Ze zijn tegen de Priesters niet! AARDIG Betichting van eerrooverij. Briefwisseling. KERKXKEN. ^ièn ze nu,dat zelfde volksken verheffen ze nu tot in de wolkeD, dat zelfde volks ken gaan ze nu gelukkig maken,datzelfde volksken is nu de bloem der samenleving, datzelfde volksken is nu de kern en de steun van 't Vaderland,datzelfde volksken zal en moet nu strijden, stemmen en kiezen voor de Donchekliek, die hen vroeger zwart maakte en aan den publie- ken schandpaal spijkerde. Gij treffelijke kiezer, verstaat gij dat Causa intrest, niet waar brave man M. Bara zegt het ook Cela dépend des cas Dat hangt af van de omstandig heden. Altijd, niet waar kiezers, kalm, deftig en rechtveerdig I Neen, voor zulke windhanen zult gij niet kiezen, beste lezer, neen I Gij zult kiezen, voor de serieuze, voor de ware katholieke, voor de ware manhaftige en deftige kandidaten MM. Van Wambeke en Woeste. Alle dienstdoende priesters van geheel 't Arrondissement van Aalst keuren vol strekt de lage en verderfelijke handel wijze der scheurmakerspartij afEn wat durven zij nu schrijven de banleiders der zoogezegde volkspartij 1 Dat de pries ters de menschen blinddoeken, dat zij de menschen bedriegen, dat zij meêdoen met de rijken, dat zij den armen verdrukken, enz., enz. Ah 1 beste lezers, is 't niet wreed fDie mannen die zelf alles verschuldigd zijn aan de priesters, die mannen die zeer wel weten dat de priesters enkelijk werken voor 't goed, en bijzonderlijk voor den arme, de zieken en de noodlijdenden. Ha I die mannen die nu schieten op de priesters, ha kiezers I verstaat gij dat .7 wij weten he. v/el, hadden de pries- no Dlicht niet gedaan, waren zij me0b'"oop met de ruststoorders en de t>. veisu-'*...-, iiidenzij gelijk gegeven dan de heete 'coppen, hadden zij den tioogmoed en ue baatzucht ondersteund, ha, 't waren de beste van de wereld ge weest bij de ellendige lasteraars I Maar God dank I Onze Geestelijkheid verstaat hare plichten, zij volgt ze en zij zal ze volgen tot der dood En gij ook, brave kiezers, gy zult uwe priesters volgen en te samen met hen nen muilband passen aan die rovolutionnairs dien ze in geen zeven en twintig jaar en zullen aftrekken! Wat hebben zij gedaan de belovers der zoogezegde kristene volks partij Niets niets volstrekt niets tenzij de menschen verleiden, bedriegen, opmaken en verdeelen I Wat doen zij nuj? Liegen als ketters, beloven op uitzin nige en belachelijke wijze, de ware ka tholieken belasteren, de priesters die hunne plicht kwijten, afkeuren en be zwadderen, het gezag der priesters onder mijnen, den burgeroorlog aanvoeren, de hand Ieenen aa» al wat geus is en socialist I Schande I schande eeuwige schande Wat zullen, wat kunnen zij doen in de toekomst P Nietsvolstrekt niets ofwel toch iets voor hen eigen zei ven al wat zij kunnen en bijzonderlyk om toch tot een •laatsken of positieken te geraken, en daarna geheel onmachtig om iets uitte- voeren tot openbaar of algemeen nut, zullen zij begraven worden onder den algemeenen smaad en onder de algemeene verachting En voor zulke mannen zoudt gij stemmen, katholieke kiezers van stad en buiten Neen, neen, dry- maal neen 1 Gfl zult stemmen volgens uw geweten ea voor uwe belangen Gij zult stemir.en voor de verdienstvolle mannen, M. Van Wambeke M. Woeste. De Roelanders veroordeeld door Het Land van Aelst. Ongelooflijk maar echt Wij lezen in een vluchtschrift uitgege ven door Het Land van Aelst De 4 uitersten voor 'ne cent. DOODSTRIJD. Daar liggen onze geuzen en hunne aan hangers in sedert eenige dagen. Ziet gij ze niet loopen, gejaagd, met den dood op de lippen, koortsachtig, met oogen gelijk doodkisten Wacht nog eenige dagen burgers, en ge zult wat zien; de stuip trekkingen gaan komen; ze zullen brul len, bassen, ze zullen in doodsangst smee- ken gelijk engelen, dreigen gelijk dui velen. Eilaas eilaas die arme geuzen liggen in doodstrijd, en hunne bondgenooten van allen deeg sterven met hen, aan een en dezelfde tafel vergiftigd. Stilte. Aalste- naars rust I De kliek sterft Alle sterf bed verdient eerbied. Doch zondag, medeburgers, zondag, kiezers, dan is het OORDEEL dan zal de gansche geuzenbond ten oor deel komen, dan zullen de kiezers onbe weeglijk zijn en dit maal het vonnis om? wederroepelijk. Komt ten oordeele geuzenras, zullen de rechters zeggen. Wat hebt gy gedaan? Wat wilt gij blijven doen Gij hebt ons Aalstin twist gedompeld; gij hebt de burgers