Loonkwestie. Vliegende blaadjes van 1890. PiTZie op vierde blad zijde eene belangrijke mededeeling over Vlier- zele en Zonnegem. De overeenkomst. Een kapittelken van refleksie. Het nieuws van den dag. Van alles wat. r-'° De man en de wijngaard gekomen om den toestand van den werk man te verbeteren, zonder eene onwente- ling te verwekken of de nijverheid onmo gelijk te maken, in die congressen, zeg ik, wie zetelde daar als voorzitter, wie han delde daar met zooveel liefde voor den werkman en wijsheid dat men hem voor altijd het voorzitterschap heeft aangebo den Altijd de groote en edelmoedige staatsman M. Woeste. 6° Katholieken, wie is er om dat alles den vriend en de raadsman van den Paus? M. Woeste. 7° Wie heeft er door zijnen onvermoei- baren reuzen kamp tegen onze verdruk kers van 1878 1884 den grooten omme keer te weeg gebracht van 1884 Schier M. Woeste alleen. 8° Op wie mag men rekenen als op eenen overtuigden en klaarzienden ver dediger onzer katholieke scholen Op M. Woeste. 9° Kiezers, indien gij iets te bekomen hebt, het zij voor u zelveD, het zij voor het arrondissement, van wie moogt gij het verwachten Is het van de twee bondgenooten van liberalen en socialisten tegen wie gansch te rechterzijde zich ver klaard heeft in de Kamers, of is het van M. Woeste zoo machtig bij do katholieke volksvertegenwoordigers en vanM. Van Wambeke zoo invloedrijk bij het hof van den koning en bij de ministers Hoe laag Spioenen Naamlooze brieven Menschen, weet ge waarmee de zooge zegde - Volkspartij nu schermt Waar mee zij nu hare groote princiepen verde digd Met de lafbertigste daad. Met eene daad die op de wangen van alle treffelijke men schen het rood der schaamte doet ver schijnen. Met 't vergiftigd wapen der lasteraars en der venijnige slangen, in een woord, met naamlooze brieven Met vuige en valsche beleedigingen waardoor men aan ambténaars tracht hunne plaats je doori verliezen. Doch weet gij wat treffelijke menschen hiermede doen? Ze werpen zo in de vuil- mande en zoo is 't ook 't geval geweest meluwe werk, spioenen. Mannen van den ijzeren weg. Wie heeft er gesproken voor uwe loo- nèn in de Kamer M. De Sadeleer. Bij wien loopt gij sedert tien jaar, tol wie wendt gij u wannneer gij iels verlangt, eene gunst of eene bescher ming moet genieten Loopt gij dan naar Denderhautem of naar Chipka Toont u dan dankbaar voor beice- zene dienstenen verstandig genoeg om te stemmen voor mannen die zul len in staal zijn van u desnoods te ondersteunen. D'afgeveerdigden zijn benoemd. Wet moet wet zijn eens dat de afgeveerdigden gekozen hebben en de vijandelijke partij is daar: die achterblijft ol'die verdeelt, wordt door den kop geschoten. Mannen, wij zouden dat nooit hebben durven schrijven. Wie heeft het dan ge schreven 't Katholieke Land van Aeist van 1890. - Allen den raad gevolgd van 't Land van 1890, en gestemd tegen de mannen die VEEDEELEN. Wat zouden ze willen, de mannen van de volkspartij, overeenkomen of niet 1 Daar mag de duivel naar raden. In vreemde gazetten, schrijven ze vandaag dat zij willen en morgen dat ze niet wil len. - Het Land van Aalst spreekt geen woord van overeenkomst, en in Klokke Roeland van Ninove schrij ven zeer tegen. Een waar comediespel 1 Is het nu nog wel tijd om van over eenkomst te spreken Ja wij betreuren de verdeeldheid meer dan iemand. Als het nog tijd was, hebben wij herhaalde malen om overeenkomst gevraagd en gesmeekt, maar men hoorde langs dien kant niet. Nu, is het te laat. Wij staan voor de balloteering. Van rechtswege en mag of en kan zich niemand der aangegeven kandidaten terugtrekken. Hij mag verklaren dat hij niet wil ge kozen worden. Het is de wet. En met wie moeten wii overeenkomen Met socialisten en liberalen Waaruit bestaat de scheurmakerspartij 15000 liberalen en socialisten en 5000 verdwaalde katholieken. En daarmee vraagt men eene overeen komst Al dat geraas over overeenkomst is overigens niet gemeend. Een list is dat, ja, list om ons werken tegen te houden. Wij laten ons niet vangen Och vrienden van de Kristene Volks partij peinst toch eens opal het kwaad dat gij in Aalst en in *t Arrondissement te weeg