd. Ze zeggen dat er sommige boeren op andere plaatsen zoo goed niet gesteld zijn om te besproeien; het is, zeg gen ze, de twee voorgaande jaren, nutte loos geweest. Inderdaad men heeft de twee voorgaande jaren wat haastig ge weest; zoo getrouw was de plaag jaar lijks onze patatten komen aanvallen, dat men niet eens dacht dat zij vanzelf kon achterblijven. En natuurlijk als er geen plaag kwam, was het nutteloos geld 'uit gegeven en nutteloos onzen arbeid besteed. Verleden jaar nochtans is zij toch nog gekomen op het einde. De achtbare heer burgemeester van Bambrugge, die de plaag had zien aankomen, had toch nog 'nen keer besproeid, en iedereen heeft zijne schoone patatten op zijn hof zien lig gen. Hij schikte dat hij nog 20 °/0 winst had, en schoonere patatten. Zij willen im mers hebben, dat de patatten, als zij'ge- rust mogen volgroeien, veel schooner, veel ronder en veel meer effen zijn. Om zeker niet vruchteloos te werken, wanneer zou men moeten besproeien Ik zou wachten totdat ge de plaag op de vroege soorten, die gij nuaf reeds dage lijks uitsteekt om te verbruiken, ziet ver schijnen. Dan zult gij niet mis zijn. Het middel dat tegen de patattenplaag dient, heet Bordeauxsche pap en bevat per hectoliter i 1/2 kilo kopersulfaat, blau wen aluin, gelijk de menschen gewoonlijk zeggen, en 1 kilo vetten kalk,witselkalk. Ge maakt dat alzoo gereed: ge doet in eene aalkuipfeene aalkuip is omtrent een hecto liter) i 1/2 blauwen aluin, daarop giet ge een emmer warm water, (een emmer is omtrent 10 liters, meet 'nen keer tien liters in eenen emmer voor meer zeker heid. maar het en steekt op geen ajuinpel). De aluin is op korten tijd gesmolten, roert er wat in om hem wat te doen haasten. Giet er nog 7 emmers koud water bij. Neemt nu een kilo witselkalk vooraf gaandelijk gebluscht en gezift, (kalk blusschen kan iedereen) roert goed op en giet het door eene fijne teems (de teems b. v. die bij alie besproeiers ver kocht wordt) in'de aalkuip, terwijl iemand anders in de kuip roert. Daar zal op den bodem altijd nog wat kalk blijven, die in het water nog niet gesmolten is; vult den emmer nog eens met koud water roert goed open giet weer de kuip door de teems al gedurig roeren. De pap is gereed om uitgegoten te worden. Als ge veel pap noodig hebt, kunt ge alzoo te werk gaan, ge doet in eene kuip zooveel keeren 1 */2 kilo aluin en zooveel emmers water als ge kuipen pap hebben wilt. Als ge haastig zijt, kunt gij eenige emmers warm water nemen. Als de aluin gesmolten is, hebt gij maar eenen emmer van die oplossing te nemen om daarmee op de beschrevene wijze eene kuip pap te maken. Als ge de pap in den gieter doet, zult ge hem eerst in de kuip goed oproeren en hem nog.eens door dé teems gieten. Ik zou u aanraden van met de handen in den pap niet te zitten; dat ge moest gekwetst zijn, ge weet niet hoe dat ge aan een on geluk geraakt. Om den pap te roeren en te verscheppen, zult ge geen ijzer of geen blik gebruiken, neemt koperen, houten of steenen voorwerpen. Kiest om te besproeien schoon weder, harde wind maakt het besproeien heel lastig, groote regen zou de pap te haastig van de bladeren spoelen.Een weinig regen is nochtans niet te vreezen. Hoeveel keeren valt het te besproeien? dat hangt af van den tijd waarop de plaag verschijnt. Verschijnt ze niet, dan moet geen eens besproeien; verschijnt ze laat, dan zal eene besproeing voldoende zijn; verschijnt ze vroeger dan zult ge twee maal gieten. In ons nummer van 17 juni lest spraken wij van het v Vloeker smcctingsken van Aalst-Mijlbeek en betreurden wij de schandalen en verergenissen die, volgens het.publiek en de dagbladen dezer stad aldaar door de socialisten gepleegd wer den. 't Schijnt dat zekere Roelanders zich beginuen rekening te geven van den af keer welke die monstervergaderingen te wege breugen voor de kristene scheur makers die dezelve uit louteren hoogmoed uitlokken. Wat de rondzwervende advokaatj es (zon der werk) in die meetings zoeken, is slechts de gelegenheid om hun oudversle ten en van buiten geleerd voosje tegen de katholieke partij af te geven, en zich zoo bij onervarene en lichtgeloovige landbou wers en werklieden als uitstekende redenaars n als groote verstanden trachten te doen doorgaan O die sukkelaars Zien ze dan toch niet dat buiten de vol doening van hunnen belachelijken hoog moed, uit die monstervergaderingen geen voordeel spruit tenzij voor het socialisten gespuis Oh wij weten het daartegen prote steren de Roelanders luidkeels. En zij geven in hunne gazetten verslagen over die meetings waarin zij de zaken verkeerd en valsch uitleggen. Ja zij durven zelf loochenen, die hui- chelaers, dat er aldaar gevloekt wordt Alsof de brave menschen welke bij toeval of uit nieuwsgierigheid tegenwoordig wa ren, geene ooren hadden Loochenen is gemakkelijk, hoovaardige scheurmakers en gelukzoekers Maar het zal u niet baten Want zie hier, letterlijk wat een der Roelanders is de Klokke van zondag lest schrijft over de meeting van Geerts- bergen Het aanzicht der zaal was belangrij ker n en met droeve vcrioondering hebben wij moeten bestatigen