tegen elkander aan- gehist, met de ware broederlijke liefde uit de herten te bannen; gij hebt op veler lei wijzen de goddeloosheid verspreid of willen verspreiden gij hebt het staats- huis willen bezoedelen met er afgevallene priesters te willen inroepen, en unzen God en ons geloof te doen lasteren! gij hebt aan uwe hebzucht alles opgeofferd, alles, rust, bloei, welvaart; gij hebt den eenen burger van den anderen gescheurd; gij hebt geroepen dat 't Arrondissement van Aalst vergaat, als wij maar boven komen. Gij hebt. o gruwel I door uw verbond aangeknoopt met geloofhaters van alle kleur, genoodzaakt geweest onze acht- baarste familien door het modder te sleu ren. Het schuim uwer partij lasterst ge durig ons Geloof, onz -n Paus, onzen God! Als de 800 Bisschoppen te Rome in concilie bijeen waren, (hier is er eene drukfeil De schrijver wilde zeggen als de 183 geestelijken van het Arrondisse ment van Aalst vergaderd waren) hebt gij geroepen 't Is eene vergadering van op- roelingen. Als de katholieken met de dood in de ziel, de verlossing der Pauzen paan af- smeeken, hebben uwe kandidaten houden staan dat de Pauzen geene Koningen moeten zijn. Gy zijt van de naaste familie en bondge nooten der mannen die te Parijs de ker ken hebben geplunderd, de huizen afge brand, de priesters en bisschoppen ver moord; gij verspreidt dezelfde neigingen, dezelfde leerstelsels gij hebt hetzelfde vaandelgij leeft en pryst de afgevallen priesters en paters. Geef rekening, geu zenras wat hebt gy daarop te zeggen En gij komt af met vier bondgenooten der vrymacons. Gij vraagt dat wij onze zede- lyke en tijdelijke belangen, aan die man nen zouden ter hand stellen Achteruit!... Wat! aan christenen zulke voorstellen komen doen Wij zijn geene vrijdenkers I Geen socialisten Wij willen niet schaamrood worden voor onze vrouwen en kinderen. Achteruit, o geuzenras, achteruit, ver oordeeld, onwederroepelijk veroordeeld naar de HEL naar den marmit.... ziet ze daar sparte lend, tandenknarzend, verwenschend lig gen.... ach, krijten zij, waar zijn wij gevaren Ach, hadden wij'tgewetep! hoe hebben wij ons bedrogen alles hebben wij verloren eer, geld en toekomst. En zoo liggen zij in de knaging der consciëntie in eene we- derzijd9che pynlijke hersenpikkerij, ttr- wyl de dappere strijders van het geloof onzer Geestelijke Oversten zich in eenen HEMEL van geluk baden Och Zie, duizende handen verheffen zich hemelwaarts, dui zende tongen roepenGeloofd zy God, Leve 't geloof en zijne oude verdedigers Leve ons Vaderland Leve ons Arron dissement Leve de Eendracht geene scheuring, geene vyandschap meer 1 Medeburgers, aan u dit rijk van God te stichten Hoe grootere meerderheid, hoe duurzamer vruchten. Komt dan Zondag het vonnis der liberalen, der geuzen, der socialisten en van al degenen die hen aan hangen en onderstennen, uitspreken. Gij zijt de wettige rechters, Kiezers Komt en oordeelt wie uwe stem, uw vertrou wen verdientde aanhangers der geuzery ofwel de vrienden van de Geestelyken, de getrouwe kinderen van het waar Roomsch-Katholiek Geloof Dit drukte Het Land van Aalst, den 26 Juni 1872, Van toen afbad de schrij ver voorzien dat hij nu den tijd niet zou gehad hebben die gewichtige waarschu wingen op te stellen en te drukken. Hij heeft dus op voorhand alles goed voor bereid, en gaat dit vluchtschrift nu aan zijne aanhangers uitdeelen. Ik heb hier voor mij liggen, het num mer 460 van 12 Augusti 1881, van het weekblad DE WERKMAN.» Daarin lees ik in het Artikel: Overzichten Ilerzele, het volgende op de Libe ralen dezer Gemeente het artikel is te lang, doch ziehier eenige der bijzonderste volzinnen - Luistert nu en aanhoort een ge zang over de schandeleusheden van Herzele. Is dat ooit gebeurd Menschen?... Ha ze durven uitroepen dat dit Zwart Gespuis weg moet, geiyk in de jaren 93 ener blijven nog menschen verblind Er komt geene algemeene landstorm tegen die GEUZEN en-JACOBIJNEN Her zele is eene goede gemeente, dóch er zijn eenige groote Volksbedervers.... Hoe is 't mogelijk van redelijke schepsels Gods Zoo diep valt ne mensch als hij hooveer- dig wordt en zy do Geuzery geraakt Zonder Ziel Dood, alles dood Brr. Ze moesten die dat leeren met zweenen uit Belgenland jagen.... Ja, ge zoudt gezegd hebben, ze zullen beschaamd staan, men schen, ten minste de Kopstukken van Herzele, beschaamd over al de godde loosheden, maar er komt buiten ook een soort die mag