Sterfgeval. Nog de schandalen Lea, en dien men met geweld uit het par lement wilt verwyderd houden. Daartoe geven liberalen, socialisten en zoogezegde kristene volkspartij elkander de hand. Die man is de heer Woeste, de duchtigste Vijand der liberalen en socialisten; de man adom gekend en gevierd doorzijnegeleerd heid, zijne scherpzinnigheid, zijn onbe- pèrkt geheugen, zijne welsprekendheid en zijne gedienstigheid. De voornaamste opwerpingen tegen den heer Woeste dat hij tegen de her- aening was. vijand is van de verte genwoordiging der minderheden, geen Viaamsch kent, militarist, jood en tegen het volk is, worden door den redenaar op eóne ontegensprekelijke wijze weerlegd. Neen de heer Woeste is tegen het kristen volk niet 1 Hij bemint het vlaamsch Aalstersch volk dat steeds verkleefd is aan zijn geloof, aan onze nationale over leveringen, aan onze grondwet. Dat volk dat katholiek is tot in het merg der been deren, kloek, neerstig, ernstig, nijverig on waarop het liberalism nooit de klauwen zal loggen. Daarom zullen wij dien man terug naar de Kamers zenden.Die koene kamper is er onmisbaar om ten strijde te trekken tegen het socialism en het vervloekt militarism; om eene rechtvaardige en billijke school wet tot stand te brengen, en de belangen van den landbouwer en den werkman te verdedigen. Ook den heer Van Wambeke dien kloe ken strijder, zullen wij zegevierend om zijne talrijke bewezene diensten naar het parlement terug roepen. Over 50 jaren Toerde het liberalism den scepter in het land van Aalst; overal wa ren zij de meesters, en nn hoort men sohier van geene liberalen meer spreken. Aan wie hebben wij dit te danken 1 Aan den heer Van Wambeke, burgemeester van Aalst 't Is hy die de liberalen tot den laatsten toe heeft vernederd 't Is hij die den triomf der katholieke party hoeft verzekerd l Ook de belangen van het Vlaamsche volk liggen hem nauw aan het hart. S.eeds in 187 sprak hij in de Kamer van •»ol; er tegen woordigers eene redevoe ring uit over de vlaamsche grieven ter Velegenheid der halsrechting te Charleroi -»an Goethals en Couckx, twee Vlamingen «ie ter dood werden veroordeeld zender dat zij een woord hadden verstaan van hetgeen op het tribunaal hun werd ten laste gelegd, of zonder dat zij iets ter hunner verdediging konden zeggen, daar alles iD de fransche taal werd voorge dragen. En thans I rijgt men meer de over tuiging dat die twee ongelukkigen •«schuldig hit hoofd hebben verloren. Boe schrikkelijk I... Voortaan zal zulks aiei meer gebeuren, daar elk het recht heeft te vragen dat de beschuldiging of de verdediging gedaan worde in de taal die men verkiest En nu dat de heer Van Wambeke door den strijd is oud en grijs geworden, nu zou men hem onmeedoogend over boord werpen, juist als eenen hond dien men aan de deur zet. Zoo ondankbaar zullen de kiezers van 'tarrondissement Aalst niet zijn. Neen, hunne oude strijders zullen zy immer getrouw blijven. Zij zullen het voorbeeld niet volgen van de leiders der nieuw ontworpen partij, die het groot katholiek leger hebben verlaten zonder vaarwel te zeggen en zich onder een nieuw vaandel hebben geschaard, 't Is te hopen dat zij weldra tot onze rangen zullen terug- keeren 't is immers eene ijdele uitvlucht te beweren dat liberalen en socialisten goede princiepen hebben. Die liberalen en socialisten zijn gebleven wat ze waren en onthoudt het wel, 't zijn altijd de rotte appels die de goede bederven. Wij behooren tot de echte groote Christene Volkspartij, waarvan Zijne HeiligheidjLeo XIII hot Opperhoofd is en waaronder wij u ook zekeren dag nog mochten tellen. Doch thans hebt ge de rochte baan verlaten en strijdt ge hand aan hand met de hevigste vijanden van onzen Godsdienst, tegen de warmste verdedigers van ons katholiek geloof. God geve dat wij u, verdwaalde schapen, wel dra in onzen stal mogen terugbrengen Zaterdag der verleden week is alhier godvruchtig in <len heer ontslapen de heer Joseph D'Haese. Prefect der Jongelingen Congrega tie. Meester der Zondagschool. Eerelid van de vereenigingderApos- tolieke School. Voorzitter der 4® afdeeling van de Werk- en Nljverheidsraad. De dierbare overledene werd alom geacht en bemind voor zijne deftige handelwijze jegens zijne Werklieden en zijne Familieleden. De Congregatie van O. L.V. ver liest in hem een harer werkzaam ste leden en de Katholieke