brengt hoe dat gij het volk afkeerig maakt van de Religie, van de Kerk en van de Priesters Gij hebt dikwijls zoo schoon geschreven in De Werkman en in Ret Land van Aelst, dat de menschen moeten eens gezind zijn met hunne priesters, dat zij moeten luisteren naar de pastoors die hun van de wettige Overheid gezonden worden En helaas 2 Wat doet gij nu Gij vergeet die schoone lessen. Gij stelt de Priesters voor, als of ze verdrukkers waren van 'l volk, als of ze niets deden voer den werkman. Doet toch eens uwe oogen open. Wie heeft al die liefdewerken g< slicht; Werkmans- kringen, Patronagiën, Zondagscholen, Katholieke Weokscholcn wie heeft er die sociëteit van brave Damen tot stand gebracht voor 't bezoeken van de arme menschen, wie loopt er achter, wie gaat er naar de huizen om onderstand te dra gen, om zieken te troosten en t' onder steunen Gij ziet dag aan dag al wat de Priesters doen gij weet en pij kent dat allemaal, en nu geeft ge die Priesters uit als of ze vijanden waren van 't volk. Is dat niet spijtig, is dat niet schrikkelijk 1 Ge weet dat gij misdoet, en gij doet nog altijd voort. Maar, zegt toch eens, wat profijt hebben de Priesters daarbij als de menschen arm zijn en een klein daghuurken winnen Wie is het die voor aalmoezen moet zorgen, en die het God dank, met liefde doet Heeft er iemand een gevoeliger hert voor 't lijden van den werkman als de Priester, staat hij niet altijd gereed om hem te helpen Hoe kunt gij toch zoo boos zijn van 't werkvolk te doen denken dat de Pries ters tegen hen zijn. Houd op Landvan kwaad te doen en werkt in eensgezindheid met uwe Geestelijke Overheid, voor 't ge luk en de welvaart van de werkende klas. Goed nieuws van alle kanten. Het komt toe met geheele wagens, uit Moor- sel, Iinpe en Erondegem. Veel volk op de meetingen van ons vrienden, en geestdrift zonder einde. De menschen kunnen niet verstaan hoe dat zij in de eerste kiezing hen alzoo laten misleiden hebben. Vrienden van Moorsel en van Eronde gem, ge moogt het niet kwalijk nemen, wij kunnen geheel uwen brief niet over nemen ons gazet is te klein, maar 't is gelijk gij zegt die beloften van de kris tene volkspartij, die beloften dat heeft het volk bedrogen. Gij noemt die in uwen brief dwaze en zotte beloften, die 'nen wijzen mensch niet doet, omdat hij ze niet kan volbrengen. En dat is inderdaad waar. Hemel toch fabriekwerker, boeren knechten, dienstboden van alle slag zullen allemaal meer winnen en min moeten werken, en later pensioen trekken de pachten, de grondlasten en de erfenis rechten zullen afslaan, 't bier zal afslaan, wy zullen voor niets met den trein naar de markt rijden, enz., enz. De winkels zullen trekken de stiel- mans zullen te doen hebben, de boeren zullen floreeren, de fabrieken zullen gaan, en alles zal verbeteren geene lasten niet meer en drijdubbele winsten voor ieder een. Van waar zullen ze dat allemaal halen Schoone beloften van de zoogezegde kris tene volkspartij, maar goed om kinderen te paaien. Maakt die klodden aan geene serieuze menschen wijs. Zou M. Woeste misschien margarine leveren aan de 18 boter-vervalscliers van ons Kanton, die hier bijna wekelijks hunne artikels op de markt van Aalst komen verkoopen. 't Zijn al christene volksfoppers, hun naam en adres staan op ons boeks- ken. Er zijn er nog zes van buiten het Kanton, twee die te Wetteren naar de merkt gaan, en vier te Soltegem. Ik zou do Pater eens een sermoen willen hooren doen over de Boterver- valschers van zijnen kliek. Er moeten er nog al zijn die wij niet kennen. Wij trakteren met pint of borrel dege nen die ons een nieuwen botervervalscher aanduiden zal. UoS..ot;nj, «I» '«O ftOOUl- ^aards en lïakliovens 2 Waar gaan ze 't toch zoeken Ik geloot dat die mannen van don duivel in hebben 1! Wel nu in de bureelen van De Stan daard - ligt er een lijst. Die schatrijke Heeren zullen gedurende vijfjaar betalen voor boomgaards en bakhovens, in de plaats van de lichtgeloovige builenmen- schen, die hierover hen verzoek op ons bureel zullen komen uitdrukken. M. De Sadeleer heeft te Welle verklaard dat hij niet zal zwijgen in de Kamers vooraleer hij volkomene