dat de hatelijke aanvallen van Anseele tegen den Godsdienst, hevig wierdeu toege juicht De kristene twistzoekers zullen ho pen wij, eerlijk genoeg zijn om voortaan niet meer te loochenen dat op hunne meetings de socialisten God lasteren, en onzen heiligen Godsdienst bezwadderen, tot dusverre dat zelfs een Roelandershert er over bedroefd is. Oh wij weten wel dat volgens n Voor uit Anseele sprekende in de fameuze meeting vanGeertsbergeu heeft vastgesteld dat het programma der Roelanders uit dit der socialisten is genomen, en dat hij de overeenstemming der ttcee pro- grammas bewees. En het spreekwoord zegt Vogelen van eender vecren Vliegen samen geem. Wij weten nog dat de Roelanders alsook hunne gazetjes en hunnen mageren aan hang, den schoonen en edelen naam van katholiek verstooten en hun hard nekkig streven tegen al wat katholiek is, bewijst dat die scheurmakers ten minste hierin rechtzinnig zijn Maar dat Roelanders-kliekje noemt zich n kristen Ehwel dat die kliek dan toch toone dat zij n dien naam n waardig is Dat zij handele zooals de anti-socia listen van Gent en van Luik In nummer an 21 juni lest keurt het katholiek werkmansblad Het Volk n van Gent, de handelwijze der Roelanders af, en zegt Ons volk acht dat goedje (de socialis ten) te gemeen, om in eene vergadering van deftige menschen het wooru te voe- n ren. En de werkmansvereenigingen van Luik, voorgezeten door Priester Pottier, hebben insgelijk eens en vooral besloten van met dat helsch socialisten-gespuis in jeene de minste betrekking meer te tomen. Dat is wijs en waardig gehandeld Maar dat zullen onze visschers in troe bel water niet navolgen. Ze zouden immers de gelegenheid ver liezen, die helden, om hun talent te doen gelden Ze zouden dan naar het vrijdenkers blad La Réforme van Brussel en naar het prulbladje - Ons Vlaanderen van Gheel, geene correspondentien meer toor den predikstoel en sprak aan zijne parochianen van de groote gebeurtenis. Hij zegde hun hoe, Christus had moeten lijden om de overwinning te kunnen beha len; hoe alles hier beneden ten prijze van het lijden moet aangekocht worden hoe de beproevingen der aarde de ziele loute ren en ze tot eene glorieuze opstanding voorbereiden hij herinnerde hun dat de dood van den Christen de verlossing is en dat het ware levcn.de eeuwige rust slechts al den anderen kant van het graf worden gevonden. Dien dag bleef vrouw Beatrix langer dan naar gewoonte in de kerk vertoeven. Gedurende geheel de mis had zij de tra nen uit hare oogen weggevaagd en wan neer zij eindelijk op den arm van Maria geleund, tot aan den uitgang was gena derd keerde zij zich nogmaals om en bleef zuchtend staan —Wat is er, moeder,vroeg zacht Maria. —Niets, mijn kind, ik zeg vaarwel aan ons lieve dorpskerkjehier zult ge wel haast voor mij komen bidden voor mij gaat het uur slaan der eeuwige rust. Oh moeder Stil, mijn kind. ik voel dat mijn ein de nadert. 'Geve God dat ik mijn ver dwaaldejongen nog eens moge aanschou wen vooraleer te sterven. Lorenzo stond aan de deur te wachten met eenen brief in de hand, daar straks door den bode besteld. Die brief kwam van Marten en was voor Maria. Lees vader, sprak het meisje een kind moet voor zijne ouders geene ge heimen hebben De vader las met luide stem Maria, ik schrijf u deze regelen om u te zeggen dat alles wel gaat, al de zagerijen die ik te huis gehoord heb over het vierde gebod zijn prullen en praat tegen den waak. Ik ben zeer gelukkig, ik win veel geld en zou gemakkelijk kunnen naar huis komen maar dat wil ik niet.... zeg..., Lorenzo blijft plotselings staan in zijne lezing, hij verbleekt en zijne oogen vlam men van vcrontweerdiging Die hoogmoe dige ellendeling, mompelt hij, hij zal wel haast ondervinden dat God zich niet onge straft laat beleedigen. Hij wordt onderbroken door oenen snij denden angstkreet, moeder is op haren stoel ineengezakt en de hand op het hart drukkend murmelt zij Ik sterfgauw een priester. Ah, die schurk,brult Lorenzo, hij heeft zijne moeder vermoord De oude dorpsherder, aanstonds ver wittigd komt toegeloopeu en Beatrix ont vangt met de diepste gevoelens van god vruchtigheid de laatste hulpmiddelen der Kerk. Dan wenkt zij Maria Luister mijn kind, zucht zij, gij zijt wel alleen om mij nen laatsten zegen te ontvangen, maar ontvang hem toch voor u beiden. Dat de Vader, de Zoon en de H. Geest U zegenen en bewaren Zeg aan Marten dat ik hem vergiffenis scheuk en wees gij, Maria, zijn beschermengel Dan werpt zij eenen laatsten blik van tccderheid en van medelijden op haren weenenden echtgenoot, drukt het kruis beeld op hare lippen en ontslaapt zachtjes in den Heere. Al de inwoners van het dorpje verge zelden hare stoffelijke overblijfsels ten grave. Haren lof werd door alle monden uitgesproken; zij was steeds werkzaam en godvruchtig, goed en toegevend voor iedereen. Zij had misschien te veel zwak heid getoond in het opvoeden van hare kinderen maar God en de menschen had den haar vergeven en hare gelukzalige ziele was al den anderen kant van het graf het ware leven gaan zoeken. Wordt voortgezet4

De Standaard | 1894 | | pagina 2