Party een harer moedigste kampers. De overgroote toeloop van volk in _e plechtige lijkdienst bewyst hoe zeer onze geachte vriend M' Joseph D'Haese, door zijne Stadsgenoten bemind werd. Hier laten wij de lykrede welk® door den heer Frans Callebaut, uit gesproken, volgen Mijne Heer en. Leden van Congregatie, Zondag school en Burgerskring Wij meenden dat een woord van hulde bij dit graf niet mocht ontbre ken daarom laat mij toe, in uw aller naam, eenige woorden over on zen dierbaren afgestorvene te zeggen. Te Erpe in 1848 geboren, werd Mr Joseph D'Haese door kristelijke Ouders opgevoed daar werd de grondslag gelegd, die den man vormt, zoo als G.od en de menschen dien ver langen, namelijk de grondslag van liefde tot God en den Evenmensch. Wat het eerste betreft, weet gij allen, hoe de vrees des Heeren hem van zijne kindsche jaren bezielde. Tusschem hem en de bedorven we reld bestond steeds onverzoenlijke vyandschap. Zijne gehechtheid aan ons geloof, zijne liefde en eerbied voor de H. Kerk en alles wat haar aangaatzyne kin derlijke Godsvrucht voor O. L. V en voor zijn H. Patroon, en vooral zijn kristelijke levenswandeldat alles getuigt, Mijne Heeren, dat Gods liefde diep in zijn hart wortelde. En wat nu zyne liefde voor den evennaaste aangaat, zou men heel zijn leven met dit enkel woord kun nen beschrijven al weldoende is hij voorbijgegaan. Wel heeft hij gedaan aan zijne Fa milieleden Wel heeft hij gedaan aan zijne Werklieden Wel heeft hij gedaan aan den arme geheel bijzonderlijk heeft hij wel ge daan aan den Burgerskring en aan de Zondagschool, waarvoor hy meer dan dertig jaren ijverde. Ja, waar er voor Godsdienst en Kerk, voor Jongheid en Medeburger moest gestreden worden, daar vond men onzen geachten Vriend Joseph D'Haese. Ten tijde van den schoolstrijd stond bij met zijne wakkere vrienden in de eerste gelederen. Later richtte hij de Koor-Maatschap pij op Weldoen zonder Omzien, om aan de jongheid eene deftige uit spanning t® verschaffen. Zelfs de dag der loting ontsnapte niet aan zijne kristelijke bezorgdheid voor het be houd der jeugd. En nu hebben wij nog niet gespro ken van zijne onvermoeibare ver kleefdheid aan de Congregatie. Haar groei en bloei ging hem boven alles ter harte. Hij was de onvermoeibare ziel van I het vijftigjarig Jubelfeest, van het onlangs gevierde feest der Jubularis- j sen, van opluistering der Bedevaar-1 den en Processiën. Groot is dan ook het verlies, dat de Congregatie in hem komt te doen. Na dit alles behoeft waarlijk niet gezegd ie worden dat hij de deugd der naastenliefde, die zoo noodzakelijk is om de samenleving te veraangena men, op voorbeeldige wijze heeft geoe fend. Als dit echter zoo is. dan mag ons over zijn zalig afsterven niet de min ste twijfel overblijven, wantWie goed leeft, sterft niet slecht. Mogen, Mijne Heeren, de voorbeel den van onzen dierbaren overledene ons allen tot navolging opwekken, en ons tevens aansporen om vurig voor onzen geachten vriend te bidden, op dat Gods goedheid hem zoo spoe dig mogelijk in het bezit stelle van de zalige kroon welke zij voor hem be stemd heeft I Joseph, Vriend van ons allen, rust in vrede. Bericht aan de Ouders aan gaande de Kroep. Elkeen weet dat onlangs eene merk waardige vooruitgang gedaan is in do ge nezing van de zoo zeer gevreesde kinder ziekte bekend onder den naam van kroep Een groot getal kinderen zijn reeds de ziekengestichten van Berlijn, Parijs en elders met het nieuwe middel behandeld geweest en de uitslag is gebleken gunstig te zijn. Voortaan zal de nieuwe geneeswijze toegepast worden. Deze bestaat in de in spuiting van een vocht dat als een tegen- vergif van de ziekte werkt. Deze inspuiting is geenszins pijnlijk en leidt spoedig tot de genezing wanneer de ziekte vroegtijdig kan bestreden worden. Het kan nooit te vroeg zijn want het aan gewende middel kan toch nimmer scha den. Om deze reden is het van gr^„ beiang dat de ouders, en al degenen die toezicht hebben over kinderen, de volgende pun ten in acht nemen I.Eer dat de eigenlijke kroep tot stand komt, vertoonen de kinderen, gedu rende eenen of meer dagen, witte vlekken de keel, gepaard met pijn, ontsteking en koorts. II. Deze vlekken vormen zich eerst op dekeelklieren, (amandelen), en groeien er spoedig aan tot veilen, welke zich op do naburige deelen verspreiden. III. Elk kind dat in de keel schynt