onder één muts gaan met de groote Geuzen der steden. Beschaamd staan Neen, want een der aanloiders van Herzele, heeft publiek bedankt en gevraagd van nog zulke Geuzen bedrijven te mogen hebben. Ge ziet dusd'inzicbten en't werk!... Zoo vuil en zoo afkeurig als het hert van eenen Geus... Dat ze maar oppassen de Zonderzielen en Kerk schenders in de jaren 93 vond men ook van zulke Hansworsten en over 50 jaar isgestorven, opgeëten van de vuilig heid- Ziedaar hoe in 1881't hoofd der zoo gezegde Volkspartij, de Liberale partij betitelde, en nu zijn deze die hij dan Geuzen, Jacobynen, Volksbedervers, Zon derzielen en Kerkschenders noemde, de Boezemvrienden en Strydgenooten zijner bende I En wanneer Lippen eens naar Herzele komt, doen zulke Zonderzielen hem uitgeleide De Herzeelsche vrienden van de kandidaten der volksparty, kun nen het ons niet kwalyk nemen van hun die namen toe te passen ze zijn hun ge geven door de Gazet van hunnen Boezem vriend van Aalst Wij vernemen dat twaalf heeren van Sottegem en omliggende, beschuldigd van kiesknoeiëryen begaan te hebben, door exploit van deurwaarder hunne beschul digers dagen voor de rechtbank van Oude naarde. Naar men ons verzekert vroegen de be- leedigden gezamenlijk eene schadevergoe ding voor hunne eer van 18 duizend fran ken, een aantal plakbrieven, insertien, enz. Iedereen weet dat de beschuldigers do mannen zijn en blinde volgelingen der zoogezegde kristene volkspartij 1 Alle dagen langs om schooner en langs om deftiger met die mannen I Impe, 5 Dec. 1894. Heer uitgever van Den Standaard, In onze gemeente zijn d9 zaken sedert de kiezing van 14 Oktober laatstleden veel vooruitgegaan en zal de keuze algemeen, zoo niet ten grootste deele, op de heeroa Van Wambeke en Woeste vallen, wiens overgroote diensten in het verledene, onze ingezeten en eindelijk by overtuiging er kennen, en wiens tegenwoordigheid in de tegenwoordige Kamers gezien het aan. groeiend socialismus zy zelfs verlangen. Ondanks eenige versletene lezers van het Land, dronkenbroers van in den Zondag morgend tot den laten avond die uit inge boren twist en knorziekte niets zouden sparen om verdeeldheid in de katholieke rangen te zaaien en verkleefde aanhan gers. Ja, verdedigers der katholieke zaak te achterdragen. Achteruit dus kwaadsprekery, scheur- makery en socialismus. Aarveerd heer uitgever, enz. Een werkman. Zondag laatstleden hield deeerw. heer Pauwels, pastoor te Lovendegem e^aa aanspraak tot de inv/cr.rvs vanKartüj^p, ten lokale der gemeentesohooi De zaal was de helft te klein, r.oo talryk waren de toehoorders opgekomen. En hoe kon het ook anders Was het niet hun oud pastoor, de talentvolle redenaar, die nog eens in hun midden was gekomen om hun in deze woelige dagen de waarheid bloot te leggen, en alzoo op te wekken om zon dag 9 December by de bailoteeri ng als oprechte katholieken te stemmen voor den nooit genoeg geprezen heer Woeste en «-.t achtbaren heer Van Wambeke. O menigvuldige redevoeringen nebbe» wy in dezen huidïgen kiesstrijd door onzs tegenstrevers hooren uitspreken, maar hunne aanspraken waren slechts eene aaneenschakeling van scheldwoorden ea verwyten met eene dolle razerny naar het hoofd onzer verdienstelyke volksvertegen woordigers geslingerd. En hoe aange naam was het niet eens eene redevoering te hooren die anderhalf uur duurde waarin niet een kwetsend woord voor kwam. Vredelievender meeting hebben wy nooit bygewoond en misschien zulle» er nog lieden zijn die zullen trachten venyn uit rozen te zuigen. Daar deze rede zeer omvattend was, zullen wij cms bepalen met slechts het voornaamste mede te deelen. HetVlaamsche land mag waarlyk fier zyn over den uitslag der kiezingen. Geen enkel liberaal, noch socialist werd er ge kozen. In het Walenland daarentegen huist de slang van 't socialismus. Bergen, Luik en Charleroi zijn vertegenwoordigd door onwetenden die op zekeren dag naar Brussel het Soufflage universal kwa men vragen Door eenige geleerde mannen en ge- brandmerkten door dejusticie; doch alle» zijn voorstaanders van de socialistische grondbeginsels, 't is te zeggen, dat zy er op uit zijn om het huisgezin, den eigen dom en den godsdienst te vernietigen. In de Kamers zetelen thans eene groote reeks van bekwame welsprekende katho lieken, doch er ontbreekt een man in ons kamp, dien men sedert eenigen tyd op de schandigste wijze heeft aangeval-

De Standaard | 1894 | | pagina 2