Men schrijft ons uit GROOTE MEETING Vrije Poll voor kieskomiteiten. vacv 'Aalst ter gelegenheid van de kiezing voor den Werkrechtersraad eenen roem rijken zegepraal op geuzen en socialisten. Gansch het katholieke land juichte toe. Hoe ongelooflijk ook, Klokke Roeland alleen nam deze omstandigheid te baat om nogmaals uit te vallen tegen de anti socialistische werklieden, en om den spot te drijven met hunne leiders Wij zullen niet wreed genoeg zijn, schreef te dier gelegenheid onze wakkere contrater Het Volkom aan de mannen van Klokke Roeland te vragen wat positiefs zij zoo reeds verricht hebben. Wij zullen ons vergenoegen met hun barmhartig te wenschen het uithangbord van loutere oppositie tegen katholieke volksmannen wat in te trekken. Wat min der eerbied voor het socialism, wat meer rechtveerdig onderzoek voor de tegen strevers van het socialism, zou misschien niet te veel zijn voor een blad dat zich als christelijk uitgeeft. Tusschen anti- socialism en socialism bestaat er slechts eene statie, en die is onverschilligheid, Onverschilligheid tegenover de goddeloos heid en het atheisme van de rooden,tegen over de vernietigihg van het huisgezin 't huwelijk en den eigendom Opgelet Klokke Roelandin die statie niet te verblijven. Hoe treffend en hoe waar deze voor zegging door Het Volk sedert zes maan den gedaan Heden is het bondgenoot schap van de scheurmakers met de soci alisten en de geuzen gepn geheim meer. Op meetingen gelijk in dagbladen wordt het openlijk verklaard. De vossen die de passie preêken, en de Werkmanskringen willen ondermijnen bedriegen niemand meer met hunne Judas- streken. Het brandmerk des verraads en der politieke geloofsverzaking staat op hun voorhoofd in onuitwischbare kleuren geprint. Hanltert. Heden zondag 15 juli zal alhier de kies- vergadering met vrije poll voor aandui ding van het kieskomiteit plaats hebben. De vergadering zal allertalrijkst en onder alle opzichten schitterend zijn, en waardig van het katholieke Haeltert. Lede. Alhoewel wij in ons vorig nummer al reeds een verslag hebben ingelascht over de vergadering van Lede, nemen wij met genoegen de navolgende bijzondere briet- wisseling over. Wij zijn hier op vrijdag St. Pietersdag overgegaan tot de aanduiding der afge- veerdigden die later in den naam der kie zers van ons gemeente zullen de kandida ten x oor Kamer en Senaat benoemen en hunne begeerten en eischen voorleggen. Al de kiezers die zich verbonden de katholieke partij en princiepen bij te tre den, waren zonder eene uitzondering tot den Poll uitgenoodiga, om, zoo het uit drukkelijk in de uitnoodiging stond, in allo vrijheid hunne gevolmachtigden te kiezen,doch zooveel mogelyk uit alle stan den en stielen. Die kiezers kwamen in groot getal op, de hoeren Burgemeester en andere Over heden der gemeente, alsook de eerw.heer Pastoor woonden do zitting bij. Alles liep rustig en wreedzaam af omdat men hier geen gemeens wil hebben met socialisten en vloekers- noch met hunne onvoorzich tige bondgenooten. Voor de kiezing had Baron Leo Bethunc eene allerschoonste conferencie gegeven, waarin hij het programma der katholieke partij klaar en duidelijk uitlegde jHij wakkerde de kiezers aan om in alle vrij heid hun kieskomiteit aan te dui den en hun hunne begeerten en eischen te doen kennen, om de katholieken partij en princiepen te verdedigen met woord en stem en zich eenpariglijk rond het katho liek vaandel te scharen, want op onze dagen, riep hij uit godsdienst en familie en eigendom en zeden, alles hangt af van de aanstaande kiezing dus moed en eendracht Ook was sprekers bijval allergrootst, des temeer omdat de redenaar geene per soonlijke aanrandingen deed, gelijk bij de scheurmakers. Maar, wonder, voor het minste dat men die heerkens zegt, roepen zij vol gevreesde verontweerdeging dat men ze laffelijk beticht en lastert. Wanzele. Op zondag 8 juli had alhier de alge- meene vergadering plaats der kiezers van onze gemeente tot benoeming van het plaatselijk kieskomiteit. Wanzele telt 152 kiezers; 1411 woonden de vergadering bij, den eerw. heer Pastoor en de gemeenteraad aan 't hoofd. M Baron Leo Bethune had aanvaard het programma der katholieke kiesveree- niging uit te leggen. De oplossing der werkmanskwestie in volkomene overeenkomst met den Pause lijken briefden