te lijden, hoe weinig het ook zijn moge, moet zorgvulde, herhaalde malen, met het oog op de kroep onderzocht worden. IV. Zoodra de vlekken bestatigd zijn, is het dringend noodig dat de zieken afzonderlijk verzorgd worden niet alleen om gonezen te worden, maar ook om de andere kinderen van het huisgezin, van de gebuurte of van de school te vrijwaren tegen besmetting. V. Als de kinderen rauw beginnen te hoesten is de ziekte reeds gevorderd en het gevaar zeer dreigend. willen wij hier laten volgen Aalstersche correspondent der t» aan dit blad schryft Gedurende de meeting, zegt de L eette, werd er buiten een monsteracht. ketelmuziek gehouden. Toen do priester» in hun rijtuig wilden stappen, werden zij omringd door de boeren en in de straat teruggedreven. - Een der priesters wilde zich verde digen, bij middel van eenen stok, die hem onmiddelijk ontnomen werd. Op hetzelfde oogenblik smeet men een hageljacht van rapen op de priesters. Deze namen de vlucht, vervolgd door eene dichte me nigte, die niet ophield met werpen, met alfes wat zy langs den weg opraapten. Na 3/4 uurs vervolgd te zijn, vlucht ten zij bij den burgemeester van Vlierzele binnen. De aanvallers, die ze tot daar waren opgevolgd, gingen uiteen, na de ruiten in net huis te hebben in stukken geslagen. b Ik verneem dat reeds den vorigen dag de boeren (?)de ruiten verbrijzelden van het rijtuig, waarin M. De Ridder en de notans, M. De Vuyst, van Borsbeke, ge zeten waren, toen zij van eene meeting te Heldergem terugkeerden. b Op het oogenblik dat ik u schrijf zegt men mij, dat MM. Woeste en Dn Sadeleer, in de statie van Aalst zijn afge stapt. De personen, die zich aan het ge bouw bevonden, hebben ijselijk gejouni, terwijl de reizigers van de tremen krachtig meèhuilden. van Zonnegem en Vlierzele De liberale en socialistische organen jubelen over de schandalen die de verle- dene week te Zonnegem en Vlierzele ge pleegd werden. Het doet hun geuzenhert waarlijk deugd dat onze priesters door hunne bond- genooten der scheurmakerij beschimpt, beleedigd, gestampt en modder en koei- drek toegeworpen werden. En dat er stee- nen, rapen en al wat de schoeljen onder handen viel naar onze priesters werden geworpen daar jubelen zij nog het meest over. Om onze geëerde lezers eens te laten oordeelen over de vreugde d®r liberalen Vooreerst 't is onwaar dat een der priesters drager was van eenen stok en er zich meè verdedigd zou hebben. Dit is eenvoudig een liberaal uitvindsel voor de noodwendigheid van zekere zaak. Wat de beleedigingen betreft jegens M. Woeste, geen enkel Aalstenaar, heeft er zich plichtig aan gemaakt. Het waren liberale studenten der Universiteit van Brussel, die zich naar eene vergadering te Gent begaven die, van in den - hem beleedigingen hebben achterna ger En onze achtbar is niet gevlucht nar (>z liberale nieuwspapieren né^r., hy heeft de schoeljen inv. :indsch<"-nen met de hand gegroet. Door de liberale en donchistische schoel jen b.ueedi^d. worden, is eene eer voor don katholiek. Eene zaak is onbetwisbaar, 't is dat de schandelijke aanvallen van Zonnegem en Vlierzele gansch ons Arron dissement in opschudding hebben ge bracht en alle eerlijke gemoederen heb ben geschokt. Ja de verontweerdiging, ^.Demeen bij de deftigo lieden. Zij ver- oordeelen de partij die niet aarzelde eene bende schoeljen met bier en genever te beschenken, om weèrlooze priesters die niemand kwaad deden, op znlke schan- ge wijze aan te vallen. Land van Aalst wij vragen het u Wie heeft die bende beschonken Wie heeft die bende doen huilen, vloe ken en zweren als dwaze duivels Wie heeft er met steeneu, rapen, mod der en koeidrek naar weerlooze priesters geworpen I Wie heeft de ruiten in geworpen der pastorij en gemeenteschool te Vlierzele G\j zult ons niet antwoorden, maar wij antwoorden in uwe plaats De mannen die uwe scheurpartij verdedigen en hare kandidaten voorstaan 1 Wat eerlijke wat deftige partij I Katholieken oordeelt Op eene moeting te Viane, Kanton Gee raards bergen heeft een redenaar der zoo gezegde kristene volkspartij gezegd 1° De pastoors zijn de sleepdragers der ryken ze zyn maar goed om bij de rij ken te gaan eten en drinken. 2° De pastoors hebben het volk al lang genoeg bedrogen en dat moet een eindo nemen. 3° De protestantsche domiués ziju betec dan onze pastoors.

De Standaard | 1894 | | pagina 3