schade loosstelling bekomen heeft voor afge keurde beesten. Een goed gevolg van de waakzaam heid van ons Gouvernement In Oost- Vlaanderenzijn er sedert twee adrij maan den bijna geene gevallen meer van long ziekte of muilplaag. In Holland zijn er in October 86,318 gevallen geweest. De be- trapeKjke ziekten verdwijnen, dank aan de goede maatregelen.'t Is algemeen nut Maar er moet volkomene vergoeding ge schieden, dal hebben onze kandidaten vast beloofd Met de verweddering van die kie zingen was er zondag weinig volk op d'eersie les van Vader Burvenich I)e lessen van Boomteelt zijn nogthans in Aalst best gevolgd. Alle jaren gediplo: meerde boomsnijders De eerste lessen zijn de voornaamsteDe goede princiepen zei Meester Gust. De waarom van al de bewerkingen in den Boomsnoei ligt in de levensleer der planten. Zondag is 't de eerste les van Groen- tenleeltten 9 uren, in 't LandhuisOver het bewaren der groenselen, voor het winterseisoen, en het doorwinteren van de jonge planten, kweeken van witloof, bleekselderij, enz. Wij zijn verwonderd dat er daar niet meer volk naar toe komt. Aalst is nog thans vol hoveniers, en nooit is men te oud om iels bij te leeren. Het zijn juist degene die er het meest van weten die met meest iever de lessen bij wonen. ./Vnlst bezit reeds de Serum of wei van M. Roux, om de kropziekte der kinderen te genezen. Welke schoone uit vinding. Er is spraak van geweest in de Kamers. De arme kinderen worden voor niets behandeld, de weihebbenden zullen moeten betalen. Rijke menschen zullen geerne veel geld geven om hunne lieve kinderkes van dit gruwelijk monster te zien genezen. Het berust in het Gasthuis, 't kostbaar middel 1 Moorsel. Menschen van Moor sol, is dal waar, is er daar 'nen doktoor die alle weken de Klokke Roeland uitdeelt Bij welken apotheker moe ten ze daarmee gaan. Zeg d© wanrlieid. Eenige werklieden waren in eene dorpsherberg vergaderd en spraken over hunne reizen. Elk van hen had iets wonder te ver tellen, en Joris, de schoenmaker, sprak 1 «In Savooien heb ik eens eene kool gezien, waar, by regenweder, een heel regiment voetvolk onder schuilen kon. Juist in die streek, antwoordde Marten, de koperslager, heb ik aan eenen ketel gewerkt, die wel zoo groot was als geheel ons dorp, - Kom, kom, sprak Joris, waartoe zou zulk een ketel wel dienen Om er uwe kool in te koken, lachte Marten en het gezelschap lachte mede, behalve Joris. Land v;tn Valst spreekt van bespieders. Waarom is het daar zoo kwaad op Mogen die heeren van de kristene volks partij niet gezien zijn Mag dat niet geweten zijn in welke huizen dat zij gaan, en met welke mannen Waarom niet rookersclub van Brugge gaf over tijd nen prijskamp. Ieder medekamper kreeg eene lange hollandsche pijp, gevuld met vier grammen tabak. Ze moesten op signaal ontsteken die langst zijne pijp in gang kon houden wassjö. Daar trok eenen 67 minuien lang. Dubois heette hij. Proficiat Dubois. Wie probeert dat hier eens. I>e Ki-opziekte. Er sterven alle jaren in ons land met duizende kin^ deren. Maar nu zal 't gaan beteren. Daar is 'nen souvereinen middel gevonden tegen de krop door Doktoor Roux van Parijs. Te Berlijn en Parijs zijn er al veel kin deren gemeesterd volgens de nieuwe manier, en met den besten uitslag. Meest al genezen. Zespuiten de zieken iets in. De operatie duurt maar 'nen minuut, het doet weinig of niets zeer, en daar is niet het minste gevaar bij. Om wel te lukken moet de operatie gedaan worden in 't begin van de ziekte... Do naaste week geven wij de teekens waaraan de kropziekte kan erkend wor den. De Jager. (Hij mikt op 'nen haas) maak uw testament, oftwe jongen 1 (hij mist hem 1 De Jachtwaker. Zie, Mijnheer, hy loopt al naar den Notaris. Op zekeren dag, het was stikkend heet. Zekere man zag op het hangen van eenen berg, eenen wijngaard met druiventros sen beladen; en die man had dorst; en hij kreeg het gedacht van met die druiven zijnen dorst te lesschen. Maar tusschen hem en den wijngaard was een modderachtige poel. Hoe daar door geraakt Hij kreeg altijd meer dorst... Misschien, zei hij. is die poel niet diep... dat ik maar

De Standaard | 1894 | | pagina 2