landbouw opbeuren door afslag der contributien, doodschulden en kooprechten, door de verandering der labakswet, door de gevraagde inkomrech- ten namenlijk op margarine, door de be scherming van den kleinen eigendom,door de afschaffing der plagerijen voor het af maken van 't vee enz. Ziedaar eenige der punten met welspre kendheid door den spreker behandeld. Ook legde hij uit aan de vergadering wat onze volksvertegenwoordigers onder dit opzicht in de Kamers hebben gedaan, en voornamelijk hoe M. Woeste voorgesteld heeft de vergelding der soldaten te bren gen op dertig frank in de maand in plaats van tien, ten einde de vrijwilligers aan te moedigen. Daverende toejuichingen onderbroken herhaaldelijk de geestige voordracht van den redenaar. Daarna ging de vergadering over tot den poll, voor de aanduiding van het ko- miteit. Als een man stemmen in October aan staande de 152 kiezers van Wanzele voor de katholieken en tegen de verbondene geuzen, socialistische en scheurmakers. TVinove. De Roelanders - schreven zondag laatst dat de Geestelijk heid van Ninove, zeer volksge zind is,zeggen zij,en met hunne Volkspartij meêdoet. Er is her tel ijk met dit nieuws in de stad gelachen Ja, onze Geestelijk heid bemint rechtzinnig 't volk en zal er meer en meer blyken van geven maar 't is juist daarom dat zij zich wel zal wachten met kluchtspelers aan te spannen. Soldaten van een leger die, ln plaats van den vijand te be vechten, gedurig op hunne eigene troepen, op hunne broeders schieten, hoe noemt men die te Ninove en overal Beminde lezer, gij zult den naam wel uit spreken dien zij verdienen, en 't is daarom dat men met zulke mannen nooit zal meèdoen. Het volgend bericht is zaterdag mor- gend op onze muren geplakt Katholieke en Sewarondc Verceniging van hot Arrondissoment Aalst. STAD MIÏVÖVE. ZONDAG 15 JULI, om 4 ure namiddag, ten lokale Den Kei zer, Burchtstraat, OVER DE AANSTAANDE ALGEMEENE KIEZIAGEIV'. Alle katholieke kiezers onzer stad wor den uitgenoodigd tegenwoordig te zijn. De geestdrift is groot. Allen naar die meeting. Leve de eendracht. Mcerbeke. Op ZondagS Juli heeft alhier de kies- vergadering plaats gehad. Zij wierd voorgezeten door den heer senator Van Vreckcm, Burgemeester van Meerbeke. Schier al de kiezers der gemeente waren opgekomen. Te midden van eenen waren geestdrift greep de voordracht en daarna de poll voor aanduiding van het kies komiteit plaats. Toekomende week uitgebreid verslag. Appelteire. Op Zondag 8 Juli was de meeting der katholieke partij vastgesteld. Zy was uiterst talrijk, en was bijge woond door al de Overheden der gemeente en door den heer De Cooman,Provinciaal- Raadslid. Deze hield eene welgepaste voordracht. Zekere heerschappen die, gedurende deze voordracht, uit eene naburige her berg gekomen, in de zaal binnengeslopen waren, en zoo stout waren te onderbre ken, wierden propertjes op hunne plaats gesteld. Door den achtbaren redenaar gedaagd te toonen wat zij ooit gedaan hadden voor de stoffelijke en zedelijke welvaart van 't Arrondissement en 't Can ton, bleven zij met hunnen mond vol tanden. Men moest ze dagen uit te leggen hoe zij in 't geheim en nu zelfs in 't openbaar samenwerken met geuzen en socialisten om de katholieke partij omver te werpen, hoe zij afgekeurd zijn door' alle pastoors zonder eenige uitzondering van 't Arron dissement. Ge had ze daar zien gapen Alles liep ten beste af. Heden Zondag 15 Juli heeft te Appel- terre de poll plaats voor aanduiding van 't kieskomiteit. Allo, mannen van Appelteire toont dat gij van zuiver onverbasterd Vlaamsch en katholiek bloed zijl, en begeeft u naar de stembus op den roep van Leve de Eendracht Leve de Katholieke Partij Weg met de ruziemakers 1 Sottegem. Ongeduldig zaten wij met onze tooneel- briefkensin den zak te wachten naar eene tweede vertooning der alomgekende Maat schappij De Roelanders. Tot ons groot genoegen zagen wij, zon dag 30juni,briefkens te voorschijn komen de vertooning aankondigende. Menige kluchtige intrede moest gedaan worden door beroemde clowns, doch helaas drijmaal helaas nog eens heb ben wij gewaar geworden dat wij gefopt waren. Niets hoegenaamd, niets is te zien ofte hooren geweest. Enkel hebben wij daar een .vreemd heerken met grijzen vilten hoed gezien aan wien het Sottegemsch bier scheen goed te smaken. Was dit nu een der kluchtspelers? vond hij het getal toeschouwers te gering geheim In alle goval zij zullen ons niet meer beet hebben. Meenen die vreemde kwasten ons hier voor den gek te houden, zij zijn mis. Als zij nog komen, zullen wij hun eens eene vertooning aanbieden, vermits zij onmee- doogend weigeren ons hunne talenten te laten bewonderen. Bim Bom Moerbeke. FIASCO. Zondag avond om 6 1I:2 ure openbare meeting van - Christene Volkspartij alhier. Een tiental inwo ners, eenige vreemdelingen, waaronder zelfs walen, te samen twintig of dertig mannen, waai onder verscheidene jonk heden woonden deze meeling bij. Groote bijval,niet waar voor de scheur makers Samenspraken uit Moerbeke. Na de eerste mis aan de kerk. Tist. Dag Koben hoe is 't met de gezondheid Koben. Allerbest, Tist. God dank Alles goed met u ook Tist. Ja, Koben zie er worden I daar briefkens uitgedeeld, laat ons eens naderen.... voorzeker al weêr van de so cialisten. Koben. Laat ons zien.... Wel, neen, 'tis van de Christene Volkspartij. Tist. Wat de Christene Volkspartij? wat is dat, Koben Koben. Kom, wij zullen het i?/ eens vragen aan Lowie. Hij isjuist Jfif bezig het brief ken te lezen.... Eh ^''rér J'ow*e tig Lowie. Koben Tist Eg Koben. Lowie, jongen, wat JS is dat voor iets, de Christene Volkspartij Lowie. Wel, vrienden, dat zyn. katholieken die misnoegd zijn ze willen onze oude strijders weg doen, en in de plaats komen.Dat uwe jongens moesten zeggen Vader, gij wordt t' oud, rust maar, wij zullen alles in uwe plaats be stieren.... Tist. Ja, maar, dat zou bij mij niet waar zijn Lowie. Eh wel, Tist, de Christene Volkspartij is samengesteld uit jonkhe den die zeggenMaak u weg, dat wij in uwe plaats komen. Koben. Dat zal niet gaan. Neen neen onze oude volksvertegenwoordi gers afvallen nooit 1 nooitLowie I... zij hebben altijd wel gestreden en wij zyn er kontent van zij hebben ons vertrou wen. Tist. Ja ja en van den avond gaan wij naar de meeting niet. Wij zullen gaan bollen, en ons wel verzetten. Ne waar, Koben Dag Lowie Koben. Wacht eens, Tist, ik ga de Standaard - koopen, wij gaan dan sa men 'nen druppel pakken. 's Avonds vóór de meeling. Pieter.— Kom Victor jongen, wij gaan eens luisteren naar de meeting. Victor. Neen Pieter, daar is onze plaats niet. Dat die mannen zoo Christelijk waren, er zou Pieler. Ja, maar 't is hier eene treffelijke herberg. Victor. Ja jongen, zeer treffelijke herberg, maar als het eene meeting is van de katholieke partij, waarom zyn de kop stukken van onze partij daar niet om trent 't riekt aangebrand Pieter. Ge zoudt nog kunnen gelijk hebben. (Ze gaan de herberg voorbij). "Vïane. Verleden Zondag zijn de scheurmakers alhier komen preèken. Onder dé toehoor ders telde men slechts een half dozijn partijgangers van de scheurmakers al de andere waren vroolijke kluchtmakers. Is het waar dat men zoo verduiveld veel plezier heeft gemaakt, en dat een Eere-Biberon aangebeden is geweest aan den weisprekenden redenaar Zie vervolg in het Bijvoegsel. Achtbare mannen van 't Arrondisse ment, wat willen wij Dat de landbouwer, de werkman, de ambachtsman, de winkelier, in volle vrijheid en in volle macht hunnen wil te kennen geven, dat zij vereischen kunnen de wetten die ze begeren. Daartoe wordt er in iedere gemeente van 't Arrondissement een vrije poll of kiezing gehouden waar alle katholieke kiezers in volle vrijheid hun kies komiteit zullen benoemen. Waartoe moet dit kieskomitoit dienen 1° Om gezamenlijk met de kieskomi teiten van alle andere gemeenten van liet Arrondissement de katholieke kandidaien aan te duiden. 2° Oin aan die kandidaten den wil op te dringen van de kiezers der verschillij gemeenten. Is dat geen stelsel van vrijheid, van rechtveerdigheid, van volksmacht En hoe gaat het elders in andere Arron dissementen In schier al de andere Arrondissementen zooals Gent, St. Niklaas, enz., is het een kleine vergadering van heeren die hun zei ven hebben aangewezen of daaromtrent die do kandidaten aanduiden do kiezers worden dan alleen bijeengeroepen om eens te pletsen zij mogen niets zeggen, en de kandidaten blijven daar vrij te han delen naar goeddunken. Keurt gij dat goed Neen, nietwaar, want dat is een kome diepoll, zonder vrijheid en zonder volks macht.

De Standaard | 1894 | | pagina 5